Nieobecne miasto

Czarne
2016-08-10
2016-08-10
Zakopane miniprzewodnik Podhale kroniki zakopiańskie

Okładka książki Szlak Znakomitych Zakopiańczyków Maciej Krupa, Zbigniew Moździerz
Szlak Znakomit... Maciej Krupa, Zbign...
Okładka książki Ślady, szlaki, ścieżki - Pośród tatrzańskich i zakopiańskich wyobrażeń Maciej Krupa, Piotr Mazik, Kuba Szpilka
Ślady, szlaki,... Maciej Krupa, Piotr...
Okładka książki Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości Maciej Krupa, Piotr Mazik, Kuba Szpilka
Zakopiańczycy.... Maciej Krupa, Piotr...

Książkowa wycieczka po Zakopanem w kolorze sepii

Bardzo szybko się czytało. Przeczytałam w jeden dzień. Czuję jednak, że temat nie został wyczerpany.

Jak dla mnie świetna książka. Objętościowo niewielka, a porusza wiele ważnych dla tego miasta tematów: cepry, gruźlica i Żydzi. Do tego napisana jest lekko, te informacje się wchłania i chce się więcej, idealnie budzi apetyt na lepsze poznanie historii Zakopanego. A to bardzo ciekawa historia. Co więcej, nigdzie nie poruszana. Jako mieszkanka tego miasta, pamiętam, że w szkole na lekcji historii tylko raz jeden, nauczyciel poruszył temat obozu żydowskiego na Pardałówce, synagogi na ul. Nowotarskiej i to było jedynie jako krótka ciekawostka. Tyle. W niektórych rodzinach się o tych czasach mówiło więcej, u niektórych, gdzie dziadkowie wcześniej poumierali, umarła wraz z nimi historia i chęć jej poznania, bo jak, gdy nie miał kto jej zaszczepić?
I nawet na podstawie tej książki można łatwo zobaczyć jak skomplikowane jest to miasto, jak wiele rzeczy wpłynęło na jego rozwój i jak niewiele udziału mieli w tym górale, na których dzisiaj wiesza się koty. Choć wiadomo, nie ma co ich wybielać ale warto pamiętać, że nawet w dzisiejszych czasach większość biznesów w tym mieście jest prowadzona przez przyjezdnych dla przyjezdnych ;) Podobnie jak to się miało w latach 30.

Nie byłem w Zakopanem od paru lat, choć mam kilka niedokończonych spraw w Tatrach. To właśnie miasto u ich podnóża jest tu problemem, barierą zniechęcenia. Przaśne, przesiąknięte kiczem, drożyzną i turystyczną tłuszczą. Chyba podświadomie szukam wciąż jego legendarnej magii w książkach. „Nieobecne miasto” teoretycznie wychodzi mi naprzeciw, pozwalając poznać genezę i ceprowsko - gruźliczy rodowód stolicy Podhala. To Zakopane opowiadane z drugiego planu. Z budynkami, których nie widać, ze zwykłymi ludźmi, których już nie ma. Bez rdzennych górali, Witkacego i cepeliady. Niestety też bez polotu. Odarte i z sacrum, i z profanum. Pozostał destylat z resztek. Kilka bezimiennych fotografii, garść zapomnianych historii oraz archiwalne statystyki.

Ogromne rozczarowanie

Ogromne rozczarowanie

Może być.

Może być.

Książka może niepozorna, ale zainspirowała mnie do dalszych poszukiwań i pozwoliła spojrzeć na Zakopane łaskawszym okiem. Zwykle unikałam Krupówek, ale taki spacer śladami zakopiańskich żydów to mój plan na kolejną wizytę. Wszystko dzięki tej lekturze.

Zaczynam moją serię Zakopiańską od tej pozycji. Swoisty mini przewodnik ale inny niż wszystkie ponieważ opowiada o historii Zakopanego przez pryzmat trzech ważnych i wpływowych dla tego miasta grup: ceprów, gruźlików oraz Żydów. Już sam ten koncept jest intrygujący i wciągający. Polecam dla tych którzy na naszą Zimową Stolicę chcą zerknąć troszkę z innej strony

Maciej Krupa Piotr Mazik Kuba Szpilka Nieobecne miasto Przewodnik po nieznanym Zakopanem, Sielankowanie pod Tatrami Agnieszki Lisak opowiadające o dziewiętnastowiecznym codziennym życiu w Zakopanem było świetną książką. Nieobecne miasto należy również do serii, bo chyba mogę tak nazwać te dwie książki Wydawnictwa Czarne, chociaż jest ich więcej, jest jednak pozycją napisaną wcześniej.

Autorzy uczynili tutaj przewodnim tematem tych, za którymi Zakopane nie przepadało czyli ceprów. Napływających licznie, zabierających pracę miejscowym, a jednocześnie chcących wykonywać zajęcia, którymi górale niekoniecznie chcieli się zajmować.

Drugim tematem są sanatoria i opieka nad zjeżdżającymi do Zakopanego na dłuższe i krótsze pobyty tysiącami gruźlików.

Trzecim natomiast Żydzi, którzy Zakopane sukcesywnie zasiedlali. Jest to więc opowieść o Zakopanem, które zmieniając się przez lata w kwitnącą turystyczną miejscowość, powoli odeszło w niepamięć, opowieść o wielu anonimowych jego mieszkańcach, których już nie ma.

Czytając miałam jednak wrażenie pewnego niedosytu, otrzymania jedynie namiastki tematów, bez dłuższego ich rozwinięcia, aż proszące się, żeby o tych zakopiańskich historiach napisać dużo więcej. Warto podkreślić, że jej autorzy prowadzą Fundację Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości i już wcześniej wspólnie wydawali książki dotyczące Zakopanego i Tatr. Może kiedyś ktoś pokusi się o osobną książkę na któryś z tematów tworząc kolejną część serii?

Te książki Wydawnictwa Czarne są wydane niezwykle pięknie, pełne przeróżnych zdjęć, w większej ilości na pewno stanowiłyby fantastyczne kompendium dotyczące Zakopanego i jego okolic i Tatr, przynajmniej tych otaczających miasto. Ciągle jeszcze brakuje mi też części, która opowiadałaby zakopiańską historię dwudziestolecia międzywojennego.

Jeśli lubisz Zakopane i jesteś fanem historii to ta książeczka z pewnością Ci się spodoba. Autorzy pokazują historię Zakopanego, która z punktu widzenia dzisiejszego turysty okazuje się nie być wcale oczywista. Może poza faktem, że Zakopane zaczęło się u podnóża Gubałówki i tam gdzie rozpoczynają się Krupówki.

Najlepiej czytac z widokiem na Giewont

Najlepiej czytac z widokiem na Giewont

• Góry
  • Czarne
  • Reportaż
  • 2016

Dodaj cytat z książki Nieobecne miasto