Czerwona maska

Tłumaczenie: Piotr Kuś
Cykl: Sissy Sawyer (tom 2)
Wydawnictwo: Rebis
The Painted Man
śmierć, morderstwo, śledztwo
horror

Cincinnati, półmilionowym amerykańskim miastem, wstrząsa seria tajemniczych zabójstw. Nieuchwytny i bezwzględny morderca atakuje swoje ofiary w windach, zadając im na oślep ciosy nożami rzeźnickimi. Po dokonaniu zbrodni morderca po prostu znika, jakby rozpływał się w powietrzu. Policyjnej portrecistce, Molly Sawyer, udaje się, na podstawie skąpych zeznań naocznych świadków narysować jego portret pamięciowy. Z jej rysunku wyłania się straszliwa czerwona twarz mężczyzny, którego dziennikarze i mieszkańcy Cincinnati natychmiast nazywają „Czerwoną Maską”. Miasto pogrąża się w coraz większym niepokoju.
Tymczasem w Cincinnati przebywa na wakacjach Sissy Sawyer, teściowa Molly. Sissy jest osobą pod każdym względem niezwykłą. Wstrząśnięta potwornościami, jakie są dziełem Czerwonej Maski, postanawia wykorzystać swoje zdolności parapsychologiczne i za ich pomocą zdemaskować nieuchwytnego zbrodniarza. Seans spirytystyczny w domu pierwszej ofiary Czerwonej Maski naprowadza Sissy na właściwy trop, który pozwoli jej zdemaskować okrutnego zbrodniarza i zrozumieć motywy, jakie nim kierują.

"Czerwona maska" jak thriller miejscami bardzo dobry, ale momentami niedorzeczny. Niektóre przesadzone pomysły autora mi się podobały, inne były wręcz nie do przyjęcia. Mimo paru wad czytało mi się nieźle, szczególnie dzięki wartkiej akcji. Mam mieszane uczucia, co do tej powieści, ale nie żałuje, że ją przeczytałam.

Reckless Bastard | 2013-04-23
Przeczytana: kwiecień 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

5/10 – PRZECIĘTNA

Cincinnati staje się areną serii brutalnych i niezwykle krwawych morderstw. Zabójca wydaje się działać chaotycznie, a gwałtowność dokonanych przez niego zbrodni sugeruje, że popełnia je będąc w amoku. Napastnik atakuje przypadkowe ofiary w windach, zadając im niezliczoną ilość ciosów rzeźnickim nożem, a następnie znika bez śladu. Na podstawie zeznań świadków policyjna portrecistka Molly Sawyer tworzy portret pamięciowy mężczyzny z nienaturalnie czerwoną twarzą. Powtarzające się ataki „czerwonej maski”, jak media nazwały psychopatę, budzą w mieście panikę. Policja jest bezradna, standardowe metody działania nie przynoszą żadnego skutku, gdyż zabójca pozostaje nieuchwytny. Być może tylko Sissy Sawyer, posiadająca zdolności parapsychologiczne teściowa Molly, będzie w stanie zdemaskować zbrodniarza. Tylko czy ktoś będzie traktował ją poważnie?

"Czerwona maska" to trzymający w napięciu, pełen zwrotów akcji horror i czytałoby się go całkiem gładko, gdyby nie pewne...

Malwina | 2014-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Muszę przyznać, że jest to pierwszy książkowy horror, po którym miałam w nocy niezbyt przyjemne sny (aczkolwiek koszmarami nie mogę ich nazwać). Najwyraźniej historia zaserwowana przez pana Mastertona musiała nieźle odznaczyć się w mojej podświadomości. Ale tak między nami, to ja ciągle nie mogę dojść do tego, jaki był motyw Czerwonej Maski. Niby w książce jest to jakoś wytłumaczone (w bardzo zaowalowany sposób), ale do mnie jakoś to wyjaśnienie nie przemawia. Nie chcę spoilerować, ale w tej książce są właśnie takie niedopowiedzenia i to mnie trochę denerwuje - niby jest jakiś tok myślenia, ale pewne rozwiązania są wzięte jakby z kosmosu. Może jakaś inna propozycja Mastertona mnie zachwyci, bo ta z pewnością tego nie zrobiła.

Animagia | 2013-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2013

Lubię Mastertona, i to nie ulega wątpliwości. Ta powieść, tak jak pozostałe miała zagadkę, której rozwiązania tym razem zupełnie się nie spodziewałam. Czytało się z przyjemnością, ale czytelnik musi mieć dystans do historii, bo wiele nadprzyrodzonych rzeczy inaczej wyda się nie straszna, a śmieszna.

Lubię także bohaterkę tej serii - Sissy. Dlatego czytałam też pozostałe części z nią. I tu pojawił się mały problem - dość niedawno czytałam "Złą przepowiednię" i zapamiętałam, że Trevor miał inną rodzinę - żonę o innym imieniu i syna. A tu taka zmiana bez żadnego wyjaśnienia... Czy tylko ja to zauważyłam? Jeśli Ty też, albo jeśli się mylę, odezwij się i rozwiej moje wątpliwości :)

krzysztof90 | 2013-11-04
Przeczytana: 01 listopada 2013

Książka Graham'a Masterton'a nie jest z pewnością wybitnym dziełem. Jednak dużo się w niej dzieje
i jest ciekawa. Napisana jest prostym językiem. "Czerwona Maska" to idealna książka na odstresowanie po ciężkim dniu. Głównymi bohaterkami są Sissy, która posiada parapsychiczne zdolności i jej synowa Molly.
Ta ostatnia współpracuje z policją tworząc portrety pamięciowe przestępców.
Obie kobiety stają do walki z niebezpiecznym mordercą tytułową Czerwoną Maską.
W tym dziele Graham'a Masterton'a krew leje się strumieniami. Jednak morderstwa nie zabierają całej uwagi czytelnika. W książce znajduje się kilka wzruszających momentów. Autor pokazuje piękną miłość małżonków, która nie wygasa nawet po śmierci jednego z nich. Masterton pokazuje smutek przemijania jakbyśmy oglądali album ze zdjęciami. Być może ostatnie zdanie jest trochę na wyrost, ale kilka momentów w tej książce mnie poruszyło. Ostatecznie otrzymujemy mieszankę okrutnych morderstw, seansów spirytystycznych oraz romantyzmu....

Marta Bilewicz | 2011-07-16
Przeczytana: kwiecień 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kiedy w windzie jednego z budynków w USA dochodzi do krwawego morderstwa, pewna młoda kobieta zostaje ciężko ranna. Z jej pomocą policyjny rysownik - jedna z naszych bohaterek, Molly - sporządza portret pamięciowy zabójcy. Od tej chwili zabójstwa się powtarzają i są coraz częstsze.

Policja korzysta ze zdolności Sissy - teściowej Molly, która za sprawą swoich parapsychologicznych umiejętności pomaga ścigać mordercę. Media nadają mu pseudonim Czerwona Maska, ponieważ właśnie w takiej masce popełnia on zbrodnie.

Ciekawi bohaterowie, niezwykle lekkie pióro autora i trzymająca w napięciu historia sprawiają, że książkę czyta się szybko i ciężko jest się od niej oderwać. Od pierwszej strony powieść wciąga czytelnika w wir ciekawych i szokujących zdarzeń, akcję pełną wstrząsających zwrotów akcji, prowadząc go poprzez mrożące krew w żyłach sceny, prosto do zaskakującego zakończenia.

Książka zdecydowanie dla czytelników o mocnych nerwach. Pozycja obowiązkowa dla fanów...

Rafał | 2015-09-25

To moje pierwsze spotkanie z panią Sissy,ale nie z panem Grahamem Mastertonem.Muszę stwierdzić,że chyba w niedalekiej przyszłości pokuszę się o następne części cyklu.Powodem jest to ,że czyta się tego typu thrillery/horrory z zapartym tchem.Pan Czerwona maska okazuje się być niezwykłym seryjnym mordercą,mordercą nie z tej ziemi.Zwykłe kule się go nie imają,a motywy działania dosyć absurdalne.I dlatego bardziej bym się skłaniał do nazwania tej powieści terminem Powieść Grozy ,niż zwykłym thrillerem w którym nie występują żadne moce nadprzyrodzone,a bardziej królują motywy psychologiczne.

kiniamala | 2013-09-02
Przeczytana: 02 września 2013

Sam początek trochę mnie męczył i ciężko szło czytanie, ale w końcu akcja się rozkręciła i wciągnęła. Natomiast Graham ma zdecydowanie lepsze pozycje.

ewelina136 | 2013-09-12
Na półkach: Przeczytane, Thiller
Przeczytana: 11 września 2013

Hmm spotkanie po latach z tym autorem... i cóż mogę powiedzieć... Kunszt pisarski autora nadal mnie nie rozczarował, nie mniej jednak w "Czerwonej Masce" za dużo jest fantastyki, za którą krótko mówiąc nie przepadam. Akcja rozgrywa się dość szybko i potrafi wciągnąć czytelnika (duży plus za to). Nie mogłam doczekać się zakończenia, by poznać tajemnicę tytułowego "bohatera". Ogólnie, fajnie się czyta tę pozycję, ale na kolana to ona nie powala. Polecam szczególnie tym, którzy gustują w książkach z wątkiem science-fiction.

słoneczko | 2016-05-12
Przeczytana: 08 maja 2016

Lubię Mastertona.
Jego czasami niedorzeczne i nieprawdopodobne pomysły mnie zaskakują.
Początek wydawał się całkiem ciekawy.
Morderca narysowany przez bohaterkę Molly Sawyer okazuje się demonem nie z tego świata. I na tym koniec miłych zaskoczeń. Może akcja jest szybka, ale nic ciekawego mnie nie zaskoczyło.
Tylko dlatego że książka jest mało obszerna i nudziłem się w podróży dość szybko ją przeczytałem.
Ogólnie taka sobie.