Powieści i książki o Beatlesach

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.08.2016

Na fali popularności Christensena i wydania pierwszego polskiego tłumaczenia jego najbardziej znanej książki „Beatlesi” przyglądamy się półkom w serwisie i szukamy książek, w których powtarza się ten motyw. W jakich powieściach pojawia się muzyka Beatlesów i odgrywa w nich ważną rolę? Jakie ciekawe książki o Beatlesach ukazały się w Polsce?

Powieści i książki o Beatlesach
Beatlesi (1984), Lars Saabye Christensen

„Beatlesi" — klasyczna powieść i największy międzynarodowy bestseller Larsa Saabye Christensena — nareszcie w Polsce! Oslo, rok 1965. Na świecie szaleje beatlemania. Kim, Gunnar, Seb i Ola, nierozłączni przyjaciele ze szkolnej ławy, chcą być jak słynna czwórka z Liverpoolu. Zapuszczają grzywki, przyjmują pseudonimy Paul, John, George i Ringo i z wypiekami na twarzy czekają na kolejne piosenki. "Love Me Do", "She Loves You", "Strawberry Fields Forever"… nie ma dla nich większego święta, niż wspólne słuchanie płyt słynnej grupy. Pewnego dnia chłopcy postanawiają założyć własny zespół. Piękna książka o dziecięcych marzeniach, pierwszych miłościach i libacjach, buncie i konfrontacji z rzeczywistością? Tak, ale nie tylko. W łagodną opowieść o dojrzewaniu w pewnym momencie zaczyna się wsączać coś mrocznego i niepokojącego. Kim, Gunnar, Seb i Ola dorastają i zmieniają się razem z muzyką Beatlesów – to droga od pierwszych pocałunków i randek z koleżankami z klasy aż do rewolucyjnych rozruchów na ulicach Oslo. Od bezgranicznego oddania i przyjaźni aż do bolesnego rozpadu.

Piąty Beatles (2015), Mariusz Czubaj

Rudolf Heinz – profiler, miłośnik bluesa po traumatycznych przejściach – i zagadkowe morderstwo, którego okoliczności są bardzo nietypowe. A do tego ta pozostawiona na miejscu zbrodni okładka Abbey Road Beatlesów. Czubaj powraca w wielkim stylu! Czerwiec 2012. Trwa mecz Polska–Rosja podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej,  gdy policjanci z Piły otrzymują wezwanie na dawne lotnisko, gdzie stacjonował kiedyś pułk myśliwców Su-22. Jest to miejsce zabójstwa, na które przybywa także Rudolf Heinz prowadzący kurs w miejscowej szkole policji. Heinza najbardziej intryguje okładka albumu Beatlesów Abbey Road pozostawiona w hangaroschronie. Profiler nawet nie przypuszcza, jaki obrót przybierze sprawa, która zajmie mu prawie dwa lata i okaże się ostatnią w jego karierze

The Beatles (1968), Hunter Davies

Jest tylko jedna książka prawdziwie opisująca Beatlesów. Właśnie trzymasz ją w dłoni. W latach 1967–1968 Hunter Davies spędził osiemnaście miesięcy z Beatlesami, którzy wówczas definiowali gusta nowej generacji i tworzyli podstawy współczesnej muzyki popularnej. Jako ich jedyny autoryzowany biograf miał nieograniczony dostęp nie tylko do Johna, Paula, George’a i Ringo, ale również do ich przyjaciół, rodzin i znajomych. Podczas współpracy z zespołem i jego otoczeniem zebrał pokaźne bogactwo materiałów – często intymnych i odsłaniających nieznane fakty. To czyni z niniejszej książki biografię-matkę, na której pozostali biografowie opierają swoje własne teksty. The Beatles to rzetelne i kompletne dzieło, które aktualizuje historię członków zespołu o informacje na temat ich solowych karier i życia prywatnego. Dzięki archiwaliom autora i samych Beatlesów książka ta rzuca zupełnie nowe światło na legendę gigantów rock and rolla.

Lennon wspomina (1973), Jann Wenner

Pierwszy kompletny i nieocenzurowany wywiad, jakiego John Lennon i Yoko Ono udzielili dziennikarzowi magazyny Rolling Stone w 1970 roku po rozpadzie The Beatles. Niesamowicie szczery, pełen zaskakujących spostrzeżeń i wspomnień dotyczących rozpadu The Beatles, jego ulubionych utworów i historii ich powstania, a także innych muzyków, życia z Yoko, jego wkładu w rozwój ruchów pacyfistycznych i spraw związanych z narkotykami. Otrzymujemy tu portret muzycznego geniusza u szczytu kariery. Czasami cierpiącego, czasami wzburzonego, często refleksyjnego i wzruszającego. Poznanie tych wywiadów pozwala na zrozumienie, kim był John Lennon i dlaczego jego twórczość wciąż znajduje nowych wielbicieli.

Szał! Prawdziwa historia Beatlesów (1981), Philip Norman

Czterech chłopaków z Liverpoolu, którzy zmienili świat. Mistrz muzycznych biografii Philip Norman w genialnym stylu uchwycił magię fenomenu Beatlesów. Opowiada o Johnie, Paulu, George’u i Ringo w ich szalonych latach młodzieńczych i o drodze, jaką przeszli ku międzynarodowej sławie. Ujawnia kulisy upadku wytwórni Apple Records, gdy po potężnym imperium pozostały jedynie gniew i podejrzenia. To jedna z najwspanialszych historii w dziejach muzyki rozrywkowej zakończona brutalnym, zabójstwem Johna Lennona. SZAŁ! to lektura obowiązkowa nie tylko dla fanów Beatlesów, ale dla każdego, kto interesuje się muzyką rozrywkową.

Paul McCartney. Życie (2009), Peter Ames Carlin

Paul McCartney jest żywą historią muzyki rockowej, a jego życie to kronika popkultury XX wieku. Książka opowiada historię jego niepowtarzalnej kariery, od dzieciństwa w Liverpoolu, wielkim bólu po utracie matki, przyjaźni i niezwykłej twórczej symbiozy z Johnem Lennonem, przez lata świetności z The Beatles i pełne wzlotów i upadków dekady po rozwiązaniu zespołu, opisuje jego karierę solową i życie prywatne, aż do dnia dzisiejszego. Jest to spojrzenie z drugiej strony na fenomen Beatlesów, ale nie tylko. Biografia McCartneya napisana jest jak powieść, czyta się lekko – opowiada zarówno o życiu McCartneya, jak i jego muzyce, jest pełna anegdot i ciekawostek. Mimo, ze wiele było książek o Beatlesach i Lennonie, jest to pierwsza taka publikacja na naszym rynku dotycząca McCartneya.

John Lennon. Listy (2012), John Lennon, Hunter Davies

Życie legendarnego muzyka i kompozytora opowiedziane w jego listach, po raz pierwszy zebranych w jednej książce. Międzynarodowa i polska premiera książki – 9 października 2012 roku – przypada na dzień urodzin Johna Lennona.  Po raz pierwszy wdowa po Johnie Lennonie, Yoko Ono, zgodziła się na opublikowanie korespondencji artysty. Zbiór zawiera niemal trzysta listów oraz pocztówek, opatrzonych komentarzem Huntera Daviesa, autora oficjalnej biografii Beatlesów, a prywatnie znajomego Johna Lennona.  Listy Lennona były jak dotąd otoczone tajemnicą. Wiele z nich sprzedano prywatnym kolekcjonerom na aukcjach. Wiele nigdy wcześniej nie zostało upublicznionych. Hunter Davies wykonał pracę iście detektywistyczną, dzięki czemu udało mu się dotrzeć do niezwykle ciekawej korespondencji i ułożyć ją w porządku chronologicznym, który pozwala nam na nowo poznać Johna Lennona nie tylko jako genialnego muzyka, ale również – przede wszystkim – jako człowieka.  Słowa były dla Johna Lennona równie ważne co muzyka. Notował każdy pomysł, myśl, inspirację. Po papier sięgał zawsze, gdy miał potrzebę komunikacji z drugim człowiekiem. Żył – i zmarł – w czasach przed rewolucją internetową. Listy, notatki, pocztówki pisał przez całe życie. Do przyjaciół, rodziny, kochanek, do fanów; do gazet, organizacji, instytucji. Jego listy bywają zabawne, pouczające, zaangażowane, mądre, liryczne; zawsze są niezwykle szczere i poruszające. Pozwalają nam ujrzeć Johna Lennona jakiego wcześniej nie znaliśmy – jego prywatną, niezafałszowaną twarz.

The Beatles Story (2013), Robert Sankowski

Czy ktoś mógłby sobie dziś wyobrazić muzykę rozrywkową bez Beatlesów – zespołu, który nagrał kilkadziesiąt hitów, zrewolucjonizował światową popkulturę i stał się legendą... w ciągu jednej dekady? Największy zespół w dziejach? Tak! Choć ich kariera trwała zaledwie 10 lat, The Beatles stali się symbolem lat 60. i ikoną kontrkultury. A przy okazji wywrócili do góry nogami nie tylko muzykę, ale nawet technologię. W jaki sposób czterech chłopaków z Liverpoolu podbiło świat i wywołało społeczną i obyczajową rewolucję? Czy byli prekursorami, czy sprytnymi kompilatorami? Jeśli nie oni, to kto mógłby stać się muzyczną ikoną lat 60.? Dlaczego historia The Beatles trwała tak krótko? Co po nich zostało? Robert Sankowski, krytyk muzyczny „Gazety Wyborczej” w błyskotliwej opowieści o Johnie, Paulu, George’u i Ringo oraz ich epoce. A na deser Tymon Tymański objaśnia, dlaczego The Beatles byli mistrzami zen, oraz kalendarium dziejów zespołu.

Jakie tytuły dodalibyście do naszej listy?


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
jagarkar 20.04.2017 21:39
Bibliotekarka

Nie można pominąć genialnej biografii Lennona autorstwa Philipa Normana. Na 750 stronach znajdziemy szczegóły z życia Johna, które powinien znać każdy fan :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dominika 05.08.2016 21:15
Czytelniczka

Dodałabym "McCartney w rozmowach" (Du Noyer Paul). Nie tak dawno została wydana :)

McCartney w rozmowach

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 McCartney w rozmowach
ulgot 04.08.2016 09:32
Czytelnik

Haruki Murakami - Norwegian Wood. I cała masa innych tegoż autora.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 02.08.2016 13:18
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post