Rzeka ludzi osobnych

Wydawnictwo MG
2016-07-20
2016-07-20
Katarzyna Enerlich kobiety historia

Książka wyciszająca i skłaniająca do refleksji. Mimo dość nudnego początku w pewnym momencie sama dałam się porwać tej rzece.

W „Rzece ludzi osobnych” Katarzyna Enerlich, jak sama wyznaje, stara się utrwalić popadającą w niepamięć historię. Ta powieść jest wędrówką po historii wsi, nierozłącznie związanej ze staroobrzędowcami, ich wiarą i zwyczajami.
Autorka opisuje świat, który widzi, wspierając swe opisy historią i fotografiami ludzi, którzy zostali bohaterami jej książki. Przywołuje dawne dzieje, prawdziwe tragedie i rzeczywiste historie.

Cyt. „ Tylko wydaje się nam, że wiemy dużo o świecie. Bo znamy się przeważnie na tym, co dotyczy zarabiania i wydawania pieniędzy. Albo kto z kim i kogo – często też za pieniądze. O światach innych, niezależnych, często hermetycznych i odchodzących w zapomnienie, wiemy niewiele albo wcale. Bo i na co komu ta wiedza? Jest jak ziarenko piasku w bucie – małe i niepotrzebne. Wysypujemy więc z pamięci dziesiątki nieznanych światów, tracąc czas na modnych tematach i stylach życia lansowanych przez wielki świat. A gdzieś obok obumiera na zawsze jakaś myśl, jakaś tradycja, jakaś opowieść, wspomnienie, pieśń. Mało kto jednak to zauważy.
Tylko rzeka płynie tak samo. Panta rhei.” /111

To kolejna książka Katarzyny Enerlich, którą przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Polecam!!!

Książka nie dla mnie. Wynurzenia kobiet, mieszkających w dawnych Prusach Wschodnich, niedaleko Rucianego Nidy na Mazurach. Tajemnicza, magiczna, czego nie znoszę. Nic niewnosząca. Nie skończyłam słuchać.

2037

Świetna książka. Pani Katarzyna o Mazurach pisze tak, że już, natychmiast chciałoby się spakować i zamieszkać tam, wśród tych lasów, pól ludzi... Gorąco polecam.

Tak się składa, że mieszkałam w Wojnowie na mazurach i powiesc poruszyła mnie dogłębnie. Historia łączy się z opowiesciami moich dziadków. Szczerze polecam , gdyz nikt tak nie zaglebia sie w przeszlosc historii i wspomnień ludzi z cudownych miejsc na Mazurach jak K. Enerlich.

Leniwa, urokliwa opowieść: o klasztorze w Wojnowie, o starych dziejach i wojnie, o małych społecznościach, o prostym życiu, o staroobrzędowcach, o przodkach Augusty, o rzece i o poszukiwaniu siebie w tych współczesnych, zwariowanych czasach.

261/2018

261/2018

Ta ksiazka wzbudzila we mnie mieszane uczucia. Przeczytac ja warto ze wzgledu na bardzo ciekawie opisane tlo historyczne.

Mało znane historie Starowierców na Mazurach. Daje poczuć klimat.

Mało znane historie Starowierców na Mazurach. Daje poczuć klimat.

To było moje pierwsze spotkanie z tą autorką, ale na pewno nie ostatnie. Jestem zauroczona! Odjęłam jedną gwiazdkę za trochę mało realne i słodkie zakończenie, ale z drugiej strony jakie życie byłoby piękne, gdyby takie były zakończenia.

• 2017
  • 2016