Oni

Okładka książki Oni Joanna Opiat-Bojarska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Oni
Joanna Opiat-Bojarska Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Media Polska) kryminał, sensacja, thriller
Słowne (dawniej Burda Media Polska)
2021-10-27
2021-10-27
literatura polska morderstwo zagadka autyzm śledztwo

Wyróżniona opinia i

Oni

przeczytanych książek 301 napisanych opinii 175

Czytadło, prdynudxiło mnie.

Czytadło, prdynudxiło mnie.

Bardzo ciekawy i odbiegający od innych kryminał. Głównie ze względu na głównego bohatera, Kosmę. To chłopak w spectrum i intrygujące jest śledzić, jak zmaga się ze swoją neuronietypowością. Oprócz tego małe miasteczko i zbrodnia sprzed wielu lat. Sporo zwrotów akcji. Oczywiście zaczęłam od ostatniego tomu serii, ale w niczym to nie przeszkadza. Teraz sięgnę po tom pierwszy.

Przeczytałem najnowszą część cyklu o dwóch policjantach i wystarczy na dłuższy czas . Kryminał przeciętny bez zaskakującej akcji . Zakończenie przewidywalne . Ot takie czytadło do łóżka przed snem . Pewnie niedługo zapomnę o czym była ta książka .

Mnie się nie podobała. Słaba

Mnie się nie podobała. Słaba

Z zaciekawieniem sięgnęłam po tę powieść, bo tym razem wcześniej "doczytałam" na których wydarzeniach bazuje.

Ta wielowątkowa opowieść zgrabnie połączyła światy autyzmu i kryminalnej intrygi, wnosząc do niej nieco odmienny i niezwykle ciekawy punkt widzenia. Chociaż fabuła oparta jest na faktach znanych z mediów, to narracja przez pryzmat autystycznego bohatera, Kosmy, nadaje jej świeżości i niecodziennej głębi.

Pisanie o autyzmie w sposób przystępny dla ogółu czytelników jest wyzwaniem, które autorka w tej powieści z pewnością podjęła z powodzeniem. W wyjątkowo empatyczny sposób przedstawiła trudności, z jakimi musi się zmierzyć osoba autystyczna w codziennym życiu, a jednocześnie nadała Kosmie głęboko ludzkiej, pełnej emocji osobowości. A musi on nie tylko stawić czoła swoim lękom, obawom i problemom, ale próbuje też rozwiązać rodzinne tajemnice.
Uwagę przyciąga też Burza, dociekliwy gliniarz, wprowadzający do powieści dodatkowy wymiar, jako postać która konsekwentnie dąży do odkrycia prawdy.

Autorka tak operuje elementami kryminalnej zagadki, że wprowadza czytelnika w kręte uliczki małomiasteczkowego śledztwa. Wciągające zwroty akcji, wprowadzanie nowych dowodów i pełne napięcia konfrontacje z nietykalnymi "osobistościami" wzbogacają fabułę, utrzymując czytelnika w nieustannej gotowości do odkrywania prawdy.

Mimo że osobiście nie byłam zaskoczona rozwojem wątku kryminalnego, to sposób, w jaki został on opowiedziany, zdołał mnie wciągnąć. Końcowe rozwiązanie okazało się zarówno zaskakujące, jak i realistyczne.

Na pewno nie będzie to ostatnie spotkanie z książkami pani Joanny.

• ONI • JOANNA OPIAT-BOJARSKA

" Życie w autyzmie jest kiepskim przygotowaniem do życia w świecie bez autyzmu. Uprzejmość zastawiła wiele pułapek, w które można wpaść. Ludzie z autyzmem żadnej nie ominą; są w tym mistrzami." — Axel Brauns
▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎
Są Oni i jest Kosma, który nigdy nie będzie jednym z nich...

Jego światem rządzi szczerość, bezpośredniość i rutyna zapewniająca upragniony spokój. Niestety ten spokój burzy się w chwili, gdy jego ojciec zostaje aresztowany i oskarżony o morderstwo. Świat chłopaka runął niczym domek z kart. Jak ogarnie przytłaczające życie? Czy poradzi sobie sam? I wreszcie, czy jego ojciec naprawdę jest winny?

Siłą tej książki jest główny bohater i sposób w jaki autorka przedstawiła spektrum autyzmu u dorosłej osoby. Podczas czytania zasięgnęłam wielu informacji o tym jak ludzie z autyzmem funkcjonują i postrzegają świat. Nie jest to choroba i nie ma na nią lekartsw. To część tożsamości, którą należy zaakceptować.
Rozwój postaci na przestrzeni kolejnych rozdziałów śledziłam w pełnym zaangażowaniu, bo historia Kosmy jest dla mnie naprawdę cennym doświadczeniem. Rozczulił mnie wątek miłosny, który tutaj się przewinął, ale nie mogę również nie wspomnieć o wartswie kryminalnej. Mamy zagadkowe morderstwo sprzed 19 lat, w które zamieszany jest ojciec Kosmy. Chłopak wierzy w niewinność ojca i stara się za wszelką cenę dojść prawdy. Wraz z Idą - córką innego podejrzanego o zbrodnię faceta - zaczynają węszyć narażając się na niebezpieczeństwo. W trakcie trwania ich prywatnego śledztwa na światło dzienne wychodzi kolejna zbrodnia. Długo nie potrafiłam odnaleźć wspólnego mianownika dla tych z pozoru odrębnych spraw, ale w finale wszystko łączy się w spójną całość.

Misterna intryga i rosnące napięcie to cechy charakterystyczne tego thrillera. Przez fabułę przelatuje się w oka mgnieniu, by na koniec z otwartą buzią przeczytać epilog. Dziękuję autorce za potężną dawkę wiedzy o spektrum aspergera, za wiele emocji i rozczulające chwile. To unikatowa książka. Taka inna niż inne, warto ją przeczytać ♡

• ONI • JOANNA OPIAT-BOJARSKA

Są Oni i jest Kosma, który nigdy nie będzie...

Bardziej ciekawym od sprawy kryminalnej w tej książce był dla mnie główny bohater - Kosma z zespołem Aspergera i jego postrzeganie świata i ludzi.

Jak zwykle duet Burza i Młody jest niesamowity! I historia z autyzmem również. Wykorzystywanie swojego stanowiska, aby ukryć machlojki itp. ......zawsze aktualny temat. Polecam, nie będziecie się nudzić!

Skończyłam słuchać w audiobooku. Całkiem fajny taki przyjemny thriller /kryminał. Bardzo mi się podobała ta otoczka tajemnicy, którą stworzyła autorka w całej historii. Super, że jednym z głównych bohaterów był chłopak, który zmagał się ze spektrum i miał Aspergera. To było też fajnie przedstawione w jaki sposób radził sobie w trudnej sytuacji, w jakiej się znalazł. Jego ojciec został oskarżony o morderstwo popełnione przed kilkunastoma laty. Próbował odnaleźć się w nowej rzeczywistości zostając właściwie sam, jednocześnie również starał się dociec co się właściwie stało i czy jego ojciec faktycznie popełnił morderstwo. Bardzo przyjemnie się słuchało.

"Oni" Joanna Opiat-Bojarska
Na policję dociera anonimowych list o zabójstwie dokonanym dziewiętnaście lat wcześniej. Podejrzanych aresztowano, Burzyński, policjant prowadzący sprawę, zaczyna śledztwo. Nie jest miejscowym, przeniósł się niedawno z Poznania, jest mu trudniej, ale jednocześnie nie jest uwikłany w lokalne powiązania.
Ciekawą postacią jest Kosma-syn jednego z podejrzanych. Ma dwadzieścia pięć lat i jest autystykiem. Próbuje radzić sobie sam i jednocześnie pomóc ojcu. Interesująca perespektywa- patrzeć na świat oczami Kosmy.
O tym, jak funkcjonuje osoba z zespołem Aspergera czytałam też w książce Doroty Kotas "Cukry".
To moje pierwsze zetknięcie z twórczością pani Joanny,na pewno nie ostatnie...

"Oni" Joanna Opiat-Bojarska
Ciekawą postacią jest Kosma-syn jednego z...

• Audiobooki