Rzeka ludzi osobnych

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
literatura piękna

W 1830 roku na Mazury, do Puszczy Piskiej przybywają pierwsi staroobrzędowcy. Karczują puszczę, budują domy, uprawiają ziemię. Powstają wyznaniowe wsie, między innymi Wojnowo (Eckertsdorf), ukryte w lasach, wzdłuż rzeki Krutyni. Jednym z osadników jest Fiodor Malewan. Jego wyzwolona jak na tamte czasy córka Anna daje początek rodowi silnych, niezależnych kobiet, ściśle związanych z ziemią sadami i... klasztorem nad Jeziorem Duś, gdzie mieszkają mniszki, wiodące życie proste i ubogie, a jednak pełne ufności w przeznaczenie. Ta przejmująca powieść jest wędrówką po historii wsi, nierozłącznie związanej z staroobrzędowcami, ich wiarą i zwyczajami. Pojawiają się tu postaci prawdziwe i fikcyjne, a ich dramatyczne losy rozgrywają się na tle historii Prus Wschodnich. A wszystko zaczyna się pewnego listopadowego dnia. We wsi pojawia się obca kobieta. Zamieszkuje w domu Sidora Kurta - najstarszym we wsi. Z niepokojem przygląda się jej sąsiadka, osiemdziesięcioletnia Augusta, potomkini Fiodora Malewana. Co wyniknie z tej niespodziewanej wizyty? Jakie tajemnice, skrywane przez lata, ujrzą światło dzienne? Co kryje się pod wielkim kamieniem na Głazowisku, niedaleko klasztoru? Czy staroobrzędowcy rzeczywiście znikną z wyznaniowej mapy Mazur? Czas Lata wie, że w Wojnowie jest miejsce i na staroobrzędowe, i na pruskie, i na polskie dusze i tak już tu zostanie na zawsze – bo to dzięki splątaniu wiary i ludzkich serc wieś ta przetrwała różne burze i złe chwile i pozostanie na swoim miejscu jeszcze długi czas. Niepamięć o niej zamieni się w pamięć. Nad wsią zawsze unosić się będzie zapach ziemistej wiosny, wilgoć z letnich poranków, mgły z jesiennych uśpień i biała zadymka z ostrych zim, ludzie będą się tu rodzić i umierać, kamienie okrywać mchem, konie wypasać na ogromnych pastwiskach, jabłka dojrzewać, a uważny człowiek zawsze wyczuje zapach rzeki. Rzeki ludzi osobnych. (fragment powieści) Ocalić od zapomnienia. Opowiedzieć staroobrzędowy świat, póki jeszcze żyją wyznawcy - powieść Rzeka ludzi osobnych to zaproszenie do wyprawy w przeszłość. Po raz kolejny ziemia mazurska odkrywa swoje tajemnice - mówi o swojej książce Katarzyna Enerlich.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: strona autorki

Organoleptyczna | 2019-02-22

Leniwa, urokliwa opowieść: o klasztorze w Wojnowie, o starych dziejach i wojnie, o małych społecznościach, o prostym życiu, o staroobrzędowcach, o przodkach Augusty, o rzece i o poszukiwaniu siebie w tych współczesnych, zwariowanych czasach.

magia78 | 2018-12-27
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 02 stycznia 2019

261/2018

Orzeszek | 2018-11-09
Przeczytana: 2017 rok

Ta ksiazka wzbudzila we mnie mieszane uczucia. Przeczytac ja warto ze wzgledu na bardzo ciekawie opisane tlo historyczne.

stochmial | 2018-08-01
Przeczytana: 2017 rok

Mało znane historie Starowierców na Mazurach. Daje poczuć klimat.

książek: 1973
alex304 | 2018-07-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2018
Przeczytana: 25 lipca 2018

To było moje pierwsze spotkanie z tą autorką, ale na pewno nie ostatnie. Jestem zauroczona! Odjęłam jedną gwiazdkę za trochę mało realne i słodkie zakończenie, ale z drugiej strony jakie życie byłoby piękne, gdyby takie były zakończenia.

Teresa | 2018-06-16

Jest to powieść godna polecenia ze względu na powiązaną historię współczesną z wątkami historycznymi w której poznajemy historię staroobrzędowców którzy prześladowani przez Cara przybywają do Prus Wschodnich i zakładają osadę między innymi Wojnowo.Odkrywamy ich wierzenia i zwyczaje.Bardzo piękna ,ciekawa i wciągająca powieść w której całość dopełniają fotografie i przepisy na miejscowe przysmaki.Autorka przybliżyła piękno prostego życia na wsi i obcowanie z przyrodą Polecam.

Marlena | 2018-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Byłam sceptycznie nastawiona do tej książki, ale zaskoczyła mnie pozytywnie. Czytając sama zapragnęłam uciec od Wszystkiego i osiąść na takiej odległej wsi, na pustkowiu. Zgadzam się z Autorką że jak zostajemy sami, najlepiej się regenerujemy po wszelkich traumach, dochodzimy do właściwych wniosków i potrafimy zajrzeć w głąb siebie by odpowiedzieć sobie na pytania nas dręczące. Autorka również dość przystępnie pokazała świat Starowierców, myślę że warto wiedzieć że Ktoś taki żył na naszych ziemiach. Mogę polecić na letnie wieczory :)

eduko7 | 2018-03-15
Przeczytana: 12 marca 2018

Pleć się, pleć historio. Historio niezwykłych, niezależnych i mądrych kobiet, które wykazały wolą przetrwania w nieludzkich czasach, pracowitością i wytrwałością w realizacji codziennych obowiązków. Pleć się tak, jak to bywa w magicznych książkach Pani Katarzyny, gdzie granica między rzeczywistością, faktami a fikcją literacką ma umowny charakter.
Tym razem poza historią jednego rodu i jego sąsiadów, poznajemy równolegle dzieje mazurskich staroobrzędowców. Współczesność miesza się z przeszłością. Pojawiają się kolejne wątki. Powoli odsłania się obraz-panorama, którego treść zawiera się w słowach:
„Nad wsią zawsze unosić się będzie zapach ziemistej wiosny, wilgoć letnich poranków, mgły jesiennych uśpień i biała zadymka ostrych zim, ludzie będą się tu rodzić i umierać, kamienie okrywać mchem, konie wypasać na ogromnych pastwiskach, jabłka dojrzewać, a uważny człowiek zawsze wyczuje zapach rzeki. Rzeki ludzi osobnych”.
Czytelnik może go poczuć, niezależnie, czy będzie obserwował nurt...

anetapzn | 2017-09-07
Przeczytana: 07 września 2017

Kolejna rewelacyjna i mocno chwytająca za serce książka Katarzyny Enerlich.
Tych, którzy szukają zwyczajnego czytadła od razu informuję, ta książka wam nie przypadnie do gustu. To zmuszająca do myślenia, ostro przeczołgująca czytelnika psychicznie opowieść.
Mamy w niej skomasowane tak wiele ludzkich dramatów, że aż dusza w trakcie lektury boli. Na kartach powieści znajdziemy dzieciobójczynie, samotne matki, ofiary gwałtów i innych zbrodni radzieckich żołdaków oraz wiele więcej.
Jednocześnie obok jest spora dawka miłości, przyjaźni, wybaczenia i dobra.
Miejsce akcji to wschód Polski, wierzenia, mentalność, życie tamtejszej ludności oraz często przez nas zapomniany, a i mało dostępny i poznany świat staroobrzędowców. Przybyli oni na tereny wschodnie, na Mazury w latach 30. XIX wieku. Wtedy to zaczęli zakładać na tym terenie pierwsze osady. Och historia stała się punktem wyjścia Rzeki ludzi osobnych.
Do tego należy dodać zmiany, jakie na przestrzeni lat zachodzą w tamtejszej ludności...

Czyżyk | 2017-08-27
Na półkach: Przeczytane, 2017

Jesień sprzyja spotkaniom autorskim, więc z przyjemnością poszłam do biblioteki na wieczór z Katarzyną Enerlich. Słyszałam o niej wiele i choć wiem, że stworzyła serię „Prowincja…”, nie przeczytałam żadnej z nich. Poszłam jednak na to spotkanie, bo zaintrygowała mnie najnowsza wówczas powieść o życiu starowierców z Wojnowa.
Spotkanie było interesujące, pisarka ciekawie opowiadała o swoich kontaktach ze starowiercami, szczególnie o charyzmatycznej matce przełożonej klasztoru, więc po powrocie do domu od razu zabrałam się za lekturę. Wkrótce przekonałam się, jak zwodnicze okazały się zapowiedzi i tak naprawdę to byłam zła tylko i wyłącznie na siebie, że poddałam się czyimś sugestiom i nastawiłam się zupełnie na coś innego.
Miała być to powieść z intrygującą fabułą z tajemnicą w tle, a okazało się, że są to odrębne obrazy, które łączą się ze sobą, tworząc historię starowierców przybyłych na Mazury na początku XIX wieku.
Opisane przez autorkę postaci, głównie kobiety, są silne,...