Simon oraz inni homo sapiens

Tłumaczenie: Donata Olejnik
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Simon vs. the Homo Sapiens Agenda
Wiktoria

Ukrywający swoją orientację seksualną szesnastoletni Simon Spier uważa, że miejsce dramatów jest na scenie teatralnej. Jednak kiedy napisana przez niego wiadomość mailowa wpada w niepowołane ręce, pojawia się ryzyko, że jego wielki sekret ujrzy nagle światło dzienne. Simon pada ofiarą szantażu: jeśli nie zostanie swatem dla klasowego błazna, Martina, wszyscy dowiedzą się, że jest gejem. A co gorsza, w niebezpieczeństwie znajdzie się także Blue, chłopak, z którym Simon wymienia maile.

W wąskiej grupce przyjaciół Simona pojawiają się coraz częstsze spięcia, korespondencja mailowa z Blue z każdym dniem robi się coraz gorętsza, a spokojne dotąd życie Simona zaczyna się dziwnie komplikować. Niechętny wszelkim zmianom chłopak musi znaleźć sposób na wyjście ze swojego bezpiecznego kokonu, zanim zostanie z niego brutalnie wypchnięty – i to tak, żeby nie zrazić do siebie przyjaciół, uniknąć kompromitacji i nie zepsuć tego, co rodzi się między nim a najcudowniejszym i najbardziej tajemniczym chłopakiem, jakiego dotąd spotkał.

Przezabawna i niezwykle wzruszająca opowieść o dojrzewaniu i wychodzeniu z szafy współczesnego nastolatka – opakowana w historię nieporadnej pierwszej miłości – to zwalający z nóg debiut Becky Albertalli.

Albertalli przedstawia zdumiewająco trójwymiarowy, niebanalny świat Simona, w którym aż roi się od niezapomnianych postaci. Warto się delektować lekturą, ponieważ tylko raz można ją przeczytać po raz pierwszy. Zasługuje na podobną popularność jak „Gwiazd naszych wina”. – Entertainment Weekly

źródło opisu: http://bookgeek.pl/2016/05/12/zapowiedz-simon-oraz...(?)

źródło okładki: http://i1.wp.com/bookgeek.pl/wp-content/uploads/20...»

Simon ma szesnaście lat i jest gejem, choć na razie to ukrywa. Jednak jego sekret może już niedługo przestać nim być, kiedy jego e-maile wpadają w niewłaściwe ręce… Martin zaczyna go szantażować, że ujawni wszystkim jego orientację, jeśli ten nie zeswata go z Abby, znajomą Simona.

Wow. No co za świetna książka! Przeczytałam ją zdecydowanie za szybko, jednocześnie chciałam wiedzieć, co będzie dalej i żal było mi ją kończyć. Ale i tak po końcówce siedziałam z wielkim uśmiechem na twarzy. Nie nudziłam się ani przez chwilę. No po prostu urocze. :)
Świetnie przedstawiony świat nastolatków, ich szkoła, relacje z przyjaciółmi, z tymi w realu i z tymi w internecie, z rodziną, z odkrywaniem samego siebie. Temat niby poważny, ale wszystko jest napisane z lekkością i właśnie taką świeżością, co sprawia, że nie idzie się od historii oderwać. Inne postacie też są świetne – przykładowo rodzice Simona, którzy starali się być tacy nowocześni, a zwłaszcza jego ojciec-hipster. Nie raz...

Martha Oakiss | 2016-08-16
Przeczytana: sierpień 2016

Simon oraz inni Homo Sapiens to niezwykle urocza i prawdziwa powieść, którą powinien przeczytać każdy nastolatek - o każdej orientacji. By wiedzieć, jak zachować się względem siebie oraz względem innych. A prawdę zawartą w tej książce można przelać nie tylko na orientację.

Całość: http://secret-books.blogspot.com/2016/08/simon-oraz-inni-homo-sapiens-becky.html
Recenzja + KONKURS: https://www.youtube.com/watch?v=d6n8PFSFBIQ

linusia112 | 2015-06-19

Miłość, uczucie któro nie zna żadnych granic i chyba to właśnie jest najlepiej ukazane w tej książce. Nieważne kto kocha kogo, każdy ma prawo do tego uczucia. Simon jest zakochany w Blue i wydawałoby się, że koniec historii, ale nie, bo Blue jest chłopcem takim jak Simon i chodzi do tej samej szkoły. Tu zaczyna się cała opowieść, ponieważ nie każda miłość jest łatwa, a jeśli jeszcze musimy obwieścić ją całemu światu zaczynając od najbliższej rodziny.. to staje się znacznie trudniejsze.
Serdecznie polecam tą otiwerającą oczy, napisaną fantastycznym językiem, pełnym bystrych dialogów książkę. Trzyma w napięciu niemal do ostatniej strony. Absolutnie genialna lektura, która nie raz skłoni do refleksji i wywoła uśmiech na twarzy!

Blair | 2016-05-20
Przeczytana: 20 maja 2016

Cała opinia z cytatami i piskami zachwytów dostępna tutaj --> http://nocnycien.blogspot.de/2016/05/simon-vs-homo-sapiens-agenda.html

(...) Mam u siebie na półce taki specjalny rodzaj książek, które chciałabym przeczytać po raz pierwszy. Znów odkrywać te magiczne, pełne ciepła historie, wzruszać się w łzwawych momentach, śmiać z żartów bohaterów i odkrywać zakończenie głównych wątków. Simon vs. the Homo Sapiens Agenda jest jedną z nich. Niesamowicie Wam zazdroszczę, że poznanie debiutu Becky Albertalli wciąż jest przed Wami, a jednocześnie też trzymam kciuki, żeby ta pozycja zrobiła na Was nie mniejsze wrażenie, aby zwaliła Was z nóg. Zróbcie więc to dla mnie i nie czekajcie już dłużej. Poznajcie Simona i spółkę. Dajcie się im omamić.

Po raz pierwszy spotykam się z książką, która mówi o homoseksualizmie, czy jak to nazywa autorka o ludziach wykazujących nonkonformizm seksualny. Podoba mi się to stwierdzenie. Powracając do książki, może to nie jest pierwsza, w której występują takie osoby, ale pierwsza, której głównym i jedynym wątkiem jest właśnie nonkonformizm seksualny. Moim zdaniem to lekka lektura, pełna sarkazmu oraz zabawnych sytuacji. Może nie wstrząsa posadami, ale na pewno zalicza się do tych przyjemnych i takich, które zapamiętam. Rodzina Simona była genialna! I ciastka Oreo też!

cała recenzja: misjaksiazka007.blogspot.com

Marta Tadych | 2016-08-25
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Uwielbiam te chwile, kiedy okazuje się, że książka będąca debiutem literackim jest naprawdę dobra. To jak odkrycie skarbu, zapowiedź przygody z zupełnie nowym przyjacielem. Taką właśnie książką jest debiutancka powieść Becky Albertalli "Simon oraz inni homo sapiens", o której mam przyjemność Wam opowiedzieć.

Simon jest zwykłym nastolatkiem – udziela się w kółku teatralnym, ma przyjaciół, zgraną paczkę szkolnych znajomych, jest lubiany. Jego przyjaciele nie wiedzą jednak jednej rzeczy - Simon jest gejem. O tym wie tylko Blue – chłopak, z którym Simon pisze maile. Tak przynajmniej było do niedawna, póki przez roztargnienie nastolatek nie zapomniał o wylogowaniu się z poczty na szkolnym komputerze. Jego maile przeczytał i skopiował szkolny błazen, Martin, a teraz domaga się, by Simon pomógł mu zdobyć jego przyjaciółkę, Abby. Jeśli tego nie zrobi, cała szkoła pozna jego sekret. Simon jest rozdarty – z jednej strony obawia się, że straci zaufanie Blue, a z drugiej nie chce mieszać się...

Julianne | 2016-06-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016

Książka reklamowana jest jako dziecko Rainbow Rowell i Johna Greena, ale czy jest to trafne hasło reklamowe?

Rzadko czytam książki młodzieżowe na temat szkolnych miłości. Ale ta książka jest wyjątkiem i zasłużyła na to, żeby każdy się z nią zapoznał! Wydawnictwo Papierowy Księżyc ogłosiło, że ta powieść jeszcze w tym roku zostanie wydana ich nakładem!

Ta książka jest tak urocza! Jest zabawna, poprawia humor i, co najważniejsze, sprawia, że robi nam się ciepło na serduchu! Fabuła jest wciągająca, przeczytałam tę powieść w kilka godzin, tak bardzo byłam nią zaciekawiona! Kilka razy nawet zaśmiałam się na głos, np. czytając taki fragment:

I take a sip of my beer, and it’s - I mean, it’s just astonishingly disgusting. I don’t think I was expecting it to taste like ice cream, but holy fucking hell. People lie and get fake IDs and sneak into bars, and for this? I honestly think I’d rather make out with Bieber. The dog. Or Justin.
Anyway, it really...

Książkomaniacy | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Szesnastoletni Simon Spier ukrywa swoją orientację seksualną. Po kilku nieudanych próbach z dziewczynami jest stuprocentowo pewny, że jest gejem. Od jakiegoś czasu prowadzi mailową korespondencję z niejakim Blue. Początkowo (nie)zwyczajna znajomość zaczyna przeradzać się w coś więcej. Niestety, napisana przez Simona wiadomość wpada w niepowołane ręce. Chłopak obawia się,
że jego sekret ujrzy światło dzienne. Staje się ofiarą szantażu jednego ze szkolnych kolegów. Jeśli nie pomoże Martinowi, wszyscy dowiedzą się, że chłopak jest gejem. A co gorsza - w niebezpieczeństwie znajdzie się również Blue - internetowy przyjaciel Simona. Życie zaczyna się komplikować. Korespondencja z Blue z każdym dniem robi się coraz gorętsza, a chęć poznania chłopaka w rzeczywistości jest coraz większa. Czy chłopakom uda się poznać? Czy jeśli tak, to sprostają swoim oczekiwaniom? A może to tylko nic nie warte internetowe zauroczenie?

"Simon oraz inni homo...

Beata | 2017-05-15
Przeczytana: 12 maja 2017

Historia Simona to historia chłopaka,którego życia wywraca się do góry nogami,gdy zostaje szantażowany,że jego tajemnicze rozmowy z pewnym chłopakiem ze szkoły zostaną ujawnione i wszyscy dowiedzą się o jego odmiennej orientacji seksualnej.To,co w jego historii urzekło mnie najbardziej to wizualizacja całego coming-outu osób homoseksualnych i biseksualnych.Na końcu wypowiedzi przytoczę cytat,który jest według mnie jedną z najważniejszych wypowiedzi w książce.

''Simon oraz inni homo sapiens'' mnie nie zawiodło.Ku mojej uciesze zaskoczeniem okazało się ujawnienie sekretnej tożsamości korespondenta z którym wymieniał e-maile Simon(a już przez chwilę myślałam,że mam rację! Brawo dla autorki za element zaskoczenie dla czytelnika!).

''To bardzo denerwujące, że heteroseksualizm jest orientacją domyślną (tak samo zresztą jak biały kolor skóry), a jedyni ludzie, którzy muszą myśleć o swojej tożsamości to ci, którzy do niej nie należą. Hetero też powinni mieć swój coming out, a im bardziej...

Ada | 2016-05-24
Przeczytana: 24 maja 2016

Książka opowiada historię Simona, który jest gejem. Dokładnie widzimy z czym się zmaga, czy powiedzieć rodzinie, czy powiedzieć przyjaciołom i w ogóle co zrobić? Zdecydowanie stwierdzam, że to jedna z najlepszych obyczajówek jakie kiedykolwiek czytałam. Zupełnie nie spodziewałam się tego, że mogę się aż tak bardzo wciągnąć w tę książkę. I jestem w 100% pewna, że jeżeli autorka wydaj kolejne książki to je również przeczytam.