Siła wyższa

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura polska
Ag2S

Marzec 1939 roku. Poznański proboszcz, ksiądz Wojciech Kalinowski, znika w tajemniczych okolicznościach. Aby uniknąć skandalu, zamiast policji śledztwo mają poprowadzić benedyktyni − ojciec Aleksander Herbst, dyskretny i obdarzony umiejętnością rozwiązywania zagadek, oraz ojciec Florian Myszkowski, przekonany, że ważniejsze od odkrycia prawdy jest „dobro Kościoła”. Ślady prowadzą ich do...

Ślady prowadzą ich do Krynicy, do pensjonatu panien Malickich, które nie tracą wiary w zamążpójście i na każdego gościa płci męskiej patrzą z nadzieją. Zakonnicy w średnim wieku, którzy dla dobra śledztwa wchodzą w role urzędników państwowych, nie stanowią dla nich wyjątku.
We wspólnej przestrzeni pensjonatu bracia spotykają rozmaite indywidua. Jest wśród nich i sam ksiądz Wojciech, który przyjechał tu targany wyrzutami sumienia po śmierci swojego wikariusza, bratanka sióstr Malickich.
Zanim jednak sprawę udaje się wyjaśnić, benedyktyni stają w obliczu kolejnej zagadki – tym razem z morderstwem w tle...

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Sila_wyzsza-p-34305-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Sila_wyzsza-p-34305-1-30-.html

Piotr | 2016-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2016

Wiosna 1939 roku. W tajemniczych okolicznościach ginie proboszcz z Poznania. W poszukiwania zostaje wciągniętych dwóch zakonników Benedyktynów - ojciec Aleksander Herbst, oraz ojciec Florian Myszkowski. Braciszkowie różnią się znacznie charakterami, co pozwala im uzupełniać się w podjętych poszukiwaniach. Wszystkie tropy prowadzą do pensjonatu, prowadzonego przez siostry Mailckie. Kobiety, zdesperowane brakiem zainteresowania względem siebie w każdym kolejnym gościu płci brzydkiej poszukują potencjalnego kandydata na męża. Nie przepuszczają nawet duchownym, którzy nie do końca wiedzą,w co się wpakowali. W pensjonacie poznają innych mężczyzn, o ciekawych życiowych historiach. Zakonnic marzą o świętym spokoju, połączonym z ora et labora, ale życie płata im figla w postaci morderstwa.

Z przyjemnością przeczytałem utwór w stylu retro, napisany z lekkością, a zarazem doskonałym wyczuciem stylu. Pisarka doskonale dawkuje informacje o postaciach, a sama fabuła nie jest zwariowana, ale...

Izabela Pycio | 2016-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2016

"Naszym skojarzeniom winni jesteśmy jedynie my sami."

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Joanny Szwechłowicz i od razu bardzo udane. Świetnie czytało mi się "Siłę wyższą", natychmiast odnalazłam się w klimacie retro stworzonym przez autorkę. W powieści delektujemy się słowem wprowadzającym nas w przedwojenny świat Poznania i Krynicy, doceniamy umiejętność oddania najdrobniejszych szczegółów, lekkość wciągania czytelnika w intrygującą fabułę, budowania silnego zaciekawienia. Przekonują nas bardzo wyraziste postaci, z wielkim zainteresowaniem odkrywamy kolejne informacje na ich temat, oddajemy się fascynującej interpretacji ludzkich charakterów, bawią nas zwłaszcza ich ułomności, prowadzona gra pozorów, fałszywe pozy i oblicza. Stopniowo wyłapujemy coraz więcej nieścisłości ich zachowań, docieramy do nieoczekiwanych uzasadnień podejmowanych działań, odkrywamy kolejne niewiadome i przypuszczalne wyjaśnienia. Bardzo przyjemnie, ochoczo i z dużą dawką inteligentnego humoru...

Magdalena T | 2016-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2016

„Siła wyższa” to ciekawy kryminał retro z nutką inteligentnego humoru i klimatem dobrze nam znanym z książek Agaty Christie. Czytając przenosimy się w czasie, chłoniemy atmosferę i przy okazji prowadzimy śledztwo. Całość czyta się szybko i przyjemnie. Nie mamy tutaj żadnych męczących opisów, przesadzonych dialogów czy jakiejś skomplikowanej intrygi. Za to zakosztujemy szczypty feminizmu i hipokryzji, a także różnego spojrzenia na sprawy kościoła. Powiedziałabym, że jest to kryminał w lekkim stylu, który ma umilić czas i narobić apetytu miłośnikom tego typu klimatów. Do tego jestem oczarowana okładką, która jest klimatyczna i pasująca do treści. Autorka na swoim koncie ma jeszcze inne książki, które są utrzymane w tym samym stylu, więc z pewnością i po nie sięgnę.

Pełna recenzja: http://www.zapiski-okularnicy.pl/2016/06/sia-wyzsza-joanna-szwechowicz.html

DomowaKsięgarnia | 2016-06-16

Proza Joanny Szwechłowicz urzekła mnie swoim wysokim poziomem językowym, miedzy innymi zwrotami, których w książkach innych polskich autorów próżno szukać, dystansem do świata i ludzi oraz niebanalnymi postaciami wyzierającymi z każdego planu powieści.

Siła wyższa to już trzecia z kolei książka autorki utrzymana w stylu „retro- kryminału”. Tym razem, pierwszoplanowymi bohaterami są dwaj bracia zakonni - Aleksander Herbst i Florian Myszkowski. Panowie zdają się być, jak ogień i woda. Różni ich wszystko, łączy, przynależność do zakonu Benedyktynów. A ich wzajemne przekomarzanie się i dysputy sprawią, że nie przestaniecie się śmiać i cieszyć z tej literackiej uczty zaserwowanej Wam, jako powieść o tytule Siła wyższa.

Bracia mają za zadanie przywołać do porządku zbuntowanego proboszcza jednej z poznańskich parafii, który znika bez śladu. Śledztwo prowadzone przez Herbsta i Myszkowskiego prowadzi do małego pensjonatu administrowanego przez stare panny Malickie w uzdrowiskowej...

Marianna | 2017-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2017

Jest to moja pierwsza styczność z twórczością pani Szwechłowicz i mam mieszane uczucia jeśli chodzi o jej powieść ,,Siła wyższa". Trochę się rozczarowałam. Na plus mogę ocenić język,sposób narracji i okładkę. Na minus watek kryminalny,jego zakończenie i sposób kreacji bohaterów,bo czegoś im brakowało. Dlatego w ostatecznym rozrachunku daję 5.

Beti | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

Kryminał w stylu retro ? Czemu nie ....
Trochę ciężko było wciągnąć mi się w fabułę ,może dlatego że było zbyt wiele postaci,ale i tak sięgnę po koleje książki pani Joanny :-)

luelle | 2018-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2018

To druga książka o ojcu Aleksandrze, którą przeczytałam. Dokładniej: delektowałam się. Lekki kryminał retro, z morderstwem, barwnymi postaciami, z mnóstwem ironicznego dystansu i humoru, z przedwojennym klimatem. Chciałabym jeszcze więcej tego samego, ale brakuje mi jednej części, a nowej na razie nie ma i nie wiadomo, czy będzie. Oby jednak powstała!

Pati_Ka | 2016-12-02
Przeczytana: 2017 rok

Lekka, łatwa, średnio przyjemna.

| 2016-07-01

Marzec 1939. Ksiądz Wojciech Kalinowski po prostu znika. Zostawia swoją parafię i nikt nie ma pojęcia co się z nim stało. Dwóch benedyktynów domyśla się, że mógł się załamać śmiercią swojego młodego wikariusza i domyślając się , gdzie może być jedzie śladem księdza, żeby bez skandalu przywieźć go powrotem. Z racji tego, że nie chcą, aby ktokolwiek dowiedział się, że szukają zagubionego księdza (już sobie wyobrażają te plotki, że chodzi o kobietę !) Podają się za dwóch mężczyzn w średnich wieku, urzędników państwowych, przyjeżdżających odpocząć. Nie spodziewają się, że trafią do pensjonatu, gdzie nie tylko znają księdza Wojciecha, to jeszcze będą celem starych panien, które wciąż liczą na zamążpójście i będą musieli rozwiązać zagadkę morderstwa w które może być zamieszany dosłownie każdy kto miesza obok…

To najlepsza książka Joanny Szewchłowicz! Kryminały w stylu retro mają swój niesamowity urok, a ten napisany jest tak świetnie, że tą książkę czyta się na raz niejednorodnie...

Marta_De | 2016-10-07

Zazwyczaj niechętnie podchodzę do książek, w których pierwsze skrzypce odgrywa ksiądz-bohater alias detektyw-amator.

Mimo to, uważam że "Siła wyższa" jest powieścią wspaniałą, lekką i przede wszystkim zabawną.

Autorce świetnie udało się wykreować wszystkie postacie, a moim niekwestionowanym ulubieńcem jest ojciec Florian - cóż za zrzędliwy i marudny, a zarazem przesympatyczny człowiek!

Powieść jest świetną formą rozrywki, ale też i skłania do refleksji - zastanawiające, że najpopularniejsze "grzeszki" kapłanów, takie jak kobiety i hazard, były na porządku dziennym, wzbudzając może i pewną dozę oburzenia, ale nie zdziwienie, czy ostracyzm społeczny.

A na koniec pozwolę sobie przytoczyć słowa pana Leona:
"Doświadczenie to pan możesz mieć z panną w bramie, jak chętna(...). Ja na wojnie byłem, a nie na doświadczeniach"

I w tym klimacie zostajemy.