Simon oraz inni homo sapiens

Tłumaczenie: Donata Olejnik
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Simon vs. the Homo Sapiens Agenda
Wiktoria

Ukrywający swoją orientację seksualną szesnastoletni Simon Spier uważa, że miejsce dramatów jest na scenie teatralnej. Jednak kiedy napisana przez niego wiadomość mailowa wpada w niepowołane ręce, pojawia się ryzyko, że jego wielki sekret ujrzy nagle światło dzienne. Simon pada ofiarą szantażu: jeśli nie zostanie swatem dla klasowego błazna, Martina, wszyscy dowiedzą się, że jest gejem. A co gorsza, w niebezpieczeństwie znajdzie się także Blue, chłopak, z którym Simon wymienia maile.

W wąskiej grupce przyjaciół Simona pojawiają się coraz częstsze spięcia, korespondencja mailowa z Blue z każdym dniem robi się coraz gorętsza, a spokojne dotąd życie Simona zaczyna się dziwnie komplikować. Niechętny wszelkim zmianom chłopak musi znaleźć sposób na wyjście ze swojego bezpiecznego kokonu, zanim zostanie z niego brutalnie wypchnięty – i to tak, żeby nie zrazić do siebie przyjaciół, uniknąć kompromitacji i nie zepsuć tego, co rodzi się między nim a najcudowniejszym i najbardziej tajemniczym chłopakiem, jakiego dotąd spotkał.

Przezabawna i niezwykle wzruszająca opowieść o dojrzewaniu i wychodzeniu z szafy współczesnego nastolatka – opakowana w historię nieporadnej pierwszej miłości – to zwalający z nóg debiut Becky Albertalli.

Albertalli przedstawia zdumiewająco trójwymiarowy, niebanalny świat Simona, w którym aż roi się od niezapomnianych postaci. Warto się delektować lekturą, ponieważ tylko raz można ją przeczytać po raz pierwszy. Zasługuje na podobną popularność jak „Gwiazd naszych wina”. – Entertainment Weekly

źródło opisu: http://bookgeek.pl/2016/05/12/zapowiedz-simon-oraz...(?)

źródło okładki: http://i1.wp.com/bookgeek.pl/wp-content/uploads/20...»

Simon ma szesnaście lat i jest gejem, choć na razie to ukrywa. Jednak jego sekret może już niedługo przestać nim być, kiedy jego e-maile wpadają w niewłaściwe ręce… Martin zaczyna go szantażować, że ujawni wszystkim jego orientację, jeśli ten nie zeswata go z Abby, znajomą Simona.

Wow. No co za świetna książka! Przeczytałam ją zdecydowanie za szybko, jednocześnie chciałam wiedzieć, co będzie dalej i żal było mi ją kończyć. Ale i tak po końcówce siedziałam z wielkim uśmiechem na twarzy. Nie nudziłam się ani przez chwilę. No po prostu urocze. :)
Świetnie przedstawiony świat nastolatków, ich szkoła, relacje z przyjaciółmi, z tymi w realu i z tymi w internecie, z rodziną, z odkrywaniem samego siebie. Temat niby poważny, ale wszystko jest napisane z lekkością i właśnie taką świeżością, co sprawia, że nie idzie się od historii oderwać. Inne postacie też są świetne – przykładowo rodzice Simona, którzy starali się być tacy nowocześni, a zwłaszcza jego ojciec-hipster. Nie raz...

Wybredna Maruda | 2016-08-16
Przeczytana: sierpień 2016

Simon oraz inni Homo Sapiens to niezwykle urocza i prawdziwa powieść, którą powinien przeczytać każdy nastolatek - o każdej orientacji. By wiedzieć, jak zachować się względem siebie oraz względem innych. A prawdę zawartą w tej książce można przelać nie tylko na orientację.

Całość: http://secret-books.blogspot.com/2016/08/simon-oraz-inni-homo-sapiens-becky.html
Recenzja + KONKURS: https://www.youtube.com/watch?v=d6n8PFSFBIQ

linusia112 | 2015-06-19

Miłość, uczucie któro nie zna żadnych granic i chyba to właśnie jest najlepiej ukazane w tej książce. Nieważne kto kocha kogo, każdy ma prawo do tego uczucia. Simon jest zakochany w Blue i wydawałoby się, że koniec historii, ale nie, bo Blue jest chłopcem takim jak Simon i chodzi do tej samej szkoły. Tu zaczyna się cała opowieść, ponieważ nie każda miłość jest łatwa, a jeśli jeszcze musimy obwieścić ją całemu światu zaczynając od najbliższej rodziny.. to staje się znacznie trudniejsze.
Serdecznie polecam tą otiwerającą oczy, napisaną fantastycznym językiem, pełnym bystrych dialogów książkę. Trzyma w napięciu niemal do ostatniej strony. Absolutnie genialna lektura, która nie raz skłoni do refleksji i wywoła uśmiech na twarzy!

Beata | 2017-05-15
Przeczytana: 12 maja 2017

Historia Simona to historia chłopaka,którego życia wywraca się do góry nogami,gdy zostaje szantażowany,że jego tajemnicze rozmowy z pewnym chłopakiem ze szkoły zostaną ujawnione i wszyscy dowiedzą się o jego odmiennej orientacji seksualnej.To,co w jego historii urzekło mnie najbardziej to wizualizacja całego coming-outu osób homoseksualnych i biseksualnych.Na końcu wypowiedzi przytoczę cytat,który jest według mnie jedną z najważniejszych wypowiedzi w książce.

''Simon oraz inni homo sapiens'' mnie nie zawiodło.Ku mojej uciesze zaskoczeniem okazało się ujawnienie sekretnej tożsamości korespondenta z którym wymieniał e-maile Simon(a już przez chwilę myślałam,że mam rację! Brawo dla autorki za element zaskoczenie dla czytelnika!).

''To bardzo denerwujące, że heteroseksualizm jest orientacją domyślną (tak samo zresztą jak biały kolor skóry), a jedyni ludzie, którzy muszą myśleć o swojej tożsamości to ci, którzy do niej nie należą. Hetero też powinni mieć swój coming out, a im bardziej...

Blair | 2016-05-20
Przeczytana: 20 maja 2016

Cała opinia z cytatami i piskami zachwytów dostępna tutaj --> http://nocnycien.blogspot.de/2016/05/simon-vs-homo-sapiens-agenda.html

(...) Mam u siebie na półce taki specjalny rodzaj książek, które chciałabym przeczytać po raz pierwszy. Znów odkrywać te magiczne, pełne ciepła historie, wzruszać się w łzwawych momentach, śmiać z żartów bohaterów i odkrywać zakończenie głównych wątków. Simon vs. the Homo Sapiens Agenda jest jedną z nich. Niesamowicie Wam zazdroszczę, że poznanie debiutu Becky Albertalli wciąż jest przed Wami, a jednocześnie też trzymam kciuki, żeby ta pozycja zrobiła na Was nie mniejsze wrażenie, aby zwaliła Was z nóg. Zróbcie więc to dla mnie i nie czekajcie już dłużej. Poznajcie Simona i spółkę. Dajcie się im omamić.

Marta Tadych | 2016-08-25
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Uwielbiam te chwile, kiedy okazuje się, że książka będąca debiutem literackim jest naprawdę dobra. To jak odkrycie skarbu, zapowiedź przygody z zupełnie nowym przyjacielem. Taką właśnie książką jest debiutancka powieść Becky Albertalli "Simon oraz inni homo sapiens", o której mam przyjemność Wam opowiedzieć.

Simon jest zwykłym nastolatkiem – udziela się w kółku teatralnym, ma przyjaciół, zgraną paczkę szkolnych znajomych, jest lubiany. Jego przyjaciele nie wiedzą jednak jednej rzeczy - Simon jest gejem. O tym wie tylko Blue – chłopak, z którym Simon pisze maile. Tak przynajmniej było do niedawna, póki przez roztargnienie nastolatek nie zapomniał o wylogowaniu się z poczty na szkolnym komputerze. Jego maile przeczytał i skopiował szkolny błazen, Martin, a teraz domaga się, by Simon pomógł mu zdobyć jego przyjaciółkę, Abby. Jeśli tego nie zrobi, cała szkoła pozna jego sekret. Simon jest rozdarty – z jednej strony obawia się, że straci zaufanie Blue, a z drugiej nie chce mieszać się...

LoboBathory | 2018-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2018

Więc stuknęła mi trzydziestka i wzięłam się za czytanie literatury młodzieżowej, żeby być jeszcze większym, creepem niż dotąd. W każdym razie książka wisiała u mnie na "to read" liście od wieków, więc może pora się za nią wziąć. Po pierwsze, polskie tłumaczenie jest jak przepuszczone przez drewno. To literacki odpowiednik oglądania filmu nagranego w kinie kamerką. Niby ta sama treść, ale coś tu nie gra. Chyba najbardziej wnerwiało mnie, że nie odmieniają "Tumblr" przez przypadki, bo tak całkowicie sprzeczne z praktyką polskiego fandomu. Po drugie, potrzebowałam stu stron, żeby się wciągnąć. Książkę szybko się czyta, więc przebicie się przez początek nie było takie męczące, ale nie byłam też zachwycona.

Moim problemem jest to, że to powieść o coming oucie pisana przez osobę hetero i to widać. Brakuje tu pewnej elementarnej wrażliwości odnośnie tego, jak osoba queerowa postrzega swoją sytuację. Wkurwiło mnie porównywanie coming outu do ścięcia włosów i pokazania się w nowej...

Chodząca-Parodia | 2017-10-31
Przeczytana: 29 października 2017

Dawno nie spotkałam się z taką lekkością i przyjemnością czytania jak podczas lektury "Simona oraz innych homo sapiens". Książki takie jak ta przypominają mi, dlaczego tak bardzo kocham czytać.

Piękno. Prostota. Prawdziwe emocje.

Wszystko w powieści Becky Albertalli zdaje się być autentyczne. Wątek miłosny wyróżnia się na tle innych, bo naprawdę przypomina prawdziwe pierwsze zakochanie: nie jest przesadzony, relacja rozwija się w naturalny sposób. Uczucia, które Simon żywi do Blue, jego emocje i sposób, w jaki reaguje na dane sytuacje, wydają mi się wyjątkowo znajome. To jest wreszcie "to coś", co człowiek może spotkać w prawdziwym życiu. Nie mogłam przestać się tym zachwycać, ciągle się uśmiechałam, bo czułam znajome ciepło towarzyszące moim pierwszym miłostkom.

Chciałabym poznać postaci występujące w tej książce, bo są fenomenalne i sądzę, że z każdym mogłabym się zaprzyjaźnić. Znajomi Simona oraz sam Simon to wspaniała ekipa złożona z różnych osobowości. Albertalli udało się...

Kitmia | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Po raz pierwszy spotykam się z książką, która mówi o homoseksualizmie, czy jak to nazywa autorka o ludziach wykazujących nonkonformizm seksualny. Podoba mi się to stwierdzenie. Powracając do książki, może to nie jest pierwsza, w której występują takie osoby, ale pierwsza, której głównym i jedynym wątkiem jest właśnie nonkonformizm seksualny. Moim zdaniem to lekka lektura, pełna sarkazmu oraz zabawnych sytuacji. Może nie wstrząsa posadami, ale na pewno zalicza się do tych przyjemnych i takich, które zapamiętam. Rodzina Simona była genialna! I ciastka Oreo też!

cała recenzja: misjaksiazka007.blogspot.com

Julianne | 2016-06-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016

Książka reklamowana jest jako dziecko Rainbow Rowell i Johna Greena, ale czy jest to trafne hasło reklamowe?

Rzadko czytam książki młodzieżowe na temat szkolnych miłości. Ale ta książka jest wyjątkiem i zasłużyła na to, żeby każdy się z nią zapoznał! Wydawnictwo Papierowy Księżyc ogłosiło, że ta powieść jeszcze w tym roku zostanie wydana ich nakładem!

Ta książka jest tak urocza! Jest zabawna, poprawia humor i, co najważniejsze, sprawia, że robi nam się ciepło na serduchu! Fabuła jest wciągająca, przeczytałam tę powieść w kilka godzin, tak bardzo byłam nią zaciekawiona! Kilka razy nawet zaśmiałam się na głos, np. czytając taki fragment:

I take a sip of my beer, and it’s - I mean, it’s just astonishingly disgusting. I don’t think I was expecting it to taste like ice cream, but holy fucking hell. People lie and get fake IDs and sneak into bars, and for this? I honestly think I’d rather make out with Bieber. The dog. Or Justin.
Anyway, it really...

Najciekawsze książki LGBTQ dla młodzieży

W ostatnich latach na rynku książki pojawia się coraz więcej tytułów skierowanych do młodzieży, w których bohaterowie reprezentują mniejszości seksualne. Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii przedstawiamy kilka książek, po które, naszym zdaniem, warto sięgnąć.