Ponieważ wróciłam

2016-03-14
2016-03-14
anioł

Każdy ma swojego anioła

Po fantastycznym debiucie oczekiwalam czegos lepszego.
Rozczarowujace!

Po fantastycznym debiucie oczekiwalam czegos lepszego.
Rozczarowujace!

Dla mnie tak książka jest rewelacyjna. Rozumiem, że nie dla każdego.... jednak dla mnie to było coś więcej niż opowiedziana historia pewnej dziewczyny/kobiety. Ja odkryłam w niej drugie dno i zastanawiam się czy autorka miała taki cel, czy po prostu dla mnie książka znaczyła WIĘCEJ. Polecam.

Nie porwała mnie ta książka, nie potrafiłam znaleźć w niej tego czegoś, co sprawiłoby że nie mogłabym się od niej oderwać. Dla mnie to była średnia książka, ale sądząc po innych opiniach może ja zbyt mocno nie zagłębiłam się w jej treść i stąd taki odbiór.

Ta pozycja Justyny Wydry nie jest dla mnie jednoznaczna. Z jednej strony przeczytałam ją w 1 dzień, więc historia mnie wciągnęła, co zasługuje na wysoką notę, z drugiej drażnił mnie lekki infantylizm.
Poznajemy bohaterkę jako uczennicę 8 klasy SP, co rozdział przeskakujemy do innego etapu w jej życiu i różnych wydarzeń, z których często ratuje ją anioł. Lektura była ciekawa, mimo nazywania go wszędzie miedzianozłotym, ale wyjazd na Rodos i dyskurs z nim, ubranym jak "bogaty krewny" był męczący, jednak najgorszy był w mojej ocenie dialog z diabłem. Może nie mój poziom wrażliwości/ abstrakcji.
Na pewno na uwagę zasługuje budowanie postaci i jej rozterek. Większość osób może się identyfikować z młodą osobą, pragnącą odnieść sukces, ciężko na niego pracującą w korpo i szukającą z różną intensywnością miłości. Jak coś nie pójdzie zgodnie z planem, wyżalimy się przyjacielowi, co czyni lekturę bardziej bliską.
Na pewno nie jest to książka, obok której przejdzie się obojętnie, a o to przecież chodzi, żeby lektura dostarczyła nam emocji, nawet ambiwalentnych. Na lekkie popołudnie może być.

Nie przestaje myśleć o tej książce.Polecam

Nie przestaje myśleć o tej książce.Polecam

Magdalena będąc nieszczęśliwie zakochaną nastolatką pragnęła umrzeć. Życzenie dziewczyny się spełniło i Magda umarła. Kiedy ma się ostatecznie poddać, postanawia walczyć, chce cofnąć czas, dostać drugą szansę. I wtedy właśnie staje się cud.

Po „powrocie” dziewczyna przede wszystkim poświęca się nauce, idzie do wymarzonego liceum, następnie na wymarzone studia, dostaje się do wymarzonej pracy. Jednak nie wszystko jest takie piękne i tak łatwo dane.
Pewnego razu po urodzinach Magda po raz pierwszy spotyka swojego anioła stróża. Ostrzega ją by nie wsiadała do samochodu z przyjaciółmi, jak się okazuje później, gdyby to zrobiła umarłaby, ponieważ jej przyjaciele mieli wypadek. Od tej pory zaczęła częściej widywać i rozmawiać ze swoim aniołem stróżem.

Magda dzieli się z czytelnikiem swoimi wzlotami i upadkami. Nieudany związek z Tomaszem, nagła utrata pracy, małżeństwo ze wspaniałym mężczyzną Benem – którego niestety nie kocha, trzy poronienia.

Wszystko, co dzieje się w życiu Magdy jest konsekwencją podejmowanych przez nią decyzji. Niestety o skutkach wielu edycji przekona się dużo później.

Jestem szczerze zaskoczona tą pozycją. Wiedząc, że książka zawiera w sobie motyw „anioła stróża” myślałam, że będzie to pozycja podobna do innych, które często nie przypadły mi do gustu. Jednak moje przypuszczenia nie były słuszne. Książka okazała się piękną opowieścią i wywołała duże emocje i skłaniała do refleksji nad własnymi wyborami i własnym życiem.

Gorąco polecam.

Początek trochę mnie nudził, ale dobrze, że się nie poddałam. Bo im dalej w powieść tym ciekawiej. Zakończenie świetne, mnie zaskoczyło. Nawet wzruszające.
Pomysł na książkę bardzo ciekawy - nasze anioły, każdy ponoć ma swojego, ich opieka, trochę w tym pociągającej magii.
Jest wiele dramatyzmu, życia pracą i przemiana. Jest nieszczęśliwa miłość, pragnienie śmierci i pragnienie dziecka. A potem... to już sami przeczytajcie. Wolałabym, aby ta historia inaczej się skończyła, ale to też dobre zakończenie.

Niesamowita książka.Historia Magdaleny porusza najwrażliwsze struny.
Każdy z nas ma własną wolę, każdy z nas ma swojego anioła.
Anioły czuwają, dbają, ale ostatecznie decyzje podejmujesz ty sama.
Książka ,którą każdy z nas musi przeżyć osobiście.
Mnie bardzo poruszyła, dała do myślenia.

Niesamowita książka.Historia Magdaleny porusza najwrażliwsze struny.
Każdy z nas ma własną wolę, każdy z nas ma swojego anioła.
Anioły czuwają, dbają, ale ostatecznie decyzje podejmujesz ty sama.
Książka ,którą każdy z nas musi przeżyć osobiście.
Mnie bardzo poruszyła, dała do myślenia.

„Ponieważ wróciłam" zostawiło mnie z pustymi rękami.

Ta książka przywołuje na myśl pozycje z repertuaru kina familijnego, emitowane w świąteczne popołudnia. Będzie przewidywalnie i słodkawo. Film nie wstrząśnie, lecz zostawi z pytaniem - właściwie dla kogo to bylo?

Dotąd nie umiem odpowiedzieć. Czytając recenzje, widząc patronat Lubimy czytać, ostrzyłam zęby na niemal trancendentalne wrażenia - bo materia delikatna, a i koncept ciekawy. A tu nici z magnetyzmu, a z doznań metafizycznych doświadcza się zabijających banałów.
Nic nowego nie zobaczymy, niczego nowego nie nauczymy. Od początku idziemy schematami. Jak outsider - to Kurt Cobain, jak anioł - to złotawordzawy, jak anielska komunikacja - to w głowie bohaterki - nikt inny jej nie odbiera (co ma być przyczyną przezabawnych gagów),jak bohaterka, to prymuska, i koniecznie nieszczęśliwa. A może coś jednak będzie za zakrętem tej wydeptanej dróżki? Coś zaskoczy zza krzaka?
Ano ja nic nie znalazlam. Szkoda...

„Ponieważ wróciłam" zostawiło mnie z pustymi rękami.

Jak dla mnie rozczarowanie i strata czasu. Po opisie na okładce spodziewałam się czegoś głębszego, a dostałam wyciskacz łez. A głowna bohaterka ma w sobie coś z Belli - heroiny wampirycznego romansu, popularnego kilka sezonów temu. (Niekoniecznie jest to komplement). Nie chcę się wymądrzać, ale wydaje mi się że z tego pomysłu możnaby jeszcze wycisnąć ładną, dużą, powieść - a to co przeczytałam to tylko szkic. Szkoda.

• 2016
  • 2016
  • Obyczajowe
  • 52/2016

Dodaj cytat z książki Ponieważ wróciłam