wicher_Lab 
Nie lubię czytać. Jakby dało się łykać lektury pod postacią pigułek albo aplikować je via ass hole, to bym tak właśnie robił. Druga ewentualność byłaby lepsza, albowiem opiniując książkę opowiadam czym się stała przechodząc przeze mnie i nie chciałbym sugerować drogi odwrotnej. http://wicherlab.kylos.pl/wp/
40 lat, mężczyzna, Końskie, status: Czytelnik, dodał: 23 książki i 106 cytatów, ostatnio widziany 4 godziny temu
Teraz czytam
 • Normalne i patologiczne
  Normalne i patologiczne
  Autor:
  Praca doktorska Canguilhema (z 1943 roku) podejmuje w oryginalny sposób nietzscheański wątek normatywności życia, burząc uniwersyteckie pewniki o kryteriach zdrowia i choroby. Autor, lekarz i filoz...
  czytelników: 30 | opinie: 0 | ocena: 6 (2 głosy)
 • O relacji między myślą a językiem
  O relacji między myślą a językiem
  Autor:
  Czy język, którym mówimy, kształtuje nasz sposób myślenia? Jak dalece nasze zdolności do myślenia zależą od naszych zdolności językowych? Jak wiele z tego, co jest unikalne dla umysłu ludzkiego, zawdz...
  czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-09-28 01:01:05
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-09-28 00:59:49
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-09-13 23:26:15
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Na książkę składają się cztery eseje.

"Bunt mas" - autor definiuje termin "masa" i opisuje przejawy jej (masy) siły. Ze swojej strony dodam (Gasset może by się pod tym nie podpisał), że owa masa zagina - na podobieństwo prawa fizyki relatywnej - czasoprzestrzeń świata wewnętrznego jednostki; wytrąca ją z naturalnego intelektualnego tempa, spowalniając "lepszych" (względnie niezależnych,...
Na książkę składają się cztery eseje.

"Bunt mas" - autor definiuje termin "masa" i opisuje przejawy jej (masy) siły. Ze swojej strony dodam (Gasset może by się pod tym nie podpisał), że owa masa zagina - na podobieństwo prawa fizyki relatywnej - czasoprzestrzeń świata wewnętrznego jednostki; wytrąca ją z naturalnego intelektualnego tempa, spowalniając "lepszych" (względnie niezależnych, autonomicznych), ale i poganiając "gorszych" (reaktywnych, niezdolnych do kreowania własnego losu). Masą byłby golem - realnie wpływający na ludzi stwór utworzony z ich dusz - duszy tłumu, a więc duch uśredniony statystycznie. Gasset przewiduje (w mojej interpretacji), że masa zacznie coraz bardziej wpływać na każdą dziedzinę kultury, a jako że nie ma cech natur wybitnych, nie ma też celu innego, niż doczesny. Pod rządami masy świat zapętli się w teraźniejszości, w konsumpcjonizmie i z nienasycenia podniesie bunt. Masa ma żołądek bez dna i nieskończony apetyt.

"Rozmyślania o technice" - Autor trafnie zauważa, że człowiek masowy (kategoria stworzona przez Gasseta) traktuje zdobycze cywilizacji jak nową naturę, jako coś oczywistego, należącego mu się, nie wymagającego nakładów pracy i szczególnej uwagi. Nie rozumie, że cywilizacja jest permanentnie wytwarzana i jako taka wymaga ciągłej pracy, wiedzy, a przede wszystkim rzadkiego typu ludzi, którzy ogarniają ją jako całość - teoretyków, intelektualistów. Człowiek masowy nie ufa myślicielom o szerokich horyzontach, jego wyobraźnia zdolna jest zaakceptować na ambonie tylko specjalistę danej dziedziny; również ograniczonego przedstawiciela społeczeństwa masowego, ponieważ specjaliści rekrutują się z ludzi przeciętnych. Mimo to, oni właśnie, zbudowani osiągnięciami i wiedzą z własnej specjalności, pozwalają sobie rościć prawo do posiadania autorytarnego głosu w innych obszarach wiedzy, czym wypierają klasę wybitną.

"Człowiek i ludzie" - tym razem Gasset definiuje społeczeństwo. Namysł nad tym zagadnieniem rykoszetem ukazuje niejasny charakter człowieczeństwa, naturę człowieka. O społeczeństwie, społeczności można mówić tylko w przypadku istot dyskursywnych, świadomie wyrażających się/siebie. Relację społeczną ustanawia bycie oglądanym przez świadome, interpretujące oko zdolne do wyrażenia opinii.
Esej zawiera również świetne, obszerne studium powitania, jako gestu pustego, wymuszonego gwałtem na każdej jednostce.

"Rozmyślania o Europie" - Bardzo ciekawy namysł nad ideą narodu/narodowości. Hiszpański autor sprytnie zaraża czytelnika europejskiego europejskością. Porównuje ją do helleńskości ludów starożytnej Grecji. Ateńczyk, Spartanin czy Koryntianin był oczywiście przywiązany (patriotą) do swojego miasta, ale w obliczu większego zagrożenia (ze strony Persów) rozumiał swoją helleńską odrębność i więź z sąsiadami. Państwa europejskie, w ocenie y Gasseta, tracą tę głębszą jedność, mianowicie wspólny rdzeń wyznawanych wartości, poziom cywilizacyjny. Wydaje się, że autor był głębokim zwolennikiem - wówczas projektu - Unii Europejskiej, przewidywał wręcz koniec państw narodowych w sensie monad zamkniętych w sobie i dla siebie. Aktualne rozważania.

pokaż więcej

 
2018-09-12 21:55:49

Świat jest cyrkiem. Dla niego nauczyłem się pewnej - obecnie dosyć rzadkiej - sztuczki, polegającej na wywracaniu oczu o 180 stopni, a więc do wewnątrz. Gdy się robi to pierwszy raz, obraz jest ponury, mglisty i w dodatku chaotyczny, jednym słowem - odpychający. Jednak gdy się dłużej pobędzie wzrokiem w swoim wnętrzu, wówczas z chaosu wyłaniają się ostrzejsze kontury osobliwej rzeczywistości... Świat jest cyrkiem. Dla niego nauczyłem się pewnej - obecnie dosyć rzadkiej - sztuczki, polegającej na wywracaniu oczu o 180 stopni, a więc do wewnątrz. Gdy się robi to pierwszy raz, obraz jest ponury, mglisty i w dodatku chaotyczny, jednym słowem - odpychający. Jednak gdy się dłużej pobędzie wzrokiem w swoim wnętrzu, wówczas z chaosu wyłaniają się ostrzejsze kontury osobliwej rzeczywistości oraz pojawia się światło, którego źródło do końca pozostaje tajemnicą.

Oswajałbym ludzi z nimi samymi, z samotnością, tym jedynym pewnym stanem człowieka, od którego nie warto uciekać. Człowiek ma zarówno wygląd zewnętrzny, jak i wewnętrzny. Wygląd zewnętrzny nie determinuje osobowości, gdy ufundowany jest na jasnym, klarownym i czystym wnętrzu. Powierzchowność staje się trywialnym dodatkiem. Pokazywałbym namacalność świata myśli i ich faktyczną sprawczość.

pokaż więcej

więcej...
 
2018-09-01 20:43:37
Ma nowego znajomego: Mea-Libri
 
2018-08-04 23:25:58
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Bardzo produktywny podział ludzi na: sterowanych tradycją, wewnątrzsterownych i zewnątrzsterownych. Autor w nowoczesnym społeczeństwie (druga połowa XX wieku) dostrzega przewagę typu zewnątrzsterownego i kreśli dla niego możliwości rozwoju oraz wynajduje pułapki, w jakie ten typ może wpaść. Bardzo ciekawy jest namysł Riesmana nad statusem pracy i zabawy, już wtedy (w latach 60-tych albo dużo... Bardzo produktywny podział ludzi na: sterowanych tradycją, wewnątrzsterownych i zewnątrzsterownych. Autor w nowoczesnym społeczeństwie (druga połowa XX wieku) dostrzega przewagę typu zewnątrzsterownego i kreśli dla niego możliwości rozwoju oraz wynajduje pułapki, w jakie ten typ może wpaść. Bardzo ciekawy jest namysł Riesmana nad statusem pracy i zabawy, już wtedy (w latach 60-tych albo dużo wcześniej) dostrzegł problem z zagospodarowywaniem - i stosunku do - czasu wolnego. Autor przywołał wspaniałą anegdotkę, kiedy to jedna z uczennic zapytała nauczyciela: "Proszę pana, czy dzisiaj też będziemy musieli robić to, co chcemy?".

Bardzo aktualne jest spostrzeżenie, że człowiek coraz bardziej zależy od innych i że główną jego troską jest bycie miłym, natomiast najwyższą kompetencją umiejętność współpracy bez względu na treść aktywności. Zanika granica pomiędzy rozwojem osobistym, a rozwojem społecznym, tym samym psychologia stała się jak gdyby służącą socjologii. Nikogo (poza ostatnimi filozofami) nie interesuje człowiek sam w sobie, egzystencjalny wymiar życia wyparował. Człowiek nie stoi na ziemi, tylko na drugim człowieku, a bez niego, tego wiecznie niepewnego gruntu, wariuje.

pokaż więcej

 
2018-07-26 13:22:12
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
Moja biblioteczka
420 267 2234
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (46)

Ulubieni autorzy (27)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (7)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd