Książka Roku 2018
literatura polska
Ag2S

Pierwszy tom bestsellerowej serii mistrzyni kryminału psychologicznego! W jednym z warszawskich klubów zostaje zamordowany syn adwokata. Sprawa może mieć związek ze śmiertelnym pobiciem sprzed ośmiu lat. Śledztwo staje się łamigłówką, której początek tkwi w przeszłości. Ktoś nie chciał, żeby prawda ujrzała światło dzienne i bardzo się postarał, żeby zatrzeć ślady zbrodni. Czy nowe wydarzenia...

Pierwszy tom bestsellerowej serii mistrzyni kryminału psychologicznego!

Czy nowe wydarzenia sprawią, że tajemnice sprzed lat wreszcie zostaną wyjaśnione? Jak starsza aspirant Agata Górska i komisarz Sławek Tomczyk poradzą sobie z kolejnymi zbrodniami? I wreszcie – czy policjantom emocjonalnie zaangażowanym w śledztwo uda się zachować zimną krew?

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/zaplata/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/zaplata/

Sol | 2018-07-25

Rogala umie pisać. Zdecydowanie.
Jak wiadomo większość literatury polskiej, współczesnej, zdrobnieniami stoi. Irytuje tym niemożebnie, dlatego za samo nieużycie ani jednego zdrobnienia w całej książce pani Małgorzata ma u mnie ogromnego plusa.

Zapłata nie jest książką wybitną, zasługującą na peany. Ale jest książką na tyle dobrą, że jak usiadłam wczoraj wieczorem tak dziś skończyłam. Wciąga, porywa i trzyma w swoim uścisku. I jak dla mnie sporo rzeczy nie było zaskakujących, schemat zbrodni, powiązania i marna ilość podejrzanych dość oczywiste i nie pozostawiające wielu możliwości to i tak potrafiło mnie zainteresować.
Wydaje mi się, że to zasługa bohaterów. Ludzi pełnokrwistych, definiujących się więcej niż tylko swoją profesją, mających wady i zalety. Dzięki Agacie, Justynie i Sławkowi 'Zapłatę' czyta się z ogromną przyjemnością.
Dzięki nim nie mogę się też doczekać wiadomości z biblioteki, że drugi tom czeka na odebranie, bo owszem, już zarezerwowałam ;)

Jak wspominałam,...

kryminalnakuchnia | 2018-11-07

Kiedy kolejna powieść kryminalna puka do mych drzwi i robi wielkie oczy niczym kot ze Shreka, nie mam serca jej odmówić. A już tym bardziej, gdy okazuje się, że pochodzi ona z Wydawnictwa, która skupia literaturę wysokich lotów, a polski autor stawiany jest tam na piedestale.

Tym razem, moją uwagę przykuła wznowiona powieść Małgorzaty Rogali pt: „Zapłata”, która rozpoczyna kryminalną serię z Agatą Górską i Sławkiem Tomczykiem. Nie byłabym sobą gdybym nie przekonała się na własnej skórze, czy „Zapłata” sprosta moim wygórowanym oczekiwaniom i czy autorka zasługuję na miano mistrzyni kryminału psychologicznego.

Akcja „Zapłaty” rozpoczyna się w jednym z klubów, gdzie elita warszawskiego świata, odreagowuje stres dorosłego życia. Podczas imprezy suto zakrapianej alkoholem i innymi wyskokowymi substancjami dochodzi do morderstwa jednego z uczestników. Zamordowany okazuję się być synem wysoko postawionego adwokata. Czy te koniugację spowodują, że sprawa zabójstwa zostanie wyjaśniona...

Gala | 2018-05-19
Przeczytana: 13 maja 2018

Cykl Agata Górska i Sławek Tomczyk – Małgorzaty Rogali od dawna zaprzątał moje myśli,gdyż chciałam się przekonać czy twórczość autorki wzbudzi we mnie taki sam entuzjazm, jak w dość licznej grupie czytelników. Gdy tylko nadarzyła się okazja, z wielkim zapałem zabrałam się za lekturę " Zapłaty ".
Oglądając swoim zwyczajem książkę ze wszystkich stron, zostałam mile zaskoczona. Autorka traktuje z dużym dystansem zarówno siebie jak i swoje utwory. Nie ma na okładce jej biogramu, natomiast zamieszczony opis spowodował, że poczułam się zaintrygowana. Pani Małgosia zamiast mówić o sobie, woli słuchać innych, co w dzisiejszych czasach jest rzadkością i do tego stworzyła całkiem miły w odbiorze kobiecy kryminał, który zapewnił mi doskonałą rozrywkę.
Zwróciła też moją uwagę niedwuznaczna okładka, której sens wyklarował mi się w trakcie czytania, ponieważ ma związek z niebanalnym narzędziem zbrodni.
Rogala zręcznie połączyła wątek kryminalny, który jest motywem wiodącym z powieścią...

Beata | 2018-05-08
Przeczytana: 08 maja 2018

Kryminał, lekki i przyjemny w odbiorze. Przewidywalny, bohaterowie są sympatyczni. Intryga poprowadzona prosto, bez zbędnego kluczenia. Odprężająca lektura, miłe czytadło na jedno popołudnie. Z przyjemnością sięgnę po następny tom o Górskiej i Tomczyku:)

Eli1605 | 2017-12-08
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Książkę przeczytałam z przyjemnością. Nie jest wybitna, ale napisana prostym językiem z fajną fabułą. Polubiłam komisarza Tomczyka i Agatę Górską - starszego aspiranta. Dopiero po rozwiązaniu zagadki narzędzi zbrodni zrozumiałam przesłanie okładki, która nie jest zbyt zachęcająca i właściwie nic na początku nie mówi. Mogłaby być bardziej intrygująca. Mimo tego jestem pewna, że z chęcią sięgnę jeszcze po inne pozycje tej autorki.

Zaczęłam czytać ten cykl od końca i to nie był błąd, ale lepiej zacząć od pierwszej części, bo poznajemy bohaterów "od podszewki", od tego jak to wszystko się zaczęło, bo potem dużo tematów jest rozwiniętych w następnych częściach.
Dowiadujemy się dlaczego Agata jakoś niezbyt chętnie angażuje się w związki uczuciowe z mężczyznami. Winny jest pewien doktor pediatra, który molestował małe dziewczynki, a ponieważ był to przyjaciel jej rodziców żadne skargi nie pomagały.
Pomogła jej dopiero Justyna, koleżanka ze szkoły, która teraz sama ma kłopoty....jest podejrzana o morderstwo.Kilka lat wcześniej został na jej oczach zamordowany jej chłopak. Ona widziała morderców, ale zastraszona przez ojca jednego z nich w sądzie wycofała swoje zeznania.
Teraz obaj mężczyźni zostali zamordowani i ona jest główną podejrzaną.
Agata i Sławek prowadzą to śledztwo chociaż nie powinni , bo Agata to przyjaciółka Justyny a Sławek po pewnym czasie nawiązuje romans z podejrzaną.
Bardzo dobry i ciekawy...

Jeżynka | 2018-11-22
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 22 listopada 2018

Twórczość Małgorzaty Rogali to moje niedawne odkrycie. W zalewie tandety, książek pisanych na akord i pomysłów które nie grzeszą oryginalnością jej książki jawią mi się jako dobra literatura dla wielbicieli zagadek kryminalnych. Tylko tyle i aż tyle chciałby się powiedzieć. A to co w takiej literaturze jest najważniejsze to umiejętność budowania napięcia i inteligentna zagadka którą czytelnik, bazując na umiejętności dedukcji, będzie w stanie rozwiązać.

Te wszystkie cechy książki autorki posiadają. Dodatkowo cykl który otwiera "Zapłata" ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę: dwójkę sympatycznych bohaterów: policjantów Agatę Górską i Sławka Tomczyka których wspólną cechą jest "normalność". Nie mają zadatków na Supermenów czy innych bohaterów o mocach nadprzyrodzonych co sprawia że wydają się bardziej autentyczni i wiarygodni jako stróże prawa.

W modnym warszawskim klubie zostaje znalezione ciało syna znanego adwokata. Jego śmierć była wynikiem zatrucia a za narzędzie zbrodni...

kajsa | 2017-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Zbrodnia sprzed lat przynosi następne będące swego rodzaju odwetem.Sprawę prowadzi dwójka policjantów-Agata Górska i Sławomir Tomczyk-oboje są w nią zaangażowani nie tylko służbowo.
Pierwsza część serii nie wzbudziła mego zachwytu,ale też nie zniechęciła na tyle,by nie sięgnąć po kolejny tytuł.Tym bardziej,że wszystkie części łączy obecność bohaterów oraz motywy.

Lekki, łatwy i przyjemny kryminał. Pierwsza część przygód starszej aspirat Agaty Górskiej i komisarza Sławomira Tomczyka. I od razu zostajemy wrzuceni w wir wydarzeń kryminalnych, zaczynających się osiem lat przed główną akcją. Choć niektórych wątków warto upatrywać jeszcze kilkanaście lat wcześniej.
Co tygodniowa impreza w jednym ze znanych warszawskich klubów. Pod koniec zabawy okazuje się, że w męskiej toalecie zostaje znaleziony stały bywalec dyskotek, Mariusz Leśniak (znany prawnik). Orzeczenie patologa - otrucie. Przy dokładniejszym badaniu dość oryginalne, bowiem z zastosowaniem cisu pospolitego.
Zemsta? Na to wygląda. Agata i Sławek szybko "wpadają" na powiązanie ofiary ze sprawą śmiertelnego pobicia studenta. To ofiara wraz z przyjacielem, Igorem, mieli dopuścić się czynu, lecz proces został umorzony z powodu wycofania się zeznań przez świadka. Nomen omen bliskiej przyjaciółki Agaty Górskiej. Ginie kolejna osoba -Igor. Coraz więcej wskazuje na... Justynę (przyjaciółkę)....

Liliowy_bez | 2017-10-14
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 13 października 2017

Przyjemny i nieskomplikowany kryminałek z prostą i niewyszukaną intrygą oraz zróżnicowanymi, nienachalnymi i dość sympatycznymi bohaterami, z którymi chętnie spędza się czas.
Bardzo spodobał mi się styl autorki, który jest klarowny, lekki i płynny bez niepotrzebnych dziwnych udziwnień czy denerwujących dłużyzn i ozdobników.
Książka nie angażuje czytelnika emocjonalnie i nie intryguje jakoś szczególnie ponieważ jest do bólu przewidywalna. Ale sięgając po nią chciałam aby było miło, lekko i przyjemnie i pod tym względem spełniła moje oczekiwania - spędziłam przyjemnie czas, odprężyłam się i oderwałam od codzienności. Dla relaksu polecam.