horror
Ciacho

Prezentujemy pierwszą w Polsce antologię opowiadań grozy dedykowaną mistrzowi horroru Grahamowi Mastertonowi. Rodzimi kreatorzy demonów jutra – jak określił ich we wstępie mentor – prezentują utwory w znacznym stopniu nawiązujące do jego twórczości. W Dziedzictwie Manitou odnajdziecie płaszczyzny, po których porusza się sam Masterton, spotkacie diabły i demony, będące najmroczniejszymi...

W Dziedzictwie Manitou odnajdziecie płaszczyzny, po których porusza się sam Masterton, spotkacie diabły i demony, będące najmroczniejszymi charakterami również w prozie mistrza gatunku. Staniecie oko w oko ze strachem, który może wydać się Wam znany, a jednak poczujecie mrożące krew w żyłach zaskoczenie.

Graham Masterton nie tylko opatrzył antologię wstępem, ale też zamieścił w niej swoje premierowe opowiadanie Obserwator, które uważa za jedno z najpotworniejszych, jakie kiedykolwiek napisał.

Dziedzictwo Manitu odświeży w Waszej wyobraźni wszystkie imiona GROZY.

WSTĘP – Robert Cichowlas

źródło opisu: http://www.replika.eu

źródło okładki: http://www.replika.eu

Czarna_Sarna | 2013-05-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Antologie

Prawie jak Graham Masterton…
… a jak wiemy z pewnej reklamy, „prawie” robi ogromną różnicę. Wydawnictwo Replika postanowiło wydać kolejną antologię, jednak inną niż te z cyfrą w tytule. Tym razem mamy do czynienia tylko z polskimi autorami, którzy porwali się na napisanie opowiadań inspirowanych powieściami słynnego pisarza, autora ponad stu książek, Grahama Mastertona, w zbiorze „Dziedzictwo Manitou”. Niestety, przypomina to porywanie się z motyką na słońce.
Kto czytał wcześniejsze antologie Repliki, doskonale wie, kogo może się spodziewać. Czym się popisali młodzi autorzy? Opowiadanie „Teufelschawnx” Jacka Rostockiego jest tak słabe, że niew zasługuje nawet na miano parodii. Prawdopodobnie Rostocki chciał narobić sobie wstydu, oddając do publikacji coś na tak niskim poziomie. Następnie mamy przyjemność z „Godziną Wołu” Pawła Waśkiewicza. Jest to jedno z najdłuższych opowiadań, jakie tutaj znajdziemy i jedno z najlepszych, choć czytając o przygodach Romana w japońskiej, mrocznej...

Natula | 2013-03-23
Przeczytana: 21 marca 2013

Graham Masterton jest jednym z najbardziej znanych twórców horrorów i thrillerów, autorem wielu opowiadań, powieści historycznych, wierszy, a także poradników seksualnych, dlatego nie sądzę, żeby trzeba było go w jakiś szczególny sposób przedstawiać, tym bardziej że już w latach siedemdziesiątych został uznany za mistrza horroru.

Moja sympatia do twórczości Mastertona jest wielka, a nawet bardzo wielka, podejrzewam, że zanim poznałam „Baśnie braci Grimm”, byłam już po lekturze „Manitou”, „Dżinna” i „Wyklętego”. Jako że rodzice nie pozwalali swojemu dziecięciu nurzać się w demonicznych mrokach, książki czytałam schowana głęboko pod kołderką, zaś dostawcą kolejnych tytułów był mój starszy brat, chwała starszemu rodzeństwu! Dlatego kiedy na rynku pojawiło się „Dziedzictwo Manitou”, antologia będąca hołdem dla Mastertona, który już od ponad trzydziestu lat jest guru dla wielu początkujących, jaki i doświadczonych pisarzy, postanowiłam sprawdzić jak też nasi rodzimi twórcy poradzą...

| 2015-07-07

Zbiory opowiadań mają pewną zasadniczą wadę. Szczególnie przy różnych autorach. Teksty różnią się poziomem. Najbardziej podobało mi się „Lidka” Zielińskiej. „Zakładnicy fikcji” Kurcza i „Teufelschwanx” Rostockiego były naprawdę niezłe. Ale nie będę komentował „Zaułka” i „Tak blisko, nieważne jak daleko”. Na pewno zaś nie wypowiem się o „Drapiący psy”.

Zuela | 2014-01-12

Jedyne w swoim rodzaju opowiadania z sennych koszmarów!!!!!!!

Jasmo | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Większość opowiadań jest raczej słaba, choć są z 3 które jakoś uratowały ten zbiór przed totalną katastrofą. Jest oczywiście jedno opowiadanie, które jest parodią i chyba sam autor nie przywiązywał do niej dużej uwagi. Słabo, krótko, bez polotu.

Gatt | 2013-08-04

Gdyby nie opowiadanie Mastertona, które warte jest uwagi - zawiodłabym się tym zakupem.
Jest to książka poświęcona wybitnemu twórcy horrorów, lecz poziom opowiadań jest niski, zawiodłam się.

| 2013-10-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2013