Ta, którą znam

Seria: Kobiety to czytają!
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura polska
giovanna

Po tragicznym wypadku siostry Ada, znana modelka, od lat mieszkająca w Paryżu, niespodziewanie musi przyjechać do Polski. W rodzinnym domu dokonuje rozrachunku z wydarzeniami z przeszłości i faktami do tej pory skrzętnie odsuwanymi w niepamięć. Morderstwo turystki sprzed lat, mroczne wspomnienie starej cegielni, cień młodzieńczej miłości ciążą nad losami Ady, jej siostry i całej...

Morderstwo turystki sprzed lat, mroczne wspomnienie starej cegielni, cień młodzieńczej miłości ciążą nad losami Ady, jej siostry i całej rodziny.
Bohaterowie, żyjący w małym miasteczku, dojrzewają, radzą sobie z życiem, walczą o szczęście, ale jednocześnie tkwią w niewoli schematów, obowiązków i konsekwencji nienazwanych wydarzeń. I zła, prawdziwego zła, które bierze się z ludzkiej głupoty, egoizmu, strachu.

Małgorzata Warda postanowiła napisać powieść krytyczną wobec zastałej moralności, obyczajowości, kultury, obnażającą korzenie gwałtu i przemocy wobec drugiego człowieka.

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

Obnażona prawda z przeszłości

Seria książek „Kobiety to czytają” jest dla mnie gwarancją doskonałej lektury. Do tego wszystkiego autorką kolejnej pozycji z tej serii jest Małgorzata Warda. Nie mogło być lepiej, to dla mnie uczta, wielkie święto. Nie zawiodłam się. Mało tego, dostałam nawet więcej niż oczekiwałam. Nie zawiodłam się ani na autorce, ani na wydawnictwie i wspaniałej serii.

Ada jest piękną, młodą kobietą. Pracuje jako aktorka i modelka. Prowadzi życie spokojne i bezproblemowe. Podczas sesji fotograficznej w Chorwacji dostaje telefon od swojej siostrzenicy o tragicznym wypadku w Polsce. Siostra Ady zginęła na miejscu, zaś jej młodsza córka jest w ciężkim stanie w szpitalu. Bez zastanowienia kobieta pakuje walizki i natychmiast wyrusza do Polski. Powrót do domu zmusza Adę do powrotu do przeszłości. Problemy związane ze śmiercią siostry i opieka nad siostrzenicą budzą demony z przeszłości, przed którymi kobieta uciekła. Niestety tym razem wszelkie tajemnice muszą ujrzeć światło dziennie, aby raz na zawsze można było rozwiązać wszystkie problemy.

Bohaterka przez długie lata żyła skrywając wielką tajemnicę. Ciążyła jej, zmuszając do ucieczki przed prawdą. Ada nie była rozpieszczana przez życie, a teraz doszła śmierć siostry i opieka nad dwoma osieroconymi siostrzenicami. Jakby tego było mało, nie można znaleźć ojca dziewczynek. Wydaje się, że Adę dopadła seria dramatycznych wydarzeń. Czy kobieta będzie potrafiła zmierzyć się z przeszłością, aby zacząć żyć z czystą kartą?

Książka jest ciężka i...

Książka jest ciężka i zmusza do myślenia. Autorka ma niesamowitą zdolność do opowiadania o sprawach trudnych i tych, o których zazwyczaj się nie rozmawia. Jestem po raz kolejny pełna podziwu dla mistrzowskiego stylu Wardy. Kreacja bohaterów, dobór tematu, dialogi, poziom emocji, to wszystko składa się na niepowtarzalność stylu autorki. „Ta, którą znam” to jednak z tych książek, po których czytelnik ma kaca. Nie mogłam pogodzić się z faktem, że to już koniec. Czułam się jak odłączona od powietrza, czułam się jak porzucona... bo ja nie chciałam wychodzić z tamtego świata. Ja chciałam wiedzieć co będzie dalej, ja nadal chciałam uczestniczyć w życiu Ady. To książka, o której się nie zapomina. To książka, obok której nie przechodzi się obojętnie. Widząc ją na półce zawsze będę wspominała Adę i będę za nią tęskniła.

Pani Małgorzato (może Pani to przeczyta) ja Panią bardzo proszę, w imieniu własnym i moich koleżanek czytających też, aby Pani nigdy nie przestała pisać dla nas, aby Pani nigdy nie przestawała nas zachwycać i abyśmy nigdy nie przestały zatracać się w Pani książkach.

Dziękuję za każdą chwilę spędzoną z Pani bohaterami i bohaterkami. Proszę o jeszcze!

Iwona Migowska

Piotr | 2016-10-05
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 05 października 2016

Małgorzata Warda jest dla mnie przykładem pisarki, która nawet martwy kamień potrafi opisać w takowy sposób, że czytelnik nie przechodzi obok tekstu obojętnie. Każda jej powieść to skumulowane emocje. Autorka wie, jak wejść w duszę ofiary i przedstawia czytelnikowi opowieść niczym fascynujący film.

"Ta, którą znam" jest historią udręczonej kobiety, uznanej modelki mieszkającej w Paryżu, która po wypadku siostry wraca do Polski, konfrontując się z koszmarem, od którego uciekała i o którym chce zapomnieć. Morderstwo młodej turystki, której była świadkiem i o wiele więcej. A wszystko w małym miasteczku.

Warda tym razem nie bawi się w tropy. Wiadomo, kto zawinił, wiadomo, kto powinien ponieść konsekwencje swoich czynów. Jest świadek i ofiara, jest konfrontacja, ale jest również mur, który nie pozwala zrobić tego najważniejszego, ostatecznego kroku, pozwalającego zrzucić z siebie okowy pętającej kobiety poczucia winy.

Uwielbiam Wardę za jej dojrzałość i profesjonalizm w podejściu...

Anna | 2017-05-23
Przeczytana: 23 maja 2017

To szósta powieść Małgorzaty Wardy, która przeczytałam i szczerze powiem, że nie za bardzo przypadła mi do gustu. Trudno powiedzieć mi dlaczego, bo mimo wszystko czytałam ją z ciekawością. Nie przekonała mnie po prostu konstrukcja książki, na którą postawiła autorka; mam na myśli tak popularny ostatnio styl retrospekcji.

Autorka konsekwentnie przeplata fragmenty teraźniejszości z fragmentami z przeszłości, powoli odsłaniając czytelnikowi historię głównej bohaterki - Ady, pokazuje zasadność jej życiowych wyborów i ich związek z wcześniejszymi latami. Kilka zagadek poznajemy również z wątków, związanych z poszukiwaniem Pawła, męża siostry Ady, która zginęła w tragicznej katastrofie, osierocając dwie córki.

Jest tu mnogość postaci, z którymi wiążą się losy bohaterki, jej przeszłość i wspomnienia, ale są one jakieś mdłe, mało wyraziste. Również sama Ada jest postacią bez wyrazu: niby wyjechała za granicę i zrobiła karierę jako modelka, zaczęła nawet spełniać marzenie o aktorstwie,...

tatiasza | 2017-04-30

Jak zawsze pani Warda rewelacyjna:)
Smutna, przygnębiająca, stopniowa uwalniająca napięcie...
Przemoc domowa, gwałt, samotność, ból...
Mnóstwo emocji, ciężko było się oderwać...

Madi | 2017-03-29
Przeczytana: 29 marca 2017

Uwielbiam styl Pani Wardy , to jak stopniowo buduje napięcie odkrywając w małych dawkach rąbki tajemnic.
Za każdym razem porusza trudne tematy,a powieści jej czyta się lekko i z dużą dawką emocji.
Pani Warda nie boi się trudnych tematów-tu mamy do czynienie z przemocą domową , gwałtem ,traumą i samotnością.
Powieść jest od samego początku smutna i przesiąknięta do ostatniej kartki bólem.Mimo to czyta się z dużą przyjemnością i zaciekawieniem.

miki24gr | 2016-10-02
Przeczytana: 02 października 2016

Znakomity thriller psychologiczny, poruszający temat przemocy i gwałtu; ich wpływu na psychikę i relacje z bliskimi.
Mnie urzeka po raz kolejny znakomity i dojrzały warsztat pisarski autorki, styl- pełen niedopowiedzeń, przemieszanych myśli i obrazów, oszczędny w słowach a plastyczny. Styl, który zmusza do uważnego śledzenia tekstu i nie pozwala na bezmyślne przebieganie wzrokiem. Wielotorowa narracja, gdzie teraźniejszość miesza się z retrospekcjami, a kolejne wspomnienia są coraz bliższe obecnych zdarzeń.
W tej powieści najważniejsza wydaje się nie tyle fabuła i główny wątek kryminalny, co dogłębnie i wnikliwie przedstawiona psychika bohaterki.
Książki Małgorzaty Wardy kupuję i czytam w ciemno! Polecam.

książek: 1966
andzia12 | 2016-11-27
Przeczytana: 22 listopada 2016

Kolejna książka pióra M. Wardy, która dotyczy trudnych tematów...!

"Ta, którą znam" nie jest lekką i przyjemną lekturą. To historia o ciepieniu, bólu i pogmatawanych losach najbliższych sobie osób.
To odpowiedź na to, jak musza poradzić sobie z doświadczeniem gwaltu kobiety i jak dalej z tym żyć. Zwłaszcza, że nikt o tym nie wiem i są same z tym...

Jak dla mnie książka, jak zawsze jest na wysokim poziomie.

Pokrecona | 2016-10-23
Przeczytana: 22 października 2016

Po raz kolejny przekonałam się, że to mistrzyni w swym fachu. Nie boi się podejmować trudnych i drażliwych tematów, i przelewać ich na papier.
Tym razem mamy poruszany inny bardzo ważny problem społeczny. Mianowicie przemoc oraz gwałt.
Ostatnimi słowami na kartce książki jest takie zdanie: Według statystyk policyjnych zgłaszanych jest tylko 20 procent gwałtów. Dlaczego tak się dzieje? No właśnie dlaczego? Przecież skoro jest wina, to i powinna być kara.

lacerta | 2016-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Małgorzata Warda ma bardzo przyjemny w odbiorze styl pisania i poczułam to po raz kolejny. Książkę pomimo trudnego tematu wręcz się połyka. "Ta, którą znam" jest pełna emocji i wszystkie uczucia przechodzą na czytelnika. Autorka porusza trudne tematy i po trochu odsłania przed nami wspomnienia Ady.
Wciąż ciężko mi się otrząsnąć po lekturze i chyba dość długo zostanę pod jej wrażeniem.

Ania | 2016-10-16
Przeczytana: 13 października 2016

Książka napisana jest dwutorowo,mamy terażniejszość i przeszłość Ady,kobieta jest modelką,mieszka od kilku lat w Paryżu.Pewnego dnia dostaje wiadomość o tragicznym wypadku samochodowym siostry,wraca do Polski by pomóc ojcu i dwóm siostrzenicom.Musi odnależć ojca dziewczynek,który jest dziennikarzem i jeżdzi po wielu krajach zbierając informacje.Ada zmaga się z przeszłością,mrocznymi przejściami w cegielni,młodzieńczą miłością.Przez wiele lat trudno jej było poradzić sobie z tym co ją spotkało i przeważyło na tym że wyjechała z rodzinnego domu.Przyznam że powieść zawiera mnóstwo skrajnych emocji,bardzo współczułam Adzie w jej cierpieniu,traumie jaką przeszła.Autorka zafundowała nam bardzo interesującą opowieść o ludzkich dramatach,przemocy domowej,gwałcie,dążeniu do sprawiedliwości,szczęścia i lepszej przyszłości.Książkę przeczytałam bardzo szybko gdyż jest bardzo ciekawa.Polecam!

fianiebieska | 2016-09-24
Przeczytana: 24 września 2016

Bardzo dobra powieść, czyta się błyskawicznie, wprost trudno się oderwać. Książka jest pełna emocji, kipi od trudnych wspomnień, zdecydowanie warto poświęcić dla niej wieczór.

Weź udział w konkursach i wygraj książki!

Zapraszamy Was do odwiedzenia naszej konkursowej zakładki. W tej chwili trwa 9 konkursów, w których możecie wygrać książki. Aby je zdobyć, wystarczy wykonać kilka prostych zadań. Siedzicie wygodnie? Możemy zaczynać!

Sama tego chciała...

Małgorzata Warda porusza w swych książkach tematy trudne, ale stara się o nich pisać w sposób przystępny. Właśnie ukazuje się jej najnowszy tytuł „Ta, którą znam”. Autorka opowiada nam, dlaczego zdecydowała się napisać powieść obnażającą korzenie gwałtu i przemocy wobec drugiego człowieka – przeczytajcie jej tekst, w kórym dzieli się swoimi przemyśleniami na ten temat.