Dostojewski

historyczna

Czuję się przytłoczony mnogością i wagą spraw, które chciałbym poruszyć. Także dlatego, że Dostojewski służy mi często jedynie jako pretekst do wyrażania własnych przemyśleń. Byłbym skłonny tłumaczyć się z tego żarliwie, gdybym sądził, że czyniąc to, zafałszowałem w jakiś sposób myśl Dostojewskiego. Na podobieństwo pszczół, o których mówił Montaigne, szukałem chętniej w jego twórczości tego, co lepsze dla mojego miodu.

wicher_Lab | 2013-12-23

Oceniam wysoko, bo dużo nienapisanej potencjalnej treści zawiera zbiór wykładów Gide'a.
Początek fatalny, w zasadzie cytowanie rosyjskiego pisarza przetykane słowami o pomijalnie istotnej treści. Zapis chcenia, ale nie umienia. Potem Francuz się powoli rozkręcił, by w paru momentach trafić słowem w sedno.

Co jest ciekawego (a nie napisanego), to różnica mentalna, jaką da się zauważyć pomiędzy zachodnioeuropejskim twórcą, a słowiańską naturą. Gide'a fascynuje nie tyle literatura Dostojewskiego, ile on sam, ale nie jako jednostka, ale szerzej, jako typ pełniejszego człowieka.
Wykłady zdają się być apelem do zachodniego świata o zwrócenie uwagi na szerokość natury człowieka, którą cywilizowany świat zachodni sukcesywnie redukuje. Rozważania osadzone są na religijnej płaszczyźnie. Autor wykładów, to osoba wierząca, ale nie odnajdująca się ani w katolicyzmie, ani w protestantyzmie. Intuicyjnie bliska mu jest duchowość właśnie rosyjskiego pisarza: dynamiczna, pełna sprzeczności,...

Olena | 2013-09-01
Przeczytana: 01 września 2013

Pierwsza część przypomina po trosze bełkot natchnionego, wiejskiego kaznodziei, który mówi "jeśli chodzi o Dostojewskiego, jego życie i twórczość oraz sposoby właściwej recepcji tych wybitnych dzieł, jest dokładnie tak a tak, bo ja w to wierzę, więc i wy uwierzcie". Ciężko nie porównywać tych bezkrytycznych wywodów do szablonowych wypracowań zafascynowanego uczniaka, napawającego się wielkością pisarza uznawanego za mistrza i nie potrafiącego przyjąć do wiadomości faktu, że ktoś może być odmiennego zdania, ewentualnie mieć jakiekolwiek uwagi. Wyjątkowo mierzą i śmieszą akapity, w których Gide, urażony krytycyzmem innego autora piszącego o teatralności i braku logiki w rozumowaniu czy postępowaniu bohaterów Dostojewskiego (zupełnie jakby ostrze wspomnianej krytyki skierowane było w niego, a nie w darzonego przez niego namiętną miłością geniusza), zarzuca ignorancję i niezrozumienie każdemu, kto śmie nie tyle podważyć wielkość Rosjanina co zwrócić uwagę na rzeczy, które w jego...

Joanna Topolska | 2013-03-09

Jeśli ktoś lubi Dostojewskiego, to na tych wykładach chciałby być. Trochę w tym osobistych przemyśleń, sporo erudycji, dużo dociekliwości, masa nie publikowanych wcześniej fragmentów listów.Drugie dno pisarza przedstawione z polotem.

Marysia | 2010-12-30

Jest coś w książkach Dostojewskiego co pociąga i coś co odpycha i nudzi. Jeżeli miałabym powiedzieć co to takiego nie umiałabym sklecić sensownego zdania. Tutaj znalazłam wszystkie nieubrane w słowa myśli i jeszcze parę innych.

marton | 2016-02-11
Newska | 2016-02-10