Przed końcem świata

2015-03-31
Iwona Michałowska-Gabrych
koniec świata młodzież miłość

Czas Apokalipsy

Książka, która kompletnie nic nie wniosła do mojego życia, a i rozrywki zbyt dużo nie było.

Świetna młodzieżówka z trochę naciąganą fabułą.

Świetna młodzieżówka z trochę naciąganą fabułą.

Gdy do ziemi zbliża się z pozoru nie szkodliwa asteroida wszyscy patrzą w górę nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa jakie na nich zmierza.

Główni bohaterowie wiedzą tylko to, że chcą przeżyć ostatnie chwile tak jak zawsze chcieli nim żyć:
Peter- gwiazda szkolnej drużyny sportowej: chce coś znaczyć.
Eliza- chce pozbyć się złej reputacji.
Andy- żyje życiem tu i teraz. Nie zamierza ganiać za przyszłością.
Anita - niespełniona piosenkarka.

W obliczu zbliżającej się tragedii ich losy łączą się w jedno pokazując jak wiele ich różni i łączy. Nowa więź- najlepsze i najgorsze pojęcie zbliżającego się końca.
Książka opisuje ich losy, by uświadomić nam, że każdy jest inny: każdy ma inny sposób na spędzenie ostatnich tygodni i każdy ma swój plan ostateczny.

Spodobał mi się styl pisania autora, rozdziały podzielone na życie każdej postaci i sam pomysł. Nie raz zastanawiałam się co bym zrobiła ze świadomością, że świat jest na granicy z zagładą. W powieści, Wallach odkrywa jak człowiek zachowuje się z taką wiedzą.

Peter- gwiazda szkolnej drużyny sportowej: chce coś znaczyć.
Eliza- chce pozbyć się złej reputacji.
Andy- żyje życiem tu i...

Ta książka na porządku wydaje się ciekawa tak jak okładka ale. Pod koniec człowiek może się trochę rozczarować bo od porządku trzyma w napięciu ale i tak jest ciekawa.ale historia wydaje się jak w prawdziwym życiu tylko końcówka szkoda

Szczerze to się trochę zawiodłam... Spodziewałam się jakiegoś wielkiego WOW, ale niestety coś nie wyszło. Książka była bardzo chaotyczna. Za dużo bohaterów, którzy nawet nie mają charakteru. Wszyscy są taki sami. Jednakże bardzo mi się podobała wizja końca świata. Styl pisania autora jest bardzo lekki i szybko się czyta. Nie była to książka tragiczna, ale i nie najlepsza.

To było coś, czego w tym momencie bardzo potrzebowałam. Luźna, przyjemna, niezwykle szybka. Uwielbiam narracje prowadzoną z perspektywy różnych postaci. W tym przypadku z czwórki głównych bohaterów, którzy swoją drogą byli bardzo dobrze wykreowani, choć stereotypowo. Nie były jednak mdłe. Każdy budził różne emocje. Były postacie, które mnie irytowały, które wywoływały współczucie, albo które po prostu bardzo polubiłam. Zdecydowanie najlepsza była ich przemiana na przestrzeni tych kilku tygodni. Nie do końca podoba mi się sposób, w jaki świat zareagował na apokalipsę. Nie sądzę, że na prawdę by się tak zdarzyło, gdyby miała miejsce taka sytuacja w życiu prawdziwym.

Nie było to nic góro lotnego, ale ja bawiłam się niezwykle dobrze.

Fabuła może i nie jest najwyższych lotów, mimo to myśle że wśród kilku bohaterów każdy znajdzie tego z którym choć trochę się utożsamia, i razem z nim będzie przeżywać wszystkie wydarzenia - to w tej książce jest najlepsze.

W stronę Ziemi leci niebezpieczna asteroida. Czwórka młodych ludzi staje w obliczu końca świata i chce przeżyć ostatnie dni po swojemu. Eliza - pragnie pozbyć się złej reputacji i zaczyna prowadzić bloga, Anita marzy o zostaniu piosenkarką, ale blokują ją rodzice, Peter - gwiazda drużyny koszykówki chce mieć większe znaczenie dla społeczeństwa a Andy to typowy rozbójnik z luźnym nastawieniem do życia. Nie rozumie pogoni za karierą. Żyje tu i teraz.

Książka przypomina mi taki serial netflixowy dla młodzieży tylko, że w formie pisanej. Mamy tutaj: bunt, gangi młodzieżowe, miłość, seks, ucieczki z domu. Nie przypadła mi do gustu a najbardziej nie podoba mi się fakt, że zażywanie narkotyków pokazano jedynie w dobrym świetle. Jak dla mnie średniawka. Lubiłam postać Elizy, ale dwa zdania w treści potrafiły kompletnie zmienić moja opinię.

Świetny temat, płaska historia.

Świetny temat, płaska historia.

Książka była wspaniała. To w jaki klimat wprowadza nas autor jest niesamowity. Pokazuje nam jak mogą zachować się ludzie jeśli nie mają nic do stracenia i jak przeżywają to młodzi dorośli. Książka pokazuje nam wspaniałą historię osób którzy byli wręcz sobie obcy a stali się grupą przyjaciół z którą mogą iść na koniec świata. Po przeczytaniu jedyne co mogłam zrobić to odłożyć książkę na półkę i myśleć o tym jak bardzo ta książka zmieniła moje postrzeganie świata i ludzi w stanie zagrożenia.

• Literatura młodzieżowa
  • 2016