Historia I wojny światowej 1. Front wschodni 1914-1920

Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia pierwszej wojny światowej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
The History of World War I
978-83-7510-477-6
historia, I wojna światowa
Wiedenka

Przewodnik po genezie i przebiegu konfliktu na froncie wschodnim - aż po wojnę domową w Rosji i wojnę polsko-bolszewicką. • Szczegółowy i przystępny opis tła i przebiegu konfliktu na froncie wschodnim, łącznie z wojną domową w Rosji i wojną polsko-bolszewicką. • Ponad 200 niezwykłych fotografii i rysunków ukazujących żołnierzy, sprzęt, broń i dowódców obu stron. • Ponad 20 kolorowych...

• Ponad 20 kolorowych przejrzystych map głównych bitew i kampanii, od Tannenbergu i bitwy nad Jeziorami Mazurskimi po bitwę warszawską w wojnie polsko-bolszewickiej.
• Barwny opis początkowych sukcesów Niemców i Rosjan na froncie wschodnim, "wielkiego odwrotu" z 1915 roku, odrodzonego optymizmu 1916 roku, dwóch rewolucji 1917 roku oraz walki bolszewików z siłami "białej" Rosji oraz niepodległej Polski.
Seria HISTORIA I WOJNY ŚWIATOWEJ to sześciotomowa historia militarna konfliktu 1914-1918.
W roku 1914 autokratyczne Imperium Rosyjskie było sprzymierzone z demokracjami Francji i Wielkiej Brytanii - oraz niewielkim Królestwem Serbii - za sprawą szeregu traktatów, które zawarto pod koniec XIX i na początku XX wieku, żeby przeciwdziałać zagrożeniu ze strony państw centralnych - Niemiec i Austro-Węgier.
Po wybuchu wojny w sierpniu zmobilizowane wojska rosyjskie wkroczyły na teren Prus Wschodnich i Galicji. Choć niemiecki dowódca Paul von Hindenburg dysponował mniejszymi siłami, zdołał zniszczyć jedną armię rosyjską w bitwie pod Tannenbergiem w sierpniu 1914 roku, a potem pokonał kolejną w bitwie nad Jeziorami Mazurskimi w następnym miesiącu. Rosjanom wiodło się lepiej w starciach z siłami austro-węgierskimi w Galicji, nim niemiecka interwencja pomogła sojusznikom ustabilizować sytuację.
W roku 1915 Naczelne Dowództwo wojsk niemieckich skupiło się na froncie wschodnim, czego rezultatem było zdecydowane niemieckie zwycięstwo w bitwie pod Gorlicami i późniejsze zajęcie Warszawy oraz setek kilometrów kwadratowych terytorium kontrolowanego wcześniej przez Rosjan.
Dzięki rosyjskiej ofensywie Brusiłowa latem 1916 roku i przystąpieniu Rumunii do wojny szala zwycięstwa przechyliła się na stronę państw ententy, choć sukces okazał się krótkotrwały. Atak Brusiłowa stracił impet, Rumunia natomiast została skutecznie wyeliminowana z wojny ofensywą państw centralnych, poprowadzoną przez Niemcy i Bułgarię.
Nasilające się niepokoje społeczne w Rosji doprowadziły ostatecznie do pierwszej rewolucji 1917 roku oraz abdykacji cara Mikołaja II. Ofensywy Rządu Tymczasowego zakończyły się fiaskiem i po drugiej rewolucji w listopadzie władzę w Rosji przejęli bolszewicy pod wodzą Lenina. Podpisawszy pokój z Niemcami, rozpoczęli wojnę domową przeciwko antybolszewickim siłom "białych", wspieranym przez część państw ententy. Konflikt ten, w połączeniu z wojną z odrodzoną Polską w 1919 roku, sprawił, że walki na dużą skalę w Rosji zakończyły się dopiero pod koniec 1920 roku.

źródło opisu: Dom Wydawniczy REBIS, 2010

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

Edyta81 | 2019-01-14

Dobrze mi się czytało.O sprawie Polski było nie dużo wspomniane.Tak jakby tylko zachód miał wpływ na załamanie się przewagi wojsk rosyjskich.Najbardziej podobała mi się wypowiedż władz sowieckich ,że Polska sama obroniła się dzięki wielkiemu przypływowi patriotyzmu.

Rikimiki | 2017-01-24

Książka w bardzo przejrzysty oraz ciekawy sposób przedstawia historię frontu wschodniego. Ogólnie z pierwszej wojny światowej większąśc osób kojarzy front zachodni bitwy pod Verdun i nad Sommą za to z frontu wschodniego praktycznie nic. I książka pokazuję historię frontu wschodniego : jej dowódców zwykłych żołnierzy i oczywiście bitwy.Na koniec chciałbym polecic ją każdemu kto interesuje się 1 wojną światową oraz osobom które chcą ją poznac.

Marcin | 2016-05-27
Przeczytana: 24 maja 2016

Treść książki więcej niż rozczarowująca. Jest to pozycja znacznie słabsza w stosunku do pozostałych części serii (gdzie również są błędy). Przede wszystkim zagadnienia są podawane bardzo pobieżnie i niezwykle schematycznie, zgodnie z utartym poglądem ustalonym przez ententę po zwycięskiej wojnie. A przecież jest to pozycja, która powstała w roku 2008 i z notki biograficznej wydawałoby się, że przez autorów co najmniej interesujących się tym tematem. Niestety autorzy nie sprostali wyzwaniu, czego przykładem jest choćby opis udziału wojsk austro-węgierskich w wojnie (z książki wynika, że było tylko jedno oblężenie Przemyśla), czy też opis wojny polsko-bolszewickiej. Brak nazwisk wielu dowodzących armiami, armia austro-węgierska od samego początku wojny się tylko rozpada, a Słowianie z niej dezerterują. Dlatego choćby z tego względu c i k monarchia powinna już upaść w roku 1914, a przecież wiadomo, że nic takiego się nie stało. Można stwierdzić, że autorzy książki przed jej napisaniem...

Dominik Socha | 2015-03-19
Przeczytana: 11 marca 2015

Kolejna pozycja z bardzo interesującej serii - niestety w tym wypadku ponieważ temat jest nam geograficznie i historycznie znacznie bliższy, a przez to lepiej znany - pozycja ujawniła parę mankamentów w znajomości i interpretacji faktów przez autora. No cóż, trudne do uniknięcia, ale jednak żal...

ohranje | 2015-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2015

Kolejna z cyklu dotyczącego frontów I wojny światowej. Jako kompendium wiedzy o walkach na wschodnim teatrze wojny- całkiem spoko. Tak jak i w innych książkach tej mini serii, tak i ta zawiera wiele fotografii, planów i biogramów najważniejszych postaci. Obejmuje okres nieco dłuższy niż np. książki o froncie zachodnim ale podyktowane to jest m.in. rozwojem sytuacji militarnej i politycznej w Rosji w tamtym okresie. Oprócz działań frontowych stricte z lat 1914-1918 mamy tu też opis interwencji aliantów w Rosji (dla mnie najciekawsza część - ponieważ niewiele do tej pory czytałem na ten temat), jak i walki w trakcie rewolucji bolszewickiej między czerwonymi a białymi. Na sam koniec autor wstawił niewielki fragment o wojnie polsko-bolszewickiej- ale wygląda to tak jakby musiał o tym wspomnieć ale potraktował to maksymalnie skrótowo- zaczyna się na 212 stronie a kończy na 219. Nic dodać nic ująć- podejście do tematu jak pewnie u większości ludzi na zachodzie. No ale nie będę psioczył...