Toulouse-Lautrec. Biografia

Seria: Fortuna i fatum
Wydawnictwo: W.A.B.
9788389291974
historyczna

Najobszerniejsza jak dotąd biografia genialnego artysty, a przede wszystkim fascynująca opowieść o barwnym, choć krótkim i pełnym cierpienia życiu Henriego de Toulouse-Lautreca, który jak nikt inny ucieleśniał ducha belle époque. Na podstawie przeszło tysiąca nieznanych wcześniej listów artysty i własnych wieloletnich badań autorka stworzyła portret daleki od stereotypowych wyobrażeń

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Meszuge | 2014-05-28
Przeczytana: 28 maja 2014

Bardzo dokładna, bardzo rzetelna, bardzo wiarygodna, bardzo gruba, bardzo odpowiedzialna biografia, choć może nie tak porywająca jak opowieść o życiu Henryka de Toulouse-Lautreca „Moulin Rouge” Pierra La Mure.

tyberiusz | 2014-04-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

,,Ślęczałam za szkłem powiększającym nad wyblakłymi dziewiętnastowiecznymi rękopisami i nagle uświadomiłam sobie, że oto poznaję prawdziwą historię życia Lautreca. Okazało się, że przydadzą się wszystkie moje kwalifikacje - lata pracy artystycznej, praktyka graficzna, doktorat z romanistyki i badania nad dziewiętnastowiecznymi manuskryptami. Tę historię trzeba było opowiedzieć, a ja wręcz zadziwiająco się do tego nadawałam." (autorka)

Mroz | 2013-09-01
Przeczytana: 01 września 2013

Ciekawie skonstruowana biografia, czytająca się jak powieść bez dialogów, za to z dużą ilością cytatów przybliżających charaktery opisanych postaci. Całość kręci się wokół małej ciałem, ale wielkiej duchem osoby artysty alkoholika, którego twórczość jeszcze za jego życia budziła kontrowersje i rozbieżne emocje. Jak napisał jego ojciec, "Nie zamierzam zmieniać opinii i teraz, gdy on nie żyje, wychwalać pod niebiosa tego, co za jego życia uważałem za jedynie zuchwałe, bezczelne wprawki".
Faktem jest, że twórczość Lautreca nie była akademicko czysta, tematycznie rzucała się w oczy. Była ona jakaś. Przedstawiała coś, wewnętrznego, złożonego, może strasznego. To akurat nie wynika z książki tak czytelnie, ze względu na małą ilość przedrukowanych prac. Wkładka w środku zachęca do zapoznania się z innymi tworami artysty, rozbudza apetyt na cykle o tematyce cyrkowej i burdelowej, plakaty i kolorowe koktajle.

Książki tej nie da się jednak podsumować jednoznacznie. To nie wymysł autora, lecz...

GeeN | 2016-10-14
Przeczytana: 2012 rok