Dobra matka

Cykl: Agata Górska i Sławek Tomczyk (tom 2)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
literatura polska
Ag2S

Czy wiesz, co może się stać, gdy nie pilnujesz swojej prywatności? W Lesie Kabackim zostaje zastrzelona młoda kobieta, matka kilkuletniej dziewczynki. Niedługo po tym w podobnych okolicznościach ginie druga kobieta – także matka. Obie ofiary nieustannie dzieliły się prywatnością swoją i swoich dzieci. Tuż przed śmiercią każda z nich otrzymała tajemniczą wiadomość o treści „bądź dobrą...

Czy wiesz, co może się stać, gdy nie pilnujesz swojej prywatności?

W Lesie Kabackim zostaje zastrzelona młoda kobieta, matka kilkuletniej dziewczynki. Niedługo po tym w podobnych okolicznościach ginie druga kobieta – także matka. Obie ofiary nieustannie dzieliły się prywatnością swoją i swoich dzieci. Tuż przed śmiercią każda z nich otrzymała tajemniczą wiadomość o treści „bądź dobrą matką”.

Policjanci Agata Górska i Sławek Tomczyk prowadzą skomplikowane i wielowątkowe śledztwo, podczas którego odkrywają wiele brudnych tajemnic sprzed lat. Poza schwytaniem seryjnego mordercy starsza aspirant Agata Górska będzie musiała zmierzyć się także ze swoją przeszłością…

Intrygujący i niezwykle wciągający kryminał, od którego trudno się oderwać.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/dobra-matka/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/dobra-matka/

basik | 2017-03-06

Mimo, że cykl o Agacie i Sławku zaczęłam czytać od "Ważki" czyli trzeciego tomu, to powrót do wcześniejszych części wcale nie pomniejszył mojej radości czytania.
Bo każdy tom to oddzielna sprawa którą sympatyczni bohaterowie przy pomocy kolegów z posterunku muszą rozwiązać.
Tym razem sprawa dotyczy morderstwa dwóch młodych kobiet, obie mają kilkuletnie córki, obie są aktywne na portalu społecznościowym na którym podają szczegółowe informacje o sobie, swoich rodzinach i zamieszczają zdjęcia swoich córek. Obie dostały wiadomość tej samej treści i obie zostały zastrzelone . Obie miały też kontakt z pewną agencja fotograficzną.
Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, sprawa wcale nie jest taka prosta, bo zamieszani są w to różni ludzie na pierwszy rzut oka wcale nie sobą nie powiązani.
Bardzo dobra powieść, w której oprócz śledztwa, poruszane są bardzo ciekawe wątki obyczajowe takie jak np. wykorzystywanie młodych kobiet, którym marzy się praca jako modelka czy właśnie konsekwencje...

Nina | 2016-07-16
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 15 lipca 2016

Zdecydowanie lepsza niż Zapłata (część pierwsza cyklu). Czytałam z dużo większą przyjemnością i, mimo że dosyć szybko domyśliłam się kto jest sprawcą, nie zmniejszyło to przyjemności czytania. Małgorzata Rogala porusza w Dobrej Matce bardzo aktualny problem - naszego ekshibicjonizmu w sieci. Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile wiadomości o sobie samych podajemy różnym ludziom na tacy i co z tego może wyniknąć. Warto przeczytać chociażby z tego względu. Poza tym Agata i Sławek i coraz bardziej mi się podobają więc na pewno przeczytam kolejną część, kiedy tylko zostanie wydana :)

Jeżynka | 2016-07-11
Przeczytana: 10 lipca 2016

Od wielu lat z dużą ciekawością i otwartością podchodzę do książek polskich pisarzy. W mojej bibliotece lektury "made in Poland"stanowią zdecydowaną większość. To dotyczy również kryminałów z naszego rodzimego podwórka.
Z twórczością Małgorzaty Rogali nie zetknęłam się wcześniej ale Wasze rekomendacje zachęciły mnie do sięgnięcia po "Dobrą matkę".

Bohaterką książki jest Agata Górska, warszawska policjantka która stara się rozwikłać sprawę zabójstwa młodej kobiety w Lesie Kabackim. Została ona zastrzelona z bliskiej odległości. Szybko okazuje się że to dopiero początek serii a zabójca przed egzekucją wysyła ofiarom ostrzeżenie o treści "bądź dobrą matką".

Małgorzata Rogala ukazuje nam świat szybkich pieniędzy, prostytucji i zagrożeń jakie niesie ze sobą nowoczesna technologia. Tu muszę nadmienić że to dla mnie osobiście temat prywatności w sieci jest najmocniejszym aspektem tej książki i w pełni zgadzam się ze spostrzeżeniami autorki.
To czego mi zabrakło to tło. Akcja dzieje...

gosia123 | 2017-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2017

Zdecydowanie ciekawsze od pierwszej części,Dobra matka mnie w zasadzie wchłonęła i strony przewracaly się same. Dla mnie rewelacja.
I znowu mamy motyw internetu i tym razem Facebooka i wypada mi się zgodzić z autorką,że ludzie teraz nie kichną porządnie i już jest wpis i milion polubień. Ja osobiście oprócz profilu na LC nie posiadam żadnych kont na portalach społecznościowych,ale mam nadzieję,że czytanie książek nie jest motywem dla potencjalnego mordercy.
A wracając do książki to jestem niezmiernie ciekawa co wydarzy się w trzeciej części:)

elenkaa | 2016-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2016

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2016/07/179-dobra-matka-magorzata-rogala.html

Jestem wielką fanką kryminałów, jednak wciąż więcej czytam amerykańskich, czy też skandynawskich, zamiast polskich. Jednak opis książki "Dobra matka" Małgorzaty Rogali, o której słyszałam od dawna bardzo mnie zainteresował i sięgnęłam po polski kryminał, czego już od dawna nie robiłam.

Helena Dobosz i Paulina Zdunek to dwie młode kobiety mieszkające po sąsiedzku, które łączy przyjaźń. Jedna z nich jest matką, która większość tego co aktualnie przeżywa umieszcza na facebooku. Jej profil jest otwarty, publikuje na nim mnóstwo zdjęć swojej kilkuletniej córki oraz aktualne zajęcie, czy emocje. Pewnego dnia Paula zostaje zastrzelona w lesie Kabackim, niedaleko domu i rozpoczyna się śledztwo Agaty Górskiej i Sławka Tomczyka. Po krótkim czasie ginie kolejna młoda matka, która również aktywnie udzielała się na facebooku, a w wyniku śledztwa zostaje odkryte kolejne...

żurawie_origami | 2016-07-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 18 lipca 2016

Uważam, że książka "Dobra matka" jest o wiele lepsza niż cześć pierwsza ("Zapłata"). Małgorzata Rogala porusza w książce bardzo aktualny i jak dla mnie dość niepokojący trend, jaki możemy zaobserwować w ostatnich latach, a mianowicie wrzucanie do Internetu tony zdjęć w celu pochwalenia się całemu światu, jak piękne mamy dzieci, co jedliśmy wczoraj na śniadanie, lub jakie ostatnio kupiliśmy auto. Mam nadzieje, że książka skłoni do refleksji wiele osób i zanim znów umieszczą na portalach społecznościowych zdjęcia swoich dzieci, to dwa razy pomyślą. Bo niestety w Internecie nic nie ginie i to, co nam się wydaje niewinne i zabawne, dla chorego umysłu siedzącego po drugiej stronie monitora niekoniecznie musi takie być.
Książka jako kryminał jest bardzo dobra, ja do ostatniego momentu nawet się nie domyślałam, kto popełnia zbrodnie. Do tego zakończenie bardzo mi się podobało i czekam na więcej :)
A książkę polecam szczególnie młodym rodzicom.

Gośka | 2016-09-18
Przeczytana: 18 września 2016

"Dobra matka" to pierwsza książka autorki, jaką miałam przyjemność przeczytać. I była to duża przyjemność. Pani Rogala ma lekki, przyjemny styl, tworzy wiarygodne dialogi i wymyśla ciekawe postaci, że o fabule nie wspomnę. Intryga kryminalna cały czas trzyma poziom, nie nuży szczegółami i nie zbacza na inne tory. Akcja nie gna do przodu zbyt szybko, mimo to powieść czyta się z ciekawością. Interesujący i na czasie temat dotyczący bezpieczeństwa w sieci, uświadamia czytelnikowi, jak bezmyślni potrafimy być i krótkowzroczni, pragnąc obcym ludziom pokazać swoje życie. Swoją drogą, bez obrazy, nigdy nie potrafiłam zrozumieć osób, które muszą informować cały świat o każdym swoim kroku.
Małgorzata Rogala umiejętnie łączy w swojej książce intrygę kryminalną z warstwą obyczajową. Poznajemy problemy osobiste głównych bohaterów, którzy nabierają dzięki temu kolorytu, mamy również możliwość na chwilę wejrzeć w życie ofiar. Relacje pomiędzy dwojgiem śledczych są ciekawe i rozwojowe, co bardzo...

Cyrysia | 2016-07-07

To solidny kawał dobrej literatury kryminalnej, która niesie ze sobą bardzo ważne przesłanie, będące zarazem przestrogą i radą: tak jak w życiu realnym – tak w Internecie – pilnuj swojej prywatności, bo nigdy nie wiadomo, kiedy ta prywatność może być narażona na atak. Polecam. Emocje i niezapomniane wrażenia gwarantowane.

Asia Szarańska | 2016-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Bez zbędnych wstępów: bardzo lubię takie kryminały, jaki stworzyła Małgorzata Rogala. To powieść od której trudno się oderwać. Spora w tym zasługa dynamicznej, dosłownie pędzącej akcji, która co rusz odsłania kolejne wydarzenia, przełomy w śledztwie i skrzętnie skrywane tajemnice. A przy tym fabuła nie jest przewidywalna, czytelnik musi trochę pogłówkować, jeśli chce a równi z policjantami odkryć, kto morduje młode matki.

W powieści bardzo subtelnie zaznaczono wątek obyczajowy. Nie zdominował on fabuły, raczej delikatnie daje znać, że policjanci chwytający niebezpiecznych przestępców też czasami mają życie osobiste. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Małgorzaty Rogali, nie miałam wcześniej okazji poznać stworzonych przez nią bohaterów, ale Agata i Sławek zrobili na mnie jak najlepsze wrażenie. Od razu poczułam do nich sympatię i z pewnością zaliczają się oni do postaci, które chce się spotykać na kartach kolejnych powieści autora. Tym bardziej, że autorka tej konkretnej...

odAdoZ | 2017-03-10
Przeczytana: 10 marca 2017

DOBRA MATKA TO POBOŻNE ŻYCZENIE MORDERCY

Temat gorący i bardzo aktualny, dający do myślenia, powszechny i dotyczący większości z nas.
"Dobra matka" to powieść z przesłaniem, z morałem, z przestrogą.
Czyta się błyskawicznie, Małgorzata Rogala oscyluje między piórem Katarzyny Puzyńskiej a Camilli Lackberg czyli na poziomie, który mnie satysfakcjonuje.
Było bez brutalności, z ciekawym zbrodniczym pierwiastkiem i zaproszeniem do następnej kryminalnej przygody z Agatą i Sławkiem.

Ps. W sprawie Vincenta! - obstaję za sprzątaniem po swoim pupilu :)