rozwińzwiń

Modlitwa o deszcz

Okładka książki Modlitwa o deszcz Wojciech Jagielski
Okładka książki Modlitwa o deszcz
Wojciech Jagielski Wydawnictwo: Znak reportaż
509 str. 8 godz. 29 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2016-02-22
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
509
Czas czytania
8 godz. 29 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324040988
Tagi:
literatura polska Afganistan reportaż
Inne
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Kopalnia - sztuka futbolu #06 Paweł Czado, Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Lech Jarosz, Izabela Koprowiak, Tomasz Łapiński, Michał Okoński, Rafał Stec, Stefan Szczepłek, Piotr Żelazny
Ocena 8,2
Kopalnia - szt... Paweł Czado, Piotr ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
1274 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
50
49

Na półkach:

Piękne i straszne za razem. Chyba trzeba przeczytać, żeby trochę zrozumieć, czemu świat zrobił takiego fikołka jakiego zrobił w 2001.

Piękne i straszne za razem. Chyba trzeba przeczytać, żeby trochę zrozumieć, czemu świat zrobił takiego fikołka jakiego zrobił w 2001.

Pokaż mimo to

avatar
11
11

Na półkach:

Moje pierwsze spotkanie z Wojciechem Jagielskim, reporterem i pisarzem, poleconym mi przez panią bibliotekarkę, która skutecznie nawróciła mnie na reportaż. Opowieść o Afganistanie, jego trudnej historii, dumnym narodzie była jak podróż na księżyc, dotknięciem innego, nieznanego mi wcześniej świata. Świata górskich dolin w których toczy się życie oderwane od cywilizacji, konfliktów klanowych, krwawej wojny ze Związkiem Radzieckim toczonej przez partyzantów ukrywających się w górskich jaskiniach, wojny domowej, tragicznych bohaterach, tragicznych głupcach i pospolitych zdrajcach. Książka zarazem poetycka i napisana bardzo konkretnie, w niezwykle przemyślanej i niełatwej kompozycji narracyjnej. Jagielski zaimponował mi swoją życiowo- literacką mądrością i dalekowzrocznością. Jego opowieść jest gorzka ale niepozbawiona romantyzmu. Jest reportażem i wspaniałą prozą. Zdecydowanie literatura faktu z najwyższej półki. Aha i jeszcze ten piękny, trochę tajemniczy tytuł.

Moje pierwsze spotkanie z Wojciechem Jagielskim, reporterem i pisarzem, poleconym mi przez panią bibliotekarkę, która skutecznie nawróciła mnie na reportaż. Opowieść o Afganistanie, jego trudnej historii, dumnym narodzie była jak podróż na księżyc, dotknięciem innego, nieznanego mi wcześniej świata. Świata górskich dolin w których toczy się życie oderwane od cywilizacji,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
14
3

Na półkach:

"Modlitwę o deszcz" uważam za wymagającą lekturę z dwóch powodów.
Po pierwsze, książka jest monotematyczna, gdzie przedmiotem całej historii są wojenne losy Afganistanu sięgające do lat 70. Nie znajdziemy w niej też zbyt wielu historii zwykłych ludzi, z którymi możemy się utożsamić i razem z nimi przeżywać rozsypujący się dookoła świat. Autor koncentruje się raczej na śledzeniu losów afgańskich partyzantów, mudżahedinów, talibów, czyli tych, którzy w imię wyznawanych przez siebie wartości podjęli się rozsypania/zburzenia dotychczasowego porządku, skazując siebie i ludność cywilną na ponad 30 lat chaosu.
Po drugie, historia reportażu nie jest poprowadzona chronologicznie. W pierwszym rozdziale zostajemy wrzuceni w zasadzie w środek wydarzeń i przez znaczną część książki czytelnikowi może być trudno odnaleźć się w tym gąszczu zdarzeń, postaci, afgańskich dolin zamieszkiwanych przez poszczególne plemiona lub rody (tu bardzo pomocne, wręcz niezbędne, okazuje się kalendarium oraz mapka umieszczone na końcu książki).

Mimo to, warto podjąć się wyzwania przeczytania tej książki - z wielu powodów.
Autor świetnie prowadzi narrację, która jest rzeczowa i konkretna, bez zbędnych ozdobników wyważona w swej estetyce tak, by w żaden sposób nie utrudniała czytelnikowi poznawania przedstawionego świata. Uderzający jest też obiektywizm Wojciecha Jagielskiego z jakim opisuje kwestie nieraz zupełnie niezrozumiałe, wręcz absurdalne i bulwersujące dla zachodniej kultury. Autor pozostawia czytelnikowi bardzo dużo przestrzeni na własne oceny moralne.
Autor nie stara się zdać czytelnikowi suchej relacji ze wszystkich bitew, a raczej przeprowadza go przez okopy afgańskich partyzantów by odpowiedzieć sobie i nam na pytania o źródła konfliktu i powody dla których problem stabilnej władzy afgańskiej pozostaje nierozwiązany do dziś.
Z kolei brak chronologii, mimo że utrudnia przebrnięcie przez lekturę, jest nieoceniony dla jej kompozycji z bardzo poruszającą i wymowną klamrą na końcu.

Myślę, że książka pozwoliła mi chociaż trochę przybliżyć się do zrozumienia logiki rządzącej tamtą częścią świata.

Mam niestety problem z Epilogiem. Sprawia wrażenie, jakby był na szybko doklejony do reszty reportażu. Jest ważny pod względem merytorycznym dla całej historii, natomiast kompozycyjnie odstaje od reszty.

"Modlitwę o deszcz" uważam za wymagającą lekturę z dwóch powodów.
Po pierwsze, książka jest monotematyczna, gdzie przedmiotem całej historii są wojenne losy Afganistanu sięgające do lat 70. Nie znajdziemy w niej też zbyt wielu historii zwykłych ludzi, z którymi możemy się utożsamić i razem z nimi przeżywać rozsypujący się dookoła świat. Autor koncentruje się raczej na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
170
145

Na półkach:

Niełatwa historia kraju pozostającego w stanie ciągłej wojny.
Trudności nastręcza niekiedy brak chronologii. Dodajmy do tego mnogość obcobrzmiących nazwisk i naprawdę bywa, że trudno się w tym połapać. Nie jest to lekka lektura, ale warto się w nią zagłębić, żeby zobaczyć Afganistan od środka, nie tylko z ekranów telewizorów.

Niełatwa historia kraju pozostającego w stanie ciągłej wojny.
Trudności nastręcza niekiedy brak chronologii. Dodajmy do tego mnogość obcobrzmiących nazwisk i naprawdę bywa, że trudno się w tym połapać. Nie jest to lekka lektura, ale warto się w nią zagłębić, żeby zobaczyć Afganistan od środka, nie tylko z ekranów telewizorów.

Pokaż mimo to

avatar
38
32

Na półkach:

(#planetaksiążek, #reportażedookołaświata)

Ideą mojego czytelniczego projektu była wędrówka przez wszystkie państwa świata tropem książek napisanych przez pisarzy z danego kraju, ale już w jego trakcie doszedłem do wniosku, że będzie on potrzebował uzupełnienia. Stąd też, z małym opóźnieniem, będzie mu towarzyszył mniejszy projekt równoległy, podsumowujący literacką wizytę w danym kraju – zamiast jednak ważnej książki napisanej przez „tubylca” poszczególne państwa reprezentować będzie najciekawszy reportaż na ich temat, napisany przez kogoś z zewnątrz. Na pierwszy ogień poszedł Afganistan i tu wybór był na szczęście bardzo duży – na rynku dostępnych jest mnóstwo tekstów nawiązujących na różne sposoby do toczących się w Afganistanie wojen (od wysypu tekstów o życiu na misji, trudnym losie sapera i niemalże przygodowych rajdach po nieludzkiej ziemi, po takie perełki jak „Cynkowi chłopcy” S. Aleksiejewicz) i sytuacji kobiet w Afganistanie (tu wyróżniają się „Chłopczyce z Kabulu” Jenny Nordberg),nie brak też klasowych reportaży o codziennym życiu zwykłych Afgańczyków („Księgarz z Kabulu” Asne Seierstada),ostatecznie zdecydowałem się jednak na „Modlitwę o deszcz” Jagielskiego. Na tle wszystkich innych wspomnianych tekstów jest to książka najbardziej kompleksowa i znakomicie uzupełniająca obraz Afganistanu, który wyłaniał się z książek Hosseiniego, Rahimiego i Koofi. Jagielski w typowy dla siebie sposób (to wszak jeden z najlepszych polskich reportażystów) próbuje dotrzeć do źródła trapiących Afganistan problemów i oddaje głos każdej ze stron. Wyłania się z tego niezwykle tragiczny, złożony obraz kraju o wielkim potencjale i wspaniałej kulturze, który uwikłany w historyczną zawieruchę znalazł się na krawędzi przepaści, równocześnie odgrywając kluczową rolę w światowych wydarzeniach ostatniego półwiecza. Jagielski łączy różne fakty i dociera do istoty narodzin współczesnego terroryzmu, pokazując jednak wszystkie jego odcienie – udaje się dzięki temu uniknąć taniej publicystyki, a cała opowieść zyskuje uniwersalnego, wręcz parabolicznego charakteru. Dla zainteresowanych Afganistanem – pozycja obowiązkowa!
-
https://bibliotekaswiata.blogspot.com/2023/05/r1-afganistan-wojciech-jagielski.html

(#planetaksiążek, #reportażedookołaświata)

Ideą mojego czytelniczego projektu była wędrówka przez wszystkie państwa świata tropem książek napisanych przez pisarzy z danego kraju, ale już w jego trakcie doszedłem do wniosku, że będzie on potrzebował uzupełnienia. Stąd też, z małym opóźnieniem, będzie mu towarzyszył mniejszy projekt równoległy, podsumowujący literacką wizytę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
327
110

Na półkach:

Nie jest to książka dla przypadkowego czytelnika, jak ja. Bardzo polityczna, przedstawia głównie suche fakty. Z pewnością spodoba się osobom zainteresowanym tematyką związaną z Afganistanem. Dla mnie nie do przebrnięcia. Co chwilę gubiłam wątek, aż w końcu się poddałam i nie dotrwałam do końca.

Nie jest to książka dla przypadkowego czytelnika, jak ja. Bardzo polityczna, przedstawia głównie suche fakty. Z pewnością spodoba się osobom zainteresowanym tematyką związaną z Afganistanem. Dla mnie nie do przebrnięcia. Co chwilę gubiłam wątek, aż w końcu się poddałam i nie dotrwałam do końca.

Pokaż mimo to

avatar
926
413

Na półkach: ,

Jeden z najznakomitszych reportaży jakie czytałam. Zdecydowanie musze bardziej zaznajomić się z piórem Pana Jagielskiego oraz jego pozostałymi historiami. Płynie się po tej książce i wsiąka w nią bez pamięci. Reporter jest jedynie cieniem o którym się łatwo zapomina chłonąc jedynie opowiadana przez niego historię. A jak opowiadaną! Niczym baśń z tysiąca i jednej nocy. Przedstawia Afganistan niczym orientalną krainę dolin i gór. Pokazuje nie tylko terror wojny ale przede wszystkim przerażonych ludzi żyjących od wojny do wojny, od jednego fanatyka do drugiego. Ojca rodziny, sprzedawcę dywanów, profesora, fryzjera. Ludzi pragnących wolności, wierzących w każdą kolejną rewolucję. To też reportaż o przemijaniu. Wzruszył mnie zwłaszcza epilog i powroty do Afganistanu, którego już nie ma. Warto przeczytać. Można odnaleźć wiele poza medialnym przekazem. Można zobaczyć całokształt.

Jeden z najznakomitszych reportaży jakie czytałam. Zdecydowanie musze bardziej zaznajomić się z piórem Pana Jagielskiego oraz jego pozostałymi historiami. Płynie się po tej książce i wsiąka w nią bez pamięci. Reporter jest jedynie cieniem o którym się łatwo zapomina chłonąc jedynie opowiadana przez niego historię. A jak opowiadaną! Niczym baśń z tysiąca i jednej nocy....

więcej Pokaż mimo to

avatar
52
22

Na półkach:

mistrz reportażu. kropka.

mistrz reportażu. kropka.

Pokaż mimo to

avatar
250
30

Na półkach: , , ,

Wybitna pozycja. Zamiar przeczytania tej książki podjąłem po dramatycznych wydarzeniach z sierpnia 2021 roku, kiedy w głowie mi się nie mieściło, jak talibowie podbili kraj w ciągu tygodnia od opuszczenia wojska amerykańskich. Przeczytaj "Modlitwę o deszcz", a wtedy zrozumiesz, mówili i mieli rację! Wspaniała podróż przez historię Afganistanu od lat 70-tych, kiedy do władzy doszli komuniści, a następnie doszło do inwazji ZSRR. Rozdział 13 o Bin Ladenie - majstersztyk! Nie daję 10, bo 10 zarezerwowane dla Kapuścińskiego. ;-)

Wybitna pozycja. Zamiar przeczytania tej książki podjąłem po dramatycznych wydarzeniach z sierpnia 2021 roku, kiedy w głowie mi się nie mieściło, jak talibowie podbili kraj w ciągu tygodnia od opuszczenia wojska amerykańskich. Przeczytaj "Modlitwę o deszcz", a wtedy zrozumiesz, mówili i mieli rację! Wspaniała podróż przez historię Afganistanu od lat 70-tych, kiedy do władzy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
42
39

Na półkach:

No cóż... Chyba nie zostanie ta książka pozycją, do której będę wracać. Treść jest ciekawa, natomiast forma, taki styl płynącej gawędy, bez punktów zwrotnych, zakrętów i zaskoczeń, jest na dłuższą metę męczący. Głównym bohaterom, moim zdaniem, brakuje takiej ludzkiej twarzy, przecież to też są/byli ludzie z krwi i kości. Tymczasem mamy postacie takie trochę przerysowane, poważne, w ciągłym napięciu, na piedestale. Tym bardziej, że przecież Autor nie korzystał z informacji z drugiej ręki, tylko poznał tych ludzi osobiście! Na tej podstawie mógł powstać bestseller światowej klasy. Ważne sprawy gubią się w tysiącach niepotrzebnych, przerysowanych i kwiecistych opisów. Chronologia się gubi. Mimo to przebrnąłem przez całość i muszę też przyznać, że są tam ciekawe informacje. Ale ogólnie słabo.

No cóż... Chyba nie zostanie ta książka pozycją, do której będę wracać. Treść jest ciekawa, natomiast forma, taki styl płynącej gawędy, bez punktów zwrotnych, zakrętów i zaskoczeń, jest na dłuższą metę męczący. Głównym bohaterom, moim zdaniem, brakuje takiej ludzkiej twarzy, przecież to też są/byli ludzie z krwi i kości. Tymczasem mamy postacie takie trochę przerysowane,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 205
  • Przeczytane
    1 724
  • Posiadam
    435
  • Teraz czytam
    83
  • Ulubione
    58
  • Reportaż
    52
  • Literatura faktu
    33
  • Afganistan
    20
  • Reportaże
    18
  • 2021
    17

Cytaty

Więcej
Wojciech Jagielski Modlitwa o deszcz Zobacz więcej
Wojciech Jagielski Modlitwa o deszcz Zobacz więcej
Wojciech Jagielski Modlitwa o deszcz Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także