Historia Trzeciej Rzeszy

Wydawnictwo: Bellona

Książka w przystępny sposób przybliża historię Trzeciej Rzeszy od jej powstania, przez dojście do władzy NSDAP Adolfa Hitlera w 1933 r., po upadek w maju 1945 r. W książce wiele miejsca poświęcono działaniom wojennym sił zbrojnych Rzeszy na frontach II wojny światowej oraz Wielkiej Koalicji, która po ciężkich walkach pokonała Rzeszę.

Oskar | 2014-11-24
Przeczytana: 23 listopada 2014

Tę książkę ocenić bardzo ciężko. "Historia Trzeciej Rzeszy" z jednej strony jest pozycją nadzwyczaj ciekawie złożoną, pełną wspaniałych i dokładnych opisów, unikalnych zdjęć i bardzo dobrze przygotowanych planów bitew. Z drugiej strony to literatura bardzo nierówna.

Moim zdaniem, autorzy zdecydowanie za bardzo skupili się na okresie II wojny światowej, a za mało na latach przed wrześniem 1939 roku. Opis dojścia Adolfa Hitlera do władzy niewiele różni się od zwięzłych rozdziałów, które pamiętam ze szkolnych podręczników. Brakowało mi również epilogu. Rozumiem, że autorzy chcieli zmieścić się w pewnych ramach czasowych, bowiem datą końcową jest dzień podpisania kapitulacji Niemiec, ale z pewnością można było wspomnieć jeszcze o tym, z czym ona się wiązała, chociażby o przejęciu kontroli nad krajem przez państwa alianckie. W moim odczuciu, brak tego czyni tę książkę niekompletną.

Inna drażniąca kwestia to narracja. W początkowych rozdziałach narrator zdaje się patrzeć na wojnę...

Tedinho13 | 2014-10-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: październik 2014

Interesująca książka,z ciekawymi fotografiami oraz mapami,napisana prostym językiem.