Siostro, siostro

2007-01-01
2007-01-01
837414355X
literatura ukraińska opowiadania

Kolejny zbiór całkiem dobrych opowiadań. Męczyć może maniera autorki do budowania długich, dość chaotycznych zdań, jednak tę niedogodność z powodzeniem rekompensują zaskakujące wnioski, puenty i przemyślenia.
Książki nie przeczytałam do końca z winy wydawcy. W ostatnim opowiadaniu pominięto w druku zbyt wiele stron, pozostawiając je zupełnie czystymi. Niestety w przypadku opowiadań Oksany Zabużko jest to dość poważna wada wydawnicza - niezwykle trudno domyślać się samemu, co na tych stronach wydrukowane być powinno.

Jak zwykle niezawodna, wspaniała ukraińska pisarka Oksana Zabużko wprowadza nas w świat różnie pojmowanych siostrzanych relacji.
Siostra jako drugie ja, siostra upragniona, znienawidzona, bratnia dusza. Motyw siostry, siostrzanej miłości, nienawiści i zawiści łączy te wszystkie opowiadania w jedną spójną całość. Bohaterki mogą być zagubione w swojej rzeczywistości, przeżywają dylematy moralne, ale poszukują.
Opowiadania pełne czułości, namiętności, emocji. Czasem przerażające, jak "Bajka o kalinowej fujarce" (przetworzony na wersję żeńską motyw Kaina i Abla, jak z "Balladyny"),a czasem pełne niezgłębionego smutku i tęsknoty.
Irytujące jest jednak ostemplowanie tej literatury jako literatury dla kobiet. Dlaczego mężczyźni nie mieliby wejść w świat, który jest w gruncie rzeczy uniwersalny, bo ludzki?

W książce znajdziemy sześć opowiadań oraz krótką autobiografię. Bohaterkami wszystkich tekstów są kobiety: matki, żony, córki, siostry, koleżanki, sąsiadki. Autorka portretuje je w różnym wieku, różnych sytuacjach, różnych rolach i obarcza różnymi problemami. Jest tu historia dwóch sióstr, które całe życie były sobie wrogie; dwóch przyjaciółek ze szkolnej ławy, których relacja jest skomplikowana, fascynująca, bardzo silna, a jednocześnie tymczasowa – co nie znaczy, że nieprawdziwa! Jest opowieść o kobiecie, której życie w telewizyjnej rzeczywistości stopniowo nabierało coraz więcej realizmu, by w końcu pokonać jej prawdziwe "ja".

Najbardziej podobało mi się pierwsze, tytułowe opowiadanie – Siostro, siostro. Bohaterka, Darcia, tęskni za nienarodzoną siostrą – siostrą, którą zawsze chciała mieć, a dla której nie starczyło już miejsca w ciasnej i trudnej ukraińskiej rzeczywistości. Bo objąć, ochronić, zasłonić matka mogła tylko jedno dziecko. Całe opowiadanie jest skierowane do dziewczynki (narrator mówi "ty"). Zdania są bardzo długie: jakby Zabużko kropki zastąpiła przecinkami, co daje ciekawy efekt czegoś w rodzaju gorączkowego szeptu. Bardzo dobrze wpasowuje się taki styl w tę historię, zdradzającą sprawy, o których się nie mówi, opisującej tęsknotę, pragnienie, ból. Opowiadanie jest bardzo krótkie, ale wiele w nim emocji, które autorka świetnie oddała. Trudno mówić o portretach psychologicznych, jednak poznajemy dość, by zrozumieć postępowanie i uczucia zarówno matki, jak i córki. To bardzo poruszający tekst i zrobił na mnie największe wrażenie.

Dalszy ciąg: http://ksiazkozaur.blogspot.com/2012/03/w-swiecie-kobiet.html

Lubię czytać krótkie formy-czy to nowele czy opowiadania, więc pod tym kątem książka mi "przypasowała". Generalnie opowiadania są bardzo dobrze napisane, traktują o relacjach między ludzkimi (koleżankami, siostrami, czasem z istotami nie z tej Ziemi;-)).Przedostatnie opowiadanie "Kosmitka " wydało mi się nieco męczące, ale pozostałe są naprawdę godne polecenia.

Dokonczylam te ksiazke z czytelniczego obowiazku.

Dokonczylam te ksiazke z czytelniczego obowiazku.

KOntrowersyjny dobór wspólczesnych tematów, ciekawy, oryginalny, ale trudny język. Nie jest to łatwa lektura, bardzo długie zdania, ale naprawdę ciekawa, polecam.

• Seria z miotłą
  • Literatura ukraińska