Dziedzictwo

Okładka książki Dziedzictwo Krystyna Januszewska
Okładka książki Dziedzictwo
Krystyna Januszewska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Dziedzictwo Januszewska (tom 1) literatura piękna
Dziedzictwo Januszewska (tom 1)
Prószyński i S-ka
2015-11-17
2015-11-17
literatura polska

Bardzo ciekawa książka opisująca losy zwykłej wiejskiej rodziny na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Polecam, wciągnęła mnie bez reszty.

2/10

2/10

Rodzinna saga oparta na wspomnieniach świadków wydarzeń. Wydarzeń trudnych, chwilami burzliwych, czasami nieszczęśliwych opisujący kilka pokoleń rodziny, która brała udział w zasiedlaniu Kresów. Autorka opisuje tu losy swojej chłopskiej, styranej życiem rodziny, dla której ziemia była matką i żywicielką. Historia zaczyna się jeszcze pod zaborami, życie i praca na wsi jest bardzo ciężkie, niemal wszystko musowo zrobić własnoręcznie. Nie ma jeszcze żadnych maszyn, które ułatwiałyby pracę i skracały jej czas. Większość ludzi w tym czasie stara się sobie pomagać ale ludzie na wsi nie maja czasu i zdrowia na rozmowy, bliskość, radość. Trudne czasy ale warto o nich przeczytać i poszerzyć swoje horyzonty wiedzy o chłopskim życiu. Do tego książka napisana jest prostym, przystępnym językiem.

Powieść ciągnie się, nudzi i nuży. Wprowadzanie w akcję trwa tak długo, że się odechciewa czytać.

Długo mi się czytało.
jednakże opowieść warta każdej poświęconej chwili.
Opowieść o zwykłym życiu, codzienności ludzi, dla których ziemia była całym życiem, pod zaborami potem w czasie I Wojny Światowej.
Trudne decyzje, piękno przyrody, codzienne trudny i radości, okrucieństwo życia, miłość, narodziny, śmierć.
A jeszcze wartości dodaje to, że to jest opowieść pisana na faktach, dzieje rodziny autorki.
Bardzo mi się podobała książka i z przyjemnością sięgam po kolejną część.

Długo mi się czytało.
jednakże opowieść warta każdej poświęconej chwili.
A jeszcze wartości dodaje to, że to jest opowieść pisana na...

Zwykłe-niezwykłe losy bohaterów tej powieści bardzo mnie zainteresowały. Autorka przedstawia autentyczną historię swojej rodziny. Niektórzy czytelnicy zarzucają autorce, że stworzyła nową wersję "Chlopów" lub "Nad Niemnem"; że za dużo w powieści opisów przyrody. A mnie się to właśnie podoba. Bohaterowie tej powieści to ludzie żyjący zgodnie z rytmem przyrody i dlatego jest ona dla nich tak ważna Dlatego poświęcają jej uwagę, obserwują, szanują, szukają w niej ukojenia. Losy osób przedstawionych w książce nie obfitują w nagle zmiany akcji, a jednak nie brak tam małych i dużych dramatów, nie brak też radości- jak to w życiu bywa.Polecam. Przede mną drugi tom.

"Dziedzictwo"można porównać do"Chłopów", ale jest to dużo gorsza, współczesna wersja.

Przepiękna opowieść o losach Jana Kuśmierczyka, jego rodziców i dzieci... Akcja powieści obejmuje lata 1906-1925, ma miejsce w Krasocinie, Gruszczynie, a nawet w Krymnie (obecnie Ukraina).
"Jan z żoną przybyli (na Kresy, polska kolonia Krymno, późne lata dwudzieste dwudziestego wieku) z Kielecczyzny krótko po tym, jak po latach niewoli Polska powróciła wreszcie na mapy Europy. (...) Czterdzieści rodzin zostawiło ojcowiznę, która dla polskiego chłopa była od wieków świętością", by tam "wytyczać drogi, dzielić ziemię i od podstaw kłaść podwaliny pod nowe osiedle".
Historia z przeszłości o wiele ciekawsza od tej współczesnej (ta z lat 2006 i później zapewne bardzo ważna dla autorki, ale dla czytelników może być po prostu nudna).
Książkę mogę polecić osobom lubiącym czytać o Polakach i ich losach w tamtych trudnych czasach, zwłaszcza osobom z obecnego województwa świętokrzyskiego czy lubelskiego.
W której innej książce Polesie przedstawione jest tak magicznie?
Nie słyszałam wcześniej o tej autorce, nie widziałam nigdy reklam jej książek, dowiedziałam się o nich przypadkiem, gdy ktoś na ulicy polecał innej osobie "Kołysankę", za którą się zaraz zabieram.
Jeśli komuś podobała się ta opowieść, może podobać się również seria "Saga z dziesiątej wsi" Agnieszki Olszanowskiej, przy czym w "Dziedzictwie" pani Januszewskiej, jako że książka oparta jest na faktach z życia przodków autorki, czuć jeszcze niesamowitą tęsknotę i szacunek do jej korzeni.
ps Jeśli ktoś z Was lubi książki związane z poszukiwaniem korzeni można też sięgnąć po książkę "Olszany. Droga do domu" Agnieszki Litorowicz-Siegert (lekka i przyjemna) lub "Korzenie" Alex'a Haley'a (cięższa).

Uwielbiam książki gdzie myślę jeszcze o bohaterach przez długie lata to jest właśnie taka książka ,polecam z całego serca

Jestem zachwycona! jest w niej wszystko, co uwielbiam w sagach rodzinnych- ludzkie losy, w tle historia, i do tego wszystko prawdziwe! Autorka z wielkim talentem opisuje dawne dzieje, potrafi przekazać uczucia ludzi szarpanych przez historię.Jako współcześni nie rozumiemy, z czym się wiązały zabory, życie pod jarzmem caratu,jak naprawdę wyglądał chłopski los, jak wtedy ludzie myśleli.
Ja wiele czytam na ten temat, ale dalej nie rozumiem, skąd w poprzednich pokoleniach było tyle woli przeżycia, siły, wiary, chęci do życia pomimo wielu tragedii życiowych, klęsk nieurodzaju, nakładanych kontyngentów, rażącej niesprawiedliwości. Podziwiam tych ludzi . Bardzo się cieszę, że tacy autorzy jak pani Januszewska nie pozwalają o nich zapomnieć. Dużo mnie ta książka nauczyła.

• Z historią w tle