Ekwinokcjum

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Wydawnictwo: Rebis

W Oksfordzie ktoś bestialsko morduje studentki, usuwa im organy, a na ich miejsce wkłada monety. Pisarka Laura Niven, odwiedzająca właśnie córkę i jej ojca, Philipa Bainbridge’a, uważa, że to mordy rytualne i że wiążą się one z doświadczeniami alchemików. Prowadząc prywatne śledztwo, Niven i Bainbridge odkrywają, że w mieście znajduje się tajemnicza rubinowa kula, pozwalająca uzyskać kamień...

Prowadząc prywatne śledztwo, Niven i Bainbridge odkrywają, że w mieście znajduje się tajemnicza rubinowa kula, pozwalająca uzyskać kamień filozoficzny. Zakon Czarnego Sfinksa, któremu przewodniczył ongiś sam Isaac Newton, zamierza wykorzystać ją do odprawienia mrocznego rytuału, ale potrzebne są jeszcze organy pięciu dziewcząt. Wiosenne ekwinokcjum, kiedy dochodzi do koniunkcji kilku planet, to czas żniw dla Akolity – mordercy zakonu.
Czas biegnie nieubłaganie, giną kolejne studentki, a Niven i Bainbridge – daremnie szukający wsparcia policji – muszą samotnie walczyć o życie swej córki...

Niben | 2012-01-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 28 stycznia 2012

Interesująca... Po pierwszych stronach spodziewałam się czegoś gorszego, ale ostateczny efekt wypadł pozytywnie. Jest to mieszanka dużej wiedzy historycznej z fikcją. Historia o morderstwach, starych zagadkach i nierozstrzygniętych tajemnicach.
Irytowała mnie jedynie główna postać kobieca, która była swoistym przykładem alfy i omegi..

Roland | 2013-02-05
Przeczytana: 03 lutego 2013

Tajemniczy zakon, kamień filozoficzny, Isaac Newton , labirynt pod miastem oraz rytualne mordy, to wszystko można znaleźć w książce Michaela White'a . Przygody podobne niczym Indiany Jonesa . Dodatkowo na końcu książki znajdują się wszelkie historyczne fakty , które zostały użyte w książce.
Książkę czyta się bardzo szybko (jeden , góra dwa dni wystarczą) oraz przyjemnie, kiedy razem z bohaterami rozwiązujemy zagadkę.

sweeciak | 2013-08-28
Przeczytana: 01 października 2011

Michael White słynie ze swoich biografii znanych uczonych (Newtona, Darwina itp.), które cieszą się dobrymi opiniami. Autor postanowił zatem sprawdzić się w inny gatunku literackim i stworzyć powieść, w której miesza się thriller z kryminałem. Tak powstało Ekwinokcjum, niestety jak ktoś jest w czymś dobrym to nie oznacza, że i w innym będzie dobry. Tutaj chyba autorowi zabrakło wprawy w tworzeniu tego rodzaju powieści bo niestety do najlepszych to ona nienależny.

Książka łączy w sobie i kryminał, i historię i thriller, taki miks wszystkiego, choć niestety dla mnie miała sporo minusów (chociażby chęć odłożenia jej nie przeczytawszy). Czy warto po nią sięgnąć? Cóż, gdy niema nic innego ciekawszego pod ręką. Jest to powieść, którą po prostu się przeczyta, odłoży na półkę i zapomni, że w ogóle istniała. Ot taka sobie powiastka, która mogła być naprawdę fajną przygodą.

Karolina | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

"Ekwinokcjum" to dość mdła pozycja. Na pewno nie można odmówić White'owi wyobraźni i umiejętności wplatania autentycznych wydarzeń w fabułę - części dotyczące Issaca Newtona naprawdę mnie zafascynowały. Reszta? Słabo zarysowane postacie, dość infantylny język, błędy logiczne, dużo nierealnych wydarzeń. Zabrakło mi autentyczności w tym wszystkim, bohaterowie mieli zbyt dużo pozytywnych zbiegów okoliczności po swojej stronie, tak wiele, że książka traci na realności. Mam również wrażenie, że sporo zawinił tłumacz, książka jest pełna niefortunnych sformułowań.
Michael White niech lepiej zostanie przy biografiach - znajdujące się na końcu "Fakty ukryte za fikcją" są dowodem na to, że autentyczne wydarzenia potrafi przedstawić w naprawdę interesujący, przystępny sposób. Na tyle ciekawy, że zastanawiam się nad sięgnięciem po jego biografię Newtona, choć biografii zwykle nie czytam.

LadyCherry | 2011-07-15

Nie jest źle, ale mogło być lepiej. Fakt książka trzyma w napięciu, mamy przedstawiona intrygę, spisek ale... Właśnie czegoś tej książce brakuje, może lepiej nakreślonych postaci?

Monika | 2011-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2011

Doskonała rozrywka dla miłośników literatury sensacyjnej. Wybuchowa mieszanka tajemnicy, historii, magii i zagadkowych morderstw.

Agniecha | 2011-06-18
Przeczytana: 16 czerwca 2011

Michael White swoją karierę pisarską rozpoczynał od tworzenia biografii jednych z najsławniejszych światowych postaci. Pisał między innymi o Darwinie, o Leonardzie Da Vinci, a nawet o Tolkienie i Lennonie. Ten były oksfordzki wykładowca nie zamierzał jednak poprzestać na suchych faktach i tak też powstała przerażająca powieść o historycznych podstawach- „Ekwinokcjum”, która ukazała się w księgarniach w 2006 roku. Już przed premierą prawa do wydania tej książki zakupiły wydawnictwa z aż 26 krajów.
W Oksfordzie dochodzi do brutalnego morderstwa, którego ofiarą jest młoda i piękna dziewczyna. Na miejscu zjawia się policja, w tym także fotograf – Philip Bainbridge. Wydarzenia strasznego wieczoru zniszczyły mu randkę ze znaną pisarką kryminałów- Lauren Niven, z którą to ma córkę o imieniu Joanna. Lauren popychana poprzez swoją ciekawość zagląda na miejsce zbrodni. Jak się okazuje ofiara została pozbawiona serca, w którego miejscu pozostawiono starą złotą monetę. Lauren od razu...

Małgosia | 2016-10-17
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 17 października 2016

Kamień filozoficzny, Szmaragdowa tablica, Rubinowa Kula, Eliksir młodości, Zakon Czarnego Sfinksa i co z tym wszystkim ma wspólnego Isaac Newton?
Pięć morderstw, pięć pięknych dziewczyn pozbawianych jednego szczegółu, w zamian którego dostają starożytną monetę.
I jak to wszystko się łączy?
Autor fantastycznie prowadzi nas przez historię z przeszłości, która swój finał ma w teraźniejszości.
Nie ma znaczenia, w których jesteśmy czasach, wiecznie młodzi i bogaci - to marzenie wszystkich ludzi, niezależnie od czasu i przestrzeni, dlatego tak bardzo nas fascynuje możliwość stworzenia eliksiru młodości, czy kamienia filozoficznego.
Dodatkowym plusem jest nota historyczna zawarta na końcu książki.
Polecam, bo to świetna pozycja

Weyzu | 2013-10-17

Ogólnie rzecz biorąc można śmiało powiedzieć, że formułą wykonania Ekwinokcjum nie wybija się zbytnio w swym gatunku. Trzyma pewien poziom, zdecydowanie nie odpycha czytelnika. Jej najsolidniejszym elementem jest przedstawienie postaci historycznych w ich autentycznym kontekście (tj. źródło ich historii zostało sprawdzone, nieokraszone fałszywymi anegdotami), mając oczywiście również na uwadze konieczność ich fabularyzacji. Po latach od przeczytania książki nie pamiętam bohaterów, czy też ogólnych scen, a właśnie te ciekawostki/fakty historyczne, którymi Michael White świetnie operuje. Być może powinien pozostać przy biografiach, ale z drugiej strony taka też wiedza, dobrze implementowana w inne gatunki, jak najbardziej warta jest zachodu napisania w/w książki.

eMM | 2011-12-01

Temu pisarzowi chyba bardziej wychodzą biografie niż powieści bo dodatek "fakty ukryte za fikcją" czyli ile prawdy jest w całej historii wydał się bardziej interesujący niż cała intryga. Może wina tkwi faktycznie w słabo nakreślonych postaciach, krótkich rozdzialikach skaczących w czasie jakby autor nie mógł się bardziej rozpisać i stworzyć lepszej atmosfery :)Dzięki dobremu pomysłowi w miarę szybko się czyta ale nie zachwyca.