literatura faktu
Mateusz

To nietypowy przewodnik. Nie opisuje miejsc pięknych, atrakcyjnych i niepowtarzalnych. Prowadzi raczej po ciemnych zaułkach, przestrzeniach zapomnianych i wyrzuconych z pamięci. Pokazuje trzy wymiary Zakopanego, które dotąd traktowano po macoszemu albo pomijano wstydliwym milczeniem. Bo Zakopane nie byłoby takie, jakie jest, bez ciężkiej pracy i wysiłku licznych przybyłych i osiadłych tu ceprów, bez wielu sanatoriów i zaludniających je tysięcy gruźlików, i wreszcie bez społeczności zakopiańskich Żydów, którzy podczas drugiej wojny światowej podzielili los pobratymców w całej Europie.

“Jesteśmy przekonani, że Zakopane można spotkać inaczej. W niespiesznej wędrówce, poświęcając więcej uwagi miejscom niby znanym i tym zgoła pospolitym, pamiętając przy tym, że nasza wiedza – osobliwie o przestrzeniach kulturowo istotnych – zawsze jest zmityzowana, co nie znaczy nieprawdziwa, jednostronna wszak i upraszczająca.

Miniprzewodnik, który tutaj przedstawiamy, to zachęta do tego rodzaju spacerów. Po przestrzeni i czasie. W materii miasta wypatrujemy ludzi i ich nieoczywistych historii, a zjawiska i procesy uobecniają się nam w architektonicznym zamęcie i urbanistycznym nieporządku. Nawet brak, nieobecność stają się ciekawe, gdy jesteśmy w stanie zwrócić na nie uwagę i myśleć o ich znaczeniu. Czy przydaje to Zakopanemu urody? Pewnie nie. Czyni je niemniej miejscem ciekawszym, mniej banalnym. Nasi nieoczywiści przewodnicy: ceprzy, gruźlicy i Żydzi, pozwalają nam ćwiczyć wyobraźnię, praktykować pamięć i, tropiąc ślady, uczyć się uważności”.

Fragment wstępu

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne 2016

źródło okładki: Wydawnictwo Czarne 2016

Oficjalna recenzja
LubimyCzytać książek: 2157

Książkowa wycieczka po Zakopanem w kolorze sepii

Zakopane to dziś niezwykle popularna turystyczna miejscowość na mapie nie tylko Polski, ale i Europy. Pod Giewont praktycznie o każdej porze roku ściągają tłumy turystów, narciarzy, fanów skoków narciarskich oraz amatorów wspinaczki. Zakopane tętni życiem oferując przeróżne atrakcje. Po brzegi wypełnione są karczmy i restauracje serwujące regionalne przysmaki. By wjechać koleją linową na szczyt Kasprowego Wierchu często trzeba odstać kilkadziesiąt minut w kolejce do kasy. Tłumy każdego dnia przemierzają piechotą i wozami konnymi trakt do Morskiego Oka. Wielu turystów odwiedza tatrzańskie muzea i podziwia panoramę Tatr z Gubałówki. Widząc te obrazki aż wierzyć się nie chce, że Zakopane było kiedyś maleńką wioską odciętą od świata i zamieszkałą wyłącznie przez rdzenną ludność. Przyszedł jednak moment, że odkryto to miejsce i pod Tatrami zaczął się prawdziwy bum budowlany. W jego wyniku zaroiło się od przybyszy z nizin zwanych ceprami.

Książka pióra trzech autorów: Macieja Krupy, Piotra Mazika i Kuby Szpilki zaprasza właśnie w tym czasie pod Giewont, by poznać Zakopane, którego już nie ma. Zakopane inne niż dziś. Zakopane w kolorze sepii. Przyszłe miasto, które zrodziło się z maleńkiej wioski. Miasto, które zbudowali przybysze z całej Polski, a które powstało na miejscu sezonowych osad pasterskich. W XVIII wieku przyszłe Zakopane znane było z huty żelaza położnej w Kuźnicach. Rozkwit tej miejscowości nastąpił w drugiej połowie XIX wieku. Wtedy odkryto walory klimatyczne i zdrowotne. Pod koniec zaborów Zakopane stało się ośrodkiem kulturalnym, który odwiedzało wiele sław. Na początku XX wieku pod Giewont do licznych sanatoriów przybywały tłumy osób mających problemy z płucami i gruźlicą. W tym mieście osiedli też Żydzi, których demograficzny wzrost populacji datuje się na lata drugiej połowy XIX wieku. Ta mniejszość narodowa stworzyła pod Tatrami specyficzną dla swojej nacji infrastrukturę. Właśnie w takie nietypowe miejsca, które dziś nie bardzo pasują do etykietki nowoczesnego kurortu prowadzi wyżej wspomniana książka, która pokazuje inne Zakopane. Wiele osób, które odwiedziły współczesne miasto pokazane w książce obrazy dawnego grodu górali z pewnością zadziwią i zaszokują. Publikacja wydana w serii Zakopiańskiej nie prowadzi bowiem przez miejsca piękne, zadbane i mające być sztandarową wizytówką. Pokazuje raczej tę zakulisową stronę uzdrowiska, która wywołuje odczucia przeciwne zachwytowi. Owszem, może mocno szokować, że miasto które powinni wykreować rodowici górale w dużej mierze stworzyli też gruźlicy, najezdni ceprowie, którzy szukali pod Tatrami możliwości zarobku, a którzy przybywali z pustymi rękami i nie zawsze świetlaną przeszłością. Przybywali i przekazywali miejscowej ludności często godne potępienia zwyczaje, szczepili przywary z wielkiego świata, które przynosiły niekiedy zaburzenia ładu oraz porządku czy zamęt.

Książka jest niczym przewodnik, który zachęca, by odkryć w Zakopanem ślady przeszłości, poznać dokładnie jego historię, która jak się szybko okazuje kryje w sobie wiele niespodzianek i sekretów. Dziś wielu opisanych budynków już nie ma, inne przekształcono czy przebudowano. Nikt już nie wyrysowuje konkretnej linii między rodowitymi góralami a przyjezdnymi mieszkańcami. Gwarą mówi już niewielu, folklor jest jednak nadal olbrzymim magnesem, który przyciąga pod Tatry. Starannie wydaną i dopracowaną publikację uświetniają czarno-białe zdjęcia, których waga jest bezcenna. Dokumentują one bowiem przeszłość, którą już w stanie rzeczywistym nie zobaczymy, ale i służą porównaniu jak zmieniła się stolica Tatr w ciągu ponad stu lat. Zainteresowanym tematem przeszłości Podhala i Tatr ta lektura sprawi niesamowitą radość i dostarczy jednych w sobie emocji. Książka nie jest zbyt obszerna, ale bardzo treściwa i niezwykle dokładna. Ukazana w niej geneza najbardziej popularnego górskiego kurortu w Polsce uświadamia, że żyjemy w dynamicznym świecie, który się zmienia, a na te zmiany wpływa wiele czynników. Książkowa wycieczka po dawnym Zakopanem jest jedyną w swoim rodzaju podróżą w czasie i zapewnia specyficzne oraz niezapomniane czytelnicze wrażenia. Tytuł dopracowany, godny polecenia, w którym ciekawe przekazano interesujące informacje będzie idealną lekturą przed wyjazdem w góry, ponieważ pozwoli odkryć popularne miejsce w oryginalny sposób. Gorąco polecam nie tylko miłośnikom gór.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Monika | 2019-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2019

Po niedawnych Krupówkach ponownie wróciłam do Zakopanego. Nieobecne miasto zostało podsumowane w trzech wyrażeniach: Cepry, gruźlica, Żydzi.
Na takie też części została cała książka podzielona. Cepry czyli osoby napływowe do Zakopanego i Kuźnic i tam ciężko pracujący. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie budowniczy tamtych okolic. Gruźlica, ponieważ Zakopane stało się miastem sanatoryjnym leczącym właśnie tą chorobę, i wreszcie Żydzi, 3 tysięczna społeczność trudniąca się głównie handlem, po której właściwie ślad nie pozostał. Czego mi zabrakło? Historii i opowieści o góralach, prawdziwych rdzennych góralach. Piątą gwiazdkę dodaję za fotografie i fajne "sepiowe" wydanie książki, ale jakiegoś szału literaturowego to tutaj nie ma. Kochającym Tatry i Zakopane polecam.

Katarzyna | 2017-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

„ … Ceprzy to zatem kłopotliwa konieczność, nieuchronny koszt wzrostu wygody, przyjemności, zysku. Modernizacja ma swą cenę, a oni są jedną z jej składowych ...”

Pozostaje w klimacie gór i poznawania dawnych miejsc. Wiek XIX szanuje właściwości czystej wody i powietrza, ale czy historyczne Zakopane jest aż tak piękne?

Autorami książki są Maciej Krupa, Piotr Mazik i Kuba Szpilka. Dwóch etnologów i historyk sztuki oddają w ręce czytelnika dość nietypowy przewodnik. Pokazane są ciemne zaułki Zakopanego, a nie to, które pragnie odwiedzić zwykły turysta.

Mieszkać w nim w II połowie XIX wieku znaczyło – egzystować w krainie przysłowiowej nędzy. I to szokuje. Głód, analfabetyzm i choroby, to codzienność. Pomimo wszystkich przeciwności znalazło się tu wielu Żydów i ceprów.

Do miasta często przybywali chorzy na gruźlicę. Natomiast społeczność żydowska była dobrze zorganizowana. Zakopiańscy Żydzi podlegali jurysdykcji gminy żydowskiej w Nowym Targu. Po wkroczeniu hitlerowców rozpoczęło...

Halina Faryga | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2017

Więcej takich książek o naszej historii, tradycji, kulturze.

Justyna | 2016-10-26
Przeczytana: 25 października 2016

Świetna pozycja dla miłośników Zakopanego. Ciekawa i pełna niespodzianek historia tego pięknego i dziś bardzo znanego kurortu. Warto wiedzieć jak Zakopane z zapomnianej wioski "za górami, za lasami" stało się miejscem letnich i zimowych wycieczek i urlopów milionów Polaków i obcokrajowców. Pasjonująca i wciągająca lektura.

Zaczytana | 2016-10-09

Niestety, choć książka ładnie wydana: duży format, szerokie marginesy, zdjęcia prawie na każdej stronie zajmujące najczęściej obie strony to tekstu tyle co na broszurkę, w dodatku mnóstwo cytatów. Trochę to oszustwo, bo treści mało i mało ciekawie napisane. Autorzy nie odkrywają też żadnej tajemnej wiedzy, bo np. o zakopiańskich Żydach można przeczytać w innych historycznych przewodnikach o mieście. Dla tych, którzy chcieliby poczytać: rozczarowanie, ale kontenci mogą być ci, którzy potraktują tę książkę jak album z fotografiami.

Joanna | 2016-11-21
Na półkach: Przeczytane, Góry

Książka ta bardzo dobrze przedstawia złożoność i niebanalność Zakopanego. Miasta, w którym obecnie coraz więcej bezrefleksyjnych turystów i zapomnianej historii. Warto zapoznać się z tym, co wpłynęło na rozwój miasta, ludźmi, którzy je budowali, zaś dzisiaj są zapomniani. "Nieobecne miasto" uporządkowało moją wiedzę na temat Zakopanego, uzupełniło braki, podsyciło zainteresowanie tym miastem.

Ania | 2018-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2018