Niebezpieczna obsesja

Intryga w tej książce była dla mnie zbyt przewidywalna. Tożsamości zabójczyni można się domyślić w momencie, gdy pierścionek zostaje w kieszeni...
Ale spokojny, szlachetny styl tej Autorki sprawia, że zawsze sięgam po jej książki z przyjemnością i nie czuję rozczarowania nawet gdy dana pozycja okazuje się trochę słabsza :).

Lubię twórczość Małgorzaty Rogali, jednak w tej książce brak błysku i szybkości z Cyklu o Górskiej i Tomczyku.

Jaką rolę w Waszym życiu odgrywa sztuka ? Lubicie muzea, galerie sztuki, obrazy ? Znacie najsłynniejszych malarzy i style malarstwa ?

Nie sądzę, że można mnie określić jako wielbicielkę sztuki. Zaciekawić mnie może, z chęcią pójdę do muzeum czy galerii. Niektóre nazwiska artystów brzmią znajomo, inne nawet potrafię dopasować do konkretnego obrazu ale nie jest ich wiele. Często za to sztuka mnie wręcz przeraża. Gdy np widzę “obraz” wyglądający gorzej niż rysunki wykonywane przez moje dzieci gdy wzięły kredkę do ręki po raz pierwszy i nazywane jest to sztuką nowoczesną, sprzedawane za kwoty, które bardzo chciałabym mieć na koncie.
W takich momentach zastanawiam się nad jakością ludzkiego gustu, nad tym w jakim kierunku zmierza ten świat i co trzeba mieć w głowie, żeby coś takiego podziwiać czy z zachwytem powiesić na swojej ścianie.

Ale są dzieła, które warte są swojej sławy. Są takie dla których ludzie są gotowi zrobić wszystko. Które kochają pasjonaci sztuki i z takimi mamy do czynienia w “Niebezpiecznej obsesji”, a dokładnie z jednym obrazem, wywołującym wiele emocji obrazem.

Wstęp tej książki nieco mi się dłużył. Sporo rozdziałów czekałam aż zacznie się jakieś śledztwo, aż dojdzie do jakiegoś przestępstwa. Ale wszystko przed tym momentem jest bardzo istotne, każdy szczegół jest tu ważny i nie bez powodu drobiazgowo opisała nam wszystko Małgorzata Rogala.

“Kobieta z orchideą” to obraz, który trafił w ręce jednego z bohaterów tej książki nie bez przyczyny. Ma na jego punkcie wręcz obsesję i daje to odczuć na każdym kroku. Ale można też odnieść wrażenie, że nie on jeden. Gdy mimo obaw i niepewności czy jest on w stanie się z nim rozstać, postanawia jednak spełnić prośbę właścicieli galerii sztuki Skarabeusz i wypożyczyć “Kobietę z orchideą” na wystawę. Jednak krótko po podejrzanym uszkodzeniu dzieła sztuki, zostaje ono skradzione.

Kto tego dokonał ? Po co ? Czy zrobiono to na zlecenie ? Dlaczego w trakcie kradzieży doszło do tragedii ?

Wszystko kręci się oczywiście wokół sztuki. I przyznam, że ta jedna książka jest swego rodzaju skarbnicą wiedzy na temat malarstwa dla takiego laika jak ja. Wszystko opisane jest w sposób zrozumiały ale zarazem czuć, że autorka albo się tym sama pasjonuje albo rewelacyjnie przygotowała się do stworzenia tej historii. W sumie jedno nie wyklucza drugiego.

Co mi się tu bardzo podobało to poruszenie tematyki kradzieży dzieł sztuki w czasie wojny i tego jak ciężko prawowitym właścicielom odzyskać swoją własność. Wspomniana została np noc kryształowa, o której to pamiętałam nawet z lekcji historii. I cała ta książka ma naprawdę wiele ciekawostek w sobie, które z pewnością zainteresują wielu czytelników.

Sama zagadka kryminalna nie należy do łatwych do rozwiązania. Policjantki do niej przydzielone, boją się nawet momentami czy uda im się ją finalnie rozwikłać. Jednak po nitce do kłębka… Może odpowiedzi są bardziej oczywiste niż by się wydawało ?

Interesująca lektura. Co prawda przeczytanie jej zajęło mi sporo czasu lecz to wina wyłącznie okresu przedświątecznego i faktu, że czytanie obecnie czeka na to aż znajdę wolną chwilę. A to nie jest łatwe :(

Jeśli jeszcze nie czytaliście, a sporo już czasu minęło od premiery bo to jedna z książek z mojego stosu hańby, to serdecznie polecam. Niedługo premiera kolejnej książki autorki. Też z pewnością ją przeczytam. Ogólnie jej twórczość jest wg mnie godna uwagi.

Dziękuję za możliwość poznania tej historii.

2089

Miłość do sztuki może doprowadzić do zbrodni.
W sylwestrową noc z galerii Skarabeusz skradziony zostaje obraz "Dziewczyna z orchideą".Podczas kradzieży ginie Natalia konserwatorka sztuki.Nasuwa się pytanie komu tak bardzo zależy na obrazie że posunie się do najgorszego.
Kryminały Małgorzaty Rogali cenię za to że są one pozbawione brutalności,a dodatkowo sporo z nich koncentruje się w artystycznym środowisku.Polecam!!

Miłość do sztuki może doprowadzić do zbrodni.

„Niebezpieczną obsesja“ to kolejna książka Rogali , która mialam okazje czytać. Cała akcja dzieje się na Warszawskiej Ochocie , gdzie znajduje sie dom Stawskich z galeria sztuki. W trakcie ich puetwszej wystawy dochodzi do uszkodzenia jednego z obrazów , który został im wypożyczony na wernisaż, a kilka dni później w nic sylwestrowa obraz ten zostaje ukradziony. Całe śledztwo kręci się wokół sztuki .
Książka pokazuje nam jakie intrygi dzieją się w świecie sztuki i co ludzie są w stanie zrobić by zdobyć np upragniony obraz czy inne cenne dzieła sztuki. Czasem obsesja jakby ona nie była potrafi być niebezpieczna i wyrządzić wiele krzywdy .

Jest to trzecia część cyklu Małgorzaty Rogali, której bohaterami są detektywi Czaplińska i Maciejka.
Florentyna i Leon Stawscy kupują dom na warszawskiej Ochocie i otwierają galerię sztuki Skarbeusz. Ponieważ liczba zwiedzających stale rosła postanowili zorganizować wystawę czasową. Wśród licznych dzieł sztuki udało im się pozyskać obraz „Kobieta z orchideą”, który znajdował się w kolekcji księgarza Pawła Kołodziejczyka. Niestety wkrótce po otwarciu wystawy Florentyna zauważa, że dzieło zostało uszkodzone i wymaga konserwacji. Obraz zostaje zdjęty ze ściany i przeniesiony do pracowni konserwacji, którą ma zająć się Adrianna wraz ze swoją przyjaciółką Natalią Domańską Niestety w Sylwestra, ktoś włamuje się do pracowni i kradnie obraz. Na dodatek odjeżdżając spod galerii samochód złodziei potrąca Natalię. Dziewczyna ginie na miejscu a sprawę kradzieży płótna i zabójstwa prowadzą nadkomisarz Michalina Czaplińska i sierżant Zofia Maciejka. Kto ukradł obraz i zabił konserwatorkę?

Książka jest ciekawa i wciąga od samego początku. Przez cały czas poruszamy się w świecie miłośników dzieł sztuki. Okazuje się, że ludzie gotowi są na wiele po to tylko by mieć dany obraz w swojej prywatnej kolekcji i móc się nim cieszyć na co dzień. Czytając powoli wraz z Czaplińską i Maciejką dowiadujemy się coraz więcej szczegółów i odkrywamy prawdę.
Nie jest to kryminał, w którym krew leje się strumieniem a policjantki biegają z pistoletem za mordercą. Autorka w swoim stylu połączyła intrygę kryminalną z wątkiem obyczajowym.
Książkę oceniam na 7 pkt.

Tym razem autorka lekkością swojego pióra wprowadza nas w świat dzieł sztuki, piękna, przepychu i bogactwa, ale i w świat intryg, nieuczciwości a nawet zbrodni. Zdarzenia jakie zaszły w galerii sztuki "Skarabeusz" ukazują do czego mogą się posunąć ludzie zdeterminowani do osiągnięcia swojego celu. Nawet jeżeli w powieści jest to fikcja literacka, to czyta się świetnie, tym bardziej, że autorka zgrabnie dopasowała fabułę do faktów. A poza tym, podobno- w każdej plotce jest trochę prawdy...

Nigdy nie przyszło mi do głowy, że galeria kiedykolwiek może być zamknięta. Galeria jest zawsze, jak mleko w lodówce czy Bóg.
- Laurie Halse Anderson

Kiedy Stawscy kupili dom spełniło się ich marzenie, drugie to otwarcie galerii sztuki Skarabeusz gdzie organizują pierwszą poważną wystawę gdzie w roli głównej wystawiono obraz Gustave'a Courbeta, którego wypożyczyli od właściciela księgarni. Wystawa pod zacną nazwą ; Impresjonizm i realizm w malarstwie polskim ; gdzie oprócz obrazu Kobiety z orchideą, wisiały dzieła Gierymskiego, Chełmońskiego, Pankiewicza czy Mehoffera, tłum ludzi, sztuka na językach, artyści i ciekawscy, frekwencja pobiła wszelką skalę, radość i duma rozpierała właścicieli, aż do chwili kiedy zauważono rozcięcie w obrazie Courbeta. Kiedy ten trafił do konserwatora było jasne że ktoś celowo potraktował dzieło mistrza żyletką. Kiedy stres zaczął schodzić i ulga wypełzła na oblicza nie tylko właścicieli galerii, wydarzyła się tragedia która uruchomiła lawinę zdarzeń. Śledztwem zajęła się nadkomisarz Michalina Czaplińska i sierżant Zofia Maciejka. Nasuwają się pytania, komu zależało na kradzieży obrazu, czy musiało dojść do masakry, kim jest tajemnicza Yvona, w co wplątał się Kamil, co z życiem Amandy? niech wielką zagadką stanie się Catherine Morel.

Bitwy są te same co zawsze. Po prostu trudniej rozpoznać wroga.
Nieobliczalna sylwetka fabuły ukazująca intrygę, plan a także wszelkie formy obsesyjnej miłości do obrazu, przekuta w porażającą manipulacje, pożądanie które niesie za sobą śmierć. Tajemnicza i zagadkowa powieść która wnika w świat sztuki, piękna, nieszablonowa i nietuzinkowa powieść o kradzieży który miał posiadać planowaną formę a zwroty akcji nie pozwalały uwolnić się od książki na chwil parę. To nie tylko kryminał ale przesłanie, czym może stać się i być a także co spowodować w życiu człowieka jeśli za bardzo się pragnie posiadać, to już nie marzenia, to rządza posiadania co wywołuje ostateczne spustoszenie w głowie człowieka.

Miałam niebywałą okazję wziąć do ręki dobrze skrojony kryminał, przenieść się do literackiego świata fikcji, dać się zwodzić, być uwiedziona pięknym stylem, wątkami, poznałam postacie które mnie urzekły jak styl Amandy i jej miłość do sztuki które ukazało piękno pasji, ale także na moich oczach rozegrała się akcja którą zostawiam Wam do oceny nie chcąc spojlerować, bo książka jest warta grzechu. Polecam serdecznie.

- Laurie Halse Anderson

Jest to kolejna książka autorki, którą mogę opisać słowami: bardzo lubię książki Pani Rogali, nie schodzą poniżej poziomu dobrego kryminału jednak nie ma co się spodziewać fajerwerków. Najbardziej jednak zapamiętam to, że akcja zaczęła się dziać mniej więcej po 40% książki. Polecam miłośnikom twórczości autorki (takim jak ja)

Ok ,nawet nawet

Ok ,nawet nawet

• Audiobooki
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Niebezpieczna obsesja