Planeta Piołun

Agora
2022-02-23
2022-02-23
Katarzyna Kotyńska, Anna Łazar
eseistyka eseje publicystyka literatura ukraińska

Po książkę “Planeta Piołun” Oksany Zabużko, sięgnęłem z zainteresowaniem. Książka w mojej opinii jest spełnioną przepowiednią, co jest niezwykłe, gdyż Oksana Zabużko okazała się wizjonerką w świetle wydarzeń mających miejsce na świecie. Autorki nie znałam wcześniej, jednak z pewnością postaram się sięgać
po jej książki, gdyż jest błyskotliwa, ma bardzo dobre pióro, uderza w punkt. Analizy, których podjęła się autorka są imponujące, dostrzegam świetny warsztat, domyślam się jak wiele pracy należało włożyć w tę książkę, by właściwie wykorzystać zebrane materiały.

po jej książki, gdyż jest błyskotliwa, ma bardzo dobre pióro, uderza...

Zbiór esejów na bardzo różne tematy: od Czarnobyla, von Triera, Josipa Brodskiego czy malarkę Biłokur. Z każdego jednak przebija walka o udowodnienie, że Ukraińcy są od wieków pełnoprawnym narodem i miejsce na politycznej mapie świata im się po prostu należy. W kontekście eseje są dla mnie zbyt szowinistyczne.

Oj, trudne. Bez przygotowania tak... Ale odkryłem twórczość Kateryny Biłokur ! Bardzo dziękuję autorce.

Trudno mi coś o tej książce na pisać, będzie więc mocno punktowo.
Na pewno ciekawie się czyta perspektywę Ukraińską, w której Polska jest Zachodem, tak bardzo jak tylko może być, a Miłosz jest przedstawiany w sposób, w jaki my uczymy się o Dante Alighierim czy Szekspirze. To my wybieramy soczewkę, przez którą patrzymy na świat, i może warto jest, pożyczyć tą Oksany Zabużko; w niej, jako Polacy, nie jesteśmy na skraju mitycznego Zachodu, ale jesteśmy jego inherentną częścią.
Wrażenie zrobił na mnie również esej "My deportowani. Koda". Autorka pochyla się w nim nad przymusowymi przesiedleniami i ich konsekwencjami, z bardzo osobistej, ludzkiej perspektywy, zerwaniu więzi człowieka z ziemią. To najlepszy tekst z tego zbioru moim zdaniem.
Z drugiej strony, esej na temat Czarnobyla, chociaż czyta się go miło, chyba nie do końca ma związek z rzeczywistością. Przedstawiona w nim jest katastrofa rodem z materiałów propagandowych anty-atomowych środowisk. Nie oceniam tutaj opisu atmosfery społecznej Ukrainy, bo ten jest naprawdę ciekawy ("Dobre to było miasto!" - mieszkańcy Kijowa),tylko wpływu Czarnobyla na zdrowie ludzi, który wydaje się wyolbrzymiony (potwierdza to też szybki google).
Poza tym dużo jest tutaj przeintelektualizowanego bełkotu, który wywołuje mój sprzeciw. Mam wrażenie, że przez sporą część tekstu cały czas przebrzmiewa echo "kultury wysokiej", czyli terminu, który mam nadzieje, że zniknie wkrótce ze świata razem z tym zjawiskiem. Kultury, która niesie kaganek oświaty ciemnym masom (które oczywiście nic sobie z tego nie robią) i poklepuje się po plecach w kółkach wzajemnej adoracji. Zastanawianie się, czy dany naród "przepracował" coś za pomocą swojej kultury jest według mnie raczej koncepcyjną zabawą, a nie poważną dyskusją.
Dodatkowo, jak każdy tekst "ze wschodu", polecam go wszystkim fanom ZSRR, którzy mają wątpliwości co do oceny tego tworu politycznego.

Trudno mi coś o tej książce na pisać, będzie więc mocno punktowo.

Bardzo dobrze napisane eseje, po których wraca wiara w istnienie mądrych feministek.

Oksana Zabużko pisze o rzeczach trudnych w sposób piękny, subtelny i poetycki, a równocześnie bezpośredni. Czasami pozostawiając tak mało miejsca na interpretację, że człowiek czuje jakieś mentalne duszności.

Kiedy pisze o wielkim głodzie w 1933 roku, o wojnie z 1918 roku, o katastrofie Czarnobyla widzianej z perspektywy mieszkanki Kijowa w 1986 roku. Przedstawia trudną i bolesną genezę ukraińskiej traumy.

Mówi o tym jak Ukraińcy zostali zastraszeni, jak odzyskali głos, że ich głosem wolności był pisk ze szczeliny betonowej kopuły która przykryła reaktor w Czarnobylu. Że ten pisk był głośniejszy niż każdy możliwy dozymetr. Tworzenie zwykłą, autentyczną i przesyconą emocjami ramy interpretacyjną dla ukraińskiej tożsamości.

Ale nie pisze tylko o Ukrainie. Także o Białorusi, Rosji, Francji, Niemczech, także o Polsce. Przybliża ukraińską kulturę, sztukę i historię starając się umieścić ją w europejskim i światowym kontekście.

Książka momentami trudna, także dlatego, że autorka popada w liczne dygresje, w których można się zgubić. Czasami też brakowało mi wiedzy, żeby coś lepiej zrozumieć. Nie zmienia to faktu, że ciekawa i otwierająca.

Książka bardzo wymagająca. Inaczej się ją czyta, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się okrutna wojna. Ze względu na te dwa fakty dziś nie umiem jej jeszcze ocenić.

Świetna książka dla czytających ze zrozumieniem. Niewyrobieni czytelnicy lepiej niech po nią nie sięgają, bo to... książka nie dla idiotów.

Sięgnąłem po nią by zrozumieć Ukrainę i spojrzeć na nią innymi oczami, pod innym kątem. To się udało. Chyba najbardziej podobał mi się esej o Brodskim i sam początek książki.

Nie udało mi się skończyć. Nie przebrnęłam. Podczas lektury miałam wrażenie, że jestem "za głupia" na tą książkę, brakuje mi znajomości odniesień i gubię się w przydługich zdaniach opatrzonych jeszcze dłuższymi przypisami. Może kiedyś, kiedy obejrzę te same filmy co autorka i przeczytam te same książki, nadążę za jej perspektywą i zrozumiem te eseje.

• Ukraina
  • Audiobooki