Przeznaczeni

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura polska
Ag2S

Oto jest! Nowa powieść Katarzyny Grocholi. Los? Przypadek? Co kieruje naszym życiem? Życiowo prawdziwa, nasączona nadzieją i dojrzałym optymizmem, ta książka to Twoje przeznaczenie. O tej książce można opowiadać na wiele sposobów. Na przykład tak: Przeznaczeni to historia pięciu osób. Pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, ale już wkrótce zbiegi okoliczności i przypadkowe na pierwszy rzut...

Oto jest! Nowa powieść Katarzyny Grocholi.
Los? Przypadek? Co kieruje naszym życiem?

O tej książce można opowiadać na wiele sposobów. Na przykład tak: Przeznaczeni to historia pięciu osób. Pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, ale już wkrótce zbiegi okoliczności i przypadkowe na pierwszy rzut oka zdarzenia sprawią, że ich drogi nierozerwalnie się połączą.

Olin jest rozchwytywaną autorką kryminałów. Ma wszystko: pieniądze, sławę, sukces, jest nawet zakochana. Problem w tym, że nie do końca szczęśliwie. Od wielu lat ma romans z żonatym facetem. Historia jakich wiele: ona kocha jego, on kocha tylko ją, no ale żona, dzieci…
Gabrysia pracuje w kasynie. Każdego dnia obserwuje ludzi, którzy wygrali albo przegrali. Sama jest nieufna i żyje na uboczu. Aż do momentu, gdy – przypadkiem – spotyka Mateusza.
Mateusz jest zdolnym grafikiem i beztroskim singlem. Ma pieniądze i kobiety. Pieniądze co prawda pożyczył swojemu przyjacielowi Kubie, ale kobiet w jego życiu nie brakuje – pojawiają się i znikają. Wszystko się zmienia, gdy spotyka Gabrysię. Ta kobieta to dla niego tajemnica, którą musi rozwikłać.
Kuba jest alkoholikiem. Niepijącym. W poszukiwaniu lepszego jutra wyrusza do Stanów Zjednoczonych. Pożyczone od Mateusza pieniądze błyskawicznie trafiają w ręce Jurka (zwanego Jerrym), polskiego emigranta, który w Ameryce dorobił się synów i kolejnych żon, a także paru szemranych interesów, na których nieustannie ma nadzieję się dorobić.

Historie wszystkich bohaterów zbiegają się w kulminacyjnym punkcie. Jedni otrzymają szansę od losu, inni tę szansę bezpowrotnie stracą…

Przeznaczeni to absolutny majstersztyk, na który warto było czekać cztery długie lata. Katarzyna Grochola, najpopularniejsza polska pisarka, postawiła wszystko na jedną kartę i napisała powieść, jakiej jeszcze nie było. Przemyślaną i misternie skonstruowaną. Mądrą, czasem zabawną, a momentami bardzo poważną. O poplątanym życiu, wzlotach i upadkach. O zderzeniach z rzeczywistością, ale nasączoną dojrzałym optymizmem. To powieść, w której gra toczy się o naprawdę dużą stawkę.

źródło opisu: www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

Jolanta | 2016-05-28
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 28 maja 2016

Najnowsza powieść obyczajowa Katarzyny Grocholi. Oczekiwana przez fanów autorki, która wg mnie kolejny raz nie zawiodła.
Powieść dojrzała, bez humoru, poważna z uwagi na poruszane problemy i pokazanie życia głównych bohaterów. A jest ich kilku. Młodzi, dojrzali i starsi. Kobiety i mężczyźni.
Gabrysia i Mateusz - miłość od pierwszego wejrzenia. Przeznaczenie? Dlaczego jednak Gabrysia broni się przed tą miłością?
Aleksandra - pisarka, od 20 lat żyje w związku, z żonatym Arturem. Jej życie jest właściwie podporządkowane potajemnym randkom. Co się musi stać, żeby przejrzała na oczy?
Jerry - to najbardziej wg mnie "tragiczny" bohater powieści. Uzależniony wpierw od alkoholu, a potem od hazardu. Po raz trzeci żonaty. Mieszka w Stanach, zajmuje się handlem samochodami. Próbuje wciągnąć do "biznesu" młodego Kubę, poznanego na spotkaniu AA.

Historie powyższe są niezależne tylko do pewnego momentu.
Jak potoczą się więc losy Gabrysi, Aleksandry, Jerrego, Kuby i ich najbliższych?...

kajsa | 2016-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2016

No cóż...nie podobała mi się ta powieść i na pewno nie zaliczę jej do wybitnych.Historie kilkorga bohaterów,których w jakiś sposób autorka powiązała ze sobą,nie przekonały mnie.
"Przeznaczeni" to książka o ludziach sfrustrowanych,pogubionych,okaleczonych przez życie.Mogłaby powstać z tego zajmująca historia,ale mam wrażenie,że autorka trochę się pogubiła w fabule przez niepotrzebne psychologizowanie i przesadne analizowanie zachowań bohaterów.
Wolę,gdy pani Grochola,w swoim stylu,czyli dowcipnie i jednocześnie refleksyjnie,ukazuje różne ludzkie historie.

Anna | 2016-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Katarzyna Grochola w udzielonym wywiadzie powiedziała, że dopiero po napisaniu tej powieści poczuła się prawdziwą pisarką. Nie kokietowała. Nie mówiła tak mając na myśli promocję. To najważniejsza książka w jej dorobku. Kilka wątków, kilka postaci, które żyją odrębnym, swoim życiem. W kulminacyjnym momencie ich drogi się przetną. Dla czytelnika, który się absolutnie tego nie spodziewa będzie to wprost niewiarygodne.
„Przeznaczeni” to powieść dojrzała, dokładnie przemyślana i misternie skonstruowana. Jak Katarzyna Grochola pisze o miłości, o zdradzie, o cierpieniu, o rozterkach sumienia, o uzależnieniu,
o hazardzie to ja mam pewność, że autorka wie o czym pisze.
„Przeznaczeni” Katarzyny Grocholi to 543 strony absolutnie rewelacyjnej prozy.
Z Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie przywiozłam sobie nie tylko książkę z dedykacją i autografem, ale też koszulkę promującą tę powieść. Nie zawaham się, żeby ją założyć i pokazać światu.

wiejskifilozof | 2017-01-02

Już dawno nie czytałem Grocholi,więc nadrabiam zaległości.Historia pokazana w tej książce,jest dla mnie bardzo ciekawa,opis związku,kłótni.
Ale i pobocznych spraw,jak samochody i oszustwa przy odszkodowaniach.
Też było ciekawe,bardzo dobre zakończenie.
Książka spokojna i dająca do myślenia.

Bardzo dobra.

Nina | 2016-06-06
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Mam sentyment do autorki dlatego też szybko zakupiłam najnowszą powieść. Co mogę powiedzieć? Jestem bardzo zadowolona, że to zrobiłam :) To bardzo dojrzała literatura, widać ogrom pracy w nią włożony, widać jak autorka się rozwinęła, jak głęboką wiedzę o psychologii człowieka zdobyła. Wielkie brawa! To nie jest leciutka komedia, to głęboka rzecz o człowieku, jego naturze, jego słabościach, radościach, życiu, umieraniu. To historia pięciu osób zupełnie ze sobą nie związanych, a jednak w końcu dochodzi do spotkania. Niestety nie takiego, jakby sobie czytelnik wymarzył czy wyobraził. To naprawdę dobra pozycja. Polecam

miki24gr | 2016-05-16
Przeczytana: 16 maja 2016

Wczoraj w telewizji pani Katarzyna Grochola powiedziała, że po napisaniu tej powieści, którą sama uważa za znakomitą, poczuła się prawdziwą pisarką.
I ma rację!! Ja od dawna jestem fanką jej pisarstwa, które w miarę upływu lat dojrzewa razem z autorką.
"Przeznaczeni" to powieść piękna, intrygująca, wielowątkowa i przepełniona emocjami. Nie jest jednak lekka i prosta- jej lektura wymaga pewnego skupienia. Wypełniła moje oczy łzami wzruszenia, zmusiła do refleksji i wspomnień- nieraz głęboko ukrytych. I chociaż nie potrafię określić jednoznacznie o czym i o kim jest ta książka, to wiem na pewno- że za te silne przeżycia dobre i bolesne wdzięczna jestem autorce. Na pewno wrócę jeszcze tutaj...gdy ochłonę i na pewne sprawy spojrzę z innej perspektywy.
Gorąco polecam!!

eunice | 2016-07-10
Na półkach: Legimi 📚, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 10 lipca 2016

Jak na jedną książkę za dużo ludzkich losów, szczegółów, dygresji, które niczego nie wnoszą do treści. Brak jednego głównego bohatera przeszkadzał mi w ogólnym odbiorze. Całość chaotyczna, męcząca i ciężkostrawna. Według mnie to najgorsza z książek tej autorki.

izabela81 | 2016-07-21
Na półkach: 2016 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 lipca 2016

Czy wierzycie w przeznaczenie? Czym ono dla Was jest? Właśnie z przeznaczeniem będą musieli zmierzyć się bohaterowie tej powieści. To dzięki nieuchronnemu losowi w ich życiu zajdą znaczące zmiany? Czy na dobre - o tym musicie przekonać się sami czytając tę książkę.

To powieść inna niż wszystkie poprzednie autorki. Wydaje się być niezwykle szczera, osobista. To książka o miłości, zdradzie, cierpieniu, rozterkach, trudnych wyborach, słabościach, uzależnieniu od hazardu i alkoholu, braku wiary w siebie, chorobie, przemocy i wielu wielu innych kwestiach. Mamy tu również poruszony temat migracji młodych ludzi za lepszym życiem, dla których nie ma pracy w kraju, więc uciekają za granicę. Grochola porusza tematy trudne, ale jednocześnie bliskie każdemu z nas. Da się zauważyć, że autorka wszystko dobrze przemyślała i przygotowała się bardzo dokładnie do tej powieści.

Grochola wykazała się niesamowitą znajomością ludzkiej psychiki. Wnikliwie obserwuje zachowania ludzi, ich reakcje w...

Bożena1 | 2016-08-12
Przeczytana: sierpień 2016

Ta powieść na pewno jest inna niż poprzednie powieści autorki. Opinie o niej są podzielone. Fakt, jest kilku bohaterów, ale jest to zamierzone, gdyż ich losy zaplatają się, choć oni o tym nie wiedzą.
Powieść jest bardzo współczesna, o życiu, o tym co tu i teraz, o pułapkach życia, o tym co jest w życiu ważne, co wymaga skupienia, uwagi, o tym, że w życiu nie tylko sami decydujemy o swoim losie, bo gdzieś tam jest przeznaczenie, które rządzi się swoimi prawami nie pytając nas o zdanie.
Polecam, nie zrażajcie się mnogością wątków i bohaterów, bo powieść jest bardzo wartościowa.

szczypiorek5 | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Jeśli nigdy nie byliście w kasynie to w sposób bezpieczny możecie tam zajrzeć czytając Przeznaczonych. Powieść ma kilka wątków , wydaje się ,że najbardziej dopracowany i najciekawszy jest wątek Jerrego vel Jurka, dawnego alkoholika, polskiego emigranta w USA , który wpadł w szpony hazardu . Wszystkie wątki splatają się pod koniec książki, a jej lektura nie jest radosna, skłania do refleksji.

Znani są kolejni goście Apostrofu

Organizatorzy zdradzili nazwiska kolejnych autorów, którzy będą gośćmi Apostrofu – Międzynarodowego Festiwalu Literatury. Z czytelnikami w maju spotkają się Jacek Hugo-Bader, Katarzyna Grochola, Wiesław Myśliwski, Łukasz Orbitowski, Manuela Gretkowska, Robert J. Szmidt, Piotr Nesterowicz i Włodek Markowicz. Festiwal odbywać się będzie w ośmiu polskich miastach w dniach 16 – 22 maja.