Imperium

Agora
2008-01-01
2008-01-01
Rosja

Niezwykle pasjonująca podróż przez republiki byłego ZSRR. Tony wiedzy etnograficznej, historycznej, społecznej i politycznej w tak niewielkim tomie. I wszystko to przyprawione kilogramami przemyśleń, trafnych spostrzeżeń, bez zbędnego moralizowania.
Rzadko tak mam, ale po zamknięciu tej pozycji mam ochotę zacząć ją czytać od nowa, już teraz, od razu...

Kapuściński jest mistrzem słowa. Wyłuskuje jeden wyraz i wokół niego buduje reportaż. Łagry, mafia, cukierek, kałuże…
Początkowo wydaje się, że to będzie bardzo wąskie spojrzenie. Nic bardziej mylnego. Przez pryzmat tego pojedynczego słowa, po każdej opisanej podróży poznajemy życie kolejnych ludzi i narodów w Związku Radzieckim, ich troski, radości, strach, ograniczenia, marzenia. Rysuje się obraz…

To jest zawsze dobra lektura ale wymagająca skupienia

Sentymentalna podróż po imperium zaczyna się w czasach szkolnych Ryszarda Kapuścińskiego. Od ogarniętego drugą wojną światową Pińska.
Jesteśmy wraz z autorem zesłani na Syberię. Pustynia śnieżna, ocean nicości.
Potem podróżujemy w latach '60 po południowych republikach, ówcześnie radzieckich.
Mimo ciężkiego reżimu ludzie żyją swoim życiem. Chętnie witają i oprowadzają po swoim świecie niespodziewanego gościa.
Wreszcie w '89 obserwujemy upadek imperium.
Szerokie studium okrucieństwa imperializmu sowieckiego. Z elementami fabularnymi, niemal fotograficznymi opisami podróży.
Z dużą przyjemnością czytałam "Imperium". Miałam wrażenie, że dowiaduję się czegoś istotnego o czasach słusznie minionych.
Jednocześnie pan Kapuściński jest mistrzem słowa. Dzięki temu tekst jest interesujący, ciekawy.
Dostajemy w prezencie głębokie przemyślenia autora. Wnioski z obserwowanego świata.
Podoba mi się szczególnie tekst o plagach ludzkości (jest już dodany w cytatach).

Jesteśmy wraz z autorem zesłani na Syberię. Pustynia śnieżna, ocean nicości.

Jest to bardziej zbiór relacji dotyczących ZSRR, niż spójna historia. jak to u Kapuścińskiego czyta się to bardzo dobrze.

Opowieści o ludziach i systemie w ZSRR czyta się, szczególnie dziś, jak political fiction. Dla mnie szczególnie ciekawe były relacje z Azji środkowej i Syberii.

Mniej znana książka Kapuścińskiego, a szkoda. Mogłaby spokojnie znaleźć się w gronie klasyków. Autor z laserową precyzją opisuje aspiracje i psychologię ludzi z byłego bloku ZSRR - warto przeczytać, szczególnie w dobie ostatnich wydarzeń.

Po przeczytaniu Cesarza i Hebanu oczekiwałem pozycji równie dobrej i nieco się zawiodłem, za dużo w niej wiedzy podręcznikowej a za mało kontaktu z żywym człowiekiem i z tego tytułu wypływających wartości, na plus cytowana bibliografia na końcu książki

Bardzo dobry reportaż naocznego świadka upadającego ZSRR. W mojej opinii zdecydowanie wart uwagi w świetle wydarzeń na terenie byłego ZSRR - pomagają one współczesnemu czytelnikowi lepiej zrozumieć, skąd wzięła się dzisiejsza sytuacja. Dobry język i wnikliwość Kapuścińskiego pozwalają poznać opisywane realia z dwóch różnych punktów - zarówno sytuacji politycznej, u szczytach władzy, jak i sytuacji zwykłych ludzi. Polecam każdemu zainteresowanemu historią Rosji, ale też Kaukazu, państw środkowo-azjatyckich oraz naszych wschodnich sąsiadów.

Pasjonująca podróż w głąb Związku Radzieckiego. Najciekawsze dla mnie były rozdziały o poszczególnych radzieckich republikach. W mojej opinii arcydzieło reportażu.

Wyjątkowa podróż po byłych republikach Związku Radzieckiego, odkrywająca ich lokalną indywidualność oraz demaskująca mentalność rosyjskiego okupanta. Zadziwiające jak aktualna jest to treści.

Antyradziecka i antyrosyjska pozycja ukazująca wady życia w b.ZSRR i ośmieszająca ducha (z punktu widzenia Zachodu) radzieckiego (tu: także rosyjskiego) systemu totalitarnego z punktu widzenia autora pochodzącego z pokrzywdzonej przez ów rodziny.

• Reportaż
  • Literatura faktu