Nieobecne miasto

Czarne
2016-08-10
2016-08-10
Zakopane miniprzewodnik Podhale kroniki zakopiańskie

Okładka książki Szlak Znakomitych Zakopiańczyków Maciej Krupa, Zbigniew Moździerz
Ocena 8,0
Szlak Znakomit... Maciej Krupa, Zbign...
Okładka książki Ślady, szlaki, ścieżki - Pośród tatrzańskich i zakopiańskich wyobrażeń Maciej Krupa, Piotr Mazik, Kuba Szpilka
Ocena 5,5
Ślady, szlaki,... Maciej Krupa, Piotr...
Okładka książki Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości Maciej Krupa, Piotr Mazik, Kuba Szpilka
Ocena 8,0
Zakopiańczycy.... Maciej Krupa, Piotr...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Książkowa wycieczka po Zakopanem w kolorze sepii

3793 4 2

Ogromne rozczarowanie

Ogromne rozczarowanie

Może być.

Może być.

Książka może niepozorna, ale zainspirowała mnie do dalszych poszukiwań i pozwoliła spojrzeć na Zakopane łaskawszym okiem. Zwykle unikałam Krupówek, ale taki spacer śladami zakopiańskich żydów to mój plan na kolejną wizytę. Wszystko dzięki tej lekturze.

Zaczynam moją serię Zakopiańską od tej pozycji. Swoisty mini przewodnik ale inny niż wszystkie ponieważ opowiada o historii Zakopanego przez pryzmat trzech ważnych i wpływowych dla tego miasta grup: ceprów, gruźlików oraz Żydów. Już sam ten koncept jest intrygujący i wciągający. Polecam dla tych którzy na naszą Zimową Stolicę chcą zerknąć troszkę z innej strony

Maciej Krupa Piotr Mazik Kuba Szpilka Nieobecne miasto Przewodnik po nieznanym Zakopanem, Sielankowanie pod Tatrami Agnieszki Lisak opowiadające o dziewiętnastowiecznym codziennym życiu w Zakopanem było świetną książką. Nieobecne miasto należy również do serii, bo chyba mogę tak nazwać te dwie książki Wydawnictwa Czarne, chociaż jest ich więcej, jest jednak pozycją napisaną wcześniej.

Autorzy uczynili tutaj przewodnim tematem tych, za którymi Zakopane nie przepadało czyli ceprów. Napływających licznie, zabierających pracę miejscowym, a jednocześnie chcących wykonywać zajęcia, którymi górale niekoniecznie chcieli się zajmować.

Drugim tematem są sanatoria i opieka nad zjeżdżającymi do Zakopanego na dłuższe i krótsze pobyty tysiącami gruźlików.

Trzecim natomiast Żydzi, którzy Zakopane sukcesywnie zasiedlali. Jest to więc opowieść o Zakopanem, które zmieniając się przez lata w kwitnącą turystyczną miejscowość, powoli odeszło w niepamięć, opowieść o wielu anonimowych jego mieszkańcach, których już nie ma.

Czytając miałam jednak wrażenie pewnego niedosytu, otrzymania jedynie namiastki tematów, bez dłuższego ich rozwinięcia, aż proszące się, żeby o tych zakopiańskich historiach napisać dużo więcej. Warto podkreślić, że jej autorzy prowadzą Fundację Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości i już wcześniej wspólnie wydawali książki dotyczące Zakopanego i Tatr. Może kiedyś ktoś pokusi się o osobną książkę na któryś z tematów tworząc kolejną część serii?

Te książki Wydawnictwa Czarne są wydane niezwykle pięknie, pełne przeróżnych zdjęć, w większej ilości na pewno stanowiłyby fantastyczne kompendium dotyczące Zakopanego i jego okolic i Tatr, przynajmniej tych otaczających miasto. Ciągle jeszcze brakuje mi też części, która opowiadałaby zakopiańską historię dwudziestolecia międzywojennego.

Jeśli lubisz Zakopane i jesteś fanem historii to ta książeczka z pewnością Ci się spodoba. Autorzy pokazują historię Zakopanego, która z punktu widzenia dzisiejszego turysty okazuje się nie być wcale oczywista. Może poza faktem, że Zakopane zaczęło się u podnóża Gubałówki i tam gdzie rozpoczynają się Krupówki.

Zakopane nie jest moim ulubionym miastem, szczerze mówiąc nie jest nawet w TOP50 moich ulubionych miast. Szczerze boli mnie kicz, komercja i brak choćby śladu gustu w urządzaniu tego pięknie położonego miasta. Sięgając po tę książkę chciałam przekonać samą siebie, że istnieje jakieś piękne Zakopane, którego nie udało mi się znaleźć samodzielnie. Autorzy za przewodników wybrali 3 marginalizowane grupy: ceprów, gruźlików i Żydów - które aktywnie współtworzyły Zakopane, zwłaszcza to przedwojenne. I chociaż książka nie zdobyła mojego serca to uważam, że jej powstanie było bardzo ważne. Odpamiętywanie historii związanych z danym miejscem jest szalenie istotne i w zasadzie byłam bardzo zdziwiona, że historie zawarte w książce nie były wcześniej szerzej znane. Polecam lekturę, bo książkę czyta się szybko i przyjemnie, ale niestety nie jest to wybitna literatura, która zostanie w głowie czytelników i czytelniczek na dłużej.

Po niedawnych Krupówkach ponownie wróciłam do Zakopanego. Nieobecne miasto zostało podsumowane w trzech wyrażeniach: Cepry, gruźlica, Żydzi.
Na takie też części została cała książka podzielona. Cepry czyli osoby napływowe do Zakopanego i Kuźnic i tam ciężko pracujący. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie budowniczy tamtych okolic. Gruźlica, ponieważ Zakopane stało się miastem sanatoryjnym leczącym właśnie tą chorobę, i wreszcie Żydzi, 3 tysięczna społeczność trudniąca się głównie handlem, po której właściwie ślad nie pozostał. Czego mi zabrakło? Historii i opowieści o góralach, prawdziwych rdzennych góralach. Piątą gwiazdkę dodaję za fotografie i fajne "sepiowe" wydanie książki, ale jakiegoś szału literaturowego to tutaj nie ma. Kochającym Tatry i Zakopane polecam.

„ … Ceprzy to zatem kłopotliwa konieczność, nieuchronny koszt wzrostu wygody, przyjemności, zysku. Modernizacja ma swą cenę, a oni są jedną z jej składowych ...”

Pozostaje w klimacie gór i poznawania dawnych miejsc. Wiek XIX szanuje właściwości czystej wody i powietrza, ale czy historyczne Zakopane jest aż tak piękne?

Autorami książki są Maciej Krupa, Piotr Mazik i Kuba Szpilka. Dwóch etnologów i historyk sztuki oddają w ręce czytelnika dość nietypowy przewodnik. Pokazane są ciemne zaułki Zakopanego, a nie to, które pragnie odwiedzić zwykły turysta.

Mieszkać w nim w II połowie XIX wieku znaczyło – egzystować w krainie przysłowiowej nędzy. I to szokuje. Głód, analfabetyzm i choroby, to codzienność. Pomimo wszystkich przeciwności znalazło się tu wielu Żydów i ceprów.

Do miasta często przybywali chorzy na gruźlicę. Natomiast społeczność żydowska była dobrze zorganizowana. Zakopiańscy Żydzi podlegali jurysdykcji gminy żydowskiej w Nowym Targu. Po wkroczeniu hitlerowców rozpoczęło się ich prześladowanie. Na początku wojny, mieszkało tu 129 rodzin żydowskich, które w większości posiadały dość wysoki status ekonomiczny. Wielu wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu.

Subtelnie przedstawiono różnice i sposób myślenia. Podobno górale, to najlepszy materiał na mężów. Dbają o dom, rodzinę i są bardzo pracowici i twardo stąpają po ziemi. Ceper i góral, to dwie różne osobowości. A taki człowiek gór z krwi i kości, pewnych prac nie wykonuje.

Stare zdjęcia ukazują remont torów kolejowych, ciężką pracę robotników w kamieniołomach, czy pracowników uzdrowisk. Budowa kolejki na Kasprowy Wierch to także ogromny projekt modernizacyjny.

Piękne jest stwierdzenie „że po każdych gościach ktoś musi posprzątać”, dlatego wypoczywający turysto, bądź świadom swojego zachowania i pomyśl, co działo się tu dużo wcześniej ;-)

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska
(www.redaktor21.bloog.pl)

Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: twarda
Liczba stron: 148

Autorami książki są Maciej Krupa, Piotr Mazik i Kuba...

Najlepiej czytac z widokiem na Giewont

Najlepiej czytac z widokiem na Giewont

Dodaj cytat z książki Nieobecne miasto