literatura faktu
MateuszP

Inne wydania

Obraz panowania i upadku szacha Iranu Mohammeda Rezy Pahlaviego. Fascynujący reportaż ukazuje kluczowy konflikt końca XX wieku między odgórną rewolucją, usiłującą wprowadzić „nowoczesność”, a kontrrewolucją fanatycznego integryzmu muzułmańskiego ajatollaha Chomeiniego. 23 stycznia 2017 roku minie 10. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego pisarza, reportażysty o światowej...

23 stycznia 2017 roku minie 10. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego pisarza, reportażysty o światowej sławie, poety i publicysty.

„Czytelnik”, będący od kilkudziesięciu lat wydawcą książek Ryszarda Kapuścińskiego, wznawia z tej okazji wybór jego najważniejszych i cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem dzieł: Cesarz, Heban, Imperium, Podróże z Herodotem, Szachinszach.

źródło opisu: http://www.czytelnik.pl/

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Witold Lisek | 2014-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Większość twórczości Kapuścińskiego trudno nazwać reportażem sensu stricto,to raczej mocno zbeletryzowane doniesienia z danego kraju często gęsto przetykane mniejszymi lub większymi konfabulacjami.
Podobnie jest i w tym przypadku. Mało jest doniesień wprost z czasów rewolucji Chomeiniego,brak autentycznych obrazów i konkretnych faktów.

Pełno za to różnych pseudo naukowych,mętnych rozważań z zakresu socjologii,psychologii polityki czy historiozofii.
Jakieś rozważania z zakresy teorii rewolucji(rewolucja szturmująca,rewolucja oblegająca itd).
Po co ten cały wykładzik na temat powstawania i historii islamu i Persji,a zwłaszcza szyityzmu(gdyby chociaż się na tym znał- tak się wymądrza tylko i pieprzy trzy po trzy przedstawiając liczne truizmy np: bzdurne rozważania na temat: czy śmierć Alego ma jakiś znaczenia dla muzułmanów ,a w szczególności dla szyitów-to tak jakby rozważał np: jakie znaczenia i czy w ogóle jakieś ma dla dzisiejszego świata,a w szczególności dla chrześcijan Luter...

Shimik | 2016-01-15

Szachinszach to część historii Iranu. Książka opowiada o zdarzeniach, o których nie miałem pojęcia, że kiedyś się zdarzyły. Ale co się dziwić? W końcu Iran i inne podobne kraje nigdy mnie nie interesowały i nie zwracałem na nie szczególnej uwagi. Dzięki książce Kapuścińskiego dowiedziałem się, że tam również działy się interesujące rzeczy. Ta wiedza pozwala spojrzeć inaczej na ten kraj. Wydaje mi się też, że poznając historię danego kraju łatwiej będzie zrozumieć ludzi w nim żyjących. Także dla wszystkich interesujących się stosunkami międzynarodowymi powinna to być pozycja obowiązkowa!

Monika | 2014-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Książki pana Kapuścińskiego są zawsze ucztą literacką. Gdy sięgam po ich przeczytaniu po literaturę "popularną" często widzę jej ułomność... Ale z drugiej strony książki Kapuścińskiego czyta się wolno, w skupieniu, z rozmysłem. Nie zawsze mam ochotę na tak ciężką prozę!

"Szachinszach" to kawałek historii politycznej Iranu. Kawałek bardzo ciekawy i niesamowicie krwawy. Polecam wszystkim zainteresowanym tematem.

Świetny obraz Iranu, który mógł pozostać Persją. Jest opisem Rządów dwóch Szachów ojca a potem syna, który z czasem stał się taki jak ojciec okrótny i bezlitosny wobec poddanych. To dogłębna analiza sytuacji politycznej kraju, wpływającej na obywateli. To także opis natury, sposobu bycia mieszkańców tego nietypowego arabskiego kraju. Myślę że warto przeczytać tą książkę z tego chociażby względu że odsłania Nam odległy świat, a jest jednocześnie taka przyjemna.

Akasha89 | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Ta niespełna 200-stronicowa książeczka to napisana pięknym językiem relacja z Iranu czasów Rewolucji Islamskiej pod wodzą ajatollacha Chomeiniego. Kapuściński dosyć kompleksowo naszkicował tło społeczno-historyczne, które doprowadziło do obalenia dynastii Pahlavi i utworzenia państwa teokratycznego.

Jedyne zastrzeżenie jakie mogę mieć to fakt, że momentami w trakcie czytania miałam wrażenie jakby Kapuściński wcale nie był świadkiem tych wydarzeń roku 1979, jakby siedział w hotelu i relację pisał na podstawie gazet, telewizji i ewentualnie tego, co mu uczestnicy rewolucji opowiedzieli. W trakcie tej opowieści brakuje trochę możliwości odczucia tego przedrewolucyjnego napięcia wśród zwykłych mieszkańców Iranu. To jedyny mankament.

Mimo wszystko czyta się ją bardzo płynnie i z przyjemnością. Polecam zwłaszcza czytelnikowi, który nie posiada zbyt wielkiej wiedzy o historii XX w. w Iranie - Kapuściński wszystkie informacje podaje w bardzo przystępny sposób. Osoby, które interesowały...

skiatos | 2015-11-07
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 06 listopada 2015

Hooman Majd - wybitny reporter, dziennikarz, który był gościem Conrad Festival w 2015 r. - napisał, że "Szachinszach" Kapuścińskiego to najlepszy reportaż o rewolucji islamskiej w Iranie, jaki kiedykolwiek powstał.

"Szachinszach" operuje wyłącznie szczegółem, opisem konkretnych ludzi, rozmów, sytuacji. Kapuściński pisze językiem zwięzłym, oszczędnych, chwilami wręcz telegraficznym. Ta oszczędność formy i treści jest jednak wstrząsająca, trzeba tylko z tych obrazów umieć odczytać, co się za nimi kryje.

Kapuściński - niczym legendarny Herodot - patrzy na ludzi spokojnym okiem człowieka, który nie stawia wymagań, nie ocenia, niewiele się spodziewa po ludziach, których opisuje. Nie załamuje rąk, nie opowiada się po żadnej stronie. Ludzie z reportażu Kapuścińskiego są tacy jacy są, a nie jacy być powinni. To znak rozpoznawczy prozy Kapuścińskiego, ale i drogowskaz dla współczesnego reportażu.

A odnosząc się do ostatnio pojawiających się zarzutów wobec Kapuścińskiego, proponuję...

almos | 2014-08-14
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Powrót do tej lektury po latach, tym razem słuchałem w wersji audio, czytanej przez Piotra Gasparskiego. Jest to studium tyranii Szacha Iranu, Rezy Pahlavi, i jego upadku w wyniku rewolucji w 1979r. Słucha się bardzo dobrze, chociaż pierwsza część, mówiąca o rządach Szacha, jego krwawym terrorze, wszechwładzy policji politycznej, kompletnym zastraszeniu obywateli, korupcji na najwyższych szczeblach władzy, brzmi teraz niezbyt odkrywczo. Mamy bowiem i teraz przykłady takich rządów w wielu krajach, a schemat wciąż się powtarza tylko szczegóły się różnią.

Najciekawsza jest część ostatnia, gdy Kapuściński pisze ogólnie o rewoltach, przedstawia swoją teorię rewolucji, a wie o czym pisze, bo rewolucja irańska była dwudziestą siódmą którą obserwował. Ciekawe są jego rozważania na temat strachu, który paraliżuje do pewnego momentu, a potem znika. Zawsze zagadką jest moment gdy ludzie już mają dość i powstają, z reguły ta reakcja jest spowodowana przez głupie posunięcie władzy. Pięknie...

Hubert Igliński | 2014-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Niewiarygodne, ale to moje pierwsze spotkanie z Kapuścińskim i muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem. Nie sposób chyba napisać o Kapuścińskim cokolwiek nowego, więc nie będę próbował.
Zdecydowanie rekomenduję! Znakomity reportaż! A 8 gwiazdek tylko dlatego, że czasem treść jest tak skondensowana, że chciałoby się więcej, głębiej, szczególnie o niedorzecznościach wymyślonej przez szacha "Wielkiej Cywilizacji".

filipinka | 2013-10-25
Przeczytana: 25 października 2013

Szachinszach obok Cesarza to dwie najlepsze moje ksiazki roku 2013 i moje najwieksze odkrycia. W odstepach kilkutygodniowych siegnelam po kazda z nich juz trzeci raz w tym roku.

To prawdziwa literacka uczta!

Szachinszach to ksiazka o ostanim szachu Iranu i rewolucji islamskiej Chomeiniego, tajnej policji politycznej - Savak, wplywach i naciskach amerykanskich i angielskich na wydarzenia w tym kraju. Kapuscinski swietnie rowniez wyjasnia historie szyitow i dlaczego akurat w Iranie znalezli bezpieczny azyl.

W wersji audio, niestety nie przypadla mi do gustu interpretacja Jerzego Radziwillowicza. Mialam wrazenie, ze ktos go wciaz pogania, co przyprawialo mnie o wirtualna zadyszke, a czasem utrate watku.

Ida | 2015-08-25

Po przeczytaniu nasuwa się myśl, jak to możliwe, żeby tak ogromne pieniądze były tak bezsensownie marnotrawione. Świat tak ma, o biedzie i potrzebujących ludziach mówi się i organizuje składki, akcje charytatywne. A prawdziwie wielkie pieniądze są często w rękach zupełnie nieodpowiednich. Czytając o lotniczych wycieczkach świty panującego, tylko na kolację, czy zakupy, o zbrojeniach, przepychu. Chwilami szkoda nerwów. Napisane jednak przez R.Kapuścinskiego, językiem dla niego charakterystycznym, czyta się nieźle. Wstawki w rodzaju zakupiono ciężki sprzęt zbrojeniowy, ale nie było ciężarówek, by go transportować (szach o tym nie wiedział), kupiono ciężarówki, ale nie było dróg (szach o tym nie wiedział)itp., są wręcz kultowe. Herbatka z melisy i można czytać. Bez herbatki może być nerwowo, dla tych bardziej wrażliwych na krzywdę ludzką. ;)

Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?