Wariatka

Wydawnictwo: Świat Książki
literatura polska
Ag2S

Pisarka Joanna stara się wrócić do siebie po ciężkich przeżyciach związanych ze śmiercią męża. Ale ponura rzeczywistość szpitala psychiatrycznego tylko pogłębia jej fatalny stan. Otumanioną lekami, zrezygnowaną kobietę wyrywa z apatii dopiero egzemplarz książki, który przynosi jej tajemniczy młody mężczyzna. To pierwsza powieść Joanny, nigdy dotąd niewydana, a zainspirowana niewyjaśnioną sprawą sprzed dziesięciu lat – zniknięciem Justyny Lenart, młodej żony i matki. Joanna jest zaniepokojona: nie dość, że nie wie, kto wydał jej powieść, to jeszcze nie rozumie, dlaczego występującym w niej postaciom przywrócono autentyczne imiona i nazwiska. Co gorsza, ma wrażenie, że ktoś próbuje ją zabić. Czy dlatego, że historia, przetworzona w jej wyobraźni w literacką fikcję, po latach niebezpiecznie zbliżyła się do prawdy, wprowadzając ferment w życie bohaterów książki? Pisarka postanawia rozwikłać zagadkę i na własne życzenie opuszcza szpital. Gra okazuje się niebezpieczna, rozpoczyna się wyścig z czasem.

Nowa powieść sensacyjna autorki „Kamyka" i uhonorowanej Nagrodą Wielkiego Kalibru „Polichromii" nawiązuje do niektórych wątków wcześniejszej „Kryminalistki”, choć może też z powodzeniem stanowić samodzielną lekturę. Joanna Jodełka jest świetną obserwatorką ludzkich zachowań i wyróżnia się niebanalnym poczuciem humoru.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Fragment książki

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 502

Intryga z szaleństwem w tle

Joanna Jodełka ma na swoim koncie już kilka kryminałów, jednak jej najnowsze dzieło - „Wariatka” - to pierwsza książka jej autorstwa, którą miałam okazję przeczytać. Intrygujący opis zapowiadający nietuzinkową fabułę, przepiękna klimatyczna okładka, pozytywne opinie, w których Jodełka zostaje porównana m.in. do Gillian Flynn - no jak tu się nie skusić!

„Wariatka” to historia Joanny, pisarki, autorki kryminałów, która po śmierci męża zapada w stan ciężkiej depresji. Kobieta ląduje w szpitalu psychiatrycznym, gdzie lekarze poddają ją terapii lekowej, która nie przynosi jednak pożądanych skutków. Joanna odmawia przyjmowania medykamentów, jest wrogo nastawiona do wszystkich pracowników ośrodka i innych pacjentów, a także zaczyna roić sobie w głowie, że ktoś próbuje ją zamordować. Pewnego dnia odwiedza ją młody chłopak i zostawia jej książkę, która okazuje się być debiutem Joanny, napisanym wiele lat wcześniej, a wydanym dopiero teraz. Co więcej, informacje zawarte w książce zostały lekko zmodyfikowane, a jej treść zaczyna niebezpiecznie pokrywać się z ówczesną rzeczywistością...

Kryminały bardzo często łączy ten sam prosty schemat - tajemnicze zaginięcie bądź morderstwo, szukanie sprawcy połączone z oszukiwaniem i zmyłką czytelnika, kulminacja z rozwiązaniem śledztwa. Jak więc sprawić by dana powieść stała się wyjątkowa, ciekawa, wyróżniająca się na tle innych tego typu książek? Joanna Jodełka doskonale zna odpowiedź na to pytanie, co udowodniła tworząc „Wariatkę”! Jest to historia nietuzinkowa, z dobrą intrygą, świetną narracją i bardzo fajnym wykorzystaniem motywu książki w książce.

Akcja toczy się w pewien sposób dwutorowo, bo poznajemy dzieje Joanny, obserwujemy jej pobyt w szpitalu i późniejsze rozwiązywanie zagadki, ale wszystko to przeplatane jest fragmentami owej debiutanckiej książki Joanny, dzięki której poznajemy historię zaginionej Justyny Lenart, jej rodziny i znajomych, a także pewnej przebojowej pani prokurator, która początkowo zajmuje się tą sprawą. Podobnie jest w przypadku narracji - raz jest ona trzecioosobowa, a raz pierwszoosobowa z punktu widzenia Joanny, co uważam za genialny pomysł i jeden z najlepszych aspektów tej książki. Spojrzenie na świat oczami głównej bohaterki, jej uczucia, sposób w jaki odbiera poszczególne bodźce - to wszystko jest naprawdę niesamowite. Jodełka doskonale wczuła się w rolę osoby chorej psychicznie i te fragmenty z pierwszoosobową narracją robią wielkie wrażenie. Są pełne dynamizmu, lekko chaotyczne i psychodeliczne, czyta się je z ogromnym zainteresowaniem.

„Wariatka” to powieść, od której trudno się oderwać. Pomysł na intrygę i jej rozwiązanie może nie jest do końca innowacyjny i oryginalny, aczkolwiek wykonanie rekompensuje wszystko. Narracja jest poprowadzona świetnie, bohaterowie są barwni i dobrze wykreowani, a już szczególnie genialna Joanna! Całość napisana jest inteligentnie, z humorem i polotem, a aspekt psychodeliczny tej powieści to taka wisienka na torcie, która dodaje historii dynamizmu i rozpędu. Polecam serdecznie fanom kryminałów i nie tylko - to doskonały kąsek dla każdego miłośnika po prostu ciekawych i wciągających powieści!

Angelika Paterak

Renata | 2019-09-22

Usłyszałam o tej książce dość dawno i gdzies tam na mnie czekała... Nie przeczytałam jednym tchem ani nie odłożyłam na półkę znudzona (co zdarzyło się jedyny raz). Fabuła jest dobra, sposób narracji prowadzony ciekawie. Miło spędzone chwile z książką.

CandyKiller | 2019-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tak dużo myśli plącze mi się w głowie..nie wiem dokładnie od czego tu zacząć..Główna bohaterka, jej postawa pomimo, że psychiatryk, że leki, wiemy, jak to zmienia człowieka o 180 stopni podobała mi się..to jest ten typ ludzi, który podziwiam, który nie patrzy na ludzi tylko mówi, co czuję w tym momencie i co myśli. Ludzie uważali ją za wariatkę, ponieważ innym by nawet do głowy nie przyszło, by tak odezwać się do obcej osoby, albo tak ,,kręcić'', odszczekać się, no nie wypada przecież, prawda? Co sobie ludzie pomyślą? Były momenty, że i mnie denerwowała, ale to były może takie 2-3 sytuacje w całej książce. Szkoda, że dopiero na koniec Michalina jej uwierzyła..Nie jest to książka dla każdego, nie każdy ją zrozumie po prostu.

meissobobrish | 2019-02-28

Z Joanną Jodełką długo nie mogłem się spotkać, zawsze jakieś inne książki odciągały moją uwagę, ale jak "Wariatka" pojawiła się na półce no to już trzeba było sięgnąć. 😂

Niestety, zupełnie do mnie nie trafiła... Fabuła jak najbardziej przyjemna, ale styl autorki to nie moje klimaty. Bardzo drażnił mnie również sam fakt, że bohaterka ma na imię Joanna i jest pisarką... Na szczęście było kilka przyjemnych momentów (o ile w dreszczowcu mogą być momenty przyjemne). Lektura ta jednak zajęła mi zdecydowanie za dużo czasu. Nie chwycił bakcyl, nawet na ostatnich stronach nie miałem myśli pt. "co się wydarzy dalej?!". I tak siedzę i zastanawiam się, że jak? Jak to jest, że mi nie spodobało się? Pewnie za jakiś czas przeczytam jakąś inną książkę Pani Jodełki, aby sprawdzić czy to tylko ta książka, czy jednak coś innego.

Kasia b | 2019-02-01

Wariacka intryga, która mogła powstać tylko w umyśle szalonego geniusza. Surrealistyczna, psychodeliczna i niebywale zagmatwana, a jednocześnie całkowicie logiczna i przemyślana do ostatniej sceny. Psychopaci czyhają na każdym kroku, manipulując otoczeniem w sobie tylko znanym kierunku. Tylko kto tu tak naprawdę jest psychopatą? A może nie "jest" tylko... "są"?

Renata | 2019-01-28
Przeczytana: 25 stycznia 2019

Nie jest to dobra ksiązka. Jest przeciętna. Trochę się wynudziłam jednak dobrnęłam do końca który był ciekawszy nieco od całości.

Malwina | 2019-01-03
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Fajna ta "Wariatka".
Naczytałam się opinii, że trudny język, zawiła fabuła, poplątane z pomieszanym... Nie wiem, gdzie to kto znalazł, naprawdę xD Na początku może i mylą się te imiona, postacie, ale to chyba w każdej książce. Przynajmniej ja tak mam.
Joanna siedzi w wariatkowie. W czasie jej pobytu ktoś wydaje jej książkę sprzed niemal dwudziestu laty, która była oparta o "fakty autentyczne". Mało tego, zmienił nazwiska na prawdziwe. Teraz wszyscy będą mieli pretensje, a już na pewno ktoś będzie chciał ją zabić. Joanna stara się rozwikłać zagadkę z przeszłości i jednocześnie dotrzeć do osoby, która wydała książkę.
Miesza nam się kilka wątków. Pierwszy, główny, czyli "co się stało z Justyną?" jest fajnie zakończony. Drugi, czyli dlaczego Joanna trafiła w ogóle do wariatkowa - nie został zakończony w ogóle. Natomiast trzeci, czyli kto i po co wydał jej książkę też w miarę został zakończony. Dlatego na koniec czytelnik czuje pewien niedosyt, bo jest to bardzo dobra literatura tylko z...

Matiss | 2018-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2018

może być

zuzia5135 | 2018-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2018

Nic mi nie mówiące nazwisko Jodełka nie zniechęciło mnie do książki, a otoczenie szpitala psychiatrycznego przykuło moją uwagę, gdyż nie przypominam sobie żadnej książki opisującej takie realia.
W dzisiejszych czasach na osoby mówiące zbyt dużo są dwa wyjścia- śmierć lub sprawienie, żeby całe otoczenie uznało Cię za niepoczytalną. To drugie wyjście jest niezbyt popularne, ale z tego co mi wiadomo jednak stosowane przez niektóre osoby chcące ukryć swoje złe postępowanie.
Czytałam z zapartym tchem, chociaż momentami zniechęcało mnie zachowanie Joanny i zastanawiałam się czy jest spowodowane tymi pochłanianymi lekami, czy też właśnie przesadzoną ekscentrycznością. I co ciekawe, mimo dużej inteligencji głównej bohaterki nie wszystko było od razu jasne- nawet w samym zakończeniu.
Zastanawiałam się, jak zapewne wiele osób- na ile napisana przez laty przez wariatkę książka, zgadza się z rzeczywistością i przede wszystkim na ile zgadza się jej zakończenie.
Zadziwia mnie ostatnio kilka...

molarnia | 2018-11-28
Przeczytana: 25 listopada 2018

Joanna Jodełka to poczytna autorka kryminałów. W moje ręce trafiła książka Wariatka, która z pewności jest bardzo specyficznym przedstawicielem wyżej wymienionego gatunku. Wygadana bohaterka wpada w tarapaty w szpitalu psychiatrycznym i musi się z niego jak najszybciej wydostać. Jej życie jest zagrożone choć co bardziej ją denerwuje i wkurza to to, że ktoś ośmielił się przeredagować jej dawną książkę!

Cała recenzja na: https://ksiazkawreku.blogspot.com/2018/11/wariatka-joanna-jodeka.html

ksancja | 2018-11-26
Przeczytana: 23 listopada 2018

Czytało się dobrze, akcja wciągająca, do końca niewiadomo było o co chodzi.
Zakończenie trochę rozczarowało, ale ogólnie polecam!