literatura polska
literatura faktu
Ag2S

Trudno sobie wyobrazić pejzaż polskiego miasta bez blokowisk. Trójmiejska Zaspa, wrocławski Nowy Dwór czy wreszcie warszawskie pasmo Ursynów-Kabaty. Zgodnie z polityką urbanistyczną ówczesnych władz, osiedla miały odciążać centrum aglomeracji, tworzyć odrębne struktury społeczne i zapewniać powierzchnię do życia dla setek tysięcy mieszkańców. Ursynów Północny zaprojektowano jako ostatnią...

Ursynów Północny zaprojektowano jako ostatnią gigantyczną inwestycję budowlaną tego typu. Powstał w całości z wielkiej płyty, a pierwsi mieszkańcy wprowadzali się do swoich M w 1977 roku. Z czasem zazieleniony, ożywiony przez działania artystów, animatorów i subkultury młodzieżowe zyskał opinię „najbardziej ludzkiej sypialni Warszawy”.

Lidia Pańków w swoim debiutanckim reportażu Bloki w słońcu prowadzi czytelnika labiryntem ursynowskich uliczek, tłumacząc, co łączy dzielnicę z hasłami architektury modernizmu, dlaczego ursynowscy architekci nie lubili Le Corbusiera i jak udało im się przemycić do projektu idee eksperymentu społecznego czasem graniczącego z futurologią. Autorka kreśli historię dzielnicy, przywołując prywatne opowieści mieszkańców i twórców Ursynowa, pokazując czytelnikowi, jak się na tym blokowisku zgubić i odnaleźć.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/bloki-w-sloncu

Anna | 2017-03-21
Przeczytana: 21 marca 2017

Książkę tę kupiłam z sentymentu, bo od niemal 40 lat jestem mieszkanką Ursynowa i bardzo dobrze pamiętam jego początki.

Do dziś mam w pamięci chwilę, a przed oczami obraz, kiedy wraz z mężem i mamą przyjechaliśmy zobaczyć miejsce, gdzie przyjdzie nam spędzić kolejne lata życia i wychowywać dzieci. Byłam w totalnym szoku i nie ze szczęścia, tylko z powodu niewyobrażalnego chaosu, błota, braku orientacji. Wprowadziliśmy się po około roku od przydziału i wcale nie było lepiej, choć wokół budynków teren był nieco uporządkowany, ale zaplecze i cała infrastruktura była dramatyczna. Długo robiłam zakupy z centrum miasta, gdzie pracowałam, bo po południu niewiele było w osiedlowych, nielicznych sklepach.
Dziś to zupełnie inne "miasto", posiadające dużo zieleni, sklepów, klubów, restauracji i wszelkiego rodzaju lokali, galerie handlowe, Multikino, no i oczywiście metro. Ma swój klimat, specyficzną atmosferę, choć nadal wiele można by tu zrobić.

Ta książka to przede wszystkim opowieść o...

Gracjan Triglav | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

Tytuł mówi wszystko. Zgrabnie napisany reportaż który miło się czyta. Trochę ciekawostek, trochę wspomnień, dla varsavianstów i mieszkańców Ursynowa pozycja jak znalazł. Lekki tekst do rekreacyjnego przyswojenia w ramach odpoczynku od zgiełku codzienności. Ale niewiele ponadto.

Jest to dość subiektywny wgląd w historię tej części Warszawy. Otrzymujemy jedynie informacje przefiltrowane dziennikarskim spojrzeniem autorki: to ona odpowiednio akcentuje podane szczegóły, fakty i zdarzenia. Rzecz niby normalna, zwłaszcza przy reportażu, ale kiedy czytamy kolejne rozdziały i padają tam słowa odnośnie intencji i uczuć poszczególnych bohaterów, to ciężko pozbyć się myśli, że niejeden czytając to co napisała, uznałby że jego nastroje były faktycznie odmienne. I to niekoniecznie przez przekorę. Takie zdecydowane stwierdzenia dobrze brzmią, budują klimat opowieści, ale czy są rzetelnym odnotowaniem faktów? Nie wydaje mi się. Podobnie jak z wyolbrzymianiem pewnych aspektów ursynowskiej...

el14 | 2016-07-11

Gigantyczna praca autorki, ale efekt przeciętny. Początek o koncepcjach urbanistycznych - ciekawy, później ten wątek ginie i opowieść przeradza się w opowieść sentymentalno-wspomnieniową - dla mnie nieciekawą, bo bez motywu przewodniego. Może trzeba było materiał podzielić na 2-3 wątki i napisać kilka książek.

Mar_tine | 2016-09-16
Przeczytana: 16 września 2016

Książka w wielu miejscach irytowała mnie stylem i zbytnią fragmentarycznością. Mimo tego warto ją przeczytać, bo autorce udało się uchwycić wiele ciekawych momentów z życia mieszkańców i historii powstawania planów, a potem samej zabudowy Ursynowa Północnego.

Jarek1983 | 2017-05-19
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Nie sądziłem, że aż taka historia za Ursynowem stoi

Będzie krótko. „Bloki w słońcu” opowiada historię Ursynowa. Miejscami ta historia jest fascynująca, a miejscami nużąca. Niestety ten reportaż nie sięga wyżyn nurtu literackiego, w którym się obraca. Żmudna robota, którą autorka wykonała, chyba nieco ostudziła jej literackie możliwości. Miłośnicy stolicy zapewne będą się cieszyć bardziej niż czytelnicy z reszty kraju. Niemniej na tyle ta historia jest ciekawa, że porusza ona zagadnienia w szerszym, niż stołecznym, aspekcie. Autorka nazbyt starała się połapać wszystkie sroki za ogon. Za wiele wątków, zbyt wiele treści chciała przekazać, przez co nie udał się uniknąć poczucia chaosu i dezorientacji. Wyżywać się nie zamierzam, ani polecać też nie specjalnie. Ciekawostka.

willow | 2016-12-18

Niestety przyłapałam autorkę na kilku błędach i nieścisłościach (a przeżyłam lata 80 i 90 na Ursynowie, więc mam pewność). W związku z tym nie wiem czy wierzyć w resztę faktów, których nie mogę zweryfikować.
Poza tym to książka-chaos, nieuporządkowane fakty, żadnej koncepcji konstrukcji narracji . Niektóre wątki, które mają wartość z punktu widzenia historii Ursynowa urywają się, rzeczy mało znaczące ciągną jak makaron.
Szkoda, bo bardzo czekałam na tę książkę.

tbtb2016 | 2017-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2017

Świetnie napisany reportaż z bogatą dokumentacją. Zupełnie nie zgadzam się z negatywnymi opiniami o tym, ze pierwsza polowa jest ciekawa a druga to już nie bo babka nawija o pielęgnacji kwiatków.
Książka jest bardzo przemyślana i spójna - historie ludzi przeplatają się z historia osiedla; silą rzeczy początek jest bardziej techniczny - wizje architektów i projektantów konfrontują się z odgórnie narzuconymi przez władze wymogami. Dalsza cześć to już perspektywa mieszkańców, którym przyszło żyć w tym miejscu - architektoniczne idee sprawdzają się tutaj w praktyce.
Dodatkowo na plus jest tez mnogość tematów "okołoosiedlowych" - budowa metra,lokalna społeczność, rap, sztuka, religia, wspomnienia z dzieciństwa... itd.
Zdecydowanie polecam wszystkim, nie tylko wychowanym w blokowiskach!

Ewa | 2016-10-24
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka mbp
Przeczytana: 24 października 2016

Historia osiedla jakich wiele w Polsce z perspektywy ich twórców, a potem i użytkowników. Fascynująca historia pasji i werwy młodych projektantów w zderzeniu z machiną partyjnych struktur. Zabawne historie nieporozumień na linii fabryka prefabrykatów i budowa splatają się ze smutnymi opowieściami o ogólnym braku zrozumienia dla wizji zieleni i małej architektury. To, że Ursynów był ambitnym zamierzeniem projektowym najlepiej świadczą projektowane domy kultury, pasaże handlowe i dbałość o skalę człowieka nawet w tak ogromnym zamierzeniu.
Warto wiedzieć, kto i dlaczego zaprojektował tak a nie inaczej nasze otoczenie i mieszkanie. I pamiętać, że realizacja projektu to niejednokrotnie walka z wiatrakami ...

Aleksandra | 2018-03-18

Językowo nie zachwyca, natomiast o historii Ursynowa (Synapsis!) dowiedziałam się sporo. Natomiast czuć, jakby to był reportaż pisany zza biurka, bez "poczucia" Ursynowa. Przykład: wypożyczalnia w Domu Sztuki nie jest jakąś tam prywatną inicjatywą psującą zamysł projektantów Domu Sztuki, a miejscem wrośniętym w Dom Sztuki, obecnym od ponad 20 lat, ciekawym i ważnym.

justa_jp | 2016-06-16

Jak zawsze CZARNE stanęło na wysokości zadania, reportaż czyta się jednym tchem