Wojtek z armii Andersa

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Wojtek z armii Andersa to pasjonująca powieść osnuta wokół rzeczywistych wydarzeń związanych z dramatycznym losem żołnierzy 2. Korpusu Polskiego przelewających krew z dala od ojczyzny. Wojtek – syryjski niedźwiedź brunatny – przeszedł z wojskiem cały szlak bojowy od wyjścia z ZSRR do demobilizacji po wojnie w Wielkiej Brytanii. Brał udział m.in. w walkach o Monte Cassino, pomagał rozładowywać ciężarówki z amunicją i podawał artylerzystom pociski.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/wojte...(?)

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/wojte...»

Grażyna | 2013-01-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Książka jest bardzo dobra, ale tytuł mylący. Wypożyczyłam ją, bo chciałam zainteresować syna historią niedźwiedzia Wojtka. Niestety występuje tu epizodycznie.
Jeśli ktoś jest zainteresowany losami Wojtka, to polecam książkę Łukasza Wierzbickiego "Dziadek i Niedźwiadek", ta jest dla dzieciaków przystępniejsza, zawiera autentyczne zdjęcia.

bibliotekarz | 2017-02-18
Przeczytana: 13 lutego 2017

Świetna książka opisująca straszne koleje narodu polskiego na tle wzruszającej postaci niedźwiedzia wojtka, który wnosił trochę optymizmu w smutne losy głównych bohaterów czyli małego chłopczyka Wojtka, Melanii, Franka Bednarczyka czy Michała Rudowicza. Oprócz piekła komunistycznej Rosji Miś doświadczył tego samego co główni bohaterowie czyli smak pustyni, szału bitewnego czyli Monte Cassino oraz emigracji czyli przymusowego pobytu w Anglii. Piękne, piękne i jeszcze raz piękne jedyna dostrzegalna wada to za mało Misia bo pomimo tytuł to nie on jest tu głównym bohaterem lecz ludzie.

Mała | 2017-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Książka otrzymałaby wyższą ocenę, gdyby tylko tytuł nie był tak mylący. Zainteresowana postacią Wojtka, postanowiłam lepiej poznać jego losy. Szukając jakieś książki, która by mi je przybliżyła, natrafiłam na "Wojtka z Armii Andersa". Nie zastanawiałam się długo przed zakupem. Niestety, jak się później okazało, Wojtka w "Wojtku..." jest niewiele. Wprawdzie przewija się przez większość książki, jednak są to tylko pojedyncze sceny. I mimo że powieść jest naprawdę ciekawa, czułam się zawiedziona tym faktem.

Tami | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Pięknie napisana książka o przejściach polskich żołnierzy. Tak w zasadzie ludzi, którzy zmuszeni w pewien sposób zostali zostać żołnierzami. Bardzo ładnie opisana wędrówka przez wojnę. Niesamowici ludzie, niezmiernie odważni, dostosowali się do codziennej sytuacji. Nadzieja na wolną Polskę dała im skrzydeł. No i Wojtek! Kompan na dobre i złe. Książka, która powinna stać się lekturą szkolną. Losy tak odważnych na wszystko ludzi nie powinny być zapomniane! Po przeczytaniu tej książki na pewno na długo pozostaną w pamięci.

Wiktoria13 | 2015-05-23
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: maj 2015

Książka warta przeczytania choć osobom które nie lubią czytać lub potrzebują historii z wartką akcją raczej nie zainteresuje. Chociaż lubię takie klimaty i historyczne książki nie ma rady żeby tą książkę ocenić wyżej. Nie żałuję przeczytania ale nie jest to książka do wracania i kilkukrotnego czytania.

Ryjek | 2011-07-27
Przeczytana: 20 lipca 2011

Fantastyczna książka!
To grube tomisko, które skutecznie może odstraszyć, opowiada o 2. Armii gen. Andersa wyprowadzonej ze Związku Radzieckiego. Tytuł może być mylący. Mimo że słynny niedźwiedź Wojtek przewija się przez całą książkę, to bynajmniej nie jest to jego historia. Jest to historia przede wszystkim dwóch przyjaciół, którzy poznali się w radzieckim łagrze i przeżyli razem tyle okropności, że mimo wyraźnych różnic między nimi (Michał to typowy intelektualista, oficer, myśliciel, zaś Franek to prosty chłopak, prosty żołnierz) zawiązała się bardzo trwała przyjaźń na całe życie. Opowiedziane są ich perypetie od ogłoszenia amnestii przez szlak bojowy, bitwy (przede wszystkim bardzo dokładnie opisana bitwa o Monte Cassino) po zakończenie wojny. Ta książka z pewnością nie jest wesoła. Opowiada o tragicznych losach wielu ludzi, ale nie brakuje też fragmentów humorystycznych. Wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Nie jest to książka historyczna, tylko opowieść o czasach wojny,...

baggio1 | 2013-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2013

Temat armi generała Andersa wydawał mi się już wyczerpany zarówno w pracach naukowych jak i w powieściach. Myliłem się jednak bardzo gdyż Wojtek z armii Andersa to książką która mnie zachwyciła, wzruszyła rozśmieszała choć dotyka tak trudnych tematów jak wojna, Gułag, Monte Cassino, Jałta . Tytułowy Wojtek to miś który dziwnym trafem trafił do armii polskiej i razem z nią przeszedł bojowy szlak. Głownymi bohaterami są jednak zwykli ludzie któych los w jakiś sposób powiązał z misiem. Nie jest to powieść wojenna gdyż nie ma tu wielu opisów scen batalistycznych raczej wojna jest tylko tłem... raczej jest to książka o miłości przyjaźni i patriotyzmie

Desjani | 2016-09-29
Przeczytana: 24 lipca 2016

Mam nie lada problem z oceną tejże książki.

Jest dobrze napisana. Akcja się toczy, dialogi są zrozumiałe, jednakże oczekiwałam Wojtka, a nie historii jego ludzkich kompanów. Otoczenia Wojtka Samo z siebie jest po prostu mniej atrakcyjne, bo szczerze mówiąc pełno jest historii o tragicznym ludzkim losie. Mimo wszystko, utwór wciąga, ma cholernie zabawne momenty (bijatyka w barze jest dosłownie epicka), smutna i tak dalej. Przynajmniej nie muszę się wstydzić tej pozycji na półce.
Dam szóstkę.

kominkowa | 2013-05-11

Rozbudzająca emocje, od śmiechu po łzy. Wciągająca nie tylko ze względu na treść, ale i przez podział fabuły na krótkie scenki-epizody. Jedna z niewielu książek, gdy w napięciu czekałam na zakończenie (a jakże - szczęśliwe), przebiegałam wzrokiem ostatnie linijki, by ze smutnym westchnieniem zakończyć lekturę i zamyślić się nad lekturą, bohaterami, ale i polską historią. Przeczytana dotąd trzy lub cztery razy, na pewno do niej powrócę. Polecam każdemu.

Gosia | 2017-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Szkoda tylko że tak mało o Wojtku, ale całkiem ciekawa.