Kobiety ich mężczyzn

Seria: Europejki
Wydawnictwo: Czarne
powieść ukraińska
Horesz

Każde z tych opowiadań jest osobnym światem konkretnej osoby: tajemniczej podróżniczki, aktorki porno, babci klozetowej, zakochanego pijaka, studentki, mordercy. Opowiadanie "Notatka wyjaśniająca" to wnikliwa i dowcipna satyra społeczna, "Roverandum" - oniryczna dziewczyńska opowieść z tajemnicą na miarę "Pikniku pod wiszącą skałą", "Luba" - kryminał, w którym dowiadujemy się tego, co chce wiedzieć każdy detektyw: jak myśli morderca. "Natasza" to baśń o kopciuszku z miejskiego szaletu.

Sofija Andruchowycz prześwietla dla nas te światy, pozwala przyjrzeć się intymnym szczegółom, stawia nas za weneckim lustrem, gdzie bezkarnie możemy przyglądać się najpilniej strzeżonym tajemnicom tych ludzi, zwiedzać wnętrza mieszkań. Słyszymy ich myśli, widzimy, jak się miotają, jakich wyborów dokonują, jak bardzo są nieszczęśliwi lub odwrotnie: jakim spokojem wypełniają swoje życie.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Wojciech Gołębiewski | 2014-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2014

UWAGA! WYSOKA OCENA Z POWODU GENIALNEGO, PRZEDOSTATNIEGO OPOWIADANIA
Sofija /ur.1982/ ma ojca, Jurija Andruchowycza /ur.1960/, który m.in. napisał ze Stasiukiem kapitalną książkę pt „Dwa eseje o Europie zwanej Środkową”.
Stasiuk ma z Moniką Sznajderman - Wydawnictwo „Czarne”, a córka Jurija próbuje pisać. I tak otrzymaliśmy zbiorek jedenastu, nie tyle opowiadań, co raczej impresji. A w dodatku bardziej zlepek niż zbiorek, bo sprawia to wszystko wrażenie przypadkowości, zebrania do kupy różnych prób z różnych okresów. Wskazuje na to, przede wszystkim, cholernie nierówny poziom tych utworów, jak i powtarzalność tematu, jak choćby w „Pani Dorocie” i „Czerwonych z białymi kwiatami”.
Kwiatkiem jest przedostatnia „Notatka wyjaśniająca” z powalającym ostatnim zdaniem. I ono powoduje, że inne opowiadania sprawiają wrażenie niedopracowanych etiud. Oczywiście, nie zdradzę ...

Herbi | 2013-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Sofija Andruchowycz to córka Jurija Andruchowycza, wybitnego ukraińskiego prozaika i poety. Trzeba stwierdzić, że odziedziczyła po tacie smykałkę do literatury. I choć w jej prozie nie ma takiej gry z tradycjami, zabawy konwencjami i ironii, jak to się dzieje w twórczości jej ojca, należy przyznać, że Sofija ma duży talent narracyjny, do tego dobre wyczucie dialogów i w krótkiej formie opowiadania potrafi zawrzeć intersujące i soczyste historie, które często pozostawiają nas w środku wydarzeń, bez zamaszystego zakończenia, pozwalając wykazać się naszej wyobraźni. Warto przeczytać.

artdeco92 | 2011-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2011

Odłożyłam, stwierdziłam, że nie lubię takich. Potem spróbowałam jeszcze raz. Poszły dwa opowiadania. Znowu odłożyłam. Znowu wróciłam.
Błyskotliwe opowiadania, ciekawe formuły, obiecujące początki opowieści. Ale bez rewelacji.

agnieshka | 2014-02-11

Pośród rzeczy po prostu dobrych są i perełki,jak np. "Księżna" czy "Luba".

octo | 2016-07-30
nuna21 | 2016-07-27