A życie się toczy

Cykl: A życie się toczy (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
Ag2S

Dziedzic Wólki Podleśnej, pan Kazimierz Bilski, miał dwie pasje: kobiety i konie. Efektem jego gorącego temperamentu były narodziny dwóch córek z nieprawego łoża. Matką Marianny była biedna wdowa Waleria, zatrudniona w majątku dziedzica; druga, Julia, przyszła na świat w kochającej rodzinie i wychowywała się w luksusie . Marianna ledwo nauczyła się czytać, a jej życie stało się jedną długą walką z przeciwnościami, Julia odebrała staranne wykształcenie i wyszła za mąż za ukochanego mężczyznę. Nie wiedziały o sobie aż do chwili, gdy w ich losy wmieszała się burzliwa historia Polski...
Poruszająca opowieść o życiu i śmierci, o miłości i walce o lepsze jutro, o wielkiej woli przetrwania i sile wzajemnego wsparcia, o roli rodziny, która w każdej sytuacji musi sobie pomagać.
Książka otrzymała główną nagrodę blogerek polonijnych na festiwalu Pióro i Pazur w 2014 roku.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Joanna | 2016-05-17
Przeczytana: 17 maja 2016

Szeroko zakrojona epicka powieść obyczajowa o kolejnych pokoleniach kobiet skupiających się wokół osoby Marianny, jednej z nieślubnych córek dziedzica Wólki Podleśnej - Kazimierza Bilskiego. Druga córka z nieślubnego łoża Julia wychowywana była w bogatej rodzinie . Jej życie to spełnione marzenia o zagranicznych wyjazdach do Paryża czy Wenecji. W pewnym dramatycznym momencie życia jednej z nich dochodzi do spotkania przyrodnich sióstr i odkrycia prawdy.
Dwutomowa mazowiecka saga pokoleniowa obejmuje okres czasu od 1890 roku i opisuje losy kobiet poprzez wydarzenia dziejowe sprzed pierwszej wojny światowej po czasy powojenne do lat 60. XX wieku , drugi tom poświęcony jest losom Teresy, wnuczki Marianny od 1970 roku.
W głównej mierze bohaterkami powieści są kobiety z rodziny Marianny, silne i wzajemnie wspierające się w trudnych życiowych chwilach. Mężczyźni przedstawieni są drugoplanowo, często ulegają wypadkom, wyjeżdżają do innego miasta w poszukiwaniu pracy, chorują i...

książek: 2018
Ulka | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

A życie się toczy - tytuł odzwierciedla to co się dzieje w powieści. Bohaterowie przeżywają ciężkie, ale też radosne chwile w swoim życiu. Autorka używa języka, który czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. Książka pochłonęła mnie do reszty i mimo ogromnej liczby stron ,w mgnieniu oka zakończyłam ją . Polecam :)

Na papierową wersję skusiłam się pewnego dnia w Matrasie. Trochę się bałam, że mi się nie spodoba i znowu zostanę ze zbędną książką na półce.

Okazało się, że autorka ma ogromny talent do opowiadania historii. Naturalny i niewymuszony. Opowieść jest mądra i prawdziwa. Jest to epicka saga polskiej rodziny. Przy tym świetnie napisana.

Co do samej powieści, dzieje się na przestrzeni 100 lat w Polsce. Doskonale jest tu pokazane jak zmieniła się sytuacja kobiet na przestrzeni dziesięcioleci.

Trochę jak Stulecie Winnych ale nie do końca. Nie uważam, aby pani Maciejak ustępowała w czymkolwiek Ałbenie Grabowskie, wręcz przeciwnie. "A życie się toczy" ma swój własny oryginalny styl. Chociaż przedstawiona jest tu szara rzeczywistość, utkana z rozczarowań i tragedii, to jednak książka nie jest dołująca, a to wielki plus.

Powieść jest obszerna ale czyta się bardzo szybko. Jest podzielona na dwie części, są to dwie powieści w jednej.

Powiem szczerze, że drugi tom, szczególnie jego koniec...

basik | 2017-07-19

Chyba jednak liczyłam na bardziej wciągającą powieść coś w typie "Stulecia Winnych".
Tu też cała historia rozgrywa się na przestrzeni stu lat, ale brak jej akcji.
Mamy do czynienia z wielowątkową powieścią obyczajową, gdzie główne bohaterki to Marianna a później jej dzieci i wnuki.
To powieść o codziennym życiu najpierw na wsi, potem małym miasteczku. Szczegółowo opisane obyczaje, tradycje, obrzędy religijne i ciężkie warunki życia, bieda i ubóstwo.
I w takich warunkach żyje Marianna, rodzi kolejne dzieci, chowa kolejnych mężów i przeżywa tragedie po śmierci kolejnych dzieci. Jest kobietą zgorzkniałą , borykającą się z kłopotami i nieumiejącą kochać i okazywać uczuć.
Autorka nie porusza w tej powieści żadnych ważnych wydarzeń historycznych , brak dat, tak że trudno się zorientować który to rok, bo szybko prześlizguje się po życiu bohaterek.
A szkoda bo gdyby poruszyła np. temat I czy II wojny, udziału mężczyzn w tych wydarzeniach, to może powieść nabrała by trochę kolorytu i nie...

andzia12 | 2016-09-29
Przeczytana: 29 września 2016

Opowieść o kilku pokoleniach rodziny, której akcja toczy się w bardzo burzliwych czasach dla Polski.
Czytając przebiega się przez zmiany w mentalności i ustroju naszego kraju.
Od czasów XIX wieku i gdy majątki należały do szlachty, po czasy najnowsze.
Piękna, wielowątkowa opowieść o miłości, zdradzie, ale i cieple rodzinnym.
Każdy kto jest amatorem sag rodzinnych powienien sięgnąć po tą pozycję.
Polecam!

Agnieszka Garncarczyk | 2018-08-22
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Powieść zaczyna się w momencie gdy dziedzic Wólki Podleśnej zniewala młodą wdowę Walerię. Owocem jest Marianna, kobieta zmuszona jest uciekać z rodzinnej wsi na służbę.
Znosi wiele upokorzeń, cierpi głód. Sytuacja życiowa sprawia ,że Waleria staje się zgorzkniała i oschła. Córka nie rozumie postępowania matki i całym sercem szuka uczucia.
Dziewczyna nawiązuje znajomość z młodzieńcem Wojtkiem, który staje się pierwszą miłością Mańki. Niestety nie jest dane młodym być razem, a Marianna zostaje sama z maleńkim synkiem.Od tego momentu następuje cała seria dramatycznych wydarzeń, nie brakuje śmierci kolejnych dzieci ,zgonów mężów...
I tu niestety autorka dała się ponieść zbytnio fantazji i nagromadziła zbyt wiele dramatów. Moim zdaniem spłyciło to akcję powieści. Wygląda to tak ,że zabrakło jej pomysłu na ewentualne zagospodarowanie dzieci w dalszym ciągu książki.
Dosyć ciekawe losy Honoraty,tak inne w odniesieniu do pozostałych postaci.
Ogólnie powieść dosyć dobrze się czyta, może...

Biblioteczka Rudej | 2016-08-14
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Wielowątkowa saga rodzinna,która podzielona jest na dwie części.Pierwszą z nich pochłonęłam, natomiast druga lekko mnie rozczarowała i trochę zmeczyła

Anna | 2016-09-06
Przeczytana: 05 września 2016

„A życie się toczy” Wiesławy Maciejak to powieść obyczajowa z kobietami w roli głównej.
Akcja rozgrywa się na przestrzeni wieku. Zaczyna się w 1890 roku, a kończy w 1990.
Saga rodzinna i jej burzliwe dzieje. Historia zaczyna się od wdowy Walerii zniewolonej przez dziedzica Kazimierza Bilskiego. Kobieta odchodzi z dworu i rodzi córkę. Kolejnymi bohaterkami są kobiety z rodziny Marianny. Silne, zdeterminowane, niezłomne. Życie ich nie rozpieszcza. Mężowie umierają w sile wieku, dzieci jako niemowlęta. One wychodzą kolejny raz za mąż. Rodzą kolejne dzieci.
Trwa I wojna światowa, później druga. Wreszcie nastaje pokój. U władzy są komuniści. Dzieci dorastają . Zakładają rodziny, rozjeżdżają się po świecie. Na świat przychodzą wnuki, prawnuki.
A życie toczy się dalej. Stan wojenny, obrady okrągłego stołu…
 Jest nadzwyczaj ciekawą i ciepłą powieścią. Napisana bardzo zgrabnie, piękną...

liaguszka | 2016-02-24

Bardzo ciepło napisana opowieść. Czytając ją ma się wrażenie, że Józefowa, Marianna i jej dzieci są gdzieś obok, że uczestniczy się w ich życiu. A może to tylko moje wrażenie, bo bohaterki tej książki żyją w mieście, które ja znam, chodzą po tych samych ulicach, po których i ja chodziłam?
W każdym razie książkę warto przeczytać, choćby dlatego,cofa czytającego w czasy, kiedy życie było trudne. Bardzo trudne, zwłaszcza dla kobiet. Jednak książka nie jest przygnębiająca, wręcz przeciwnie.

liaguszka | 2015-04-05
Na półkach: Przeczytane, 2015