Przed końcem świata

Wydawnictwo: Bukowy Las
We All Looked Up
primrose

Gdy asteroida pędzi ku Ziemi, wszyscy z niepokojem spoglądają w górę. A może lepiej spojrzeć w głąb siebie? Przed takim pytaniem stają też bohaterowie powieści, maturzyści. Co zrobią ze swoją młodością, nadziejami, uczuciami? Podobno szkoła średnia to najlepszy okres życia… Peter, koszykarska gwiazda swojego liceum, martwi się, że to może być prawda. Eliza chciałaby jak najszybciej opuścić...

Podobno szkoła średnia to najlepszy okres życia…
Peter, koszykarska gwiazda swojego liceum, martwi się, że to może być prawda. Eliza chciałaby jak najszybciej opuścić Seattle i pozbyć się złej reputacji. Anita zastanawia się, czy dla studiów w Princeton warto rezygnować z prawdziwych marzeń. Andy natomiast nie rozumie, o co w ogóle chodzi z całym tym szumem wokół studiów i kariery: przyszłość może przecież poczekać.
Albo i nie.
Przyszłość właśnie pędzi przez kosmos i bardzo możliwe, że zmiecie z powierzchni Ziemi całe życie. Czekając na rozwój wydarzeń, czworo bohaterów wraz z resztą planety musi porzucić wszelkie plany i zdecydować, jak spędzić resztę teraźniejszości. A może końca świata jednak nie będzie?

źródło opisu: bookgeek.pl

źródło okładki: bookgeek.pl

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1005

Czas Apokalipsy

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co byś chciał zrobić przed końcem świata? Spełnić w końcu swoje najskrytsze marzenie, wyznać komuś miłość, zrobić coś, na co do tej pory brakowało Ci odwagi? Ludzkość już kilka razy stała przed wizją końca świata, więc ktoś już pewnie sobie to pytanie zadawał. Muszą je sobie postawić także bohaterowie „Przed końcem świata”, debiutu nowojorczyka, Tommy’ego Wallacha, nastolatkowi stojący właśnie u progu dorosłości, która jednak może nigdy nie nadejść. Jak więc spędzić teraźniejszość, żeby niczego nie żałować?

Czworo bohaterów książki zbliża się do ukończenia liceum. Peter, szkolna gwiazda koszykówki, boi się, czy jego życie potoczy się według zaplanowanego scenariusza: studia, sportowe sukcesy, a potem ślub i wspólne życie z ukochaną Stacy. Zbuntowany Andy wręcz odwrotnie – nie przejmuje się przyszłością, nie robi planów. Przyszłość Anity jest z kolei zaplanowana przez rodziców i oznacza studia na Princeton, na jednym z poważnych kierunków, typu prawo czy medycyna. Dla Elizy studia i wyjazd z miasta to natomiast szansa na pozbycie się złej reputacji, jakiej dorobiła się przez swój rozwiązły, jak na osiemnastolatkę, tryb życia. Ta czwórka przeważnie mija się bez słowa na korytarzach, choć Eliza i Peter mają za sobą namiętny pocałunek, o którym jednak woleliby zapomnieć. Wszystko się zmienia, gdy na niebie pojawia się niebieska gwiazda, wyraźnie inna od reszty. To Ardor, asteroida, która nieuchronnie zbliża się do Ziemi. Jak przewidują astronomowie, szanse, że w nią uderzy wynoszą sześćdziesiąt sześć procent. Koniec świata może więc nastąpić za osiem tygodni. Wallach pokazuje, jak takie wieści wpływają na życie całego miasta, powodując jego kompletną dezorganizację. Gdy z dnia na dzień zagrożenie staje się coraz bardziej realne, coraz mniej osób chodzi do pracy czy szkoły. Wzrasta przestępczość, a co za tym idzie, liczba policji patrolującej miejsca publiczne, co z kolei rodzi bunty i demonstracje. W ich konsekwencji zostaje wprowadzony stan wyjątkowy.

Wizja apokalipsy zbliża do siebie Petera, Elizę, Anitę i Andy’ego. Jednoczą się przeciwko swego rodzaju zniewoleniu, jakiego dopuszczają się władze. A jednocześnie chcą osiągnąć swoje osobiste cele, które wyznaczyli sobie do realizacji przed końcem świata. Stanowią swoisty „karass”, o którym pisał Kurt Vonnegut w „Kociej kołysce” (Wallach przywołuje to pojęcie w książce) – „grupę ludzi powiązanych w sposób istotny dla kosmosu, nawet jeśli więzi między nimi nie są dostrzegalne”. Kilka tygodni wystarcza jednak, by te więzi między nimi się wytworzyły. W obliczu apokalipsy jest to znacznie prostsze. Razem łatwiej poradzić sobie ze strachem i niepewnością, z żalem i smutkiem, że pewnych rzeczy już się nie zdąży zrobić. W swoich poczynaniach bohaterowie nie są jednak na tyle dojrzali, by obyło się bez przykrych konsekwencji. A może przeszarżował sam autor, fundując bohaterom krew, pot i łzy w nadmiarze? Z drugiej jednak strony, bez tej odrobiny akcji pewnie trudno byłoby zaciekawić młodego czytelnika.

Jaką wizję końca świata przedstawia Tommy Wallach? Zaskakująco realistyczną, nie mającą w sobie wiele ze znanych nam dystopii. Choć właściwie autorowi nie o sam koniec chodzi, a raczej o to, jak będzie wyglądać świat w oczekiwaniu na koniec. Wallach stawia w ofensywie do siebie państwo i obywateli, sugerując, że w przededniu apokalipsy odwieczny konflikt nabierze mocy. Jednak mówić, że „Przed końcem świata” jest książką o końcu świata, to trochę nadużycie. To przede wszystkim powieść o młodych ludziach, którzy nie wiedzą jeszcze czego chcą od życia. Skupienie uwagi właśnie na nich to decyzja oczywista – teoretycznie życie stoi przed nimi otworem, a tymczasem jego koniec może być boleśnie bliski. Jeśli koniec świata ma być dla kogoś mniejszym, a dla kogoś większym dramatem, oni z pewnością znajdują się w tej drugiej grupie.

„Przed końcem świata” to jak do tej pory jedyna znana mi powieść zilustrowana specjalnie skomponowaną muzyką. Jej autor jest bowiem nie tylko pisarzem, ale i muzykiem. „We All Looked Up: The Album” to muzyczne uzupełnienie powieści, z którym można zapoznać się na stronie internetowej Tommy’ego Wallacha. Nastrojowe piosenki rzeczywiście znakomicie komponują się z tematyką i ogólnym nastrojem książki, a całość ma szansę podbić serca młodzieży. Miano bestsellera „New York Times’a” nie bierze się przecież znikąd.

Malwina Sławińska

Arturion | 2016-11-24

Co byśmy zrobili, gdybyśmy się dowiedzieli, iż rychło nasza piękna planeta przestanie istnieć? Podobno zmierza ku Ziemi asteroida, która nie zostawi nawet zmieszanego błota. Pewnie każdy czasem nad tym się zastanawiał. No bo co? Popełnić bezbolesne i szybkie samobójstwo? Kraść, gwałcić i zabijać? Modlić się bez przerwy?
Taki dylemat ma czwórka maturzystów, głównych bohaterów tej powieści. Mają wprawdzie, jak twierdzi nauka, osiem miesięcy do ostatecznego rozwiązania kwestii ludzkości, lecz cóż to jest, gdy dorosłego życia jeszcze się nie zaczęło na poważnie? No i właśnie losy tej czwórki oczekującej na prawie pewną śmierć (właściwie 66% pewności) są treścią tej, zaznaczmy, młodzieżowej powieści. I młody czytelnik sam też musi się zmierzyć z pytaniami ostatecznymi śledząc losy tych nastolatków. Wprawdzie to Amerykanie i dla polskiego czytelnika ich codzienność i zwyczaje mogą się wydawać czasami niezbyt do przyjęcia, ale w końcu Amerykanin to też człowiek. W dodatku bohaterowie nie...

Sophie | 2015-03-21
Przeczytana: 20 października 2014

Czworo nastolatków zauważa pewnej nocy nietypowe zjawisko na niebie. Jedna z gwiazd jest niesamowicie wyraźna, a jej chłodny blask budzi niepokój. Jak się okazuje, całkiem słusznie... Prawdopodobnie już za osiem miesięcy w ziemię uderzy meteoryt, który zmiecie Amerykę z powierzchni planety. Szanse na to, że tak się nie stanie są minimalne. Każdy musi teraz stawić czoło prawie i zdecydować, co zrobi z czasem, który mu pozostał...

Nie będę ukrywać, że jest to moja tematyka. Uwielbiam taki rodzaj historii! Od razu przyszło mi na myśl "Życie, które znaliśmy", które przeżywałam naprawdę mocno i nie ukrywam, że liczyłam tutaj na coś podobnego, a tutaj takie zaskoczenie! Nie jest to opowieść o katastrofie, lecz ludziach - właściwie pierwszy raz spotkałam się z czymś takim, żeby autor po prostu pominął ten część, zajmuje ona tylko maleńki ułamek akcji, a cała reszta koncentruje się na losach bohaterów: nie mierzących się ze zbliżającym meteorytem, lecz z samymi sobą.

Już samym początkiem...

Menia71 | 2017-01-09
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Bohaterowi książki Tommy'ego Wallacha to maturzyści, młodzi ludzie ze szkoły Hamiltona w Seattle.
Peter – szkolna gwiazda koszykówki, chłopak pięknej, długowłosej blondynki o imieniu Stacy
Eliza – fotografka z zamiłowania, ma kiepską reputację w szkole
Anita – dziewczyna z bogatej rodziny, którą ojciec traktuje bardziej jak inwestycję niż córkę, marzy o karierze artystycznej, ale rodzice nie chcą o tym nawet słyszeć
Andy – luzak, który wychodzi z założenia, że przyszłość może przecież poczekać
Misery a właściwie Samantha (siostra Petera) – ekstrawagancka, zwariowana
Bobo – chłopak Misery, szkolny obibok
Golden – miejscowy gangster i diler, znajomy Bobo i Andy'ego

Na niebie pojawia się dziwna niebieska gwiazda nie-gwiazda. Kiedy okazuje się, że to asteroida Ardor, która może (ale nie musi) uderzyć w Ziemię większość społeczeństwa wpada w popłoch i panikę, głupio się zachowuje. Bohaterowie muszą zdecydować jak chcą spędzić te ostatnie (lub nie) tygodnie swojego życia.
Niektórzy...

Ewa | 2016-06-03

"Praying for forgiveness.Praying for grace. Praying for mercy."
"..but there's no second act in American's lives"

Blair_19 | 2016-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2016

„Najlepsze książki nie opowiadają o rzeczach, o których nigdy przedtem nie myślałeś. Opowiadają o tych, o których myślałeś zawsze, lecz nie sądziłeś, że ktokolwiek inny też o nich myśli. Czytasz je i nagle czujesz się nieco mniej samotny na świecie.”

Gdy pierwszy raz ujrzałam zapowiedź „Przed końcem świata”, odczułam pragnienie zapoznania się z tą powieścią. Byłam zaintrygowana przez opis, okładkę, a także pozytywne recenzje innych czytelników. Historia może sama w sobie wydawała się prosta i już wcześniej spotykana, ale wydawało mi się, że autor podchodzi do niej z dosyć ciekawej strony. Teraz, po przeczytaniu książki, mogę powiedzieć, że nie przewyższyła moich oczekiwań, ale zdecydowanie im dorównała.

Na początek trzeba powiedzieć, że Ardor, asteroida, która ma położyć kres życiu na Ziemi, nie jest najważniejszym punktem tej historii. Jest nim czwórka bohaterów i przemiana, jaka zachodzi w każdym z nich. Anita, Eliza, Peter i Andy to postaci, którym wydaje się, że znają swoje...

pierzyna | 2017-01-20
Przeczytana: 21 października 2016
Kuba | 2016-10-21
Przeczytana: 2016 rok
Patronaty tygodnia

Przed nami kolejnych dwanaście premier wydawniczych – prezentujemy książki, które ukażą się w tym tygodniu pod naszym patronatem. Dopełniają one listę z zeszłego tygodnia. Kryminały, thrillery, powieści historyczne… od czego zacząć?