Książę srebrny

Tłumaczenie: Jerzy Jędrzejewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Dzieł Wyborowych: Seria I, Biblioteka Powieści Historycznej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Współpraca
Kniaź Sieriebrianyj
83-7018-046-9
klasyka
Renata

Wznowienie najwybitniejszego utworu powieściowego hrabiego Aleksego Konstantynowicza Tołstoja (1817-1875) związanego fabularnie z dziejami panowania Iwana Groźnego. Autor, szkicując interesującą panoramę szesnastowiecznej obyczajowości rosyjskiej, porusza uniwersalną problematykę władzy i moralności. Powieść nawiązująca swoją stylistyką do poetyki ludowego moralitetu jest zarazem nasycona realizmem historycznym najwyższej próby. "Książę Srebrny" pozwala czytelnikowi wniknąć w atmosferę czasów, kiedy kształtowało się polityczne oblicze nowożytnego państwa rosyjskiego z jego swoistą filozofią cara-samodzierżcy.

Shahrivar | 2016-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Rosyjscy pisarze i poeci sprzed 1-2 stuleci dotychczas mnie nie zawiedli – Lermontow, Puszkin, Dostojewski, Bułhakow... i teraz Aleksy Konstantynowicz Tołstoj. <3

Ta ognistość, dzikość i rozedrganie!
Wiele się tutaj dzieje, aż za wiele – walki, tortury, pożary, uczty, pościgi oraz katusze miłosne. :P

I te przepyszne opisy! Sugestywne wnętrza z misternymi kolumnami, płonącymi świecami, ikonami i ze światłem igrającym na złoceniach; ubiory dworskie kapiące od złota i drogocennych ozdób; bajeczne uczty – żurawie w sosie korzennym, koguty w rosole i z imbirem, cietrzewie z szafranem, alikant, małmazja... mmm, aż ślinka cieknie!

"Książę Srebrny" jest mieszanką wpływów Wschodu i Zachodu. Z jednej strony, to romantyczna powieść heroiczna inspirowana średniowiecznymi romans de geste (wyczuwam tu Waltera Scotta :P), z drugiej wpływ baśni ludowych (cytaty z przyśpiewki o carewiczu Iwanie oraz wzmianka żar-ptaku kojarząca mi się z jedną z moich ukochanych baśni dzieciństwa...

ggpost | 2015-11-21
Przeczytana: listopad 2015

Zaczyna się niczym rycerski romans: szlachetny książę wraca z wojny (konkretnie wojny litewsko–rosyjskiej w drugiej połowie XVI w). Wraca w glorii chwały. Dokonywał bohaterskich czynów, nie szczędził życia za ojczyznę. Teraz ma się widzieć z carem aby zdać mu relację. Ale marzy tylko o jednym – zobaczyć się z dawna nie widzianą ukochaną. Gdy dociera do Moskwy, okazuje się, że sytuacja jest zgoła inna niż sobie wyobrażał.
Dalsze losy tytułowego księcia Srebrnego nie stanowią jedynej osi powieści. Co więcej, nasz bohater nie odgrywa roli pierwszoplanowej. Odnosi się wrażenie, że stanowi w zasadzie rodzaj kontrastu dla innych.
W tym czasie w Rosji szaleje oprycznina. Z rozkazu cara watahy mołojców zaprowadzają nowy porządek mordując, paląc i grabiąc wszystkich uznawanych za wrogów władzy. Nie ma dla nich świętości, nie ma nad nimi prawa. Nie świadomy niczego Srebrny staje oko w oko z nowym wrogiem, innym niż na wojnie. Podstępnym, bezlitosnym i bezkarnym, który książęce zasługi dla...

ewenementka | 2016-03-16
Przeczytana: 20 lutego 2016

Całkiem przypadkowo sięgnęłam po książkę zupełnie genialną. Na przepastnych półkach ze starymi książkami czekał na mnie prawdziwy książę, zupełnie jak z bajki. Niczym prawdziwy rycerz na białym koniu i w czarnej obwolucie podbił moje serce i uwolnił z wysokiej wieży przeciętnych czytadeł.

Zbroja owego rosyjskiego szlachcica uszyta jest z honoru, oddania, miłości do kraju, Boga i jego przedstawiciela na ziemi – cara Iwana IV. Hełm jego skrywa głowę mądrą i pokorną, a wypełnioną ideałami. Nikita Romanowicz Srebrny to prawdziwy książę i jak na prawdziwego księcia przystało, jest zupełnie zmyślony.

Całą recenzje przeczytasz tutaj:
rzeczokulturze.blogspot.com/2016/02/ksiaze-z-bajki.html

edgard17 | 2014-08-29
Przeczytana: 2012 rok

fascynujące.po prostu.

EmaxDomina | 2013-09-26
Przeczytana: listopad 2002

Sugestywny obraz Rosji za Cara Iwana Groźnego. Historia zmagania się bojara z poczuciem lojalności do władzy wobec obłąkańczych zachowań cara. Interesujący stosunek Rosjan do wszelkiej zwierzchności tłumaczący bardzo wiele i dzisiaj.

eMM | 2016-04-29
ReginaInferna | 2015-11-22