Ekwinokcjum

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Wydawnictwo: Rebis

W Oksfordzie ktoś bestialsko morduje studentki, usuwa im organy, a na ich miejsce wkłada monety. Pisarka Laura Niven, odwiedzająca właśnie córkę i jej ojca, Philipa Bainbridge’a, uważa, że to mordy rytualne i że wiążą się one z doświadczeniami alchemików. Prowadząc prywatne śledztwo, Niven i Bainbridge odkrywają, że w mieście znajduje się tajemnicza rubinowa kula, pozwalająca uzyskać kamień...

Prowadząc prywatne śledztwo, Niven i Bainbridge odkrywają, że w mieście znajduje się tajemnicza rubinowa kula, pozwalająca uzyskać kamień filozoficzny. Zakon Czarnego Sfinksa, któremu przewodniczył ongiś sam Isaac Newton, zamierza wykorzystać ją do odprawienia mrocznego rytuału, ale potrzebne są jeszcze organy pięciu dziewcząt. Wiosenne ekwinokcjum, kiedy dochodzi do koniunkcji kilku planet, to czas żniw dla Akolity – mordercy zakonu.
Czas biegnie nieubłaganie, giną kolejne studentki, a Niven i Bainbridge – daremnie szukający wsparcia policji – muszą samotnie walczyć o życie swej córki...

Beti | 2018-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2018

Oj wciągnęła mnie ta książka niesamowicie .Zbrodnie ,ale specyficzne bo sprawca zabiera wybrane narządy a w ranie zostawia monetę.Świetne połączenie przeszłości i teraźniejszości,tajemniczy kamień filozoficzny ,Zakon Czarnego Sfinksa i Izaak Newton ,jest ciekawie.
Akcja książki toczy się w Oxfordzie ,autor wymienia nazwy ulic także mieszkający tam pewnie czuli by się jakby sami tam byli.
Polecam !!!

Niben | 2012-01-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 28 stycznia 2012

Interesująca... Po pierwszych stronach spodziewałam się czegoś gorszego, ale ostateczny efekt wypadł pozytywnie. Jest to mieszanka dużej wiedzy historycznej z fikcją. Historia o morderstwach, starych zagadkach i nierozstrzygniętych tajemnicach.
Irytowała mnie jedynie główna postać kobieca, która była swoistym przykładem alfy i omegi..

Roland | 2013-02-05
Przeczytana: 03 lutego 2013

Tajemniczy zakon, kamień filozoficzny, Isaac Newton , labirynt pod miastem oraz rytualne mordy, to wszystko można znaleźć w książce Michaela White'a . Przygody podobne niczym Indiany Jonesa . Dodatkowo na końcu książki znajdują się wszelkie historyczne fakty , które zostały użyte w książce.
Książkę czyta się bardzo szybko (jeden , góra dwa dni wystarczą) oraz przyjemnie, kiedy razem z bohaterami rozwiązujemy zagadkę.

BasiaK | 2018-03-23
Przeczytana: 23 marca 2018

Kolejna książka z cyklu "tajne stowarzyszenie z korzeniami w starożytności/średniowieczu/renesansie" (niepotrzebne skreślić). Trochę jednak o Newtonie się z niej dowiedziałam, więc może nie jest to do końca stracony czas. A czyta się lekko i przyjemnie.

sweeciak | 2013-08-28
Przeczytana: 01 października 2011

Michael White słynie ze swoich biografii znanych uczonych (Newtona, Darwina itp.), które cieszą się dobrymi opiniami. Autor postanowił zatem sprawdzić się w inny gatunku literackim i stworzyć powieść, w której miesza się thriller z kryminałem. Tak powstało Ekwinokcjum, niestety jak ktoś jest w czymś dobrym to nie oznacza, że i w innym będzie dobry. Tutaj chyba autorowi zabrakło wprawy w tworzeniu tego rodzaju powieści bo niestety do najlepszych to ona nienależny.

Książka łączy w sobie i kryminał, i historię i thriller, taki miks wszystkiego, choć niestety dla mnie miała sporo minusów (chociażby chęć odłożenia jej nie przeczytawszy). Czy warto po nią sięgnąć? Cóż, gdy niema nic innego ciekawszego pod ręką. Jest to powieść, którą po prostu się przeczyta, odłoży na półkę i zapomni, że w ogóle istniała. Ot taka sobie powiastka, która mogła być naprawdę fajną przygodą.

Małgosia | 2016-10-17
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 17 października 2016

Kamień filozoficzny, Szmaragdowa tablica, Rubinowa Kula, Eliksir młodości, Zakon Czarnego Sfinksa i co z tym wszystkim ma wspólnego Isaac Newton?
Pięć morderstw, pięć pięknych dziewczyn pozbawianych jednego szczegółu, w zamian którego dostają starożytną monetę.
I jak to wszystko się łączy?
Autor fantastycznie prowadzi nas przez historię z przeszłości, która swój finał ma w teraźniejszości.
Nie ma znaczenia, w których jesteśmy czasach, wiecznie młodzi i bogaci - to marzenie wszystkich ludzi, niezależnie od czasu i przestrzeni, dlatego tak bardzo nas fascynuje możliwość stworzenia eliksiru młodości, czy kamienia filozoficznego.
Dodatkowym plusem jest nota historyczna zawarta na końcu książki.
Polecam, bo to świetna pozycja

wierka | 2018-03-10
Przeczytana: 10 marca 2018

Wciàgajaca ksiażka,chwilami mocna,jeśli chodzi o morderstwa w specyficznym celu. Autor świetnie wplata przeszłość do teraźniejszości.

Monika | 2011-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2011

Doskonała rozrywka dla miłośników literatury sensacyjnej. Wybuchowa mieszanka tajemnicy, historii, magii i zagadkowych morderstw.

Karolina | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

"Ekwinokcjum" to dość mdła pozycja. Na pewno nie można odmówić White'owi wyobraźni i umiejętności wplatania autentycznych wydarzeń w fabułę - części dotyczące Issaca Newtona naprawdę mnie zafascynowały. Reszta? Słabo zarysowane postacie, dość infantylny język, błędy logiczne, dużo nierealnych wydarzeń. Zabrakło mi autentyczności w tym wszystkim, bohaterowie mieli zbyt dużo pozytywnych zbiegów okoliczności po swojej stronie, tak wiele, że książka traci na realności. Mam również wrażenie, że sporo zawinił tłumacz, książka jest pełna niefortunnych sformułowań.
Michael White niech lepiej zostanie przy biografiach - znajdujące się na końcu "Fakty ukryte za fikcją" są dowodem na to, że autentyczne wydarzenia potrafi przedstawić w naprawdę interesujący, przystępny sposób. Na tyle ciekawy, że zastanawiam się nad sięgnięciem po jego biografię Newtona, choć biografii zwykle nie czytam.

LadyCherry | 2011-07-15

Nie jest źle, ale mogło być lepiej. Fakt książka trzyma w napięciu, mamy przedstawiona intrygę, spisek ale... Właśnie czegoś tej książce brakuje, może lepiej nakreślonych postaci?