Przerwany pokaz

Okładka książki Przerwany pokaz Małgorzata Rogala
Okładka książki Przerwany pokaz
Małgorzata Rogala Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Czaplińska i Maciejka (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Czaplińska i Maciejka (tom 2)
Skarpa Warszawska
2023-03-08
2023-03-08
kryminał śledztwo moda zbrodnia morderstwo tajemnica

Ogromnie rozczarowanie po wcześniejszej lekturze książek Rogali o matce i córce z Pełni (I t. "Milcząc jak grób"). Pierwszy zgrzyt to drewniane opisy zbliżeń intymnych (albo trzeba było się bardziej postarać, albo odpuścić- okropna sztampa, ubogi dobór słów),bardzo nienaturalne dialogi, nienaturalne zachowania np. kontakt zeznających z funkcjonariuszkami policji- brak tu realizmu, dużo powtórzeń: założenia i wartości marki odzieżowej, którą stworzyła denatka, którą zamierza kontynuować wnuczka jest powtarzane w koło macieju, kilka razy w dialogach, w myślach lub przez narratora- po co? -Oczywiście jako zapychacz. Na dodatek to nic oryginalnego, by wymagało podkreślenia, bo inaczej czytelnik nie załapie. Wiadomo, tekst można doszlifować, ale tutaj zupełnie leży realizm zachowań i dialogów, więc ewentualna korekta wymagałaby napisania tej książki od nowa.
Zdecydowanie odradzam, ta autorka ma lepsze pozycje, np. 1 tom o Celinie Stefańskiej. Audiobook czytany z neurotyczną manierą przez Laurę Breszkę.

Ta książka jest najlepsza z całej serii. Być może przyczyną jest mocne wejście i przede wszystkim kolejny raz - postacie, które dają się lubić. Jest bardzo ciekawie mimo trafnego wytypowania przeze mnie sprawcy już w początkowych rozdziałach. W sumie obu morderców ;). Akcja nie jest irytująca - może wyłącznie jedna - rodem z tendencyjnych filmów, gdzie bohater jedzie rozprawić się z mordercą sam (oczywiście nie licząc się z konsekwencjami). Tutaj przynajmniej daje znać policji :).

Małgorzata Rogala pisze świetne kryminały, fajnie osadzone w polskich realiach. Bez zbędnego przeklinania i przemocy.

UWAGA SPOILER.... Świetna książka. Doskonale się czyta. Można by przeczytać jednym tchem, nie można się oderwać. Doskonale napisana, co rusz nowe, zaskakujące rewelacje. Zakończenie też nie zepsute. Chętnie przeczytam ją kiedyś jeszcze raz, znając tożsamość zabójcy od początku. Zabójcą Reginy jest Kryskian-chłopak Pauliny, a zabójczynią matki Pauliny była Sylwia-obecna macocha

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna książka mojej jednej z ulubionych autorek. Tym razem również się nie zawiodłam.
Połączanie kryminału z nutką obyczaju. Rewelacyjnie czyta się, język prosty, plastyczny. Od połowy śledztwa przewidywałam kto może być mordercom :)
Dwie panie komisarz , inteligentne,sprytne , płynnie prowadzą sprawę, która jak zwykle ma drugie dno i pojawia się w wcześniejszych aktach , prawie z przedawnieniem :)
Polecam czytać II tom , a ja już szykuje sobie kolejny III do nadrobienia czytelniczego :)

Oceniam całą serię (3 tomy),gdyż jestem po lekturze całości.
Doskonały i świeży pomysł na akcję w polskim kryminale i bardzo udany leit motiv przekazywania wartości, zawodu i pasji z pokolenia na pokolenie.
Piękny pomysł!
- sztuka cyrkowa "Ostatni skok"
- pracownia mody "Przerwany pokaz"
- galeria sztuki/ konserwacja malarstwa "Niebezpieczna obsesja"

Lektura tych kryminałów to ogromna przyjemność.

Oceniam całą serię (3 tomy),gdyż jestem po lekturze całości.
Piękny pomysł!
- sztuka cyrkowa "Ostatni skok"
- pracownia mody "Przerwany pokaz"
- galeria sztuki/ konserwacja malarstwa "Niebezpieczna obsesja"

Lektura tych...

Moim zdaniem książka ta jest jeszcze lepsza od pierwszego tomu tej serii. Mam wrażenie, że z każdą nową książką autorka stawia sobie coraz wyżej poprzeczkę. Dlatego najnowsze książki są jeszcze ciekawsze od tych starszych. To nie znaczy, że tamte były złe, one były dobre, ale nowe są lepsze. Jest to moje zdanie i wiem, że inni nie muszą się z nim zgadzać . Przede mną ostatni tom tego cyklu. Mam nadzieję, że Małgorzata Rogala przygotuje dla wiernych czytelników kolejne przygody bohaterek tej serii. I nie tylko tej. Czekam na kontynuację wszystkich serii tej autorki.

"Przerwany pokaz" to druga część cyklu "Czaplińska i Maciejka" Małgorzaty Rogali.
Regina Morawska mimo swojego wieku w dalszym ciągu prowadzi swoją firmę. Projektantka nie śledzi tego całego modowego świata i pędu za coraz to nową (czy lepszą) modą. Jej firma jest mała, ale szyją praktycznie na miarę i w niewielkich ilościach. Regina jest wrogo nastawiona do odzieży z sieciówek, nie lubi, gdy pół miasta chodzi w tych samych ubraniach i do tego w dość kiepskiej jakości. Dlatego firma Morawskiej ma swoją niemal stałą klientelę, a jej projekty wzbudzają zachwyt, lecz oczywiście mają jedną wadę, nie każdego stać na jej ubrania...

"Każda sztuka jest uszyta w kilku rozmiarach, ale jak zawsze seria jest krótka. Twoja babcia nie chciała,
żeby połowa miasta chodziła w takiej samej kiecce."
Synowie Reginy Morawskiej nie mają talentu po matce, Grzegorz szefuje pracowni architektonicznej, młodszy Andrzej wpadł w sidła hazardu.
Do firmy babci lgnie za to córka Grzegorza, Paulina, która mimo tego, że jest architektem i pracuje w firmie ojca, nie lubi tej pracy i wolałaby projektować ubrania, tak jak Regina. Zresztą babcia Pauliny chciałaby żeby to ona przejęła po niej firmę. Ojciec sprzeciwia się temu mówiąc, że sprzedaż szmatek to nie jest intratne zajęcie. Mimo sprzeciwów ojca i tak pomaga babci a nawet zastępuje modelki na wybiegu. Tak było również tego feralnego dnia, nawaliła jedna z modelek, więc tuż przed pokazem Regina prosi wnuczkę o pomoc. To miał być ciekawy pokaz nowych projektów. Niestety, tuż przed swoim wyjściem na wybieg, Paulina znajduje babcię nieprzytomną w gabinecie. W szpitalu Regina umiera, okazuje się, że wstrzyknięto jej dużą dawkę insuliny...
Kto to zrobił i dlaczego? Śledztwo prowadzą Michalina Czaplińska i Zofia Maciejka. Czaplińska dwadzieścia dziewięć lat temu zajmowała się śmiercią Heleny Morawskiej, matki Pauliny. Nie udało się rozwiązać tamtej zagadkowej śmierci, lecz Michalina zamierza ponownie przyjrzeć się tamtej sprawie.
Czy te zabójstwa są ze sobą powiązane? Czy śmierć Reginy ma związek z wydarzeniami sprzed lat? Czy ta śmierć rzuci nowe światło na to zabójstwo sprzed lat? Co ukrywają synowie Reginy? Co teraz zrobi Paulina? Kto dziedziczy po zmarłej seniorce rodu Morawskich?

Jak w każdej rodzinie, tak i u Morawskich, każdy ma coś do ukrycia, nie wszyscy mówią prawdę i tak właściwie to każdy może być podejrzanym, bo na śmierci Reginy zyskać może wiele osób. Wśród podejrzanych, oprócz rodziny, znalazła także się Klara, prawa ręka Morawskiej oraz Krystian, który chciałby ożenić się z Pauliną i tym sposobem wejść do spółki firmy projektowej.
Przed śledczymi trudne zadanie, tym bardziej, że chcąc rozwiązać sprawę sprzed lat, muszą się spieszyć, gdyż wkrótce ulegnie przedawnieniu a Michalina pamięta, że obiecała małej wówczas Paulinie, że odnajdzie zabójcę jej matki.
Na koniec dodam, że autorka chyba nieco przesadziła z prababcią Pauliny, gdyż 98 letnia Stefania sama podróżuje pociągiem, a ja mam trzy kobiety w rodzinie w tym wieku, i chociaż są dość sprawne i mieszkają same w swoich domach, lecz nie wybrałyby się w podróż bez opieki.

"Nie uwierzysz, dziecko, ile osób w życiu pożegnałam. W końcu i po mnie przyjdzie kostucha, ale skoro tyle żyję, jedną z moich wątpliwych rozrywek stało się chodzenie na pogrzeby."
Tytuł książki może wskazywać na książkę o modzie i wybiegu, lecz już okładka sugeruje wyraźnie, że poleje się krew...
Polecam, warto.

Ciekawa i wciągająca opowieść kryminalna o historii pewnej rodziny z odniesieniem do przeszłości. Dwie panie policjantki rozwiązują sprawę, która wiąże się ze śmiercią w tej samej rodzinie. Akcja toczy się wartko i mamy ciekawy finał.

Świat mody rządzi się swoimi prawami.
Regina Morawska jest znaną projektantką mody i największe oparcie ma w swojej wnuczce Paulinie i marzy o tym, aby przejęła kiedyś po niej pracownie. Jednak Grzegorz jej ojciec znany architekt jest temu przeciwny. Jego brat Andrzej od lat hazardzista najbardziej by chciał przejąć interes matki, aby go sprzedać i pospłacać wszystkie swoje długi. Podczas pokazu w atelier ktoś morduje Reginę. Śledztwo prowadzi Czaplińska wraz z Maciejką i to co na początku wydawało im się prostą sprawą z każdą chwilą zaczyna się bardziej komplikować.

Tym razem autorka zabiera Nas w piękny i zarazem tajemniczy świat mody. Książkę czytało mi się z czystą przyjemnością jest akcja, tempo nie ma czasu na nudę do tego niezwykłe momentami zwroty akcji. Już człowiek się domyśla kto może być mordercą, a za chwilę jego koncepcja zostaje rozwiana. Podobała mi bardzo postać Pauliny to jak wraz z kartkami książki dojrzewała, potrafiła podjąć bardzo trudne decyzje, postawić się ojcu, a to nie zawsze jest łatwe i proste. Jej chęć samorealizacji oraz zaparcia pokazuje, że jak się chce to można wszystko. Do tego świetnie przedstawione rodzinne sekrety, które pomimo że bardzo by się je chciało ukryć one i tak w pewnym momencie ujrzą światło dziennie i to wtedy kiedy najmniej się spodziewamy. W książkach Pani Małgorzaty nie ma jakiegoś schematu są inne i za każdym razem zaskakują mnie czymś innym.

Zakończenie zaskakujące, ale fajnie pomyślane.

Jeśli ktoś jeszcze nie czytał książek autorki to bardzo polecam, drodzy Czytelnicy!

Świat mody rządzi się swoimi prawami.

• Przeczytane 2023
  • Audiobooki