Beatlesi

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Beatles
Ag2S

"Beatlesi" — klasyczna powieść i największy międzynarodowy bestseller Larsa Saabye Christensena — nareszcie w Polsce! Oslo, rok 1965. Na świecie szaleje beatlemania. Kim, Gunnar, Seb i Ola, nierozłączni przyjaciele ze szkolnej ławy, chcą być jak słynna czwórka z Liverpoolu. Zapuszczają grzywki, przyjmują pseudonimy Paul, John, George i Ringo i z wypiekami na twarzy czekają na kolejne piosenki....

Oslo, rok 1965. Na świecie szaleje beatlemania. Kim, Gunnar, Seb i Ola, nierozłączni przyjaciele ze szkolnej ławy, chcą być jak słynna czwórka z Liverpoolu. Zapuszczają grzywki, przyjmują pseudonimy Paul, John, George i Ringo i z wypiekami na twarzy czekają na kolejne piosenki. "Love Me Do", "She Loves You", "Strawberry Fields Forever"… nie ma dla nich większego święta, niż wspólne słuchanie płyt słynnej grupy. Pewnego dnia chłopcy postanawiają założyć własny zespół.
Piękna książka o dziecięcych marzeniach, pierwszych miłościach i libacjach, buncie i konfrontacji z rzeczywistością? Tak, ale nie tylko. W łagodną opowieść o dojrzewaniu w pewnym momencie zaczyna się wsączać coś mrocznego i niepokojącego. Kim, Gunnar, Seb i Ola dorastają i zmieniają się razem z muzyką Beatlesów – to droga od pierwszych pocałunków i randek z koleżankami z klasy aż do rewolucyjnych rozruchów na ulicach Oslo. Od bezgranicznego oddania i przyjaźni aż do bolesnego rozpadu.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

allison | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

„Beatlesi” Larsa S. Christensena to książka, którą czyta się jednym tchem. Na pewno jest to wielka gratka dla fanów pisarza, ale i dla wszystkich, którzy pokochali klimat amerykańskiego serialu „Cudowne lata” oraz powieści „Magiczne lata” Roberta McCammona.

Akcja „Beatlesów” rozgrywa się w Oslo i obejmuje przede wszystkim drugą połowę lat 60. minionego wieku. Dla czwórki nastoletnich bohaterów to czas beztroskiej zabawy, przygód, wariackich pomysłów, pierwszych przyjaźni i miłości, konfliktów z rodzicami i nauczycielami…
To również okres wielkiej fascynacji muzyką wspaniałej czwórki z Liverpoolu. John, Paul, Ringo i George to dla dorastających chłopaków nie tylko bożyszcze i święte imiona, to również ich własne pseudonimy, które są rodzajem hołdu oddanego idolom.

Czwórka z Oslo pragnie pójść drogą mistrzów i zakłada zespół. Jego członkowie nie potrafią… ani grać, ani śpiewać. Nie mają nawet instrumentów, ale mają wielkie chęci i jeszcze większy apetyt na życie. To rodzi wiele...

Nobliszka | 2016-11-13

Ten czas spędziłam z chłopakami. Cholerne osiem lat, czas mignął jak światło. Gunnar, Ola, Seb i Kim. Przygarnęli mnie do siebie, przyjęli jak swoją. Mogłam się im przyglądać do woli, słuchać ich rozmów, uczestniczyć w szalonych eskapadach. Chłopcy. Ich pierwsze razy, niewinne kradzieże, jabłka za płotem, alkohol, papierosy i te inne. Obietnice na śmierć i życie, rozczarowania, zdrady. Dziewczyny.

Z obdrapanymi kolanami, w wyświeconych spodniach, zapuszczali włosy. The Beatles. Paul, George, Ringo i John. Czwórka niezwyciężonych. Przybrali ich imiona. Czas mierzyli wydawanymi singlami. I Feel Fine. Oczekiwanie, napięcie, pierwszy dźwięk. Odurzenie. Brak myśli, bezwład na dywanie, wspólne bicie serc. Na zawsze razem.

Kim będę gdy „dorosnę”. No kim? Dzisiaj, jutro, to samo pytanie. Odpowiedź za każdym razem inna. Kim będę gdy dorosnę, kim będę za rok, za trzy, za dziesięć. Marzenia, plany, TERAZ.

Ta książka mnie nie porwała, nie chwyciła mnie za włosy i nie rzuciła o glebę. Ona...

BagatElka | 2017-03-06
Przeczytana: 06 marca 2017

Przeczytałam "Odpływ",przeczytałam "Półbrata" i przemęczyłam "Beatlesów".
I moje zdanie na temat twórczości autora się nie zmieniło.
Chory facet z chorą fascynacją na puncie wszelakich wydzielin.
Zafajdane chodniki,zafajdane szyby w oknach i koledzy z problemami z wypróżnieniem.Nie chciało mi się liczyć ile razy wymiotowali ale to i tak za dużo.
Od początku do końca nuda,nuda i jeszcze więcej nudy a to co autor chciał przekazać tonie pod oceanami niepotrzebnych słów.
Mówi się: do trzech razy sztuka.
Dla mnie w tym wypadku to o trzy razy za dużo straconego czasu.

Aleksandra | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

Mój pierwszy kontakt z twórczością Larsa Saabye Christensena i pewnie nie ostatni. Zgrabnie napisana powieść o dojrzewaniu czterech przyjaciół, zafascynowanych zespołem " The Beatles". Czyta się dobrze.

Krzysztof | 2016-11-04
Przeczytana: 31 października 2016

Karl Ove nie szczędził Christensena w „Mojej walce”, zdumiewając się jego popularnością, więc mogłem podejrzewać, że starszy z Norwegów nie zostanie moim ulubionym pisarzem. Mimo że podszedłem do lektury bez żadnych uprzedzeń – okazało się, że podejrzenia byłyby słuszne.

Właściwie trudno mi powiedzieć, co nie zagrało. Książkę czytało mi się całkiem nieźle, akcentowanie historii premierami kolejnych albumów Beatlesów uważam za świetny pomysł, okazjonalne wtręty poetyckie i elementy realizmu magicznego były miłym dodatkiem. Poznanie realiów norweskiego życia na przełomie lat 60-tych i 70-tych, na tle światowych wydarzeń – nie do przecenienia.

A jednak... Nie przejąłem się jakoś szczególnie historią czterech chłopców, z których tylko pierwszoosobowy bohater wydawał się choć trochę wyrazisty: pozostałej trójki od początku do końca nie rozróżniałem, ich imiona nic mi nie mówiły, każdy był po prostu „jednym z kolegów”.

I taka to była książka. Do przeczytania, do zapomnienia. Czekam...

kodoga | 2016-10-12
Przeczytana: 11 października 2016

Nie rozczarowałam się tą trzecią książką L.S. Christensena ( po Półbracie i Odpływie) , którą właśnie przeczytałam. Wciągająca historia dorastania czwórki przyjaciół zafascynowanych muzyką tytułowego zespołu, który jak chyba żaden inny wpływał na całe niemal pokolenie młodych ludzi , zwłaszcza tych dojrzewających w dekadzie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
Autor tak sugestywnie oddaje klimat tamtych czasów, tak doskonale pozwala czytelnikowi nieomal wejść w skórę bohaterów, że czytając ma się wręcz wrażenie, że oto dowiadujemy się wraz z tymi chłopcami, że życie tak naprawdę jest prozaiczne i brutalne, a ta banalna prawda prawie nas - tak jak tych młodych chłopców - zwala z nóg.
Niby treść książki nie jakaś nadzwyczaj oryginalna, ale jak to jest napisane ! Delicje….

Sebastian Woźniak | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Dużo słabsza od Odpływu a od wybitnego Półbrata dzieli ją przepaść. Przeciętna powieść obyczajowa o dojrzewaniu 4 chłopców z Oslo. Wynudziłem się setnie. Nie polecam.

xan4 | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Muzyka, wszędzie muzyka

Już wcześniej wydawano w Polsce książki napisane przez norweskiego autora –Larsa Saabye Christensena. Wtedy jednak nie zwróciłem na nie uwagi. Od dwóch lat, czyli od momentu, kiedy książki te są wydawane przez Wydawnictwo Literackie, coś mnie do nich ciągnie. Okładki, pomysły? Sam nie wiem, ale przyciągały moją uwagę. Najpierw był Odpływ, potem, chyba najsławniejszy – Półbrat. Jednak zawsze coś mi stanęło na przeszkodzie, żeby zapoznać się z autorem. A to nie ten nastrój, a to inne książki czekające w kolejce i wołające – „Pamiętaj, że teraz nasza kolej, nie waż się znowu nas przekładać, wcale nie jesteśmy gorsze od tych, które próbują cię omamić”, czy na koniec – inne zobowiązania recenzenckie. Jednak kiedy zobaczyłem zapowiedź Beatlesów, dodam, że parę miesięcy przed premierą, to od razu zdecydowałem, że to teraz, właśnie teraz będzie dobry czas na bliższe poznanie autora.

I nie żałuję, wiem, że to moje następne odkrycie, może nie tak mocne, jak to było...

Beatlesi. Zdjęcia Beatlesów. Śnili mi się Ringo, John, George i Paul. Śniło mi się, że jestem jednym z nich, że jestem Paulem McCartneyem, mam jego okrągłe, smutne oczy, do których wszystkie dziewczyny piszczą do nieprzytomności, śniło mi się, że jestem leworęczny i gram na gitarze basowej. Nagle poderwałem się z łóżka, całkowicie przytomny. Przecież jestem jednym z nich, pomyślałem i głośno się roześmiałem. Jestem jednym z The Beatles.
The Beatles zostanie zapamiętany po wsze czasy jako jeden z najbardziej kultowych zespołów rockowych w historii. Ich muzyka wyprzedzała swoją epokę, wyznaczając trendy przez całe lata 60. Teksty piosenek Żuczków oddawały nastroje społeczne, trafiając w punkt i wywołując euforię. Szacuje się, że sprzedano na świcie ponad miliard płyt tego zespołu.

Lars Saabye Christensen jest jednym z najwybitniejszych norweskich pisarzy, uważany za głównego norweskiego kandydata do Literackiej Nagrody Nobla i absolutną czołówką współczesnej prozy na świecie. To...

zoso | 2017-04-29
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

No cóż,wielka literatura to to nie jest.Ale przyjemnie się czytało o dorastaniu chłopaków w erze Beatlesów.Mimo,że urodziłem się o około 10 lat później niż bohaterowie książki,odnalazłem wiele podobieństw w ich zachowaniach,a chłopaków z mojej paczki,z okresu mojego dorastania.Podobne uroczyste odsłuchiwanie płyt ulubionych wykonawców,plany związane z przyszłością naszego zespołu,pierwsze doświadczenia miłosne itd.,itp.Mówiąc szczerze,spodziewałem się tego,że książka o tym będzie.Dlatego między innymi sięgnąłem po nią,żeby trochę powspominać.Ale spodziewałem się też,że wzbudzi ona we mnie większe emocje,tymczasem okazało się,że mam do czynienia z wielkim rozmiarami,ale nie treścią czytadłem.Owszem fajnie i szybko się czytało(dużo dialogów),ale jakieś to takie płytkie,powierzchowne,mało interesujące.Nie tego oczekiwałem.W sumie-rozczarowanie.

Jubel
    Herman
    Odpływ
Czytamy w weekend

Lato w tym roku nie może się rozpędzić. Na jeden dzień względnego ciepła przypada tydzień opadów i październikowych temperatur. Ten weekend nie zapowiada się specjalnie atrakcyjnie, warto więc zadbać o odpowiedni zapas dobrych lektur, ciepły koc i smaczną herbatę. Zobaczcie jakie książki na najbliższe dni wybrały osoby z redakcji lubimyczytać.pl.

Powieści i książki o Beatlesach

Na fali popularności Christensena i wydania pierwszego polskiego tłumaczenia jego najbardziej znanej książki „Beatlesi” przyglądamy się półkom w serwisie i szukamy książek, w których powtarza się ten motyw. W jakich powieściach pojawia się muzyka Beatlesów i odgrywa w nich ważną rolę? Jakie ciekawe książki o Beatlesach ukazały się w Polsce?