Znamię na potylicy. Opowieść o rotmistrzu Pileckim

Zysk i S-ka
2013-01-01
2013-01-01
9788377852040
II wojna światowa auschwitz obóz ruch oporu okupacja niemiecka komunizm wojna domowa

Dosyć sprawnie napisana. Najwięcej miejsca poświęca pobytowi Witolda Pileckiego w Auschwitz. Szkoda, że zabrakło słynnych słów bohatera: "Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać".

Książka ukazuje całe życie wielkiego bohatera Witolda Pileckiego, niestety przemilczanego na lekcjach historii.
Historia ta jest bardzo wciągająca, a cały okres czytania wypełniony:
- troską o naszego głównego bohatera
- zdziwieniem - jak można być takim "nadczłowiekiem" - z jednej strony pakującym się we wszystkie niebezpieczne sprawy, a z drugiej zawsze udaje mu się przeżyć
- niemocą uwierzenia w horror: realia obozu koncentracyjnego i okrucieństwo hitlerowców
- podziwem, jakim Pilecki był odważnym i honorowym człowiekiem
Uważam, że każdy Polak powinien przeczytać, polecam.

Historia ta jest bardzo wciągająca, a cały okres czytania wypełniony:
- troską o naszego głównego bohatera

Opowieść o prawdziwym bohaterze. Miejmy nadzieję, że kiedyś jakiś bogaty filmowiec zza oceanu zainteresuje się Witoldem Pileckim i rozpowszechni jego biografię na cały świat. Skoro hitem może być film o Francuzach uciekających przez kanał La Manche to tym bardziej historia Rotmistrza, który w przeciwieństwie do tamtych niczego się nie bał. Książka łatwa w odbiorze, być może nieco uproszczona ale losy głównego bohatera robią wrażenie. Polecam każdemu.

Książka wg mnie świetna. Napisana prostym językiem, wciąga jak najlepsza powieść. Można przeczytać tysiąc opracowań historycznych czy artykułów w gazetach na temat Pileckiego ale mi nic tak wiele nie dało w zrozumieniu i wyobrażeniu sobie tej postaci niż ta książka dzięki której zagłębionia w bezpiecznym fotelu towarzyszyłam Witoldowi w jego trudnej codziennej misji. Dla mnie max: 10 na 10!

Wszystko, co zamierzam napisać zabrzmi patetycznie i patriotycznie, bo cóż można innego powiedzieć o bohaterze? Książka, którą polecam przeczytać każdemu. Odkrywa przed nami mało znaną z historii postać rotmistrza Witolda Pileckiego. Jego oddanie i poświęcenie dla kraju jest obecnie poza zasięgiem wszelkich osób, które uchodzą (lub chcą uchodzić) za patriotów.
Po lekturze tej książki cieszę się, że żyjemy w czasie pokoju. Opisy z obozu w Oświęcimiu zawsze poruszały mnie dogłębnie i tak też jest tym razem. Do głowy przychodzi tylko, że to "ludzie ludziom zgotowali ten los".
Jeśli chodzi o osobę Pileckiego, to dumna jestem, że był Polakiem. Jednocześnie trudno jest się pogodzić z myślą, że taki bohater jak on, zakończył życie w tak parszywy i okrutny sposób. Podobno miejsca jego pochówku nie odnaleziono do dziś...

Po lekturze...

Trudno mi w dwóch zdaniach oddać powagę i hołd tej książce i postaci Rotmistrza Pileckiego. Trudna pozycja, ze względu na ogromne natężenie traumy, zbrodni i wszystkiego co nieludzkie, treść przekracza moje granice wyobrażenia. Nie mam odpowiedzi na pytanie; do czego zdolny jest człowiek po tej książce. Trwoga...Nie wiem, czy słowo "polecam" jest właściwe, jednak zmusić do czytania nie możemy, a wypadałoby w tym przypadku.

Walka w kampanii wrześniowej, praca w konspiracji w okupowanej przez Niemców Warszawie, śmiertelnie niebezpieczna misja w Auschwitz, walka z okupantem sowieckim.
To książka o bezsprzecznym bohaterze i żołnierzu wyklętym, którą się czyta jednym tchem.

"Znamię na potylicy" to powieść o rotmistrzu Pileckim. Poznajemy jego burzliwe losy od lata poprzedzającego drugą wojnę światową po śmierć z rąk komunistycznych oprawców.
Najwięcej miejsca autor poświęcił przeżyciom bohatera w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, gdzie Pilecki trafił jako ochotnik zbierający informacje i budujący konspiracyjną siatkę. Był w lagrze ponad 30 miesięcy i - jak kilka razy podkreśla Roman Konik - nie doświadczył tam na własnej skórze takiego piekła jak podczas ubeckich tortur.

Pileckiego poznajemy jako żołnierza, dowódcę, patriotę i kochającego męża oraz ojca. Wstrząsające są jego losy, a dramatyzm podkreśla fakt, że mógł zostać po wojnie na Zachodzie, sprowadzając tam rodzinę, jednak zdecydował się wrócić do kraju. Tą decyzją wydał na siebie wyrok śmierci.
Bolesny jest ten paradoks historii - człowiek, który całe życie poświęcił walce w obronie ojczyzny, został zamordowany w haniebny sposób przez własnych rodaków, a potem skazany na lata zapomnienia i próby wymazania z kart historii. Podobnie jak wielu innych żołnierzy AK.

Czyta się tę powieść z zapartym tchem i dużymi emocjami, nawet jeśli zna się biografię tytułowego bohatera.
Jedyny mankament to pojawiający się od czasu do czasu nieco napuszony styl, zwłaszcza we fragmentach poświęconych patriotyzmowi. Nie przepadam za takim pretensjonalnym i górnolotnym pisaniem o ojczyźnie. To jedyna moja negatywna uwaga pod adresem tej książki.

Książka napisana lekkim językiem, prezentuje historię i życie Pileckiego w bardzo poukładany i dogłębny sposób, czyta sie jednym tchem.

Nie jest to pełna opinia, ponieważ książki nie przeczytałem. Postać Rotmistrza może i świetlana, ale książka mierna. W trakcie lektury miałem wrażenie że czytam Mniszkówną, a może nawet i prześmiewczą Samozwaniec. Grafomania aż krzyczy.

• Historyczne
  • II wojna światowa