Rzeka ludzi osobnych

- Kategoria:
- literatura piękna
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo MG
- Data wydania:
- 2016-07-20
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-07-20
- Liczba stron:
- 340
- Czas czytania
- 5 godz. 40 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788377793626
- Tagi:
- Katarzyna Enerlich kobiety historia
W 1830 roku na Mazury, do Puszczy Piskiej przybywają pierwsi staroobrzędowcy. Karczują puszczę, budują domy, uprawiają ziemię. Powstają wyznaniowe wsie, między innymi Wojnowo (Eckertsdorf), ukryte w lasach, wzdłuż rzeki Krutyni. Jednym z osadników jest Fiodor Malewan. Jego wyzwolona jak na tamte czasy córka Anna daje początek rodowi silnych, niezależnych kobiet, ściśle związanych z ziemią sadami i... klasztorem nad Jeziorem Duś, gdzie mieszkają mniszki, wiodące życie proste i ubogie, a jednak pełne ufności w przeznaczenie. Ta przejmująca powieść jest wędrówką po historii wsi, nierozłącznie związanej z staroobrzędowcami, ich wiarą i zwyczajami. Pojawiają się tu postaci prawdziwe i fikcyjne, a ich dramatyczne losy rozgrywają się na tle historii Prus Wschodnich. A wszystko zaczyna się pewnego listopadowego dnia. We wsi pojawia się obca kobieta. Zamieszkuje w domu Sidora Kurta - najstarszym we wsi. Z niepokojem przygląda się jej sąsiadka, osiemdziesięcioletnia Augusta, potomkini Fiodora Malewana. Co wyniknie z tej niespodziewanej wizyty? Jakie tajemnice, skrywane przez lata, ujrzą światło dzienne? Co kryje się pod wielkim kamieniem na Głazowisku, niedaleko klasztoru? Czy staroobrzędowcy rzeczywiście znikną z wyznaniowej mapy Mazur? Czas Lata wie, że w Wojnowie jest miejsce i na staroobrzędowe, i na pruskie, i na polskie dusze i tak już tu zostanie na zawsze – bo to dzięki splątaniu wiary i ludzkich serc wieś ta przetrwała różne burze i złe chwile i pozostanie na swoim miejscu jeszcze długi czas. Niepamięć o niej zamieni się w pamięć. Nad wsią zawsze unosić się będzie zapach ziemistej wiosny, wilgoć z letnich poranków, mgły z jesiennych uśpień i biała zadymka z ostrych zim, ludzie będą się tu rodzić i umierać, kamienie okrywać mchem, konie wypasać na ogromnych pastwiskach, jabłka dojrzewać, a uważny człowiek zawsze wyczuje zapach rzeki. Rzeki ludzi osobnych. (fragment powieści) Ocalić od zapomnienia. Opowiedzieć staroobrzędowy świat, póki jeszcze żyją wyznawcy - powieść Rzeka ludzi osobnych to zaproszenie do wyprawy w przeszłość. Po raz kolejny ziemia mazurska odkrywa swoje tajemnice - mówi o swojej książce Katarzyna Enerlich.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Świetna książka. Pani Katarzyna o Mazurach pisze tak, że już, natychmiast chciałoby się spakować i zamieszkać tam, wśród tych lasów, pól ludzi... Gorąco polecam.
Świetna książka. Pani Katarzyna o Mazurach pisze tak, że już, natychmiast chciałoby się spakować i zamieszkać tam, wśród tych lasów, pól ludzi... Gorąco polecam.
Pokaż mimo toTak się składa, że mieszkałam w Wojnowie na mazurach i powiesc poruszyła mnie dogłębnie. Historia łączy się z opowiesciami moich dziadków. Szczerze polecam , gdyz nikt tak nie zaglebia sie w przeszlosc historii i wspomnień ludzi z cudownych miejsc na Mazurach jak K. Enerlich.
Tak się składa, że mieszkałam w Wojnowie na mazurach i powiesc poruszyła mnie dogłębnie. Historia łączy się z opowiesciami moich dziadków. Szczerze polecam , gdyz nikt tak nie zaglebia sie w przeszlosc historii i wspomnień ludzi z cudownych miejsc na Mazurach jak K. Enerlich.
Pokaż mimo toLeniwa, urokliwa opowieść: o klasztorze w Wojnowie, o starych dziejach i wojnie, o małych społecznościach, o prostym życiu, o staroobrzędowcach, o przodkach Augusty, o rzece i o poszukiwaniu siebie w tych współczesnych, zwariowanych czasach.
Leniwa, urokliwa opowieść: o klasztorze w Wojnowie, o starych dziejach i wojnie, o małych społecznościach, o prostym życiu, o staroobrzędowcach, o przodkach Augusty, o rzece i o poszukiwaniu siebie w tych współczesnych, zwariowanych czasach.
Pokaż mimo to261/2018
261/2018
Pokaż mimo toTa ksiazka wzbudzila we mnie mieszane uczucia. Przeczytac ja warto ze wzgledu na bardzo ciekawie opisane tlo historyczne.
Ta ksiazka wzbudzila we mnie mieszane uczucia. Przeczytac ja warto ze wzgledu na bardzo ciekawie opisane tlo historyczne.
Pokaż mimo toMało znane historie Starowierców na Mazurach. Daje poczuć klimat.
Mało znane historie Starowierców na Mazurach. Daje poczuć klimat.
Pokaż mimo toTo było moje pierwsze spotkanie z tą autorką, ale na pewno nie ostatnie. Jestem zauroczona! Odjęłam jedną gwiazdkę za trochę mało realne i słodkie zakończenie, ale z drugiej strony jakie życie byłoby piękne, gdyby takie były zakończenia.
To było moje pierwsze spotkanie z tą autorką, ale na pewno nie ostatnie. Jestem zauroczona! Odjęłam jedną gwiazdkę za trochę mało realne i słodkie zakończenie, ale z drugiej strony jakie życie byłoby piękne, gdyby takie były zakończenia.
Pokaż mimo toJest to powieść godna polecenia ze względu na powiązaną historię współczesną z wątkami historycznymi w której poznajemy historię staroobrzędowców którzy prześladowani przez Cara przybywają do Prus Wschodnich i zakładają osadę między innymi Wojnowo.Odkrywamy ich wierzenia i zwyczaje.Bardzo piękna ,ciekawa i wciągająca powieść w której całość dopełniają fotografie i przepisy na miejscowe przysmaki.Autorka przybliżyła piękno prostego życia na wsi i obcowanie z przyrodą Polecam.
Jest to powieść godna polecenia ze względu na powiązaną historię współczesną z wątkami historycznymi w której poznajemy historię staroobrzędowców którzy prześladowani przez Cara przybywają do Prus Wschodnich i zakładają osadę między innymi Wojnowo.Odkrywamy ich wierzenia i zwyczaje.Bardzo piękna ,ciekawa i wciągająca powieść w której całość dopełniają fotografie i przepisy...
więcej Pokaż mimo toByłam sceptycznie nastawiona do tej książki, ale zaskoczyła mnie pozytywnie. Czytając sama zapragnęłam uciec od Wszystkiego i osiąść na takiej odległej wsi, na pustkowiu. Zgadzam się z Autorką że jak zostajemy sami, najlepiej się regenerujemy po wszelkich traumach, dochodzimy do właściwych wniosków i potrafimy zajrzeć w głąb siebie by odpowiedzieć sobie na pytania nas dręczące. Autorka również dość przystępnie pokazała świat Starowierców, myślę że warto wiedzieć że Ktoś taki żył na naszych ziemiach. Mogę polecić na letnie wieczory :)
Byłam sceptycznie nastawiona do tej książki, ale zaskoczyła mnie pozytywnie. Czytając sama zapragnęłam uciec od Wszystkiego i osiąść na takiej odległej wsi, na pustkowiu. Zgadzam się z Autorką że jak zostajemy sami, najlepiej się regenerujemy po wszelkich traumach, dochodzimy do właściwych wniosków i potrafimy zajrzeć w głąb siebie by odpowiedzieć sobie na pytania nas...
więcej Pokaż mimo toPleć się, pleć historio. Historio niezwykłych, niezależnych i mądrych kobiet, które wykazały wolą przetrwania w nieludzkich czasach, pracowitością i wytrwałością w realizacji codziennych obowiązków. Pleć się tak, jak to bywa w magicznych książkach Pani Katarzyny, gdzie granica między rzeczywistością, faktami a fikcją literacką ma umowny charakter.
Tym razem poza historią jednego rodu i jego sąsiadów, poznajemy równolegle dzieje mazurskich staroobrzędowców. Współczesność miesza się z przeszłością. Pojawiają się kolejne wątki. Powoli odsłania się obraz-panorama, którego treść zawiera się w słowach:
„Nad wsią zawsze unosić się będzie zapach ziemistej wiosny, wilgoć letnich poranków, mgły jesiennych uśpień i biała zadymka ostrych zim, ludzie będą się tu rodzić i umierać, kamienie okrywać mchem, konie wypasać na ogromnych pastwiskach, jabłka dojrzewać, a uważny człowiek zawsze wyczuje zapach rzeki. Rzeki ludzi osobnych”.
Czytelnik może go poczuć, niezależnie, czy będzie obserwował nurt tej rzeki wiosną, latem, jesienią, u schyłku roku, czy z perspektywy całego życia. Niezależnie czy spojrzy z perspektywy Katarzyny, Grigorjewa, Jewpraksiji, Augusty, Zoi, Wiecherta, Peterisa, Wacława, Nadii, czy innych, to zawsze będzie mu towarzyszyła historia ludzi osobnych.
Pleć się, pleć historio. Historio niezwykłych, niezależnych i mądrych kobiet, które wykazały wolą przetrwania w nieludzkich czasach, pracowitością i wytrwałością w realizacji codziennych obowiązków. Pleć się tak, jak to bywa w magicznych książkach Pani Katarzyny, gdzie granica między rzeczywistością, faktami a fikcją literacką ma umowny charakter.
więcej Pokaż mimo toTym razem poza historią...