The Survivor
literatura faktu
Ag2S

Sam Pivnik ocalał ze świata, którego już nie ma. Mógł zginąć kilkanaście razy, ale dzięki szczęściu, sile i determinacji przeżył i mógł opowiedzieć swoją nadzwyczajną historię. W dniu jego trzynastych urodzin, 1 września 1939 roku, nazistowskie Niemcy najechały na Polskę, a wraz z tym wydarzeniem życie Pivnika zmieniło się nieodwracalnie. Przeżył będzińskie getto, a potem przez sześć miesięcy...

W dniu jego trzynastych urodzin, 1 września 1939 roku, nazistowskie Niemcy najechały na Polskę, a wraz z tym wydarzeniem życie Pivnika zmieniło się nieodwracalnie. Przeżył będzińskie getto, a potem przez sześć miesięcy pracował jako więzień na osławionej rampie w obozie Auschwitz-Birkenau, gdzie dokonywano selekcji ludzi z kolejnych transportów, kierując niektórych do obozu, a innych wprost do komór gazowych.
Po tych traumatycznych doświadczeniach trafił do obozu przy kopalni Fürstengrube (dzisiaj kopalnia „Wesoła”). Przeżył morderczy „marsz śmierci” po obozach w głębi upadającej III Rzeszy i jest jednym z niewielu, którzy wyszli cało z ataku samolotów RAF na statek więzienny Cap Arcona, o którym sądzono mylnie, że przewozi uciekających esesmanów. W końcu dotarł do Londynu.
Teraz Sam Pivnik, już po osiemdziesiątce, opowiada, jak wyratował się z najbardziej niebezpiecznych i przerażających opresji wojennych.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Ocalaly-p-32092-1-30-.html

Dia | 2013-05-29
Przeczytana: 29 maja 2013

Ocalały… Myślałam, ze jeśli czytałam Opowiadania Tadeusza Borowskiego i Inny Świat Herlinga Grudzińskiego to już następna książka o tej tematyce nie zrobi na mnie takiego wrażenia. Pomyliłam się Ocalały znów jakby rozdrapał stare rany. Minęło 70 lat a opisy okrucieństwa, chorej rzeczywistości tamtych czasów wydają się wręcz żywe.
Akcja zaczyna się w dniu 13 urodzin Szlamka Piwnika, kiedy to Niemcy najechały na Polskę i zaczęła się eksterminacja Żydów.
Główny bohater przeżywa będzińskie getto, które opisuje jako „szczekanie psów, stukanie butów, trzask mebli wyrzucanych na ulice. Krótki szczek pistoletu albo karabinu, huk i cisza”.
Dla młodego chłopca obraz rodziców, którzy w ciągu tych 8 miesięcy okupacji „garbią się pod ciężarem walki o normalne trwanie rodziny”, jest czymś niezrozumiałym i równocześnie miażdży jego poczucie bezpieczeństwa.
Ruch oporu w getcie będzińskim ośmielony Powstaniem w Gettcie Warszawskim zorganizował tam walkę podczas, której ginie ponad 400 ...

W jednej chwili mamy wszystko...
Niczego nam nie brakuje. Wiedziemy spokojne, beztroskie życie. Bez żadnych problemów...
Harmonia w codzienności.
Jesteśmy wyluzowani, niczym się nie przejmujemy.
Bardzo łatwo jest sobie taki scenariusz wyobrazić.

To teraz inaczej...

Chaos, panika, strach, przerażenie, niebezpieczeństwo. Nikt nie wie, co się dzieje. Krzyki, płacz, zgrzytanie zębów.
Z dotychczasowej harmonii i spokoju pozostały ruiny.
Z nieba zaczyna dochodzić hucząco-buczący jednostajny dźwięk wydobywający się z potężnych bombowców, niemieckich latających maszyn niosących śmierć i zniszczenie.
Z nieba prawie jakby krople deszczu, spadają bomby..., wielkie ołowiane kule z siłą grawitacji zbliżają się do ziemi i niszczą wszystko, w co uderzą, zamieniając wszystko dookoła w piekło. Śmierć czyha na każdym kroku. Lecz to tylko początek, tego co dopiero miało się zacząć.
Tego nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić, bo nie zrozumie tego nikt, kto nie przeżył tego na własnej skórze....

Roman Dłużniewski | 2017-01-09

Chłopak. Normalny, trzynastoletni chłopak. I nagle los gotuje mu niemożliwą do wyobrażenia tragedię. Przecież to tak naprawdę jeszcze dziecko. Dziecko w piekle, którego nawet Dante by nie wymyślił. Chłopak daje radę, przeżył, choć zakrawa to na nieprawdopodobieństwo. Tylko jak można potem dalej żyć ? Czy można zapomnieć ? Nie, to niemożliwe. Trzeba nieść ten ciężar do ostatnich dni. Szokująca, niesamowita książka. Koniecznie!!!

ania | 2014-03-05
Przeczytana: 04 marca 2014

OMG! Co za ksiazka. Duzo sie w zyciu naczytalam o Holocauscie, ale nic do tej pory nie zrobilo na mnie takiego wrazenia. Przez caly czas mialam scisniete gardlo I lzy w oczach I mimo, ze to wszystko juz wiemy, ciagle niedowierzanie, jak ludzie mogli ludziom zgotowac taki los. Niesamowicie smutna I madra ksiazka. Powinni ja przeczytac wszyscy, a szczegolnie ci, ktorzy do dzis sadza, ze to tylko wymysl...

Jola_St | 2015-04-29
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Dokładna relacja Szlamka Piwnika z pierwszych lat wojny i jego pobytu w obozie w Auschwitz. Szlamek w dniu wybuchu wojny skończył 13 lat. Tułał się przez pierwsze miesiące wojny w okolicach Będzina, aby ostatecznie wylądować w obozie koncentracyjnym. Tam niemalże od samego początku rozpoczęła się jego walka o życie, o przetrwanie. Przekonał mnie, nie on raz pierwszy zresztą, ze pobyt w obozie to była loteria. Uda się przeżyć, czy nie uda. Począwszy od tego, że słynny Mengele pokazywał na rampie na wysiadających więźniów palcem: w prawo (do obozu), albo w lewo (do krematorium).

sibidilla | 2015-03-08

Mądra i poruszająca książka o życiu w obozie i sile, którą ma w sobie człowiek. Sporo książek o holokauście przeczytałam, ale ta zrobiła na mnie największe wrażenie. Czytając ją, czułam się jakbym była głównym bohaterem, jakbym sama uczestniczyła w tym wszystkim. Wyzwala wielkie emocje, szczerze polecam!

anitus | 2015-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Kolejna książka-wspomnienia z czasów Holokaustu. W chwili wybuchu wojny Autor miał 13 lat, mając lat 17 trafił z całą rodziną do Aushwitz, jednak tylko on pozostał przy życiu. Jak wszystkie książki o tej tematyce, tak i ta- wstrząsają, pozostawiają refleksję, jak można było do tego wszystkiego dopuścić?
Polecam.

Basia_Pelc | 2014-01-24
Przeczytana: styczeń 2014

Tekst dostępny także tutaj:

Sam Pivnik pisze o sobie - to on jest tytułowym ocalałym. Jemu, jako jedynemu ze swojej ogromnej rodziny, udało się ominąć anioła śmierci podczas II wojny światowej i pobytu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz Birkenau.

Z pewnością wiecie już, że wpis ten nie nadaje się za bardzo dla osób wrażliwych. Tematyka obozowa poświęcona jest zazwyczaj straszliwym mordom i wynaturzeniom zachowań ludzkich, jakie można było dostrzec m.in. na początku lat 40-tych XX wieku.
" wyciągnięty palec wskazujący... To wszystko, jeden gest dłoni w drogiej, szarej, irchowej rękawiczce. Ten palec rozstrzygał: na prawo życie, na lewo śmierć. Tak odeszła moja rodzina: przegrali w nazistowskiej loterii."
"Najpierw urągano im, upokarzano i policzkowano, a potem kopniakami powalano na ziemię i mordowano tam, gdzie upadli. (...) Najgorszy był widok Żydów powieszonych na drzewach przy placu."

Auschwitz Birkenau. Pewnie...

Aneczka | 2016-11-26
Przeczytana: 20 listopada 2016

Sam Pivnik to więzień Auschwitz – Birkenau o numerze 135913. Jest Żydem urodzonym w Będzinie przy ulicy Modrzejowskiej 77, dnia 1.09.1926r. , w tym samym mieście spędził wczesne lata dzieciństwa. Książka to jego wspomnienia z okresu uwięzienia oraz zdarzenia z życia sprzed wojny i te późniejsze.

W grudniu 1943 r. zaczyna po raz pierwszy poważnie chorować na tyfus. Z tego powodu trafia do obozowego szpitala, gdzie pacjenci leżeli stłoczeni razem po trzech na jednym łóżku, roznosząc tylko zarazki. Pomimo ciężkiego stanu zdrowia staje do apelu, któremu jak zawsze przewodniczy Mengele – oficer SS czyli osławiony Anioł Śmierci. Każdy więzień, który nie miał wystarczająco dużo sił aby stanąć obok swojego posłania, szedł do komory gazowej. Tym razem udało się młodemu chłopakowi wykonać to trudne zadanie, bo wiedział, że gra toczy się o najwyższą stawkę. Pivnik miał wówczas zaledwie siedemnaście lat, a jego cała rodzina już nie żyła, przynajmniej tak sądził w tamtym okresie. Dopiero po...

Kasiek m | 2013-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2013

Niedługo będę Wam musiała obiecać, że koniec z literaturą o tematyce holocaustu. Powoli już nie wytrzymuję, przesilenie wiosenne, niższe ciśnienie a tu jeszcze mocna książka człowieka wgniata w podłogę.

Sam Pivnik urodził się w Będzinie, miasteczku z historią oraz duszą. Miasteczko to przechodziło różne koleje losu, od czasu lokowania na prawie magdeburskim, a nawet wcześniej jeszcze w różnych rękach było, wznosiło się i opadało, jak na sinusoidzie. Ale niczym były wszystkie wcześniejsze losy, wobec tego co przyniósł tragiczny pierwszy września 1939 roku. Będzin było miasteczkiem ze sporym odsetkiem ludności żydowskiej, miasteczek takich w międzywojennej Polsce było wiele, nawet nieopodal mnie był sobie taki Rozwadów, w którym żyli obok siebie Polacy i Żydzi. Dzieci żydowskie z polskimi się bawiły i tylko z okazji Wielkanocy antysemityzm okazywały, aby odpłacić za śmierć Jezusa. Wraz z wybuchem wojny świat się zmienił wizje krzyczącego kaprala z Austrii zmieniły życie milionów....