Kuba. Syndrom wyspy

Seria: Seria Reporterska
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
literatura faktu
Kamil

Krzysztof Jacek Hinz rozpoczyna swoją opowieść o Kubie w dniu, w którym obudził go telewizyjny komunikat, że oto został wrogiem rewolucji. Paszkwilancki wstępniak o polskim dyplomacie napisał w „Granmie” sam Fidel… Kuba. Syndrom wyspy to reporterska książka o wyspie Fidela Castro: o rewolucji i dysydentach, o Kubankach próbujących zdobyć podpaski i o Kubańczykach, którzy obrażają rewolucyjną...

Kuba. Syndrom wyspy to reporterska książka o wyspie Fidela Castro: o rewolucji i dysydentach, o Kubankach próbujących zdobyć podpaski i o Kubańczykach, którzy obrażają rewolucyjną poprawność obyczajową szortami i sandałami. Jest tu dawna świetność Hawany, do której uciekali przed prohibicją amerykańcy mafiosi, są prosięta hodowane w wannach i jest krowa, która została bohaterką rewolucji. Syndrom wyspy ma smak Cuba Libre!
Autor wrósł w kubańską rzeczywistość jeszcze w latach 70., kiedy pierwszy raz odwiedził wyspę w ramach studenckiej wymiany między bratnimi krajami. Wielokrotnie powracał na Perłę Antyli – najpierw jako korespondent, a później jako dyplomata ambasady RP. Jednak gdziekolwiek rzucił go los, zawsze towarzyszyło mu obsesyjne marzenie: żeby być świadkiem wielkich zmian na Kubie. I żeby być pierwszym, który ogłosi tę wiadomość światu.

źródło opisu: Wydawnictwo Dowody na Istnienie, 2016

źródło okładki: Wydawnictwo Dowody na Istnienie, 2016

Anna | 2019-05-15
Przeczytana: 14 maja 2019

Przypuszczam, że marzeniem wielu z nas, a przynajmniej moim i moich bliskich, jest podróż na Kubę, ujrzenie tego pięknego wyspiarskiego państwa, pełnego sprzeczności, wciąż pozostającego pod wpływem niedawnej dyktatury Castro, ale coraz bardziej otwierającego się na świat.

Autorem tej książki-reportażu jest polski dyplomata, dziennikarz, iberysta i tłumacz - Krzysztof Jacek Hinz, który swoją przygodę z Kubą zapoczątkował jeszcze w roku 1977, w czasach studenckich, kiedy od blisko dwóch dekad krajem tym niepodzielnie rządził przywódca kubańskiej rewolucji - Fidel Castro. Przez niemal ćwierćwiecze autor uczestniczył w życiu Kuby, jej gospodarczych reformach, obserwował i oceniał współdziałanie z blokiem socjalistycznych państw, w tym też Polski, przyglądał się życiu mieszkańców wyspy, zwiększającym się podziałom społecznym, prześladowaniom, tłumieniu głosów opozycji, a z biegiem lat - zachodzącym powoli zmianom. To opowieść o wspaniałych ludziach, o ich trudnym życiu, nieustającej...

GroszeQ | 2018-12-27
Na półkach: Przeczytane, REPORTAŻ

Książkę polecam! W pełni zgadzam się z tą recenzją:

Nala08 | 2018-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

„Kuba. Syndrom wyspy” to reporterska książka o wyspie Fidela Castro: o rewolucji i dysydentach, o Kubankach próbujących zdobyć podpaski i o Kubańczykach, którzy obrażają rewolucyjną poprawność obyczajową szortami i sandałami. Jest tu dawna świetność Hawany, do której uciekali przed prohibicją amerykańcy mafiosi, są prosięta hodowane w wannach i jest krowa, która została bohaterką rewolucji. Syndrom wyspy ma smak Cuba Libre!

Igor | 2018-06-02

Udało mi się przeczytać do momentu, kiedy autor/narrator po dłuższej nieobecności na Kubie odwiedza swoją byłą kochankę. Ta nie okazuje mu szczególnej radości z ponownego spotkania. Autora zaś nie interesują jej losy, czy wyszła za mąż, jak sobie ułożyła życie. Po nieudanej kolacji autor dochodzi do wniosku, że kobieta musiała być agentką bezpieki nasłaną na obcokrajowca. Po tym fragmencie pomyślałem, że można mieć różne poglądy, ale niegodziwość jest jedna.

Jacek Jarosz | 2018-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Krzysztof Jacek Hinz, dziennikarz i dyplomata, jest jednym z największych w Polsce znawców Ameryki Południowej. I nie jest to wiedza powierzchowna, przyczynkarska, a solidna, zdobywana latami. W jego książki o Kubie ważne są te szczegóły, zwłaszcza dotyczące kultury, którymi Hinz obdarowuje swoich czytelników, bo to one tworzą klimat miejsca i tworzą jego obraz.
Dobrze, że autor nie napisał sążnistego dzieła, które kurzem porastałoby na półkach, lecz reportaż, dzięki któremu - zakładam - więcej osób dowie się o wyspie Kuba.
Jedno, czego mi trochę brakuje w tej książce, to jeszcze większej lekkości opowiadania, pulsowania tropikalnej nocy, rytmu samby. Solidnie, dobrze, miejscami - wspaniale. Ale jakiś niedosyt pozostał.

Alicja Huzarska | 2018-04-04
Przeczytana: styczeń 2017

Są ludzie, którzy tego kraju nie są w stanie zrozumieć, co sprawia że nigdy już na wyspę nie wracają. Kiedy jednak wciągnie cię ten syndrom wyspy, jak pisze sam autor, już nigdy jej nie opuścisz. Bo Kuba zostanie w tobie na zawsze.

asenata | 2017-12-16
Na półkach: Przeczytane, Historia, 2017
Przeczytana: 16 grudnia 2017

Świetny reportaż przedstawiający historię Kuby i Fidela Castro - od A do Zet. Polecam.

Przeczytana: 16 października 2016

Dyplomata napisał swoją książkę (jak twierdzi "był ją winien Kubańczykom") przystępnym językiem, czyta się szybko. Dobry debiut. Mam jednak wrażenie, że jakbym wcześniej nie był na Kubie i nie przeczytał kilku pozycji dotyczących reżimu braci Castro, byłoby mi znacznie ciężej. Warto przeczytać, pozycja dotyka szerokiego spektrum życia Kubańczyków (nie tylko sfera dyplomatyczna). Największym minusem jest fakt, że autora dawno na wyspie nie było...

lobo_tommy | 2017-03-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBook, 2017
Przeczytana: 25 marca 2017

Minęło niecałe 30lat od upadku żelaznej kurtyny i niewiele już chyba pamiętamy z tamtych czasów. "Kuba..." Hinza szybko nam je przypomina, a młodym może pokazać jak wygląda system totalitarny od środka. Wszechobecna kontrola, nękanie, pokazowe procesy i więzienie dla próbujących choćby myśleć inaczej niż centralny przekaz nie jest tak odległe jak nam się wydaje. To wszystko zafundowane przez jednego megalomana.
Czytelnikom ku przestrodze, bo stoimy teraz całkiem niedaleko, wystarczy tylko przeskoczyć płot...

Jarek1983 | 2016-11-25
Przeczytana: 20 października 2016

Wyspa z perspektywy bywalca

Kuba – wyspa. Nieskończone morze nasuwających się natrętnie skojarzeń. Od frywolnych jak Tercet Egzotyczny po te poważne jak „ostatni komunistyczny bastion”. Oba te skojarzenia nie wytrzymują zderzenia z rzeczywistością o czym przekonuje chociażby książką Krzysztofa Jacka Hinza. Książka „Kuba. Syndrom wyspy” to jego osobiste spojrzenie na dzieje tej niezwykłej wyspy. Spojrzenie to okrojone jest z wielkiej perspektywy czy dziejowej panoramy (no może nie całkiem). Opowiadana historia łączy się z życiorysem autora, który we własnej osobie pojawił się na wyspie w latach `70 jako student.

Krzysztof Jacek Hinz w sposób skrupulatny przedstawia nam tu losy ludności kubańskiej oraz ich ojczyzny. W sposób niemalże perfekcyjny skutecznie obdziera tę rewolucję z jakichkolwiek romantycznych uniesień. Pokazuje jak społeczeństwo można zniewolić lub jak samo się zniewala. To najbardziej fascynujący obraz nie będący wprost analizą socjologiczną jaki w ostatnim czasie...