Wojtek z armii Andersa

Wydawnictwo: Fronda
historyczna

Inne wydania

„Wojtek z armii Andersa” to pasjonująca powieść osnuta wokół rzeczywistych wydarzeń historycznych, związanych z epopeją II Korpusu Polskiego. Tytułowy bohater to niedźwiedź o imieniu Wojtek, który istniał naprawdę. Został przygarnięty przez polskich żołnierzy po ich wyjściu ze Związku Sowieckiego i przeszedł z armią Andersa cały szlak bojowy, biorąc m.in.: udział w walkach o Monte Cassino,...

Tytułowy bohater to niedźwiedź o imieniu Wojtek, który istniał naprawdę. Został przygarnięty przez polskich żołnierzy po ich wyjściu ze Związku Sowieckiego i przeszedł z armią Andersa cały szlak bojowy, biorąc m.in.: udział w walkach o Monte Cassino, gdzie pomagał rozładowywać ciężarówki z amunicją i podawał artylerzystom pociski. W tle wydarzeń opisywanych w powieści rysuje się dramat polskich żołnierzy, przelewających krew daleko od ojczyzny i opuszczonych przez aliantów.

Jednak „Wojtek z armii Andersa” to nie tylko opowieść o złożonych ludzkich losach, wplątanych w tryby bezlitosnej historii. To przede wszystkim przejmująca opowieść o miłości. Miłości, która nadaje życiu sens, nawet w obliczu okrucieństw wojny i codziennej konfrontacji ze śmiercią.

MARYNA MIKLASZEWKA - dziennikarka, pisarka, tłumaczka literatury czeskiej. W stanie wojennym usunięta z pracy w Polskim Radiu, współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym. Wydała wówczas książkę „Mikołajek w szkole PRL”, która doczekała się czterech wydań. Jest autorką powieści „Portret pamięciowy” i spektaklu telewizyjnego ?Hrabia” nagrodzonego przez Ministra Kultury i Sztuki. Razem z siostrą Agatą napisała libretto i teksty piosenek do musicalu „Metro”, za co w 1982 roku nominowana została do amerykańskiej nagrody Tony Award. W roku 2005 „Dialog” opublikował jej sztukę „Strajk” pierwszy -i jak dotąd jedyny - musical o Stoczni Gdańskiej w 1980 roku.

Grażyna | 2013-01-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Książka jest bardzo dobra, ale tytuł mylący. Wypożyczyłam ją, bo chciałam zainteresować syna historią niedźwiedzia Wojtka. Niestety występuje tu epizodycznie.
Jeśli ktoś jest zainteresowany losami Wojtka, to polecam książkę Łukasza Wierzbickiego "Dziadek i Niedźwiadek", ta jest dla dzieciaków przystępniejsza, zawiera autentyczne zdjęcia.

Wiktoria13 | 2015-05-23
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: maj 2015

Książka warta przeczytania choć osobom które nie lubią czytać lub potrzebują historii z wartką akcją raczej nie zainteresuje. Chociaż lubię takie klimaty i historyczne książki nie ma rady żeby tą książkę ocenić wyżej. Nie żałuję przeczytania ale nie jest to książka do wracania i kilkukrotnego czytania.

Ryjek | 2011-07-27
Przeczytana: 20 lipca 2011

Fantastyczna książka!
To grube tomisko, które skutecznie może odstraszyć, opowiada o 2. Armii gen. Andersa wyprowadzonej ze Związku Radzieckiego. Tytuł może być mylący. Mimo że słynny niedźwiedź Wojtek przewija się przez całą książkę, to bynajmniej nie jest to jego historia. Jest to historia przede wszystkim dwóch przyjaciół, którzy poznali się w radzieckim łagrze i przeżyli razem tyle okropności, że mimo wyraźnych różnic między nimi (Michał to typowy intelektualista, oficer, myśliciel, zaś Franek to prosty chłopak, prosty żołnierz) zawiązała się bardzo trwała przyjaźń na całe życie. Opowiedziane są ich perypetie od ogłoszenia amnestii przez szlak bojowy, bitwy (przede wszystkim bardzo dokładnie opisana bitwa o Monte Cassino) po zakończenie wojny. Ta książka z pewnością nie jest wesoła. Opowiada o tragicznych losach wielu ludzi, ale nie brakuje też fragmentów humorystycznych. Wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Nie jest to książka historyczna, tylko opowieść o czasach wojny,...

Desjani | 2016-09-29
Przeczytana: 24 lipca 2016

Mam nie lada problem z oceną tejże książki.

Jest dobrze napisana. Akcja się toczy, dialogi są zrozumiałe, jednakże oczekiwałam Wojtka, a nie historii jego ludzkich kompanów. Otoczenia Wojtka Samo z siebie jest po prostu mniej atrakcyjne, bo szczerze mówiąc pełno jest historii o tragicznym ludzkim losie. Mimo wszystko, utwór wciąga, ma cholernie zabawne momenty (bijatyka w barze jest dosłownie epicka), smutna i tak dalej. Przynajmniej nie muszę się wstydzić tej pozycji na półce.
Dam szóstkę.

baggio1 | 2013-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2013

Temat armi generała Andersa wydawał mi się już wyczerpany zarówno w pracach naukowych jak i w powieściach. Myliłem się jednak bardzo gdyż Wojtek z armii Andersa to książką która mnie zachwyciła, wzruszyła rozśmieszała choć dotyka tak trudnych tematów jak wojna, Gułag, Monte Cassino, Jałta . Tytułowy Wojtek to miś który dziwnym trafem trafił do armii polskiej i razem z nią przeszedł bojowy szlak. Głownymi bohaterami są jednak zwykli ludzie któych los w jakiś sposób powiązał z misiem. Nie jest to powieść wojenna gdyż nie ma tu wielu opisów scen batalistycznych raczej wojna jest tylko tłem... raczej jest to książka o miłości przyjaźni i patriotyzmie

Galnospoke | 2013-09-04
Przeczytana: 04 września 2013

Ta książka utwierdza mnie w przekonaniu, że kobiety-autorki nie powinny zabierać się za tematykę wojenną. Niestety, ale tak to wygląda. Książka dość nieudolnie przedstawia realia tamtego okresu, okrasza miłym, "okrągłym" słownictwem coś, co miłe na pewno nie było. Forma nie pasuje do treści. I wszysto to takie... nieprzekonujące, podane jak w elementarzu dla klasy I. Ala ma kota, kot ma Alę.

Jestem rozczarowany, ponieważ spodziewałem się po opiniach czegoś w rodzaju "Wojna, ludzie i medycyna" Majewskiego, a dostałem słodkiego cukerka w polewie.

PS
Na plus próba opowiedzenia tej ciekawej historii, szkoda tylko że tak nieudana.

kominkowa | 2013-05-11

Rozbudzająca emocje, od śmiechu po łzy. Wciągająca nie tylko ze względu na treść, ale i przez podział fabuły na krótkie scenki-epizody. Jedna z niewielu książek, gdy w napięciu czekałam na zakończenie (a jakże - szczęśliwe), przebiegałam wzrokiem ostatnie linijki, by ze smutnym westchnieniem zakończyć lekturę i zamyślić się nad lekturą, bohaterami, ale i polską historią. Przeczytana dotąd trzy lub cztery razy, na pewno do niej powrócę. Polecam każdemu.

ewa2233 | 2012-07-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Wciągająca, wzruszająca, zaskakująca, świetnie napisana!

andżelikajulia | 2016-11-17
aninkka | 2016-10-09