Rycerze-rabusie w XIV i XV wieku

Wydawnictwo: Petrus
6 (10 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny

Rozbój rycerski jest zjawiskiem charakterystycznym dla późnego średniowiecza. Pojęcie to obejmuje nie tylko szeroko rozumiane działanie przemocą, lecz także inne przestępstwa, takie jak rabunek i kradzież, podpalenia, zabójstwa i zranienia, porwania dla okupu i gwałty na kobietach oraz niszczenie cudzego dobytku. We współczesnej literaturze brak jest publikacji, które podejmowałyby ten temat w perspektywie XIV i XV wieku, dlatego książka ta wpisuje się w absolutną lukę dotyczącą zjawiska ethosu rycerskiego, rabunkiem rycerskim jako zjawiskiem społecznym, prawodawstwo i konsekwencje oraz walki z rycerzami-rabusiami. Niezwykła książka, która czyta się jednym tchem, oparta na faktach historycznych i źródłach, pisana jednak językiem lekkim, swobodnym.

karolzet | 2015-01-27
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Ciekawe, ale czuję niedosyt. Autor nie do końca zaspokoił moją ciekawość.

Aesir | 2011-09-25
Przeczytana: 16 sierpnia 2010

Bardzo ciekawa dysertacja, która stanowi interesujący, jakkolwiek synoptyczny i pobieżny z racji deficytu ilościowego odpowiednich źródeł, suplement dla bardziej pogłębionych i szerszych studiów nad okresem pełnego średniowiecza oraz kulturą rycerską, będącą znamiennym i niezbywalnym pierwiastkiem epoki.
Zjawisko rozboju rycerskiego, haniebna aberracja od szlacheckiego etosu, który w dobie średniowiecza uczyniony został jednym z fundamentów systemu aksjonormatywnego społeczeństw, a także wyniesiony niemalże do rangi sacrum, było powszechne zarówno na terenach całej Europy, jak i w Polsce. Spotykany jest również ów termin w beletrystyce m.in. w "Krzyżakach" Henryka Sienkiewicza, albowiem po raz pierwszy na plan wielkiej powieści historycznej występuje Fulko de Lorche właśnie, jako ofiara napaści rycerskiej.
Rozboje, których dokonywali przedstawiciele wyższego stanu przyjmowały wielowymiarowe formy, które opisuje, wprawdzie skwapliwie, lecz klarownie, autor.
Bez wątpienia w...