Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia

Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
Australia
Ania

Australijska kultura Aborygenów odwraca do góry nogami nasze zachodnie pojęcie własności ziemi. Dla Aborygenów to ziemia jest właścicielem jednostki. Co więcej, niektóre części krajobrazu wywierają metafizyczny magnetyzm, wciągają człowieka, nawet z dużej odległości. Jest w tym głęboko zakorzeniony transcendentalny obowiązek powrotu. W przeciwnym razie wewnętrzne ja usycha i umiera. Walkabout, duchowa podróż Aborygenów na pustyni jest odpowiednikiem pielgrzymki, rytuałem przejścia. W podobny sposób Australia działa na Marka Tomalika, który od ponad ćwierć wieku powraca na walkabout po swoich ścieżkach na „swojej” ziemi. Jego opowieści przenika głęboki duch zrozumienia i szacunku dla odmienności. W drugim wydaniu tej bestsellerowej książki autor poszerzył rozdział o rdzennych Australijczykach.

Stanąć na największym klifie świata… Poczuć za plecami ciepło bezkresnego kontynentu, a przed sobą chłód oceanu. Zasypiać pod kobaltowym niebem pełnym gwiazd. Przedzierać się wśród wysokich traw i niekończących się wydm. Spotykać przyjaciół, którzy wskażą drogę. Słuchać aborygeńskich mitów i opowieści poszukiwaczy złota. Nie wiedzieć, co zdarzy się jutro. Wyrusz w podróż, po której nic już nie będzie takie samo.

Ta książka to swoisty leksykon Australii, którego hasła powstały na podstawie własnych podróżniczych doświadczeń Marka Tomalika uzupełnionych bogatą literaturą przedmiotu. Są tu zatem bezkresne pustynne przestrzenie, pożar w buszu i ośnieżone stoki idealne dla narciarzy, góra Kościuszki i Strzeleckiego, metropolitalne miasta i aborygeńskie gminy, trochę polityki i sporo kultury, trzydziestostopniowe upały w dzień i przymrozki w nocy. Tworzą one obraz kraju-kontynentu, na poznanie którego najlepszym sposobem jest wspomniane przez Autora "Go with the flow", zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez wiatr, przez naturę. - Piotr Chmieliński

źródło opisu: http://www.burdaksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.burdaksiazki.pl/

Nobliszka | 2019-08-24

Australia jakoś nigdy nie była przedmiotem moich pragnień, czy ogólnie zainteresowania chociażby. Wiadomo, cudowni ludzie i miasta najbardziej przyjazne ludziom. To zniechęcić nie powinno. Ale z drugiej strony, ogromny formalizm przy przekraczaniu granicy, niekończące się procedury, a potem wytyczone, ogrodzone szlaki, których należy się ściśle trzymać. A gdzie niewiadoma? Gdzie wolność? Gdzie nieograniczone przestrzenie ogromnego kontynentu?

Odpowiedź na te pytania dała mi lektura „Australii. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia” Wiem, że nie mogę brać wprost relacji Marka Tomalika, bo to człowiek szalony, nad którym władzę wzięły uczucia i emocje. Jednak oprzeć się nie mogę jego pasji i niezwykłemu urokowi tej opowieści. Do tego książka sięga trochę głębiej niż tylko opisy australijskich bezdroży, czy bezkres buszu. Opowiada o ludziach, o rdzennych Australijczykach. A mówi o nich z dużym szacunkiem, nie pomijając tematów trudnych, po których człowiek ma moralnego kaca.

Wiem, to...

DentystkaCzyta | 2019-02-24
Na półkach: Przeczytane, A Przeczytane, 2019
Przeczytana: 23 lutego 2019

Autor pięknie opisał Australię, aż miło się czyta :)

Tomasz | 2018-12-05
Przeczytana: 03 grudnia 2018

Pierwsza połowa książki z opisem wyprawy Pana Tomalika rozczarowuje, tylko wydmy i trawa.
Później trochę lepiej. Autor skupił się na mieszkańcach Australii i tu już było ciekawie.
Na koniec znów o wyprawie i zapełnianie stron tekstem.

Marek Es | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

Moje największe marzenie: podróż do Australii. Nieźle się podróżowało z Markiem Tomalikiem. Oprócz tego, że "oprowadził", podał sporo praktycznych wskazówek: jak zaplanować, jak przetrwać, jak podróżować.

PaulinaMaria | 2018-07-03
Na półkach: Przeczytane, Reportaże
Przeczytana: czerwiec 2018

Literacko książka jest bardzo kiepska. Ale zawiera całkiem sporą dawkę praktycznej wiedzy o podróżowaniu po Australii, a czytałam ją właśnie w samolocie lecąc na ten kontynent, nie wrzuciłam do kosza, tylko skończyłam z ciekawością. Potraktujmy więc książkę Tomalika jako kompednium dla planujących podbój australijskich bezkresów, a wtedy jakoś się obroni.

Monika | 2018-05-22
Przeczytana: 22 maja 2018

Zaraża swoim entuzjazmem i miłością do Australii. Bardzo podobało mi się rozgraniczenie tematyczne. Jeden rozdział o wyprawie, inny o ludziach, Aborygenach, jedzeniu, itd. Co dla mnie bardzo ważne, autor opisuje ten kontynent bez nadmiernego zachwytu, rozsądnie i ciepło.

Baśka | 2018-02-15

Nie podobała mi się, tak po prostu. Może innym przypadnie do gustu taki styl pisania, ale dla mnie chaos, brak konkretów, liczyłam też na więcej opisów do zdjęć. Bardzo dużo filozoficznych wywodów, które chyba tylko dla Autora są zrozumiałe i ciekawe. Szukam innej pozycji o Australi.

Danielista | 2017-12-07

Czytając tę książkę, ma się jakiś dziwny dyskomfort. Bo z jednej strony czuć pasję i wiedzę autora, są tu niezaprzeczalnie świetne zdjęcia, ciekawe materiały i informacje wzbogacające wiedzę czytelnika o Australii i Australijczykach, z drugiej zaś, coś tu wyraźnie nie gra. Irytują na przykład wątki osobiste i towarzyskie, które wysuwają się momentami zbyt mocno na pierwszy plan, widać tu nieco chaos kompozycyjny, brak jakiejś systematyki, opowieść nie jest spójna. To zresztą dość nierówna książka - błyskotliwe anegdoty i bardzo frapujące zagadnienia wymieszane są tu z rozczarowującymi wypełniaczami. Trochę szkoda straconej szansy na dobrą książkę o Australii, ale kto się tam wybiera, może po nią spokojnie sięgnąć.

Elena91 | 2017-08-28
Przeczytana: 2015 rok

Fascynująca książka o Australii. Możemy z niej dowiedzieć się nieco o Aborygenach - niestety, nie jest to wesoła historia. Biały człowiek zniszczył kulturę Aborygenów. Polecam wszystkim miłośnikom wędrówek i poznawania innych kultur.

matt4e | 2017-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2017

Australia , gdzie kwiaty rodzą się z ognia
Jako wierny fanatyk Australii i wszystkiego co związane z tym kontynentem nie mogłem sobie pozwolić przejść obojętnie obok tej pozycji .
Autorem książki jest mi kompletnie nie znany Pan M.Tomalik po przeczytaniu wstępnej recenzji dotyczącej samej książki byłem niezmiernie ciekaw co tym razem zaserwuje i co odkryje dzika Australia Książka pomimo obiecującego początku i zachęcającej grafiki okładki z bólem w sercu przyznaje nie zachwyciła tak jak tego oczekiwałem , owszem wiedza na temat kultury aborygeńskiej czy opis ciekawych przygód i perypetii napotkanych podczas podróży czy ciekawe ilustracje [ których jest pod dostatkiem} są jak najbardziej na plus, co do negatywnej strony to chyba monotonne i przeciągane na siłę strony , miałem momentami wrażenie mylne lub nie,że autor chce podciągnąć ilość stron kosztem odbiegania od fabuły
Końcowe wrażenie jak najbardziej na TAK książka jest warta polecenia osobom pasjonującym się tym niezwykłym...