Wstyd

Tłumaczenie: Tomasz Pindel
Wydawnictwo: Znak
Pudor

Najbardziej niezwykła jest codzienność. Alfredo dowiaduje się, że zostało mu najwyżej pół roku życia, jego żona Lucy wplątuje się w tajemniczy perwersyjny romans, córka Mariana ma niezdrową obsesję na punkcie swojej przyjaciółki, jej brat Sergio widuje duchy, dziadek próbuje poderwać geriatryczną narzeczoną, a kot? No właśnie, największy problem jest z kotem. Czarny humor i ironia w książce...

Najbardziej niezwykła jest codzienność.

Czarny humor i ironia w książce Roncagliolo bezlitośnie obnażają człowieka. Ta powieść nieustannie balansuje między śmiesznością a tragizmem, absurdem i powagą. Wstyd to bezpruderyjna historia o ludziach, którzy wstydzą się prawdy o sobie. To historia o nas samych.

Santiago Roncagliolo jest młodym Peruwiańczykiem, scenarzystą, dziennikarzem, tłumaczem, autorem powieści i zbiorów opowiadań. Sławę przyniósł mu Wstyd, do którego prawa zostały sprzedane do 10 krajów. W 2006 roku został uhonorowany nagrodą Premio Alfaguara za ostatnią książkę Czerwony kwiecień (Abril rojo), która również ukaże się w Znaku

Marcelina | 2015-09-03
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Granica wstydu
Wstydzimy się różnych rzeczy. Nasz poziom wrażliwości jest też bardzo indywidualny. Wstyd to uczucie wiążące się z negatywnymi uczuciami. W Słowniku języka polskiego czytamy, że jest to : „upokarzające uczucie spowodowane świadomością niewłaściwego, złego, hańbiącego postępowania (…) zwykle połączone z lękiem przed opinią (SJP, Warszawa 1981,s. 773). Wstydzimy się tego, co oburza innych, odbiega od kanonów, utartych norm zachowań. W mikropowieści Santiago Roncagliolo „Wstyd” pojawia się wiele jego odcieni. Wstyd jednak nie hamuje bohaterów przed dalszym działaniem, jego przełamanie pobudza w nich uśpione żądze, emocje, uczucia, dość kontrowersyjne.
Kiedy umiera babcia, domownicy próbują przyzwyczaić się do pustki i nieobecności bliskiej osoby. Sergio, najmłodszy w rodzinie zaczyna widzieć duchy. Jego matka Lucy poświęca się całkowicie rodzinie aż pewnego dnia znajduje w torebce perwersyjny liścik. Początkowo ignoruje go, ale później mimowolnie wdaje się w dziwną grę....

mythirdhouse | 2011-05-03

Opowieść Roncagliolo to saga rodziny Ramosów, która obnaża wszystkie pragnienia każdego z jej członków. Książka nasycona jest erotyzmem i seksualnością, przez co moim zdaniem, autor pokazuje jak ważna jest to część istnienia każdego człowieka, jednocześnie jak bardzo może ona zniszczyć wszelkie relacje międzyludzkie.
Na drodze do szczęścia Lucy i Alfreda staje tajemnica, która sprawia, że mężczyzna odsuwa się od swojej rodziny i spędza czas w pracy popijając kawę i whisky, podczas gdy Lucy szuka spełnienia z mężczyzną od sekretnych liścików.
Dzieci, Serge i Mariana żyją własnymi sprawami: Serge widuje istoty z zaświatów, a Mariana przeżywa pierwszą, głęboką przyjaźń i zaczyna dojrzewać zarówno biologicznie, jak i psychicznie. Pozostawiona sama sobie, musi uporać się z problemami, które dotykają każdą nastolatkę, oczywiście popełniając błędy, z których warto wyciągnąć lekcję.
Dziadek chce przeżyć swoją „drugą młodość” i zamyka się w domu starców ze swoją ukochaną. Jego działania...

Ola | 2014-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2014

Autor przedstawia losy zwykłej mieszczańskiej rodziny - Dziadzia, małżonków z dwójką dzieci, kota i duchów, które widzą niektórzy członkowie. Każdy z bohaterów ma jakieś tajemnice, potrzeby niespełnione. Można przeczytać, ale nie skłania to głębszej zadumy poza tytułem, trudno mi dostrzec związek

Iska | 2011-03-12
Na półkach: Arcydzieła, Przeczytane
Przeczytana: 2007 rok
Anna | 2015-08-12
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Nie bardzo wiem co napisać o tej książeczce, bowiem niczego ważnego we mnie nie poruszyła. ot skrótowy zapis problemów ludzi w różnym wieku, z którymi raczej każdy z nas się spotkał. Nawet koci problem jest zupełnie normalny i przyziemny. Wszystko bez wglądu. Nic nadzwyczajnego, przekazu nie dostrzegam, wstydu też nie widzę.

FragileMoon | 2014-08-26
Przeczytana: sierpień 2014

Szaleństwo życia codziennego przeniesione na papier. Szybko i intensywnie, ironicznie. Brakuje mi tu dalszego ciągu perypetii bohaterów, jakby książka została lekko 'niedokończona'. Mały niedosyt?

Może to zabrzmi trywialnie, ale treść książki przypomina mi co niektóre wątki z filmu 'Życie jak dom - Life as a House'.

Paulinx | 2011-10-15
Przeczytana: 14 października 2011

Książka na poziomie, przeczytałam jednym tchem :) Najbardziej podobała mi się postać Sergia i kota. Ale tak naprawdę to każda z tych postaci wniosła dużo do tej książki, polecam.

aga_brielle | 2011-07-15
Przeczytana: kwiecień 2009

Zdecydowanie nie w moim guście. Pozbyłam się jej.

Szeptucha | 2012-12-09
Na półkach: Przeczytane, Mózgotrzepy
Przeczytana: 08 grudnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

nic specjalnego. w dodatku autor się nie wysilił, pisząc kilka stron na krzyż. bohaterowie niby mieli poważne dylematy, ale kompletnie nie widzieli, jak z nich wybrnąć i zachowywali się nielogicznie

artdeco92 | 2011-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2011

Wciągająca lektura. Po tekstach z tyłu okładki można wywnioskować, że chciała być ambitną powieścią o kondycji współczesnego człowieka. Średnio się sprawdza w tej roli, ale jest świetną, może nieco za krótką opowieścią o rodzinie i jej fascynujących słabościach.