Wariatka

Wydawnictwo: Świat Książki
literatura polska
Ag2S

Pisarka Joanna stara się wrócić do siebie po ciężkich przeżyciach związanych ze śmiercią męża. Ale ponura rzeczywistość szpitala psychiatrycznego tylko pogłębia jej fatalny stan. Otumanioną lekami, zrezygnowaną kobietę wyrywa z apatii dopiero egzemplarz książki, który przynosi jej tajemniczy młody mężczyzna. To pierwsza powieść Joanny, nigdy dotąd niewydana, a zainspirowana niewyjaśnioną sprawą sprzed dziesięciu lat – zniknięciem Justyny Lenart, młodej żony i matki. Joanna jest zaniepokojona: nie dość, że nie wie, kto wydał jej powieść, to jeszcze nie rozumie, dlaczego występującym w niej postaciom przywrócono autentyczne imiona i nazwiska. Co gorsza, ma wrażenie, że ktoś próbuje ją zabić. Czy dlatego, że historia, przetworzona w jej wyobraźni w literacką fikcję, po latach niebezpiecznie zbliżyła się do prawdy, wprowadzając ferment w życie bohaterów książki? Pisarka postanawia rozwikłać zagadkę i na własne życzenie opuszcza szpital. Gra okazuje się niebezpieczna, rozpoczyna się wyścig z czasem.

Nowa powieść sensacyjna autorki „Kamyka" i uhonorowanej Nagrodą Wielkiego Kalibru „Polichromii" nawiązuje do niektórych wątków wcześniejszej „Kryminalistki”, choć może też z powodzeniem stanowić samodzielną lekturę. Joanna Jodełka jest świetną obserwatorką ludzkich zachowań i wyróżnia się niebanalnym poczuciem humoru.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Fragment książki

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 494

Intryga z szaleństwem w tle

Joanna Jodełka ma na swoim koncie już kilka kryminałów, jednak jej najnowsze dzieło - „Wariatka” - to pierwsza książka jej autorstwa, którą miałam okazję przeczytać. Intrygujący opis zapowiadający nietuzinkową fabułę, przepiękna klimatyczna okładka, pozytywne opinie, w których Jodełka zostaje porównana m.in. do Gillian Flynn - no jak tu się nie skusić!

„Wariatka” to historia Joanny, pisarki, autorki kryminałów, która po śmierci męża zapada w stan ciężkiej depresji. Kobieta ląduje w szpitalu psychiatrycznym, gdzie lekarze poddają ją terapii lekowej, która nie przynosi jednak pożądanych skutków. Joanna odmawia przyjmowania medykamentów, jest wrogo nastawiona do wszystkich pracowników ośrodka i innych pacjentów, a także zaczyna roić sobie w głowie, że ktoś próbuje ją zamordować. Pewnego dnia odwiedza ją młody chłopak i zostawia jej książkę, która okazuje się być debiutem Joanny, napisanym wiele lat wcześniej, a wydanym dopiero teraz. Co więcej, informacje zawarte w książce zostały lekko zmodyfikowane, a jej treść zaczyna niebezpiecznie pokrywać się z ówczesną rzeczywistością...

Kryminały bardzo często łączy ten sam prosty schemat - tajemnicze zaginięcie bądź morderstwo, szukanie sprawcy połączone z oszukiwaniem i zmyłką czytelnika, kulminacja z rozwiązaniem śledztwa. Jak więc sprawić by dana powieść stała się wyjątkowa, ciekawa, wyróżniająca się na tle innych tego typu książek? Joanna Jodełka doskonale zna odpowiedź na to pytanie, co udowodniła tworząc „Wariatkę”! Jest to historia nietuzinkowa, z dobrą intrygą, świetną narracją i bardzo fajnym wykorzystaniem motywu książki w książce.

Akcja toczy się w pewien sposób dwutorowo, bo poznajemy dzieje Joanny, obserwujemy jej pobyt w szpitalu i późniejsze rozwiązywanie zagadki, ale wszystko to przeplatane jest fragmentami owej debiutanckiej książki Joanny, dzięki której poznajemy historię zaginionej Justyny Lenart, jej rodziny i znajomych, a także pewnej przebojowej pani prokurator, która początkowo zajmuje się tą sprawą. Podobnie jest w przypadku narracji - raz jest ona trzecioosobowa, a raz pierwszoosobowa z punktu widzenia Joanny, co uważam za genialny pomysł i jeden z najlepszych aspektów tej książki. Spojrzenie na świat oczami głównej bohaterki, jej uczucia, sposób w jaki odbiera poszczególne bodźce - to wszystko jest naprawdę niesamowite. Jodełka doskonale wczuła się w rolę osoby chorej psychicznie i te fragmenty z pierwszoosobową narracją robią wielkie wrażenie. Są pełne dynamizmu, lekko chaotyczne i psychodeliczne, czyta się je z ogromnym zainteresowaniem.

„Wariatka” to powieść, od której trudno się oderwać. Pomysł na intrygę i jej rozwiązanie może nie jest do końca innowacyjny i oryginalny, aczkolwiek wykonanie rekompensuje wszystko. Narracja jest poprowadzona świetnie, bohaterowie są barwni i dobrze wykreowani, a już szczególnie genialna Joanna! Całość napisana jest inteligentnie, z humorem i polotem, a aspekt psychodeliczny tej powieści to taka wisienka na torcie, która dodaje historii dynamizmu i rozpędu. Polecam serdecznie fanom kryminałów i nie tylko - to doskonały kąsek dla każdego miłośnika po prostu ciekawych i wciągających powieści!

Angelika Paterak

Jacek | 2017-10-03
Przeczytana: 02 października 2017

Ta powieść wciąga, fascynuje, działa na zmysły.
Oceniam ją wysoko, jednak nie wszystko mi się podoba. Styl pisarki - tak. Wątek kryminalny - raczej tak. Rozwiązanie sprawy - niezbyt, bo brakuje pointy, nie ma wyjaśnienia niektórych wątków. Redakcja - poprawnie (jeden z bohaterów z ponad dwudziestolatka staje się nastolatkiem).
Główna bohaterka - nie.
Joanna (alter ego autorki?) nie jest postacią, która mogę polubić. Pozbawiona skrupułów i moralności, wykorzystująca innych, wszechwiedząca i zarozumiała - to nie jest mój typ. I choć czytało mi się dobrze, choć podobał mi się klimat książki, jakoś nie wszystko mi zagrało, nie wszystko mogę zaakceptować. Zresztą, sami przeczytajcie. To w końcu tylko moja opinia.

Hana | 2018-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Znieczulenie bolesne. Taka jednostka chorobowa zamknęła Joannę w szpitalu psychiatrycznym. Wariatki zwykle tam trafiają. Czyta tam swoją, pierwszą książkę, którą ktoś wydał bez jej wiedzy. I jeszcze nazwiska pozmieniał! Czytamy razem z nią. Ponadto na życie Joanny ktoś czyha albo nie, bo może tylko wariatce tak się wydaje….. Aktualna jest sprawa nieruchomości, które odziedziczyła Joanna po mężu. Całość nieźle pokręcona. Postaci z książki spotykamy w realu i tak do końca nie wiadomo co jest fikcją ,co faktem a co fikcją w fikcji. Układ pudełkowy taki. Jakby nie było, zakończenie jest zadowalające, chociaż przestałam już liczyć na takie. A tu niespodzianka! Polecam, ale nie nalegam.

książek: 2054
jamczyk | 2016-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Jednak w szaleństwie jest metoda. Fabuła zakręcona jak ouroboros; z dużą dozą ironii i szybkich zmian scenografii. Pomysł ciekawy; dość dobrze, mimo wszystko się czyta.

żurawie_origami | 2017-03-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 31 marca 2017

To moje drugie spotkanie z panią Jodełką, troszkę gorszę od pierwszego. "Kryminalistka" bardzo mi się podobała, nie mogłam się oderwać. Z "Wariatką" jest gorzej, mamy tą samą główną bohaterkę, choć to nie jest kontynuacja pierwszej książki.
Joanna przebywa w psychiatryku, ktoś czycha na jej życie, do tego ukazuje się jej książka, którą napisała 10 lat wcześniej, w której zmyślone postacie zastępuję te z prawdziwego życia.
Znów mamy nieszablonowy sposób narracji z dwóch perspektyw i mi się to bardzo podoba. Do tego bardzo polubiłam główną bohaterkę, jej czarny humor, spostrzegawczość, cięty język i inteligencje. Pomimo tego, że Joanna nie jest pozytywną postacią, ja jej mocno kibicowałam.
Pani Joanna Jodełka wyróżnia się bardzo na tle innych autorów kryminałów. Bardzo mi się podoba jej sposób pisania, duża precyzja i ciekawe, nieprzewidywalne pomysły na fabułę. Na pewno przeczytam inne książki autorki.

Madi | 2016-05-02
Przeczytana: 01 maja 2016

Jednym słowem ZWARIOWANA ta "Wariatka".
Choć praktycznie nie ma w niej ciągu dalszego z pierwszej części ,a szczególnie rozwikłania sprawy zabójstwa męża, to jednak czyta się równie przyjemnie.
Nowo wprowadzone wątki przypadły mi do gustu,a nawet mogłabym się pokusić i stwierdzić ,że ta część bardziej mi się podobała od poprzedniczki.
Główna bohaterka jest bardziej postrzelona i rozbraja swoim ciętym językiem.

Nina | 2016-03-11
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 10 marca 2016

Pani Joanno, ja Panią kocham! :) Za poczucie humoru, za świetną intrygę, za niebanalny sposób pisania kryminałów. Za całokształt po prostu :)
Wariatka to kontynuacja Kryminalistki, którą się niedawno zachwycałam. Dalsze losy Joanny dalej trzymają w napięciu, nie można się oderwać od lektury. Ja jestem jak najbardziej na tak i chcę więcej :)

Żona_Pigmaliona | 2018-06-09

'' Szukałam śmierci , by przestać czuć ten ból . Ból niczego . ''

Hmmm...przyznaję że jestem po tej książce z lekka zdezorientowana . Niewątpliwie ciekawa jest jej forma , jakby książka w książce . Zastanawiam się też czy autorka celowo nadała głównej bohaterce swoje własne imię i swoją profesję i czy to ma coś oznaczać , czy to tylko taki '' chuwyt matertingowy '' :) ? Skołowana jestem tym bardziej , że to moje pierwsze spotkanie z panią Jodełką i nie wiem jeszcze , czy ona tak zawsze , czy tylko ta powieść jest taka zakręcona jak domek ślimaka . Poznajemy więc pisarkę Joannę , oczywiście poznajemy ją w psychiatryku . Trafiła tam po niewyjaśnionej śmierci męża i dziwnym zachowaniu się na jego pogrzebie . Tam , mimo że otumania lekami , albo może właśnie dlatego , twierdzi że ktoś próbuje ją zabić . Pewnego razu ktoś przynosi jej książkę , jest to jej debiutancka powieść kryminalna , do której dawno temu sprzedała prawa i która nigdy nie została opublikowana , aż do teraz . Nie...

joaśka | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Moja zdolność rozumienia tekstów pisanych pikuje. Naprawdę nie wiem, o co chodziło pani Jodełce w jej najnowszej książce. Szkoda, bo 'Kryminalistka' podobała mi się, a tu... Tym razem nie zdołała mnie zainteresować toczoną przez siebie opowieścią. Dziwny styl opowiadania sprawił,że miast pogrążac się w intrydze pogrążałam się w niezrozumieniu. Może kiedyś, przy lepszym wiatrach zrobię powtórne podejście.

Leonidas1978 | 2016-04-14
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 2016 rok

W przypadku "Wariatki" szumne zapowiedzi i naprawdę ładne wydanie nie znalazły w mojej ocenie odzwierciedlenia, jeśli chodzi o całokształt.
Historia Joanny i powiązany z nią wątek kryminalny w żaden sposób do mnie nie przemówiły.
Jak dla mnie powieści tej zabrakło spójności. Poszczególne wątki intrygi niekoniecznie się zazębiały, a tym samym całość nie mogła stanowić zwartej kompilacji.
Rozwiązanie zagadki również określiłbym jako niemrawe i maksymalnie wypłaszczone, … ale po kolei.
Historia opowiada o losach pisarki - Joanny, która w trakcie pobytu w szpitalu psychiatrycznym, dochodzi do przekonania, że ktoś próbuje ją celowo pozbawić życia. Kluczem do rozwiązania zagadki okazuje się jej debiutancka powieść, wydana przez bliżej nieokreślone wydawnictwo. Treść samej powieści jednak została skutecznie zmodyfikowana, w ten sposób, że fikcyjni bohaterowie zostali zastąpieni rzeczywistymi pierwowzorami, a część wątków uległa pewnej modyfikacji.
Joanna, aby rozwikłać zagadkę musi...

Jolka | 2017-09-29
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 29 września 2017

Po Grzechotce i Kamyku to moja trzecia lektura pisana ręką Pani Joanny. Najlepsza. Zdecydowanie. Niebanalna, niestandardowa sensacja. Dopowiedziana do samego końca i wyjaśniona, czego w poprzednich książkach nieco mi brakowało. Zakręcona fabuła, biegnąca dwutorowo nie pozwala tym razem na niezrozumienie istoty zabójstwa sprzed 10 lat. Zakończenie rewelacyjne i jak to zwykle się mówi wbijające w fotel.
Brawa, brawa i jeszcze raz brawa. Kocham Panią Jodełkę. Za styl, za pomysł, za język, za klimat. Proszę o więcej.