Żółwie aż do końca

Okładka książki Żółwie aż do końca John Green
Okładka książki Żółwie aż do końca
John Green Wydawnictwo: Bukowy Las literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Turtles all the way down
Bukowy Las
2023-11-22
2017-11-22
2017-10-10
literatura amerykańska młodzież nastolatka odmiana losu poszukiwanie poszukiwanie własnej tożsamości problemy młodzieży przyjaciółka przyjaźń uczucie zaginięcie
Inne

Nie wiem czemu od początku czytało mi się bardzo ciężko tę książkę, przez to czytałam ją długo. Nie mogłam się przy niej skupić i w pewnym momencie zgubiłam główny wątek, albo go już w książce nie było. Na początku jeszcze ciekawiło mnie co wyjdzie z tego śledztwa, ale potem jakby ten temat zanikł i książka stała się nijaka. Nie pamiętam już nawet jak ona się zakończyła, bo czekałam tylko na to, aż dojdę do ostatnich stron i skończę ją w końcu czytać.

Przyjemna książka, ale szkoda, że główny wątek w pewnym momencie zszedł całkiem na dalszy plan.

Główna bohaterka? No cóż, można by się dochodzić czy jej wszystkie decyzje były racjonalne. Książka bardzo mi się podobała, lecz zakończenie było... zaskakujące? To chyba dobre słowo określające to, co tam sie wydarzyło. Książka bardzo dobra dla osób, które chcą przeczytać coś luźnego.

Zdecydowanie jest to książka inna od tych które czytałam do tej pory

Zdecydowanie jest to książka inna od tych które czytałam do tej pory

Ogólnie książkę czytało się naprawdę spoko, ale tak właściwie to.. nie wiem o czym była. Duży plus to naprawdę szczegółowe i dokładne opisy problemów psychicznych autorki. Mogłam się z nią z łatwością utożsamić i zrozumieć z czym się zmaga. Jeśli jednak chodzi o fabułę, to mam wrażenie, że autor sam nie wiedział, o czym ma być ta książka.
Jednym z wątków był bogaty miliarder i jego zaginięcie, na tym też głównie miała skupić się uwaga czytelnika na samym początku (zresztą, zgodnie z opisem książki),ale z czasem ten wątek został jakoś zepchnięty na drugi plan, a autor zaczął pisać głównie o psychice bohaterki. Trochę tak, jakby nagle uznał, że niezbyt dokładnie i szczegółowo opisał ten temat. I w sumie wszystkie wątki zakończyły się tak nijako, jakby autorowi już odechcialo się to ciągnąć i wymyślać kolejne punkty kulminacyjne. Wiecie, w książce zawsze jest zawiązanie akcji, rozwój, wzrastające napięcie, punkt kulminacyjny i finał. Tutaj odczułam wrażenie, że autor zakończył na wzrastającym napięciu, rozpoczął nowy wątek, wymyślił jakiś naprawdę słaby punkt kulminacyjny i koniec. Książka nie jest zła, ale jest dziwnie napisana, fabuła jest serio ciekawa, porusza fajne problemy, bohaterowie też są ciekawi - każdy z innej sfery, ma inne zmartwienia. Mogłaby to być serio świetna książka, gdyby zostało to inaczej poprowadzone, a jest no.. okej. Gdyby pomieszać ze sobą te wątki, poprzeplatac, byłoby trochę lepiej. A tak to dostajesz w ogóle co innego niż bylo w opisie.

Jednym z wątków był bogaty...

Spodziewałem się czegoś całkowicie innego niż dostałem. To miała być historia o poszukiwaniu zaginionej osoby, rozwiązywaniu zagadki i przyjaźni. Zamiast tego, przemyślenia denerwującej nastolatki...
Nuda, brak rozwoju postaci, brak akcji, brak celu.

Nuda, brak rozwoju postaci, brak akcji, brak celu.

Przeczytałam szybko, ale historia mnie w ogóle nie wciągnęła. Sądząc po opisie z okładki, spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Zamiast poszukiwań zagubionego miliardera, dostajemy kilka tygodni z życia nastolatki cierpiącej na nerwicę natręctw.

Dajcie Green'owi jakąś nagrodę!

Autor pisze książki dla młodzieży, w których pokazuje świat widziany oczami nastolatków potrzebujących pomocy.

W tej książce poznajemy m. in. Azę oraz Davis'a. Dziewczyna zmaga się z zaburzeniami lękowymi, boi się wielu rzeczy, które mają styczność z ludzkim ciałem i tęskni za tatą. Chłopak natomiast cierpi, gdy patrzy na swojego brata. Brakuje im rodzinnego ciepła, a przede wszystkim ojca, który uciekł przed karą.

Uwielbiam takie książki, ponieważ dają wiele do myślenia. Pokazują inną stronę świata, której możemy nie dostrzegać.

Dajcie Green'owi jakąś nagrodę!

To już moja czwarta książka Greena i ja mam z nimi relacje love-hate.
Zabrałam sie za nią teraz bo zobaczyłam pierwsze zdjęcia z filmu, który powstanie na podstawie tej książki.
Wątek kryminalny został całkowicie zapomniany, a jak na samym końcu do niego wróciliśmy to zostało to rozwiązane w najbardziej możliwy sposób. Nie czytało się tego łatwo dzięki głównej bohaterce, ale to też uroki książek Greena.

To już moja czwarta książka Greena i ja mam z nimi relacje love-hate.

Tak jakby o wszystkim i o niczym ale plusy za styl pisania i sam zamysł

Tak jakby o wszystkim i o niczym ale plusy za styl pisania i sam zamysł