Historia I wojny światowej 1. Front wschodni 1914-1920

Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia pierwszej wojny światowej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
The History of World War I
978-83-7510-477-6
historia, I wojna światowa
historyczna
Wiedenka

Przewodnik po genezie i przebiegu konfliktu na froncie wschodnim - aż po wojnę domową w Rosji i wojnę polsko-bolszewicką. • Szczegółowy i przystępny opis tła i przebiegu konfliktu na froncie wschodnim, łącznie z wojną domową w Rosji i wojną polsko-bolszewicką. • Ponad 200 niezwykłych fotografii i rysunków ukazujących żołnierzy, sprzęt, broń i dowódców obu stron. • Ponad 20 kolorowych...

• Ponad 20 kolorowych przejrzystych map głównych bitew i kampanii, od Tannenbergu i bitwy nad Jeziorami Mazurskimi po bitwę warszawską w wojnie polsko-bolszewickiej.
• Barwny opis początkowych sukcesów Niemców i Rosjan na froncie wschodnim, "wielkiego odwrotu" z 1915 roku, odrodzonego optymizmu 1916 roku, dwóch rewolucji 1917 roku oraz walki bolszewików z siłami "białej" Rosji oraz niepodległej Polski.
Seria HISTORIA I WOJNY ŚWIATOWEJ to sześciotomowa historia militarna konfliktu 1914-1918.
W roku 1914 autokratyczne Imperium Rosyjskie było sprzymierzone z demokracjami Francji i Wielkiej Brytanii - oraz niewielkim Królestwem Serbii - za sprawą szeregu traktatów, które zawarto pod koniec XIX i na początku XX wieku, żeby przeciwdziałać zagrożeniu ze strony państw centralnych - Niemiec i Austro-Węgier.
Po wybuchu wojny w sierpniu zmobilizowane wojska rosyjskie wkroczyły na teren Prus Wschodnich i Galicji. Choć niemiecki dowódca Paul von Hindenburg dysponował mniejszymi siłami, zdołał zniszczyć jedną armię rosyjską w bitwie pod Tannenbergiem w sierpniu 1914 roku, a potem pokonał kolejną w bitwie nad Jeziorami Mazurskimi w następnym miesiącu. Rosjanom wiodło się lepiej w starciach z siłami austro-węgierskimi w Galicji, nim niemiecka interwencja pomogła sojusznikom ustabilizować sytuację.
W roku 1915 Naczelne Dowództwo wojsk niemieckich skupiło się na froncie wschodnim, czego rezultatem było zdecydowane niemieckie zwycięstwo w bitwie pod Gorlicami i późniejsze zajęcie Warszawy oraz setek kilometrów kwadratowych terytorium kontrolowanego wcześniej przez Rosjan.
Dzięki rosyjskiej ofensywie Brusiłowa latem 1916 roku i przystąpieniu Rumunii do wojny szala zwycięstwa przechyliła się na stronę państw ententy, choć sukces okazał się krótkotrwały. Atak Brusiłowa stracił impet, Rumunia natomiast została skutecznie wyeliminowana z wojny ofensywą państw centralnych, poprowadzoną przez Niemcy i Bułgarię.
Nasilające się niepokoje społeczne w Rosji doprowadziły ostatecznie do pierwszej rewolucji 1917 roku oraz abdykacji cara Mikołaja II. Ofensywy Rządu Tymczasowego zakończyły się fiaskiem i po drugiej rewolucji w listopadzie władzę w Rosji przejęli bolszewicy pod wodzą Lenina. Podpisawszy pokój z Niemcami, rozpoczęli wojnę domową przeciwko antybolszewickim siłom "białych", wspieranym przez część państw ententy. Konflikt ten, w połączeniu z wojną z odrodzoną Polską w 1919 roku, sprawił, że walki na dużą skalę w Rosji zakończyły się dopiero pod koniec 1920 roku.

źródło opisu: Dom Wydawniczy REBIS, 2010

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

Dominik Socha | 2015-03-19
Przeczytana: 11 marca 2015

Kolejna pozycja z bardzo interesującej serii - niestety w tym wypadku ponieważ temat jest nam geograficznie i historycznie znacznie bliższy, a przez to lepiej znany - pozycja ujawniła parę mankamentów w znajomości i interpretacji faktów przez autora. No cóż, trudne do uniknięcia, ale jednak żal...

Marcin | 2016-05-27
Przeczytana: 24 maja 2016

Treść książki więcej niż rozczarowująca. Jest to pozycja znacznie słabsza w stosunku do pozostałych części serii (gdzie również są błędy). Przede wszystkim zagadnienia są podawane bardzo pobieżnie i niezwykle schematycznie, zgodnie z utartym poglądem ustalonym przez ententę po zwycięskiej wojnie. A przecież jest to pozycja, która powstała w roku 2008 i z notki biograficznej wydawałoby się, że przez autorów co najmniej interesujących się tym tematem. Niestety autorzy nie sprostali wyzwaniu, czego przykładem jest choćby opis udziału wojsk austro-węgierskich w wojnie (z książki wynika, że było tylko jedno oblężenie Przemyśla), czy też opis wojny polsko-bolszewickiej. Brak nazwisk wielu dowodzących armiami, armia austro-węgierska od samego początku wojny się tylko rozpada, a Słowianie z niej dezerterują. Dlatego choćby z tego względu c i k monarchia powinna już upaść w roku 1914, a przecież wiadomo, że nic takiego się nie stało. Można stwierdzić, że autorzy książki przed jej napisaniem...

ohranje | 2015-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2015

Kolejna z cyklu dotyczącego frontów I wojny światowej. Jako kompendium wiedzy o walkach na wschodnim teatrze wojny- całkiem spoko. Tak jak i w innych książkach tej mini serii, tak i ta zawiera wiele fotografii, planów i biogramów najważniejszych postaci. Obejmuje okres nieco dłuższy niż np. książki o froncie zachodnim ale podyktowane to jest m.in. rozwojem sytuacji militarnej i politycznej w Rosji w tamtym okresie. Oprócz działań frontowych stricte z lat 1914-1918 mamy tu też opis interwencji aliantów w Rosji (dla mnie najciekawsza część - ponieważ niewiele do tej pory czytałem na ten temat), jak i walki w trakcie rewolucji bolszewickiej między czerwonymi a białymi. Na sam koniec autor wstawił niewielki fragment o wojnie polsko-bolszewickiej- ale wygląda to tak jakby musiał o tym wspomnieć ale potraktował to maksymalnie skrótowo- zaczyna się na 212 stronie a kończy na 219. Nic dodać nic ująć- podejście do tematu jak pewnie u większości ludzi na zachodzie. No ale nie będę psioczył...

irman | 2016-10-15
Misza | 2016-08-25