Między narodami

Wydawnictwo: Rebis
historyczna

"Między narodami", druga już wspólna książka Szewacha Weissa i Ewy Szmal, jest kontynuacją dialogu prowadzonego z czytelnikami na łamach "Wprost". Autorzy nie unikają tematów trudnych, wiele uwagi poświęcają wewnętrznym problemom współczesnego Izraela, a także obecnym stosunkom polsko-żydowskim. Przywracają pamięć o ludziach, którzy niegdyś żyli w Polsce, mieli tu rodziny, kultywowali swoją tradycję.

Polska dla Żydów nigdy nie będzie zwyczajnym krajem - mówią - ponieważ tu, w tych sztetlach, wszystko się zaczęło, i to tu, w hitlerowskich obozach zagłady, zgasło żydowskie życie... Ale czy na zawsze?

"(...) nie zabrakło ludzi (...) którzy uczynili wiele, aby budować swoim życiem pomosty do pięknych kart historii naszych narodów, zapisanych językiem wzajemnego zrozumienia, szacunku i tolerancji. Spotkałem wielu na drodze wyznaczonej tymi podstawowymi wartościami. Wśród nich był zawsze ambasador Szewach Weiss. Syn polskiej ziemi, izraelski patriota. To wielka sztuka stać na straży godności i praw własnego narodu, a zarazem z takim zrozumieniem i wyczuciem traktować innych".

Ze "Wstępu" Lecha Wałęsy

"Szewach Weiss nie pisze, on rozmawia z Tobą, Czytelniku. Jeśli masz ochotę na dwuosobowy talk-show, prowadzony przez niezwykle mądrego człowieka, współtwórcę najnowszej historii Izraela, współpracownika i przyjaciela Icchaka Rabina i Szymona Peresa, sięgnij po tę książkę. Spotkasz rozmówcę, który Polaków rozumie lepiej niż my siebie, bo kocha Polskę, swoją drugą ojczyznę. Niewielu jest takich rozmówców, którzy słyszą nasze myśli i odpowiadają na pytania, jakie ciągle sobie zadajemy".

Marek Król, wydawca tygodnika "Wprost"

Szewach Weiss (ur. 1935) - izraelski polityk, profesor nauk politycznych, ambasador Izraela w Polsce w latach 2000-2003. Od 2000 roku jest przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Yad Washem. Gościnnie wykłada na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

[opis wydawcy]

Karolina Charchowska | 2016-01-16
Przeczytana: styczeń 2016

Bardzo subiektywny obraz Izraela i Żydów. Liczyłam na obiektywny opis ciekawych stosunków tego państwa z innymi, a dostałam obraz odwiecznej martyrologii narodu żydowskiego i Żydów jako "Chrystusa narodów", zbawiających cały świat. Znam i szanuję historię Żydów, ale jeżeli nie jest ona nafaszerowana subiektywizmem.

Edka | 2014-07-05
Przeczytana: lipiec 2014

Momentami autor bardzo mnie denerwował przez swoją stronniczość.
"Zgrzyt nastąpił 24 lipca 2005 roku, gdy po zamachu terrorystycznym w Londynie Benedykt XVI potępił międzynarodowy terror, ale nie wymienił Izraela wśród krajów przez niego doświadczanych". Czy naprawdę Izrael poczuł się tak bardzo "poszkodowany" że społeczność międzynarodowa nie potraktowała go jako ofiary terroryzmu? Autor opisuje bowiem wszystkie wojny z sąsiadami, jakby Izrael był jedynie ofiarą a nie agresorem i jakby na jego barkach leżała odpowiedzialność za walkę z terroryzmem. Natomiast jeśli chodzi o wojny na Bliskim Wschodzie, ciężko mówić o tych "dobrych" i "złych"- niewątpliwie wiele zła było tak po jednej jak i po drugiej stronie.
Poza tym , autor który mówi o pojednaniu itp. wykazuje się totalnym brakiem szacunku do innych religii: "Po śmierci jednego ukrzyżowanego Żyda powstała wiara, którą wyznaje ponad miliard ludzi. Dlaczego po śmierci sześciu milionów Żydów nie powstały miliony nowych religii?...

Shoshana25 | 2012-03-08

Książka nie unika trudnych tematów. Wiele jest w niej na temat współczesnych problemów, zarówno Izraela, jak i stosunków polsko-izraelskich. Mimo wielu opinii, jakie towarzyszyły tej publikacji, chociażby taka, że jest ona antypolska, ja uważam, iż jest wręcz przeciwnie - książka to kolejna próba dialogu.

Mikołaj | 2013-01-13
Przeczytana: 2010 rok