Kochanek

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
miłość, przyjaźń, LGTB
literatura piękna
Monika Stocka

Ta historia może wzbudzić twój sprzeciw, ale na pewno cię poruszy! Wielowątkowa opowieść o sensie przyjaźni i miłości, potędze seksu, ukrytych pragnieniach, złudach intelektu i pułapkach wychowania, które sprawiają, że zrozumieć wcale nie znaczy zaakceptować. Alek, ratownik medyczny, wkrótce zamierza się ożenić. Damian, jeszcze student, ucieka w książki, kryjąc przed światem swoją prawdziwą...

Ta historia może wzbudzić twój sprzeciw, ale na pewno cię poruszy!

Wielowątkowa opowieść o sensie przyjaźni i miłości, potędze seksu, ukrytych pragnieniach, złudach intelektu i pułapkach wychowania, które sprawiają, że zrozumieć wcale nie znaczy zaakceptować. Alek, ratownik medyczny, wkrótce zamierza się ożenić. Damian, jeszcze student, ucieka w książki, kryjąc przed światem swoją prawdziwą naturę. Spotkanie obydwu zmieni w ich życiu więcej, niż mogliby przypuszczać, wpływając także na losy ich najbliższych i wiążąc je w zaskakujący sposób. W otoczeniu Damiana są jego matka, siostra, szwagier i przypadkowi mężczyźni. Alek wciąż szuka kobiety idealnej. Gdy na świat przyjdzie jego charyzmatyczna córeczka, będzie ich obu uważała za ojców…

Saga rodzinna, rozgrywająca się na tle Warszawy i Polski ostatnich dwudziestu lat, znaczonych głośnymi wydarzeniami ukazanymi w nietypowym świetle.

Ta rodzina nie była nawet do końca paczłorkowa. Stanowiąc posklejankę krewnych i powinowatych duchem, satelit serca, nieżmudnego obowiązku i oczywiście pożądania, była źródłem wszystkiego, co niezbędne, połataniec spełniający wymagania całości, która i tak nigdy nie będzie cała, bo kosmos jest nieskończony.

źródło opisu: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

źródło okładki: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

gleism | 2019-06-03

Ufff... Książka która coś po sobie zostawia. Kończysz czytać i myślisz, myślisz, myślisz. Uwielbiam takie książki. Nieoczywiste, nienachalne, inne, z jednej strony proste a z drugiej skomplikowane. To nie jest książka tylko o homoseksualistach i środowisku LGBT, ale o ludziach, zwykłych i niezwykłych, o rodzinie, o życiu. Polecam.

wkwiatki | 2019-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 16 maja 2019

Jestem zawiedziona. Książka zaczarowała mnie językiem, odkrycie, perełka. Fabuła jako tako dorównywała największemu atutowi, ale na ok. 100 ostatnich stronach została poprowadzona byle jak, tak że przez to trudno o "Kochanku" mówić poważnie. Ale Melchiora jeszcze poczytam.

Martyn | 2018-05-12
Przeczytana: 12 maja 2018

Historia dwóch chłopaków, których miłość i nieodwzajemnione uczucie do siebie miało destrukcyjny wpływ na ich życie. Miejscami historia ciężka, to jednak z ciekawym zacięciem charakteryzująca czas przemian w Polsce po okresie PRL-u.

L88 | 2018-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2018

W 2012 roku przeczytałem XXL tego autora. Zawiodłem się. Niestety sytuacja powtórzyła się.
Kochanek to zmarnowany potencjał. Pomysł na powieść wydaje się ciekawy(relacja erotyczna i miłosna dwójki facetów:jeden jest gejem, drugi bi, a może hetero...). Miała to być polska Brokeback Mountain, do której są zresztą nawiązania w tej powieści.
Ale wszystko to zabił dretwy język autora. Ciężko mi się to czytało. A książka jest gruba, 460 stron mało interesującego języka. Czytałem tylko z ciekawości jak ta relacja się rozwinie, jak zakończy.
Książkę polecał m.in. Dwutygodnik, który jest ważnym medium kulturalnym. Tym bardziej dziwię się, że zachwalali tam tą pozycję.
Mało prawdopodobnie abym sięgnął w przyszłości po książki Jacka Melchiora.

szary1991 | 2018-01-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, LGBT
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Są takie książki, które żal kończyć... Oto jedna z nich! Chciałoby się czytać ją strona po stronie i nigdy nie zmieniać już lektury. Polskie "Małe Życie"! <3

Czytaczyk | 2017-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Napewno polecilbym ksiazke osobom ktore maja problem z osobami LGBT.Pokazje ona ze nic nie jest czarnobiale.Ze nie warto oceniac ludzi po tym jacy sa na pierwszy rzut oka.Warto czlowieka poznac,bo to z kim spi jest najmniej wazne.Ukazje tez droge jaka musza rodzice przejsc dzieci homo by kontakty miedzy nimi nie zostaly zniszczone.
Ksiazka o trudnym temacie akcetacji wlasnej seksualnosci mowi dosc wesolo ale nie glupio.
Czy to jest polski brokeback mountain,nie wiem mnie tam takie latki nie sa potrzene.Problemy z akceptacja i z samoakceptacja sa na calym swiecie.

iTrust | 2017-10-04
Przeczytana: 04 października 2017

Po przeczytaniu XXL nie mialem watpliwosci ze chce przeczytac i Kochanka. I dobrze zrobilem. Zdecydowanie lepiej sie czyta, moim zdaniem ciekawsza historia. Podobaja mi sie postacie oraz ich relacje. Jedynie na co zwrocilbym uwage to na zbyt duza liczbe cytat piosenek oraz opisow flmow. Szczegolnie mnie draznila obecnosc Brokeback Mountain. Historia Kochanka w sumie nieco przypomina Brokeback Mountain wiec... po co sie odnosic do filmu?
A poza tym ciekawa lektura o tych ktorzy nie do konca wiedza kim sa i jak wazne sa emocje w naszym zyciu. O tym tez jak niespodziewanie tworzymy wiezie i ze kazdy z nas ma swoje potrzeby.

Aleksandra Wójcik | 2017-04-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, LGBT+
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Książka jest... dziwna. Nie wiem w sumie jak ją opisać. Chyba pierwszy raz mam aż tak bardzo mieszane uczucia po przeczytaniu książki, która w zasadzie zapowiadała się niebanalnie i w pewnym sensie właśnie taka była... W pewnym sensie.
Opowiada ona historię młodego(na razie) Damiana. Z pozoru zwyczajnego chłopaka, delikatnego, leptosomatycznego, blondynka z nosem w książkach i muzyce, które są dla niego całym życiem... No może prawie całym, ponieważ jest jeszcze coś. Gdy tylko rozpocznie się wiosna, a na nieboskłon wzejdzie uśpione, do tej pory, słońce, Damian wyrusza na miasto. Niby nic nadzwyczajnego, zwykła przechadzka... Jednak nie do końca, ponieważ jej powodem są... mięśnie. Kropkowane, w kratkę, prążkowane, gładkie, tatuowane... Wszystkie! Za którymi Damian, (nie)zwykły gej, podąża wiedziony chłopięcą fascynacją i pożądaniem. Jednak na tym zazwyczaj się kończy. Na podążaniu, przypatrywaniu się, podnieceniu, któremu potem sam musi dać upust... Aż pewnego dnia jedne z tych...

lenonek | 2017-04-11
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

W książce zawarty jest wątek homoseksualisty.

Tekst napisany jest przystępnie, przyjemnie się czyta, ale jednocześnie może wzbudzić wstręt dla osób heteroseksualnych w niektórych fragmentach treści.

Sadame | 2017-03-22