Simon oraz inni homo sapiens

Okładka książki Simon oraz inni homo sapiens Becky Albertalli
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Simon oraz inni homo sapiens
Becky Albertalli Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Creekwood (tom 1) Ekranizacje: Twój Simon (2018) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2016-06-20
Donata Olejnik
Ekranizacje:
Twój Simon (2018)
coming out oreo miłość nastolatkowie high school humor LGBT
Inne

Kilka miesięcy temu oglądałam film i serial, który powstał w tym uniwersum. I bardzo mi się te adaptacje podobały.

Ale o matko! Ta książka to kompletnie inny poziom cudowności.

To ile w tych opisach jest cudownego humoru i lekkości jest nie do opisania. Jak już się zacznie trzeba skończyć jak najszybciej, a skończy się szybko, bo przez lekturę się wręcz frunie.

Książkowy Simon to jedna z najlepiej napisanych postaci z młodzieżówek. Serio.
W ogóle wiecie, że w książce nosi okulary? Jaram się tym faktem jak pochodnia. Mój kochany nerd 🤓 🥹❤️

Nie jest to książka wybitna. Ma swoje wady, ale co ich nie ma? Oreo. (Kto czytał ten wie 🫣).
Tak czy siak — mimo tych małych niedociągnięć, bawiłam się świetnie. W wielu momentach mogłam utożsamić się z postaciami. No i najważniejsze: to nie jest historia z masą akcji. Jest kameralna, a dzięki temu tak ciepła, rodzinna i pełna przyjaźni, że aż serce ściska.

Czytanie tej książki było czystą przyjemnością.

A! Ważna rzecz, o której m u s z ę wspomnieć. Od dawna nie miałam takie niedosytu. To zakończenie? Halo! Ja chciałam więcej! 🫠

Ale o matko! Ta książka to kompletnie inny poziom cudowności.

Książkowy...

Nie jest to może książka wybitnie ambitna, ale jest w niej coś urzekającego. Dobrze napisana, ciekawy pomysł na oś fabuły. Taki lekki, przyjemny "słodziak" :)

Dla mnie kolejna nudna opowieść o coming outach, a takich mamy już za dużo. Nie wiem... Może w 2016 książki Queerowe wyglądały inaczej, ale to nie mój target. Przynajmniej szybko się czyta, bo sama fabuła nie powala.

Świetna, lekka i przyjemna. Ekspresowo ją pochłonąłem. Chciałoby się więcej tego typu literatury, w szczególności gdy byłem nastolatkiem i brakowało mi bohaterów z którymi mógłbym się utożsamić. Teraz jestem już trochę za duży na licealne opowieści, ale nadal poruszyła mnie ta historia.

Jejku jaka to była słodka historia! <3

Jejku jaka to była słodka historia! <3

krótkie takie na dwie godziny

krótkie takie na dwie godziny

Książka zachwyca od samego początku. Dobrze wykreowana fabuła i wiarygodni bohaterowie. Spodobał mi się wątek internetowej miłości Simona i Blue oraz zabawne wątki komediowe. Zakochałem się zarówno w głównych bohaterach, jak i ich przyjaciołach. Każda z postaci ma własny, oryginalny charakter i historię. Czyta się ją lekko i przyjemnie, choć czasem trzeba się lekko wysilić, by zrozumieć pokręconą logikę i humor Simona. Serdecznie polecam wszystkim, którzy kochają zabawne i lekkie książki.

Ta książka nie jest niczym nowym - w zasadzie ma już tyle lat, że zdążył powstać film (dobry czy nie, nie wiem tego). Znalazłam ją w bibliotece. Już wcześniej chciałam sprawdzić, czy będzie mi się podobać, a teraz mogę śmiało stwierdzić, że to naprawdę świetna książka!

Zacznijmy od Simona i jego życia. Chłopak ma ciekawą rodzinę, po szkole chodzi na kółko teatralne i żyje jak każdy nastolatek. Dla mnie najciekawsze było tutaj to, ile mogłam się dowiedzieć nowych rzeczy o amerykańskich szkołach. Zwykle fabuła książek, które czytam, ma ważniejsze rzeczy na głowie niż szkolne życie głównej bohaterki (zwykle są to u mnie dziewczyny). Co mogę zaś powiedzieć o samym Simonie? To postać z krwi i kości, zwykły chłopak pełen zalet, ale też wad. Jako zakochany nastolatek jest zagubiony, popełnia różne głupstwa i czasem podejmuje złe decyzje. To wszystko sprawia, że Simon jest bohaterem tak realistycznym, że ciężko uwierzyć, że nie żyje sobie gdzieś tam w Stanach i nie zajada oreo, słuchając muzyki.

Tym, co pokochałam w tej książce, była relacja Simona i Blue. Nie umiem określić tego w inny sposób niż ,,urocza". Razem byli tak słodcy, że przy czytaniu warto mierzyć sobie cukier - może gwałtownie skoczyć. Towarzysząc Simonowi, nie można mu nie kibicować!

Co jeszcze ,,Simon..." ma do zaoferowania? Humor, czyli to, co moja osoba kocha najbardziej po wątkach romantycznych. W połączeniu z lekkim, prostym stylem autorki książka tworzy cudowną całość!

Książka porusza dużo ważnych tematów - i to jest jeden z najważniejszych powodów, by po nią sięgnąć. To opowieść o chłopaku, który dorasta. To historia o popełnianiu błędów i ich naprawianiu, o byciu sobą, o wychodzeniu ze swojej strefy bezpieczeństwa, o tolerancji, akceptacji samych siebie, przyjaźni i miłości.

,,Simona oraz innych homo sapiens" mogę polecić w ciemno!

Od sierpnia, Simon zaczął mailować z tajemniczym Blue. Maile były anonimowe, ale kiedy wpadają w niewłaściwe ręce, wszystko zaczyna się komplikować.
Bardzo spodobał mi sie pomysł na tę książkę. Oraz forma. Rozdziały z głównym wątkiem były przerywane mailami pisanymi między Simonem a Blue dodając coś świeżego do książki. Nie mówiąc o tym, że były one niezwykle słodkie i zabawne, wiec czytało je się zdecydowanie przyjemnie.
Teraz jeśli chodzi o postaci. Podoba mi się to, jak został przedstawiony Simon. Od dawna wie, ze jest gejem, nie widzi w tym żadnego problemu, ale jeszcze nikomu o tym nie powiedział. Nawet swoim najlepszym przyjaciołom. Myślę, że to dobrze opisuje problemy, z którymi niektórzy z nas muszą się borykać.
Jednak rzecz, która najbardziej pozwoliła mi się wciągnąć w książkę to ciekawość kim do cholery jest Blue?! Miałam wiele różnych przypuszczeń: Czy to w ogóle zostanie odkryte? Czy to ktoś bardzo bliski Simonowi? A może ktoś zupełnie obcy? Oczywście nie będę spoilerować, ale chwilami czułam się jakbym czytała kryminał, więc to jest definitywnie spory plus 😁
Jedyną rzeczą, którą ciężko mi było tu przetrawić to typowe licealne dramaty 😅 Ale cóż, definitywnie mogę to zwalić na swój wiek 🙈
Bardzo spodobały mi się również dodatki w tej książce. Na przykład dodatkowe maile pomiędzy Blue i Simonem oraz rozmowa autorki z Adamem Silverą i Angie Thomas. Rzuciło to nowe światło na niektóre sprawy i generalnie było przyjemne do czytania. W tej wersji mamy również na końcu fragment książki 'Leah gubi rytm', aby móc zapoznać się z następną powieścią autorki😉
Podsumowując, na pewno polecam książkę całej młodzieży, a szczególnie tym z Was szukającym swojej orientacji czy tożsamości. Na pewno znajdziecie tu dużo ciepła! ❤🌈

Simon zaczyna wymieniać maile z tajemniczym Blue. Dogadują się znakomicie, a między dwoma chłopcami zwykła korespondencja przeradza się w fascynację. Kiedy Simon zostawia niewylogowaną pocztę, a jego maile wpadają w ręce Marty’ego, pada ofiarą szantażu.

Biorąc do ręki tę książkę, miałem z tylu głowy film, bo sama ekranizacja szalenie mi się podobała, jednak zauważyłem, że miało to swój minus. Miałem już konkretne wyobrażenie postaci.
Główny bohater przez swoje poczucie humoru zaskarbił moją sympatię niemal od razu. Szymek przeżywa swoje większe i mniejsze problemy nastoletniego życia codziennego. Trudność z dogadaniem się z młodszą siostrą czy zbyt wścibscy rodzice. W niczym nie pomaga mu zmaganie się z własną seksualnością i strach przed ujawnieniem swojej orientacji. Co do postaci drugoplanowych… Z Abby całkiem szybko się polubiliśmy. Zastrzeżeń nie mam do Nicka. Natomiast… Cierniem w oku był jednak charakter Lei. Szczerze mówiąc to była postać, do której nie pałam zbytnią sympatią. A przynajmniej jeśli chodzi o jej postać książkową.
Simon oraz inni homo sapiens, to książka, która stała się bestsellerem. Choć fabuła jest dość nieskomplikowana, język prosty, a, momentami powieść bywa nawet i infantylna. I chyba właśnie dlatego historia Simona stała się takim hitem, ze względu na lekkość i łatwość odbioru. Z tej książki po prostu bije też ciepło.
Całości dopełnia fajny humor i muzyka. Tak, muzyka, której słucha Simon. Simon oraz inni homo sapiens to sympatyczna i szybka lektura na wieczór
A gdyby każdy z nas musiałby dokonać coming outu? To byłoby chyba sprawiedliwe dla wszystkich

• LGBT
  • LGBT+