Kroniki zakopiańskie

Seria: Zakopiańska
Wydawnictwo: Czarne
opowiadania, Zakopane, Tatry
Ag2S

Kroniki zakopiańskie to zbiór opowieści o ludziach i zdarzeniach z historii Zakopanego, Tatr i Podtatrza, „reportaże z przeszłości” wioski, a potem miasteczka, które powstało u stóp Tatr. Prywatna historia Zakopanego – subiektywna i emocjonalna, odległa od akademickiej dyscypliny, ale prawdziwa. Autor chętniej wybiera włóczęgów niż sportowców, chętniej pisze o wizjonerach niż o statecznych obywatelach, o górskich wycieczkach niż o akademiach ku czci.

Idzie tropem myśli Rafała Malczewskiego, który w 1935 roku notował: „Wraz z torem kolejowym kończy się i Polska, i Europa, i cały wielki świat – ot zaczyna się Zakopane, miejscowość przedziwna i urocza, jedyna na podhalańskiej ziemi, a może i na całym globie. Jakaż bowiem wioska podgórska potrafiła przez szereg lat skupiać wszystko to, co miał naród najlepszego? Były okresy, gdy promieniowała na całą Polskę natężonym życiem kulturalnym przybyszów – najświetniejszych umysłów i najbardziej gorejących serc”. Pisze historię miejsca symbolu, fenomenu z pogranicza jawy i mitu.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Monika | 2019-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2019

Cała tak zwana trylogia o Zakopanem przeczytana. Po Krupówkach i Nieobecnym mieście przyszedł czas na podsumowanie czyli Kroniki Zakopiańskie. Dobrze, że właśnie w takiej kolejności czytałam te książki. Kroniki są jak dla mnie najlepsze. Podzielone na krótkie rozdziały oznaczone latami w, których wydarzenia miały miejsce. Zwrócenie uwagi na najważniejsze dla miasta osoby, najczęściej pisarzy, twórców tatrzańskich, przewodników, wreszcie samorządowców, a nawet zakonników w osobie brata Alberta. Dowiedziałam się wielu cennych rzeczy na temat tego miasta, ale lubię je na tyle, ze jeszcze wciąż czuję niedosyt. Wobec powyższego będę nadal szukała ciekawych pozycji o Podhalu. Polecam szczególnie osobom zakochanym w górach. Ja do nich należę...latem przede wszystkim interesują mnie wędrówki górskie, natomiast zimą można takimi książkami zgłębić wiedzę historyczną o nich.

Małgosia | 2018-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

"Rok 1939 kończy pewną epokę w historii Zakopanego. Miasto pod Giewontem - kolebka taterników i narciarzy, przystań artystów i pisarzy, kryjówka konspiratorów i kochanków, scena kabotynów i snobów - nigdy nie będzie już takie samo..."
Po odłożeniu przeczytanej książki, czytelnik niestety musi się zgodzić z ostatnim zdaniem, jakie zamieścił Maciej Krupa.
Historia Zakopanego w pigułce dla miłośników gór, Zakopanego i Podhala.

Joanna_JK | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Opowieść o jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Okazuje się, że Tatry i samo Zakopane było świadkiem niezliczonych romansów, tragedii, sukcesów, miłości, przyjaźni, konfliktów, a w ich środku najbardziej znani pisarze, poeci, malarze, rzeźbiarze, pianiści i wielu innych artystów polskich. Czułam się, jakbym czytała świetną powieść o miasteczku i jego gościach, którzy mimo że nierzadko wyjeżdżali z Zakopanego na długo, w końcu i tak wracali. Świetnie napisana, dopełniona fotografiami.. Ma się ochotę wsiąść w samochód i zobaczyć co pozostało z tej atmosfery we współczesnym Zakopanem.

Katarzyna | 2017-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

„ … Wydaje mi się, a nawet jestem pewien, że Tatry są jedynym miejscem na kuli ziemskiej, gdzie mamy do czynienia z osobistą, aktywną interwencją boską …”( Jalu Kurek)

Zakopane ma swój charakterystyczny styl. Stolica Podhala, to nie tylko oscypki, ludowe stroje, czy przepiękna rzeźba, którą doceni niejedno wytrawne oko. Książki, które teraz czytam określają życie i miejsce, a historia widoczna jest gołym okiem. Tatry to poezja, oraz literatura. Przyciągają i przyciągały wybitne osobowości: poetów, literatów i kompozytorów, którzy poszukiwali natchnienia i cieszyli się spokojem gór.

Autorem publikacji jest Maciej Krupa. Przyznam, że to pierwsza książka autora, którą miałam okazję przeczytać, tym bardziej, że jej premiera miała miejsce już 30 września 2015 roku. Nadrabiam zaległości, ale książka jest godna uwagi pod względem merytorycznym, chociaż dobór tekstów jest subiektywny.

Partnerem wydania jest Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Publikacja uzupełniona jest czarno – białymi...

Wito | 2017-07-04
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Niestety, uważam, że ta książka autorowi nie wyszła. Obok rozdziałów opisujących rzeczywiście ciekawe zdarzenia za dużo jest epizodów napisanych wg schematu: ktoś znany przyjechał do Zakopanego i spędził tam ileś czasu.
Zabierałem się za lekturę z wielkimi nadziejami, ponieważ Zakopane i Tatry to dla mnie bardzo ważne miejsca. Po książce mam potężny niedosyt.

Prez | 2018-01-02
Przeczytana: 17 października 2015

Telegraficzny skrót historii Zakopanego od początków do wybuchu II wojny.
Narrator w krótkich rozdziałach gawędzi o najważniejszych wydarzeniach i znanych zakopiańskich postaciach. Dość powierzchowne, ale dla takiego byłego przyszywanego zakopiańczyka jak ja interesujące, przyznać muszę

telefonalarmowy | 2017-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Ciekawy zbiór faktów z historii Zakopanego, bardzo przystępnie napisany. Jedne opowiadania bardziej ciekawe, inne mniej, ale zdecydowanie można tę książkę polecić.

adalbert | 2018-10-03
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Kawał doskonale opracowanej historii Zakopanego.Historyczne fakty przeplatane anegdotami i eventami czyni to dzieło łatwym w czytaniu i wywołuje żal po zakończeniu lektury.Szkoda tylko,że brak kontynuacji opisu lat powojennych.Namawiałbym Autora do takiej pożytecznej kontynuacji...

Demanroe | 2018-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2018

Książka, która pokazuje takie góry, takie Zakopane i takie Tatry, za którymi tęsknię, chociaż nie miałam okazji nigdy poznać smaku takiej magii gór. Niesamowita opowieść o początku tej magii i o jej końcu, o ludziach, którzy tworzyli to miejsce, a przyciągało ich w jakiś nieziemski sposób tak mocno, że potrafili przebyć tysiące kilometrów, aby je zobaczyć. Często była to miłość niespełniona, a często zadająca śmiertelny ból, pozostawiając ciało zapatrzonego w góry kochanka na swoim kamienistym łonie.
Na pewno sięgnę po tę książkę jeszcze nieraz - do takich gór jak w niej mi tęskno.

Anna | 2017-05-12
Na półkach: Pępek świata, Przeczytane