Przeznaczeni

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura polska
Ag2S

Oto jest! Nowa powieść Katarzyny Grocholi. Los? Przypadek? Co kieruje naszym życiem? Życiowo prawdziwa, nasączona nadzieją i dojrzałym optymizmem, ta książka to Twoje przeznaczenie. O tej książce można opowiadać na wiele sposobów. Na przykład tak: Przeznaczeni to historia pięciu osób. Pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, ale już wkrótce zbiegi okoliczności i przypadkowe na pierwszy rzut...

Oto jest! Nowa powieść Katarzyny Grocholi.
Los? Przypadek? Co kieruje naszym życiem?

O tej książce można opowiadać na wiele sposobów. Na przykład tak: Przeznaczeni to historia pięciu osób. Pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, ale już wkrótce zbiegi okoliczności i przypadkowe na pierwszy rzut oka zdarzenia sprawią, że ich drogi nierozerwalnie się połączą.

Olin jest rozchwytywaną autorką kryminałów. Ma wszystko: pieniądze, sławę, sukces, jest nawet zakochana. Problem w tym, że nie do końca szczęśliwie. Od wielu lat ma romans z żonatym facetem. Historia jakich wiele: ona kocha jego, on kocha tylko ją, no ale żona, dzieci…
Gabrysia pracuje w kasynie. Każdego dnia obserwuje ludzi, którzy wygrali albo przegrali. Sama jest nieufna i żyje na uboczu. Aż do momentu, gdy – przypadkiem – spotyka Mateusza.
Mateusz jest zdolnym grafikiem i beztroskim singlem. Ma pieniądze i kobiety. Pieniądze co prawda pożyczył swojemu przyjacielowi Kubie, ale kobiet w jego życiu nie brakuje – pojawiają się i znikają. Wszystko się zmienia, gdy spotyka Gabrysię. Ta kobieta to dla niego tajemnica, którą musi rozwikłać.
Kuba jest alkoholikiem. Niepijącym. W poszukiwaniu lepszego jutra wyrusza do Stanów Zjednoczonych. Pożyczone od Mateusza pieniądze błyskawicznie trafiają w ręce Jurka (zwanego Jerrym), polskiego emigranta, który w Ameryce dorobił się synów i kolejnych żon, a także paru szemranych interesów, na których nieustannie ma nadzieję się dorobić.

Historie wszystkich bohaterów zbiegają się w kulminacyjnym punkcie. Jedni otrzymają szansę od losu, inni tę szansę bezpowrotnie stracą…

Przeznaczeni to absolutny majstersztyk, na który warto było czekać cztery długie lata. Katarzyna Grochola, najpopularniejsza polska pisarka, postawiła wszystko na jedną kartę i napisała powieść, jakiej jeszcze nie było. Przemyślaną i misternie skonstruowaną. Mądrą, czasem zabawną, a momentami bardzo poważną. O poplątanym życiu, wzlotach i upadkach. O zderzeniach z rzeczywistością, ale nasączoną dojrzałym optymizmem. To powieść, w której gra toczy się o naprawdę dużą stawkę.

źródło opisu: www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

Opinie czytelników (2058)
Jolanta | 2016-05-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 28 maja 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Najnowsza powieść obyczajowa Katarzyny Grocholi. Oczekiwana przez fanów autorki, która wg mnie kolejny raz nie zawiodła.
Powieść dojrzała, bez humoru, poważna z uwagi na poruszane problemy i pokazanie życia głównych bohaterów. A jest ich kilku. Młodzi, dojrzali i starsi. Kobiety i mężczyźni.
Gabrysia i Mateusz - miłość od pierwszego wejrzenia. Przeznaczenie? Dlaczego jednak Gabrysia broni się przed tą miłością?
Aleksandra - pisarka, od 20 lat żyje w związku, z żonatym Arturem. Jej życie jest właściwie podporządkowane potajemnym randkom. Co się musi stać, żeby przejrzała na oczy?
Jerry - to najbardziej wg mnie "tragiczny" bohater powieści. Uzależniony wpierw od alkoholu, a potem od hazardu. Po raz trzeci żonaty. Mieszka w Stanach, zajmuje się handlem samochodami. Próbuje wciągnąć do "biznesu" młodego Kubę, poznanego na spotkaniu AA.

Historie powyższe są niezależne tylko do pewnego momentu.
Jak potoczą się więc losy Gabrysi, Aleksandry, Jerrego, Kuby i ich najbliższych?...

hanterkaa | 2017-05-30
Przeczytana: 30 maja 2017

"Przeznaczeni" to pierwsza przeczytana przeze mnie książka Katarzyny Grocholi.Jest to wielowątkowa powieść,która wzbudziła moje zainteresowanie już od pierwszych stron.Poplątane losy,niepowodzenia i sukcesy opowiedziane są poważnie,ale także z humorem i sporą dawką optymizmu.Autorka wykreowała różnorodnych bohaterów,którzy na pierwszy rzut oka są sobie obcy,ale tak naprawdę mają ze sobą wiele wspólnego.Ich historie pozornie biegnące różnymi torami,tak naprawdę toczą się nieprawdopodobnie blisko siebie.A ich morałem jest przeznaczenie.Książka ta to powieść mądra,dojrzała,zmuszająca nas do myślenia i zastanowienia się nad własnym życiem.

kajsa | 2016-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2016

No cóż...nie podobała mi się ta powieść i na pewno nie zaliczę jej do wybitnych.Historie kilkorga bohaterów,których w jakiś sposób autorka powiązała ze sobą,nie przekonały mnie.
"Przeznaczeni" to książka o ludziach sfrustrowanych,pogubionych,okaleczonych przez życie.Mogłaby powstać z tego zajmująca historia,ale mam wrażenie,że autorka trochę się pogubiła w fabule przez niepotrzebne psychologizowanie i przesadne analizowanie zachowań bohaterów.
Wolę,gdy pani Grochola,w swoim stylu,czyli dowcipnie i jednocześnie refleksyjnie,ukazuje różne ludzkie historie.

Anna | 2016-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Katarzyna Grochola w udzielonym wywiadzie powiedziała, że dopiero po napisaniu tej powieści poczuła się prawdziwą pisarką. Nie kokietowała. Nie mówiła tak mając na myśli promocję. To najważniejsza książka w jej dorobku. Kilka wątków, kilka postaci, które żyją odrębnym, swoim życiem. W kulminacyjnym momencie ich drogi się przetną. Dla czytelnika, który się absolutnie tego nie spodziewa będzie to wprost niewiarygodne.
„Przeznaczeni” to powieść dojrzała, dokładnie przemyślana i misternie skonstruowana. Jak Katarzyna Grochola pisze o miłości, o zdradzie, o cierpieniu, o rozterkach sumienia, o uzależnieniu,
o hazardzie to ja mam pewność, że autorka wie o czym pisze.
„Przeznaczeni” Katarzyny Grocholi to 543 strony absolutnie rewelacyjnej prozy.
Z Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie przywiozłam sobie nie tylko książkę z dedykacją i autografem, ale też koszulkę promującą tę powieść. Nie zawaham się, żeby ją założyć i pokazać światu.

filozof | 2017-01-02

Już dawno nie czytałem Grocholi,więc nadrabiam zaległości.Historia pokazana w tej książce,jest dla mnie bardzo ciekawa,opis związku,kłótni.
Ale i pobocznych spraw,jak samochody i oszustwa przy odszkodowaniach.
Też było ciekawe,bardzo dobre zakończenie.
Książka spokojna i dająca do myślenia.

Bardzo dobra.

Nina | 2016-06-06
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Mam sentyment do autorki dlatego też szybko zakupiłam najnowszą powieść. Co mogę powiedzieć? Jestem bardzo zadowolona, że to zrobiłam :) To bardzo dojrzała literatura, widać ogrom pracy w nią włożony, widać jak autorka się rozwinęła, jak głęboką wiedzę o psychologii człowieka zdobyła. Wielkie brawa! To nie jest leciutka komedia, to głęboka rzecz o człowieku, jego naturze, jego słabościach, radościach, życiu, umieraniu. To historia pięciu osób zupełnie ze sobą nie związanych, a jednak w końcu dochodzi do spotkania. Niestety nie takiego, jakby sobie czytelnik wymarzył czy wyobraził. To naprawdę dobra pozycja. Polecam

Anna | 2016-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Sam tytuł książki „Przeznaczenie” tak na dobrą sprawę daje nam dużo do myślenia. Postawmy sobie pytanie na sam początek: ''Czy my jesteśmy sobie przeznaczeni i ponosić konsekwencje ich decyzji bez względu na wszystko''?

Bohaterowie mają swoją misję spełniania się zawodowo i prywatnie. Aleksandra, Artur, Magda. Mateusz, Jerry, Jakub, Halina, Gabrysia, dziadek Gabrysi, Mama Aleksandry, jej wujek Stanisław, jej przyjaciółka, Bill przedstawieni są tu w pozytywnych i negatywnych barwach życia. Katarzyna Grochola przedstawiła ich problemy w sposób adekwatny.

Dla mnie jako czytelnika przekaz książki był zrozumiały. Charakter kształtuje naszą osobowość, a przeznaczenie staje się jego uzupełnieniem. „Przeznaczenie ” to książka, którą powinien przeczytać każdy czytelnik.

Pozytywnym walorem ujętym w książce „Przeznaczeni” były problemy ludzi młodych, wybory życiowe, wybory miłosne, wzajemne zrozumienie, przyjaźń, alkohol, hazard, wybaczenia. Młodzi bohaterowie są pewni swoich wyborów, ale...

Tatiasza Aleksiej | 2017-10-03

Wciągająca.
Życiowa.
Mądra.
Zmusza do zastanowienia.
Wielowątkowa, pełna emocji, rozterek, porażek życiowych, sukcesów, uzależnień, miłości, śmierci...
Główni bohaterowie, każdy inny, z innym bagażem doświadczeń, porażek i sukcesów życiowych. Bardzo ciekawi, czasami intrygujący, irytujący na pewno nie obojętni. Bardzo mocno połączyło ich zakończenie książki, które było zaskakujące... :)

miki24gr | 2016-05-16
Przeczytana: 16 maja 2016

Wczoraj w telewizji pani Katarzyna Grochola powiedziała, że po napisaniu tej powieści, którą sama uważa za znakomitą, poczuła się prawdziwą pisarką.
I ma rację!! Ja od dawna jestem fanką jej pisarstwa, które w miarę upływu lat dojrzewa razem z autorką.
"Przeznaczeni" to powieść piękna, intrygująca, wielowątkowa i przepełniona emocjami. Nie jest jednak lekka i prosta- jej lektura wymaga pewnego skupienia. Wypełniła moje oczy łzami wzruszenia, zmusiła do refleksji i wspomnień- nieraz głęboko ukrytych. I chociaż nie potrafię określić jednoznacznie o czym i o kim jest ta książka, to wiem na pewno- że za te silne przeżycia dobre i bolesne wdzięczna jestem autorce. Na pewno wrócę jeszcze tutaj...gdy ochłonę i na pewne sprawy spojrzę z innej perspektywy.
Gorąco polecam!!

żurawie_origami | 2017-03-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 marca 2017

"Przeznaczeni" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Pani Katarzyny Grocholi. Jak do tej pory, znałam tylko jej kultowe "Nigdy w życiu" ale tylko w wersji filmowej (które notabene uwielbiam i uważam za jedną z najlepszych polskich komedii romantycznych).
Opis na książce dość enigmatyczny, czytelnik do końca nie wie, czego się spodziewać. Opinie na portalu w większości pochlebne albo umiarkowane.
Ja nie do końca wiem, co myśleć o tej książce, bo dla mnie ta książka jest bardzo nierówna. Momentami byłam tak znużona, że czytałam bardzo pobieżnie, żeby przejść dalej. Ale fragmenty życia Jerrego vel Jurka jak dla mnie bomba, w ogóle cała konstrukcja postaci mnie bardzo poruszyła.
Ja domyślam się, że ta książka ma pewnie w sobie jakąś głębię, której ja do końca nie potrafię odkryć (może za duży szczyl ze mnie jeszcze). Książka na mnie nie wpłynęła i dość szybko o niej zapomnę. Niestety.

zobacz kolejne z 2048