Dojrzałą poznam

Okładka książki Dojrzałą poznam Jacek Melchior Patronat Logo

Miłość jak syndrom sztokholmski

Aż musiałam sprawdzić na lubimyczytać.pl, czy za męskim pseudonimem nie ukrywa się jednak kobieta... tak dobrze opowiedziana historia z punktu widzenia dojrzałej kobiety właśnie. Świetna znajomość psychologii... Realistyczne dialogi. Różnice miedzypokoleniowe. Wyraziste postacie, charaktery. Lekkim, czasem poetyckim piórem opisane. Sporo dobrej muzyki. Wciągnęła mnie ta lektura. Zakończenie nieco zaskakujące, ale też potwierdzające moje przypuszczenia, że główna bohaterka była zaburzona.

Bardzo przejmująca historia kobiety Danuty i dorastającego chłopaka Adasia,pełno ukazanych emocji życiowych bohaterów w ich życiu spotyka,wzruszeń tu nie zabrakło.
Powieść psychologiczna bardzo dobrze napisana przez autora,doskonałe pióro.
Wciągnęła mnie ta ciekawa,wspaniała książka.

Powieść psychologiczna bardzo dobrze napisana przez autora,doskonałe pióro.
Wciągnęła mnie ta ciekawa,wspaniała książka.

Gdy w liceum zetknęłam się z „Cudzoziemką”, byłam zafascynowana podróżą „w głąb siebie”, którą odbywa główna bohaterka. Podczas lektury powieści „Dojrzałą poznam” nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że narracja książki jest inspirowana dziełem Marii Kuncewiczowej.

Jacek Melchior jest scenarzystą i to widać. Powieść jest napisana specyficznym językiem, w specyficzny sposób. Śmiało można mówić o poetyckości jej języka i niezwykłej plastyczności scen, które się w niej pojawiają. Opisy są trafne, konkretne a dzięki temu świat przedstawiony zdaje się wręcz namacalny. Choć tematyka powieści nie jest łatwa, to czyta się ją dobrze. Chce się do niej wracać i brnąć w genialną zabawę słowem.

Jeśli chodzi o samą treść, to przez większość czasu byłam absolutnie zachwycona. Właśnie ta podróż w głąb siebie sprawiała, że główna bohaterka, Danuta-Maja, stawała się dla mnie mięsista, wielowymiarowa. Co więcej, od początku wiemy, że jej związek z Adamem (tu też dostrzegam podobieństwo do „Cudzoziemki”, choć chyba niezbyt zamierzone) jest skazany na porażkę i to właśnie trzyma nas przy fabule najbardziej. Chcemy się dowiedzieć jak i dlaczego do tego dojdzie. A później: jak Danuta-Maja sobie z tym poradzi.

No i właśnie tu tkwi problem. Bo Danuta sobie nie radzi. Stara się zaznać spokoju, próbuje dojść do porozumienia ze swoją głową, uczuciami. Ale nie potrafi. Swoiste katharsis następuje zupełnie przypadkowo. Dla mnie jest kompletnie niewiarygodne i niezadowalające, choć zarazem zrozumiałe. Jestem w stanie pojąć dlaczego autor zdecydował na zakończenie powieści w taki sposób. Odcinając wszystko grubą kreską.

Choć nie znałam wcześniej pióra autora, jestem przekonana, że jeszcze kiedyś sięgnę po jego twórczość. Tymczasem polecam Wam zaznajomienie się z przedstawioną pozycją.

OCENA: 7/10
Monika Karolina (Instagam: @malinowe_historie)

Trochę żenująca ale jakże prawdziwa.

Trochę żenująca ale jakże prawdziwa.

Początek książki wydawał się ciekawszy. Potem im dalej w las tym więcej drzew. Chora na samotność kobieta która odepchnęła syna a w zamian niego przywiązała do siebie młodego chłopaka którego poznała na portalu randkowym, robi wszystko, płaci, kupuje, zabiera na wycieczki a nawet pozwala sie poniżać i źle traktować, by go tylko przy sobie zatrzymać. Żenująca historia ale i takie się zdarzają. Książka powinna zmienic dział i przynależeć do literetury psychologicznej.

Nie mój typ książek...

Nie mój typ książek...

👉Pierwsze strony - nie. Nie kupiła mnie formuła, język, styl, po prostu NIC.
Na szczęście (dla wielu kiepskich książek) nie jestem człowiekiem, który odpuszcza i nie daje drugiej szansy.
💡Książka opowiada o tym, co w dzisiejszych czasach coraz powrzechniejsze - związek z ogromną różnicą wieku. On, nastolatek, który uciekł z domu do wielkiego miasta. Ona, starsza, samotna kobieta pragnąca seksu i przygody. Poznają się na czacie, gdzie oboje na wstępie się okłamują.
Czy to miłość? Nie! Relacja pieniądze-seks. On, zaślepiony łatwym zarobkiem, ona zaspokajana jak Jane Fonda...
Ich "szybka relacja" przeciąga się w czasie, trwa na tyle długo, by późniejsze rozstanie nie bolało.
Jego nie boli, bo sam nie był pewien czy kiedykolwiek coś do niej czuł, przecież była tylko portfelem, wsparciem w gorszych chwilach i "mamusią" do łóżka.
Ją nie boli, bo tak bardzo życzy mu źle, że nie ma miejsca choćby na odrobinę współczucia i tęsknoty - albo z nią albo z nikim innym.

TAK BARDZO, że nie umiem jednoznacznie ocenić.
Wydaje mi się, że pozycja dobra na chłodne wieczory... 🧣🧤

💎Tak dla książki.

👉Pierwsze strony - nie. Nie kupiła mnie formuła, język, styl, po prostu NIC.

On - nastolatek, uciekł z domu do stolicy po niezdanej maturze, szuka sponsorki oferując swoje usługi. Ona - po czterdziestce, mogła by być jego matką, rozwiedziona, urzędniczka bankowa, samotna, szuka męskich ramion, może miłości ? Spotykają się na sexczacie, tego samego wieczoru się spotykają. Ją urzeka młode ciało i bezradność, jego- luksusowe mieszkanie i zasobny portfel. Ona się zakochuje, on ją wykorzystuje. Ile jest w stanie znieść kobieta by zatrzymać przy sobie młodego chłopaka? Czy taki związek może przetrwać? Dla kogo jest niszczący? Nietypowy temat, nietypowa książka, przeczytałam z ciekawością . A najdziwniejsze jest to, że ani ona, ani on, nie budzą sympatii, są wręcz irytujący.

Nieprawdopodobne jak jesteśmy w stanie się poniżać, by tylko być kochanymi.
Trudny temat, ale dobrze ujęty.

Nieprawdopodobne jak jesteśmy w stanie się poniżać, by tylko być kochanymi.
Trudny temat, ale dobrze ujęty.

Erudycja autora jest bardzo przyjazna czytelnikowi. Jednak jest to wciąż sprawne czytało i raczej na olśnienia czy literackie zachwyty próżno liczyć.

• 2017
  • ZaaQ'17
  • Przeczytane w r 2020
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Dojrzałą poznam