The Shadow Wife
Ag2S

Czy można budować szczęście na cierpieniu innych? Czy jest cień nadziei na ukojenie sumienia i odkupienie winy? Czy wśród tylu krzywd jest miejsce na prawdziwą miłość? Mara, przyjaciółka Joelle D’Angelo, podczas narodzin pierwszego dziecka dostaje wylewu, który powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu. Zrozpaczona Joelle zwraca się o wsparcie do jedynego człowieka, który rozumie jej ból, Liama,...

Mara, przyjaciółka Joelle D’Angelo, podczas narodzin pierwszego dziecka dostaje wylewu, który powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu. Zrozpaczona Joelle zwraca się o wsparcie do jedynego człowieka, który rozumie jej ból, Liama, kolegi z pracy i męża Mary. Ich przyjaźń stopniowo przeradza się w coś więcej – coś, przed czym nie sposób uciec. Rozdarta poczuciem winy, Joelle postanawia pomóc Marze za wszelką cenę. Poszukiwania prowadzą ją do zagadkowej uzdrowicielki, która przed laty rzekomo uratowała jej życie. Kobieta również skrywa bolesną tajemnicę i uświadamia Joelle, że bywają uczucia skazane na zgubę oraz takie, które przetrwają wbrew wszelkim przeciwnościom losu.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/W_cieniu-p-34562-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/W_cieniu-p-34562-1-30-.html

Oficjalna recenzja
Justyna książek: 454

Wzruszające opowieści

Joelle D'Angelo to bohaterka, która nie miała w życiu łatwej drogi. Dziesięć lat swojego życia mieszkała w miejscu, którego wystrzega się wielu ludzi - wraz z rodziną była hipiską. Z czasem jednak przeprowadzili się do normalnego środowiska, ale rodzice nie zapomnieli, że prawie stracili tam córkę. Dzięki przypadkowemu spotkaniu z uzdrowicielką ich życie zmieniło się na lepsze, a Joelle z czasem powieli ich drogę. Dorosła kobieta ma problemy z mężem i wskutek niemożności zajścia w ciążę - rozstaje się z nim. Na domiar złego jej przyjaciółka jest w stanie, który bardzo ją ogranicza i nie jest w stanie pomóc Joe. Jedyne wsparcie, które czeka na nią tuż za rogiem, to Liam, mąż Mary. Jak się okazuje, wsparcie to nie wszystko, a bohaterka otrzymuje znacznie więcej. Mimo wszystko, życie bardzo się komplikuje a przedstawione postacie będą musiały zmierzyć się z ciężką rzeczywistością. Na ich drogę wkracza znana znachorka, która kryje w sobie tajemnice, o których nikt jeszcze nie wie... A mogą one wiele zmienić.

Bohaterowie wykreowani przez autorką są postaciami bardzo barwnymi, ale i doświadczonymi przez życie. Ich losy nie są z góry przesądzone, a ich codzienność zmienia się diametralnie w najmniej spodziewanym momencie. Ich charaktery są zróżnicowane i perfekcyjnie opisane, dzięki czemu stają się czymś więcej niż "papierowymi bohaterami", a czytelnik może ich sobie dokładnie wyobrazić. Sytuacje, które ich spotykają, nie są łatwe i przysparzają im wiele trudów, cierpień, bolączek oraz zmartwień. Autorka pamiętała również o chwilach radosnych i wzruszających, których zdecydowanie nie brakuje. Mimo wszystko, akcja poprowadzona jest w bardzo umiejętny i powiązany sposób, dzięki czemu na koniec opowieści elementy się zazębiają a wszystko nabiera sensu, którego na początku nie dało się przewidzieć. Zakończenie powieści jest zaskakujące i przynosi nam wiele emocji, które tlą się na kartach powieści i wciągają czytelnika w swoje sidła.

"Zawsze będzie miał żonę, którą kocha, ale która już nigdy nie będzie dla niego żoną. Nie będzie przyjaciółką, której mógłby się zwierzyć, ani partnerką, z którą mógłby dzielić radości i zmartwienia. Ani kochanką, która dotknęłaby go tak, jak pragnął być dotykany. Tak wiele stracił."

Diane Chamberlain to autorka bardzo znana w książkowym świecie, ja natomiast spotkałam się z nią pierwszy raz i jestem oczarowana jej stylem pisania i umiejętnością snucia opowieści. Wątki przedstawione w książce są dopracowane i dobrze przemyślane, nie ma tu zbędnych i niepotrzebnych elementów zaburzających konstrukcję i sens historii. Większość zdarzeń ma swoje zakończenie, niektóre sytuacje jednak pozostają bez odpowiedzi a czytelnik może dopowiedzieć sobie swoje perfekcyjne dopełnienie powieści. Autorka definitywnie ma dar do pisania i oddawania emocji na papierze, który w momencie spotkania z czytelnikiem - wylewa z siebie wszystkie cudowne, wzruszające opowieści.

Justyna Ziemińska

gwiazdka | 2017-01-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 01 stycznia 2017

Wybrałam bardzo dobrą powieść, która zaczęta w starym roku została skończona w nowym. Chyba jako znak i wróżba na udany rok czytelniczy. Jest to oczywiście „W cieniu” Diane Chamberlain. Prze[piękna opowieść obyczajowa o miłości i przyjaźni. Wydarzenia współczesne przeplatane są interesującymi i lekko tajemniczymi zdarzeniami sprzed lat. I to właśnie jest ogromna zaleta książki: historia i współczesność. Do tego dochodzą dylematy moralne, interesujący bohaterowie i mam w ręku powieść, którą czyta się z zapartym tchem. Do tego prosty, ale nie prostacki język. Książka z tych, które odkłada się dopiero po przeczytaniu. Polecam bardzo, dla mnie jedna z najlepszych powieści Chamberlain.

Aneta Wiola | 2016-09-27
Przeczytana: 26 września 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Diane Chamberlain po raz kolejny udowodniła swój olbrzymi talent. "W cieniu" jest powieścią o problemach i tragedii ludzi, którą często możemy spotkać w obecnym czasie. Powieść jest bardzo aktualna.

Na świat przychodzi dziewczynka (później kobieta) Joelle D'Angelo (naprawdę ma na imię Shanti). Jej poród jest bardzo skomplikowany i przychodzi na świat dzięki pomocy znanej znachorki Carlynn, która przyjechała do Big Sur, aby wyleczyć swoją dawną przyjaciółkę.

Mijają lata i Joelle jest dorosła. W ośrodku leczniczym znajduje się jej najlepsza przyjaciółka Mara. Kobieta trafiła tam tuż po urodzeniu chłopca Sama i od tej pory już nie jest osobą, którą była. Jej mąż Liam - (i kolega z pracy Joelle) ciężko znosi opiekę nad chorą żoną i dzieckiem. Wraz z Joelle bardzo do siebie się zbliżają, aż w końcu wbrew sobie zakochują.

Joelle zachodzi w ciążę, Liam jej unika. Mężczyzna ma wyrzuty sumienia, że zdradził żonę. Joelle ukrywa fakt noszenia dziecka męża swojej najlepszej przyjaciółki....

Izabela Pycio | 2016-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

"Zabawne, że człowiek docenia na starość proste przyjemności z czasów, kiedy dorastał... a będąc dorosłym, traktuje je z doskonałą obojętnością. Nagle, kiedy wiesz, że twoje życie ma się ku końcowi, prostota bierze górę nad wszystkim innym."

Powieść, w której skrywa się wiele wzruszeń i marzeń, nadzieja przeplata się z obawą, a miłość pokazuje różnorodne barwy. Diane Chamberlain przedstawia czytelnikowi piękną i poruszającą historię, w którą z wielkim zainteresowaniem i niecierpliwością zagłębiamy się. Bohaterowie stają się nam bliscy, doskonale odczuwamy ich emocje i pragniemy, aby los w końcu się do nich uśmiechnął. Choć może bardziej chodzi o to, żeby potrafili dostrzec szczęście, które jest na wyciągnięcie ręki, przyjęli je do swojego życia i dali mu szansę rozwinąć się. Nie jest to łatwe, kiedy pojawia się tyle trudności, przeszkód, dramatycznych zdarzeń, niejednoznacznych sytuacji, nieracjonalnych decyzji, kłopotliwych pytań i uzasadnionych wątpliwości. Autorka wspaniale...

Joanna | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

przez całą książkę czułam niedosyt. niby książka tej autorki. forma taka jak w poprzednich jej książkach, dobrze się czyta. tylko temat uzdrowień... nie dla mnie. dopiero pod koniec czytania konkretny zwrot w akcji. ale to trochę mało w ocenie całości. tytułowe życie w cieniu: czasem tak wżyciu bywa, że musimy wybrać mniejsze zło lub iść na kompromis.

Nina | 2016-10-30
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 29 października 2016

Kiedy biorę do ręki książkę Diane, wiem czego mogę się spodziewać. Wiem, że dostanę rzecz, która czyta się sama, książkę, która nie zawsze jest lekka i łatwa, ale która wciągnie bez reszty. Tak było i tym razem. Oderwałam się od rzeczywistości, czytałam, czytałam, czytałam. Lubię to :)

ivv | 2018-08-21

Nie wiem, czy miałam za wysokie oczekiwania, czy może zaczęłam od złej pozycji na początek. Tak czy inaczej jest to moje pierwsze spotkanie ze znaną autorką i niestety nie jestem zachwycona, tak jak inne czytelniczki.
Mamy tutaj przedstawienie dwóch okresów - przeszłości i teraźniejszości. Jest poważna choroba, dylematy męża, romans, ciąża, znachorka. Generalnie dobre podstawy na fajną historię. A tu jakoś to wszystko takie płytkie było. I dialogi i opisy. Myślałam, że skoro tak ciężko dostać książki Chamberlain (na wymianach znikają w momencie) to będzie to coś pokroju Jodi Picoult. Niestety nie bardzo.
Może za jakiś czas sięgnę po coś innego tej autorki.
Ta opowieść dla mnie szła bardziej w stronę obyczajowego harlequina.

miki24gr | 2017-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2017

Biorąc do ręki książkę Diane Chamberlaine ma się gwarancję najlepszej w swoim rodzaju lektury; to nazwisko jeszcze nigdy mnie nie zawiodło. Podobnie jest w przypadku tej powieści- ciekawa tematyka i porywająca akcja, fabuła dopracowana w każdym szczególe, przekonujące pod względem psychologicznym sylwetki bohaterów, przeplatanie wątków współczesnych z retrospekcjami i zaskakujące zakończenie. Zdecydowanie polecam!

Madi | 2017-09-23
Na półkach: Przeczytane, Obyczajówka, 2017
Przeczytana: 23 września 2017

Książka bardzo dobra,czyta się lotem błyskawicy,tak jak wszystkie pozycje Pani Diane.
Jednak odniosłam wrażenie,że jest nieco słabsza od pozostałych powieści,a to za sprawą tematu uzdrowień ,za którym nie przepadam i w którym się nie czuję.
Natomiast całą historię losów Joelle czytałam z bardzo dużym zaciekawieniem,a samym zakończeniem uważam ,że autorka zapięła książkę na ostatni guzik.

Melanie | 2016-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Ten cytat bardzo mnie poruszył. Mówi tak wiele ale i jednocześnie skrywa bardzo dużo. Na początku myślałam, że ta historia opowiada głównie o bohaterce Joelle - jej życiu, rozterkach, problemach i skrywanej miłości. Ale zdałam sobie sprawę, że jest jeszcze jedna bohaterka, której życie skończyło się w momencie wypadku, ale jesteśmy w stanie zobaczyć jej oczami jak było wcześniej, co przeżywała i kim była - Lisbeth.

To pierwsza książka, którą przeczytałam autorki Diane Chamberlain "W cieniu", a jest ich wiele i bardzo mile zaskoczyło mnie, że pomimo iż bohaterowie wydają się być jednymi z wielu jacy byli w innych książkach, jakie miałam okazje poznać, to tu wybijają się ponad nimi. Bohaterowie...

elenkaa | 2016-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2016/08/182-w-cieniu-diane-chamberlain.html

Kolejna powieść Diane Chamberlain to dla mnie pozycja obowiązkowa, obok której nie mogę przejść obojętnie. Po raz kolejny mamy do czynienia z dramatem związanym z ciążą bohaterki, jednak nie jest to tak jak w poprzednio czytanej przeze mnie książce ("W słusznej sprawie") temat główny. Tym razem motywem przewodnim jest choroba umysłowa i trudności z tym związane, zwłaszcza dla bliskich.

Joelle to trzydziestokilkuletnia rozwódka i pracownica socjalna na oddziale położniczym w szpitalu. Ma za sobą nieudane małżeństwo, które rozpadło się po wieloletnim staraniu się pary o upragnione dziecko. Jak na ironię, w chwili gdy poznajemy Joelle, dowiaduje się ona, że jest w ciąży z kolegą z pracy Liamem..., który jest mężem jej przyjaciółki. Ta zagmatwana sytuacja zrodziła się przez wylew Mary (żony Liama) podczas porodu syna, w wyniku którego Mara została trwale...