Rzeka ludzi osobnych

Wydawnictwo MG
Katarzyna Enerlich kobiety historia
literatura piękna
Katarzyna Enerlich kobiety historia

Świetna książka. Pani Katarzyna o Mazurach pisze tak, że już, natychmiast chciałoby się spakować i zamieszkać tam, wśród tych lasów, pól ludzi... Gorąco polecam.

Tak się składa, że mieszkałam w Wojnowie na mazurach i powiesc poruszyła mnie dogłębnie. Historia łączy się z opowiesciami moich dziadków. Szczerze polecam , gdyz nikt tak nie zaglebia sie w przeszlosc historii i wspomnień ludzi z cudownych miejsc na Mazurach jak K. Enerlich.

Leniwa, urokliwa opowieść: o klasztorze w Wojnowie, o starych dziejach i wojnie, o małych społecznościach, o prostym życiu, o staroobrzędowcach, o przodkach Augusty, o rzece i o poszukiwaniu siebie w tych współczesnych, zwariowanych czasach.

1941

261/2018

Ta ksiazka wzbudzila we mnie mieszane uczucia. Przeczytac ja warto ze wzgledu na bardzo ciekawie opisane tlo historyczne.

Mało znane historie Starowierców na Mazurach. Daje poczuć klimat.

To było moje pierwsze spotkanie z tą autorką, ale na pewno nie ostatnie. Jestem zauroczona! Odjęłam jedną gwiazdkę za trochę mało realne i słodkie zakończenie, ale z drugiej strony jakie życie byłoby piękne, gdyby takie były zakończenia.

Jest to powieść godna polecenia ze względu na powiązaną historię współczesną z wątkami historycznymi w której poznajemy historię staroobrzędowców którzy prześladowani przez Cara przybywają do Prus Wschodnich i zakładają osadę między innymi Wojnowo.Odkrywamy ich wierzenia i zwyczaje.Bardzo piękna ,ciekawa i wciągająca powieść w której całość dopełniają fotografie i przepisy...

Byłam sceptycznie nastawiona do tej książki, ale zaskoczyła mnie pozytywnie. Czytając sama zapragnęłam uciec od Wszystkiego i osiąść na takiej odległej wsi, na pustkowiu. Zgadzam się z Autorką że jak zostajemy sami, najlepiej się regenerujemy po wszelkich traumach, dochodzimy do właściwych wniosków i potrafimy zajrzeć w głąb siebie by odpowiedzieć sobie na pytania nas...

2050

Pleć się, pleć historio. Historio niezwykłych, niezależnych i mądrych kobiet, które wykazały wolą przetrwania w nieludzkich czasach, pracowitością i wytrwałością w realizacji codziennych obowiązków. Pleć się tak, jak to bywa w magicznych książkach Pani Katarzyny, gdzie granica między rzeczywistością, faktami a fikcją literacką ma umowny charakter.
Tym razem poza historią...

Dyskusje

• Literatura polska